Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kyrillos έγραψε:Γεια σας,

Εγώ γεννήθηκα στην Ουγγαρία και έζησα εκεί μέχρι το Μάρτιου 2010. Ο πατέρας μου είναι Έλληνας και η μητέρα μου είναι Ουγγαρέζα. Είμαι 31. Από το Μάρτιου δουλεύω και μένω στη Θεσσαλονίκη με τη γυναίκα και κόρη μου. Είχα υποβληθεί το αίτημα μου για την κατάκτηση της ελληνικής υπηκοότητας έξι χρόνια πριν και φαίνεται ότι θα το πάρω σύντομα. Είναι καθαρό για μένα ότι πρέπει να υπηρετώ 3 μήνες. Επειδή δεν θέλω να χάσω τη δουλεία μου η να αφήσω την οικογένεια μου (η γυναίκα μου είναι Ουγγαρέζα), θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τρόπο να μην υπηρετώ η να κάνω αναβολή μέχρι να είμαι 35 και να εξαγοράσω την θητεία.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων,

Κύριλλος

...


δεν υπάρχει τρόπος εκτός και αν φύγεις για το εξωτερικό
Kyrillos

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Kyrillos »

Ευχαριστώ την γρήγορη απάντηση. Επειδή όλη τη ζωή μου ήθελα να έρθω στην Ελλάδα και τελικά το κατάφερα δε θα φύγω, αλλά μέχρι να είμαι 35 δε θα κυνηγώ την κατάκτηση της υπηκοότητας. Γνωρίζοντας πως πάνε οι δημόσιοι διαδικασίες στην Ελλάδα αυτό μπορώ να το κάνω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kyrillos έγραψε:Ευχαριστώ την γρήγορη απάντηση. Επειδή όλη τη ζωή μου ήθελα να έρθω στην Ελλάδα και τελικά το κατάφερα δε θα φύγω, αλλά μέχρι να είμαι 35 δε θα κυνηγώ την κατάκτηση της υπηκοότητας. Γνωρίζοντας πως πάνε οι δημόσιοι διαδικασίες στην Ελλάδα αυτό μπορώ να το κάνω.



καλή τύχη!
Ανδρέας Περιβολάρης

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ανδρέας Περιβολάρης »

Γεια σας. Είμαι μόνιμος κάτοιμος εξωτερικού (Κύπρος).
Έχω αναστολή στράτευσης μέχρι 31/12/2010. Μπορώ να πάρω απαλλαγή στράτευσης αφού είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;
Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ανδρέας Περιβολάρης έγραψε:Γεια σας. Είμαι μόνιμος κάτοιμος εξωτερικού (Κύπρος).
Έχω αναστολή στράτευσης μέχρι 31/12/2010. Μπορώ να πάρω απαλλαγή στράτευσης αφού είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;
Ευχαριστώ


διάβασε προηγούμενα μηνύματα έχει ειπωθεί και ποιο παλιά το ερωτημά σου
Γεία!

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Γεία! »

Γειά σας ! Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου κάτι, βέβαια αν έχει ξανά απαντηθεί συγνώμη.
Σε λίγο καιρό τελειώνω το σχολείο και πρόκειτε να σπουδάσω αλλα και να μείνω μόνιμα στο εξωτερικό για την υπόλοιπη μου ζωή (Βέβαια θα έρχομαι εδώ μια φορά το χρόνο τουλάχιστον για να δω τους δικούς μου) . Τι μπορώ να κάνω με το θέμα του στρατου ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Nassos »

Πήγαινε πρώτα Στρατό για να τελειώνεις μια και καλή με αυτό το θέμα.9 μήνες είναι άλλωστε.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Γεία! έγραψε:
Σε λίγο καιρό τελειώνω το σχολείο και πρόκειτε να σπουδάσω αλλα και να μείνω μόνιμα στο εξωτερικό για την υπόλοιπη μου ζωή (Βέβαια θα έρχομαι εδώ μια φορά το χρόνο τουλάχιστον για να δω τους δικούς μου) . Τι μπορώ να κάνω με το θέμα του στρατου ;

Εάν είσαι 100% σίγουρος ότι θα μείνεις στο εξωτερικό μόνιμα, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί μπορείς να επισκέπτεσαι τη χώρα και ως ανυπότακτος μερικές μέρες το χρόνο.

Αν δεν μείνεις μόνιμα στο εξωτερικό ενδέχεται να μπλέξεις.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Mike »

Μα πως ειναι δυνατον, καποιος στα 18 του, να ξερει οτι θα μεινει στο εξωτερικο για παντα; Εγω 31 εφτασα, ζω στο εξωτερικο αρκετα χρονια, και το 'για παντα' δε θα το ελεγα ποτε και για τιποτα. Εχεις ζησει ποτε στο εξωτερικο και ξερεις πως ειναι; Ξερεις οτι αν επιλεξεις αυτο το δρομο, δε θα μπορεις μετα να δουλεψεις στην ελλαδα, χωρις να πρεπει να διακοψεις την καριερα σου και να ψαχνεις για δουλεια στην Ελλαδα οντας ανεργος; Δε σου το συνιστω καθολου φιλε μου, πηγαινε 9 μηνες και μετα ολη η ζωη μπροστα σου ειναι. Μην μπλεξεις οπως εμπλεξα εγω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από yandr »

Μετά τα 35 μπορείς να προχωρήσεις σε εξαγορά θητείας πάντως.
sakis534
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 14, 2010 8:39 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από sakis534 »

Παιδια καλημερα,
ειμαι νεος στο φορουμ και σας γραφω γιατι δεν μπορωνα βγαλω ακρη με κανεναν.
Θελω να μαθω αν θεωρουμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου.
Γεννηθηκα στην Γερμανια στις 11/11/1988 κ εζησα εκει μεχρι τον 10/1998.
Συμφωνα με τον νομο πρεπει να ζεις μονιμα στο εξωτερικο για 11 συνεχομενα χρονια, σωστα;
Οποτε τι γινεται δικαιουμαι μειωμενη θητεια η οχι;
Κι αν ναι για ποσο μειωμενη μιλαμε;3μηνο η 6μηνο;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

sakis534 έγραψε:Παιδια καλημερα,
ειμαι νεος στο φορουμ και σας γραφω γιατι δεν μπορωνα βγαλω ακρη με κανεναν.
Θελω να μαθω αν θεωρουμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου.
Γεννηθηκα στην Γερμανια στις 11/11/1988 κ εζησα εκει μεχρι τον 10/1998.
Συμφωνα με τον νομο πρεπει να ζεις μονιμα στο εξωτερικο για 11 συνεχομενα χρονια, σωστα;
Οποτε τι γινεται δικαιουμαι μειωμενη θητεια η οχι;
Κι αν ναι για ποσο μειωμενη μιλαμε;3μηνο η 6μηνο;



μειωμένη θητεία
sakis534
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 14, 2010 8:39 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από sakis534 »

Αυτο το αρθρο το εχω διαβασει παρα πολλες φορες αλλα δεν μπορω να βγαλω ενα σιγουρο συμπερασμα!
Αν μετρησουμε απο το 1988 που γεννηθηκα μεχρι το 1998 που εφυγα, ειναι 11 χρονια.
Αν ομως αρχισουμε να μετραμε ακριβως απο την μερα που γεννηθηκα δλδ 11/11/1988 μεχρι κ την μερα που εφυγα δλδ 10/1998 βγαινουν 10 χρονια.
Ποιο μετρημα δλδ ειναι το σωστο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

sakis534 έγραψε:Αυτο το αρθρο το εχω διαβασει παρα πολλες φορες αλλα δεν μπορω να βγαλω ενα σιγουρο συμπερασμα!
Αν μετρησουμε απο το 1988 που γεννηθηκα μεχρι το 1998 που εφυγα, ειναι 11 χρονια.
Αν ομως αρχισουμε να μετραμε ακριβως απο την μερα που γεννηθηκα δλδ 11/11/1988 μεχρι κ την μερα που εφυγα δλδ 10/1998 βγαινουν 10 χρονια.
Ποιο μετρημα δλδ ειναι το σωστο;


Noμίζω είναι σαφέστατο.
Να γεννήθηκε ή να εγκαταστάθηκε και να άρχισε να διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό πριν την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισε να διανύει το ενδέκατο έτος της ηλικίας του
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες