ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
FREMM ALSACE
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 4:38 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από FREMM ALSACE »

Μπορεί να συμμετέχει μαθητής ΣΣΑΣ στη ΣΒΕΑ και στο σχολείο συσκευασίας αλεξιπτώτων;

Η εκπαίδευση γίνεται το καλοκαίρι (3ο,4ο έτος), μετά το Ποσίδι;Ποιά η διαδικασία υποβολής εκδήλωσης ενδιαφέροντος και πότε αυτό γίνεται;

Για εκπαίδευση σε συσκευασία αλεξιπτώτων Γίνεται κάποια πρόσκληση ενδιαφέροντος ή μπορείς να το δηλώσεις μόνος σου; Μήπως πρέπει να έχεις περάσει πρώτα άλλο σχολείο ως προυπόθεση;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις απ' όποιον γνωρίζει (ή έχει συμμετάσχει σε αυτά ως μηθητής ΣΣΑΣ).

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Nontas »

Σχολείο συσκευασίας μπορείς να περάσεις μετά το πέρας των σπουδών σου όπως και όλα τα άλλα σχολεία σαν στέλεχος.
FREMM ALSACE
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 4:38 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από FREMM ALSACE »

Nontas έγραψε:Σχολείο συσκευασίας μπορείς να περάσεις μετά το πέρας των σπουδών σου όπως και όλα τα άλλα σχολεία σαν στέλεχος.


Ευχαριστώ Nontas

Άβαταρ μέλους
Giorgos33
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 5:41 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Giorgos33 »

Χαίρετε θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Φετος δίνω Πανελλαδικές αλλά είμαι σε ειδική κατηγορία (Έλληνες εξωτερικού) οι βάσεις για να εισαχθεί κάποιος σε μια σχολή είναι σχετικά πιο χαμηλές σε εμάς σκέφτομαι να δηλώσω σσας ψυχολογία αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να ανταπεξέλθω στο ακαδημαϊκό της επίπεδο γνωρίζει κανείς αν με διάβασμα βγαίνει η σχολή η είναι υπερβολικά δύσκολη ειδικά για Έλληνες του εξωτερικού
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από lancecorporal »

Giorgos33 έγραψε:Χαίρετε θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Φετος δίνω Πανελλαδικές αλλά είμαι σε ειδική κατηγορία (Έλληνες εξωτερικού) οι βάσεις για να εισαχθεί κάποιος σε μια σχολή είναι σχετικά πιο χαμηλές σε εμάς σκέφτομαι να δηλώσω σσας ψυχολογία αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να ανταπεξέλθω στο ακαδημαϊκό της επίπεδο γνωρίζει κανείς αν με διάβασμα βγαίνει η σχολή η είναι υπερβολικά δύσκολη ειδικά για Έλληνες του εξωτερικού
θα εχει παρα πολυ διαβασμα μα οχι ακατορθωτο για καποιον που το θελει πραγματικά.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Άβαταρ μέλους
Giorgos33
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 5:41 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Giorgos33 »

Και βέβαια το θέλω αλλά διάβασα κάπου ότι αν δεν βγάλεις την σχολή σε 5 χρόνια σε διώχνουν από την σχολή και πρέπει να πληρώσεις γύρω στα 20 000 ευρώ. Και αυτό με αγχωνει κάπως
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από lancecorporal »

Να πληρωσεις επειδη δεν εβγαλες τη σχολη; Πρωτη φορα το ακουω
You couldn't beat me even if you wanted to.
Άβαταρ μέλους
Giorgos33
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 5:41 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Giorgos33 »

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος αλλά καπου σε ένα παρόμοιο φόρουμ διάβασα ότι αν παρατήσεις την σχολή η σε διώξουν πρέπει να πληρώσεις 20.000? δηλαδή για τα έξοδα που έκανε η σχολή για εσένα
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από GeoCommand »

Αποζημίωση καταβάλεις σε περίπτωση που αποφασίσεις να παραιτηθείς στα επόμενα έτη και διαφέρει το ποσό ανάλογα με το χρονικό διάστημα(μήνες).

Θεωρώ πάντως πως δεν θα έπρεπε να σε αγχώνει αυτό σε τέτοια ηλικια... Έτσι;

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Άβαταρ μέλους
Giorgos33
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2020 5:41 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Giorgos33 »

Αυτό που με απασχολεί κυρίως όπως ανέφερα είναι οι ακαδημαϊκές απαιτήσεις που έχει η σχολή η στρατιωτική εκπαίδευση μου αρέσει αρκετά απλά όπως είπα τα μαθήματα με αγχωνουν πιο πολύ
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από GeoCommand »

Να μην σε αγχώνουν.Εάν γράψεις στις πανελλαδικές τόσο όσο χρειάζεται για να μπεις... Πίστεψέ με θα είσαι σε καλό επίπεδο να ανταπεξέλθεις

Με πολύ διάβασμα φυσικά

Δηλαδή , ένας φοιτητής της πολιτικής ιατρικής (πχ) σκέφτεται ότι θα τα παρατήσει;

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
fsafsa

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από fsafsa »

Giorgos33 έγραψε:Αυτό που με απασχολεί κυρίως όπως ανέφερα είναι οι ακαδημαϊκές απαιτήσεις που έχει η σχολή η στρατιωτική εκπαίδευση μου αρέσει αρκετά απλά όπως είπα τα μαθήματα με αγχωνουν πιο πολύ


Ξέρεις τι θα έπρεπε να σε απασχολεί; Δεν ξέρεις τι σου γίνεται, έχεις πάρει αμπάριζα όλα τα θέματα και ρωτάς ο, τι σου κατεβαίνει στο κεφάλι, μας έχεις ζαλίσει, έχεις γράψει καμιά 10αρια μηνύματα σε τι τομείς μπορείς να δουλέψεις στην σχολή αστυφυλάκων και το κάνεις σε θέματα όπως στο λιμενικό στην Πυροσβεστική και στους συνοριοφύλακες, είναι άνθρωποι που μπαίνουν να ενημερώνονται για τις εξελίξεις και όχι για να διαβάζουν τα άκυρα δικά σου μηνύματα.

Τώρα βρήκες και ασχολείσαι με τις στρατιωτικές σχολές.

Είναι φόρουμ έχει τόσα θέματα κάτσε διάβασε τα να σου λυθούν οι απορίες που έχεις και μην μας ζαλίζεις.

Υ. Γ Και επειδή είμαι σίγουρος πως θα θιχτεί η προσωπικότητα σου κτλπ, δεν με απασχολεί καθόλου, είστε μερικοί που θέλετε και τα ακούτε.

Eρωτήσεις για ΣΣΑΣ

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Eρωτήσεις για ΣΣΑΣ »

Διαμονή- Διαβίωση (2)

Η ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει επακριβώς ότι οι ακαδημαϊκές υποχρεώσεις συνδυάζονται αρμονικά και ευέλικτα με τις στρατιωτικές και της επιμορφωτικές υποχρεώσεις. Μολαταύτα, σε κάποια στρατιωτικά ενημερωτικά website υπάρχουν καταγγελίες πως οι μαθητες της σχολής δεν δύνανται να ανταπεξέλθουν σε όλες τις άνωθι υποχρεώσεις, εξαιτίας των επιβλεπόντων της σχόλης, που επί μερικά συναπτά έτη είναι Ευέλπιδες και όχι απόφοιτοι της ΣΣΑΣ. Όσον αφορά αυτό το κομματι, καθίσταται εφικτό, ως μαθητής της ΣΣΑΣ να παρακολουθώ αφενός όλες τις πανεπιστημιακές υποχρεώσεις απαρεγκλίτως και αφετέρου τις άλλες λοιπές;

Προοπτικές-Αποκατασταση(3)

Έχω βλέψεις για ΣΣΑΣ Οικονομικο, προσωπικά. Άκουσα πως έχεις την δυνατότητα να αποκατασταθείς και σε Στρατό, Ναυτικό και Αεροπορία. Ποιος απο τους παραπάνω κλάδους κατέχει το ποιο γόνιμο και έφορο εργασιακό περιβάλλον με τις λιγότερες μεταθέσεις και που συνήθως μετατίθεσαι στον έκαστο κλάδο;( Επιπλέον πληροφορίες για μεταθεσεις θα με βοηθούσαν, ευχαρίστως ). Επιπροσθέτως, επιθυμώ να κάνω και μεταπτυχιακό. και επειδή όλα τα εργαστήρια- μαθήματα είναι υποχρεωτικά, σε συνεννόηση με την υπηρεσια μου, μπορώ να το περατώσω επιτυχώς και σε ελάχιστο χρόνο, όπου και αν μεταβώ σε πόλη με Τμ. Οικ. Επ. και είναι συνυφασμένο με τις ΕΔ; Επιπροσθέτως, το μεταπτυχιακο-α μετά την πρόσληψη στον δημόσιο τομεα, σου αποφέρει-ουν κέρδος; Φερειπείν, αν κάνεις δύο MBA κερδίζεις τα διπλάσια, τρία MBA τα τριπλάσια και ούτω καθεξής;(Όταν εννοώ διπλάσια, τριπλάσιο, εννοώ για το επίδομα, για MBA).

Εισαγωγή στην Σχολή (1)

Γνωρίζω πολύ καλα την κοπιώδη και την διήνεκη προσπάθεια για να εισαχθείς σε οποιαδήποτε σχολή ΣΣΑΣ. Αλλά εκτός αυτού, έχεις να περασεις και αθλητικές, ιατρικές και τις ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Θεωρώ ακράδαντα ότι πληρώ τα ποικίλα κριτήρια. Το μόνο το οποίο που έχω μερικούς ενδοιασμούς είναι πως στις ψυχολογικές βολιδοσκοπήσεις, λέγεται ότι τα θέματα είναι εξωπραγματικά και παράλογα, δίχως να υπερβάλλω. Είναι όντως έτσι ή επικρατεί κατάφωρη τρομολαγνεία σε αυτό το ζήτημα και έχεις την δυνατότητα να επιτεύξεις τον συγκεκριμένο στόχο , χωρίς προετοιμασία;

Υποσημείωση: Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζεις εκ των έσω αυτά τα πράγματα και θα τα παρουσιάσει ενδελεχώς, σαφώς, εμπεριστατωμένα και είναι ανελλιπώς ενημερωμένος σε αυτά .
Υποσημείωση(2): Ξερώ όλα τα θέματα της σχολής, από αλλά πρίσματα και σκοπιές και τα έχω αντιληφθεί- αφουγκραστει, το λέω αυτό για να προλάβω κακεντρεχή και κακόβουλα σχόλια.
Υποσημείωση(3): Για κάποιες ακόμα ερωτήσεις που θα προκύψουν θα απευθυνθώ πάλι στο ίδιο forum (διάσκεψη).
Υποσημειωση(4): Τα πάσα λεγόμενα έγκειται σε δικαιώματα πνευματικά, του χρήστη, που τα ανεβασε και επιτρέπεται η μερική αναδημοσίευση τους και αμετάκλητως να μην λοιδορηθούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ν. Τ. ενδιαφερόμενος για ΣΣΑΣ, Α'Λυκ,09/8/2020.

😀 ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!😀
ΣΣΑΣΙΤΗΣ

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από ΣΣΑΣΙΤΗΣ »

Ένα θα σου πω. Την σχολή την σιχαίνομαι. Ο στρατός σε περιορίζει υπερβολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες