ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μαρία Π.

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Μαρία Π. »

Γεία σας! Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και ενδιαφέρομα για ΣΑΣΣ Ψυχολογία. Γενικά δεν έχω θέμα με τη βαθμολογία των Πανελληνιων(εκτός απροόπτου), τα αθλήματα, τη στρατιωτική προετοιμασία στη σχολή, κλπ αλλα έχω ένα αγαπημένο χόμπι , το , το οποίο θα ήθελα να συνεχίσω με την εισαγωγή μου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση καθώς είναι σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο. Γνωρίζετε αν μπορώ να το συνεχίσω; Αν υπάρχει δηλαδή δυνατότητα για εξωτερικές δραστηριότητες, τα απογεύματα ίσως;
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από marsupilami »

Μαρία Π. έγραψε:Γεία σας! Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και ενδιαφέρομα για ΣΑΣΣ Ψυχολογία. Γενικά δεν έχω θέμα με τη βαθμολογία των Πανελληνιων(εκτός απροόπτου), τα αθλήματα, τη στρατιωτική προετοιμασία στη σχολή, κλπ αλλα έχω ένα αγαπημένο χόμπι , το , το οποίο θα ήθελα να συνεχίσω με την εισαγωγή μου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση καθώς είναι σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο. Γνωρίζετε αν μπορώ να το συνεχίσω; Αν υπάρχει δηλαδή δυνατότητα για εξωτερικές δραστηριότητες, τα απογεύματα ίσως;


Οχι η σχολη ειναι εσωκλειστη μονο τα σαββατοκυριακα υπαρχει εξοδος απο οσο γνωριζω ομως υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις καποια αθληματα εντος της σχολης.

ElGiSpan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2018 3:34 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από ElGiSpan »

Καλησπέρα σας! Έχω την εξής ερώτηση: Οι σπουδαστές της ΣΣΑΣ (π. Χ. Του Στρατολογικού) παρακολουθούν στο ΑΠΘ κάποια ξεχωριστά, επιπλέον μαθήματα από τους αντίστοιχους φοιτητές (πολίτες) της Νομικής;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από marsupilami »

ElGiSpan έγραψε:Καλησπέρα σας! Έχω την εξής ερώτηση: Οι σπουδαστές της ΣΣΑΣ (π. Χ. Του Στρατολογικού) παρακολουθούν στο ΑΠΘ κάποια ξεχωριστά, επιπλέον μαθήματα από τους αντίστοιχους φοιτητές (πολίτες) της Νομικής;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Ναι τα μαθηματα που αφορουν την στρατιωτικη τους εκπαιδευση τα οποια διδασκονται στην σχολη και οχι στο ΑΠΘ

iron man

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από iron man »

ισχύει και για αλλες ειδικότητες?
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από marsupilami »

iron man έγραψε:ισχύει και για αλλες ειδικότητες?


Για ολες

iron man

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από iron man »

marsupilami έγραψε:
iron man έγραψε:ισχύει και για αλλες ειδικότητες?


Για ολες



για τις ιατρικές ειδικότητες τι ισχύει;

Ανώνυμος

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Γεια σας, δίνω φέτος πανελλήνιες και πρώτη μου επιλογή θα έχω στρατολογικό, μπορεί κάποιος τι σημαίνει ότι μετά το τέλος της φοίτησης μου θα είμαι στο κοινό νομικό Σώμα; Δεν θα μπορώ να είμαι αξιωματικός σε κάποιο από τα 3σώματα?
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από marsupilami »

Ανώνυμος έγραψε:Γεια σας, δίνω φέτος πανελλήνιες και πρώτη μου επιλογή θα έχω στρατολογικό, μπορεί κάποιος τι σημαίνει ότι μετά το τέλος της φοίτησης μου θα είμαι στο κοινό νομικό Σώμα; Δεν θα μπορώ να είμαι αξιωματικός σε κάποιο από τα 3σώματα?


Το νομικο τμημα της ΣΣΑΣ η αλλιως στρατολογια ειναι κοινο και για τους τρεις κλαδους των ενοπλων δυναμεων(στρατο ξηρας, αεροπορια, ναυτικο). Αυτο σημαιινει "κοινο" και για τους τρεις κλαδους.

Φάνης

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Φάνης »

marsupilami έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:Γεια σας, δίνω φέτος πανελλήνιες και πρώτη μου επιλογή θα έχω στρατολογικό, μπορεί κάποιος τι σημαίνει ότι μετά το τέλος της φοίτησης μου θα είμαι στο κοινό νομικό Σώμα; Δεν θα μπορώ να είμαι αξιωματικός σε κάποιο από τα 3σώματα?


Το νομικο τμημα της ΣΣΑΣ η αλλιως στρατολογια ειναι κοινο και για τους τρεις κλαδους των ενοπλων δυναμεων(στρατο ξηρας, αεροπορια, ναυτικο). Αυτο σημαιινει "κοινο" και για τους τρεις κλαδους.



και η επιλογή γίνεται όπως και στις υπόλοιπες σχολές;

Γεωργία

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Γεωργία »

Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι για το Οικονομικό ΣΣΑΣ, αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μεταθέσεις. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις: Υπάρχουν μεταθέσεις στο οικονομικό, και αν ναι ισχύει και για τις γυναίκες το ίδιο συχνά ; Επίσης αυτό συνεχίζεται μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία και μετά γίνεσαι μόνιμος κάπου;
Νίκος

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Νίκος »

Μην το πολυσκεφτεσαι Γεωργία.. Άμα πιάσεις τα μόρια μπες εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη, άμα είσαι πειθαρχημένη και αντέχεις το στρατιωτικό κλίμα πήγαινε, ναι μεταθέσεις έχει, άμα μπεις αεροπορια θα έχεις ελάχιστες έως καθόλου και σε μεγάλες πόλεις Αθήνα Θεσσαλονίκη, ναυτικό Επίσης ελαχιστες, στρατό ξηράς άμα είσαι ατυχη και καταλήξεις εκεί θα έχεις περισσότερες ειδικά στην αρχή, δεν παίζει ρόλο που είσαι γυναίκα
Αριαδνη

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Αριαδνη »

Καλησπέρα, μπορώ από στρατολογικό ή ψυχολόγων ΣΣΑΣ να πάω Ειδικές Δυνάμεις; Ή δεν γίνεται; Γνωρίζει κάποιος σίγουρα?
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από GeoCommand »

Αριαδνη έγραψε:Καλησπέρα, μπορώ από στρατολογικό ή ψυχολόγων ΣΣΑΣ να πάω Ειδικές Δυνάμεις; Ή δεν γίνεται; Γνωρίζει κάποιος σίγουρα?


Υπάρχει ηδη θέμα φιλε

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7308

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες