ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από osfp7 »

ένας στρατιωτικός γιατρός με ποιες προϋποθέσεις μπορεί να πάει σε μονάδες ειδικών δυνάμεων(σχαλ, λοκ, πεζοναύτες, ετα και των ουκ;
Dimitra

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Dimitra »

Με ύψος 1.60 και βαρος 59 κιλα περνας στην σχολή έτσι?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Ναι είσαι μεσα στο όριο μπορείς να μπεις κανονικά στην σχολή
maria pap

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από maria pap »

Γεια σας ονομάζομαι Μαρία Και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, επειδή διαβάζω την ιστοσελίδα σας και είστε πλήρως ενημερωμένοι για στρατιωτικά θέματα και στρατιωτικές σχολές. Είμαι γεννημένη το 1993 (αφού τελείωσα την σχολή μου θα ήθελα να κάνω το όνειρο μου πραγματικοτητα και να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή) , αλλά από αυτά που έχω βρει Σε διάφορες ιστοσελίδες μάλλον δεν γίνεται λόγω ηλικίας... Υπάρχει κάποια περίπτωση αν ναι σε ποια σχολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μαρία

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από johnny13 »

maria pap έγραψε:Γεια σας ονομάζομαι Μαρία Και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, επειδή διαβάζω την ιστοσελίδα σας και είστε πλήρως ενημερωμένοι για στρατιωτικά θέματα και στρατιωτικές σχολές. Είμαι γεννημένη το 1993 (αφού τελείωσα την σχολή μου θα ήθελα να κάνω το όνειρο μου πραγματικοτητα και να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή) , αλλά από αυτά που έχω βρει Σε διάφορες ιστοσελίδες μάλλον δεν γίνεται λόγω ηλικίας... Υπάρχει κάποια περίπτωση αν ναι σε ποια σχολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μαρία



Εισαι 24. Νομιζω πως δεν μπορεις να μπεις σε καμια στρατιωτικη σχολη. Το οριο ηλικιας ειναι 21 Τωρα για καμια ΣΣΑΣ δεν ξερω αλλα με την περσινη προκηρυξη που διαβασα ειδα ελεγε του 1993 και μεταγενεστερα οποτε φετος θα ελεγε 1994 και μετα που σημαινει περασες το οριο. Μπορεις να μπεις Αστυνομια ή Πυροσβεστικη που το οριο ηλικιας ειναι 26 αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο. Ωστοσο υπαρχει το ενδεχομενο για καμια προκηρυξη ΕΠΟΠ (Επαγγελματιες Οπλιτες) που το οριο ηλικιας ειναι 28 ετων. Αλλα προκηρυξεις εχουν να βγουν απο το 2011. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω Λαθος.

ΒΑΣΙΛΗΣ

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Στη σσας ξερεται τι μαθηματα δινουν για στρατολογικο;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Τα μαθήματα που δίνουν και οι νομικάριοι του ΑΠΘ αφου εκεί γίνεται η ακαδημαική εκπαίδευσηΕικόνα
Guest

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Guest »

Γεια σας! Ειμαι γ Λυκείου και με ενδιαφερει το σσασ οικονομικο. Θα ηθελα να ρωτησω για το υψος, ειναι 1.55,1.60; ειδα διαφορα και δεν ξερω τι να εμπιστευτώ, γιατι ειμαι και στα όριαΕικόναΕικόνα επισης, θα ήθελα και μια διευκρίνιση για τα αθλήματα! Αν ξεκινήσω τωρα προπόνηση για τα αθλήματα, προλαβαίνω; να πω πως δεν ασχολούμαι τον τελευταίο χρονο με γυμναστική, παρα μονο κατι λιγα,2 ωρες τη βδομάδα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Συγγνώμη για το μεγαλο κειμενο.
georgcamel
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2018 10:23 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από georgcamel »

Καλημερα
με ενδιαφερει πολυ η εισαγωγη στη ΣΣΑΣ. Θελω να ρωτησω κατι για τα αγωνισματα. Επειδη μενω στην Αθηνα μπορω να τα δωσω εδω (ισως εαν επιλεξει και καποια αλλη στρατιωτικη σχολη) η ειναι υποχρεωτικα να τα δωσω στην Θεσσαλονικη.
ευχαριστω
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Σε οποιαδήποτε ΑΣΕΙ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για ΣΣΑΣ και αντίστοιχα σε οποιαδήποτε ΑΣΣΥ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για τις σχολες υπαξιωματικών. Θα πρέπει να εχεις δηλώσει στην βεβαίωση που κανουν ως πρώτη επιλογή την κοντινότερη σχολή αξιωματικών σου. Σε καμία περίπτωση το να επιλέξεις ως πρώτη επιλογη στην βεβαιωση Της ταδε σχολή δεν επηρεάζει τις σχολές που θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου κια με ποια σειρά.
Γερόλυκος

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Terminator έγραψε:Σε οποιαδήποτε ΑΣΕΙ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για ΣΣΑΣ και αντίστοιχα σε οποιαδήποτε ΑΣΣΥ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για τις σχολες υπαξιωματικών. Θα πρέπει να εχεις δηλώσει στην βεβαίωση που κανουν ως πρώτη επιλογή την κοντινότερη σχολή αξιωματικών σου. Σε καμία περίπτωση το να επιλέξεις ως πρώτη επιλογη στην βεβαιωση Της ταδε σχολή δεν επηρεάζει τις σχολές που θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου κια με ποια σειρά.


Μπορείς να δώσεις τα αθλήματα σε οποία σχολή ΑΣΕΙ η ΑΣΣΥ σε βολεύει τα παραπάνω περί διαχωρισμό ΑΣΕΙ και ΑΣΣΥ Δεν ισχύει δηλαδή εάν μένεις Τρίκαλα και θες να περάσεις ΣΣΑΣ μπορείς να δώσεις αθλήματα και ψυχοτεχνικά τεστ στην ΣΜΥ. Συμβουλή προτίμησε την ΣΣΑΣ εάν μπορείς υπάρχει μεγαλύτερη ελαστικότητα ως προς τους χρόνους κ. Τ. Λ

km21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 15, 2018 1:51 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από km21 »

Γεια σας δεν μπορώ να βρω τρόπο να γράψω μήνυμα οπότε αναγκαστικά πάτησα απάντηση και συγνωμη για αυτό. Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και έχω κερδίσει μόρια από σχολικά αθλήματα. Ξέρετε μήπως μετράνε στις στρατιωτικές σχολές όπως στα ΑΕΙ;
Βill

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Βill »

Οχι στις στρατιωτικές σχολές δεν μετράνε.
ipopsifios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από ipopsifios »

Γεια σας ειμαι Γ λυκειου και θελω να περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη ομως παραλληλα μου αρεσει και η ιατρικη οποτε σκεφτηκα να παω σσας. Αν περασω ομως θελω καριερα σαν αξ/κος κι οχι ως γιατρος. Τι σταδιοδρομια μπορει να εχει ενας αποφοιτος σσας ιατρικου στον στρατο;Επισης η ΣΣΑΣ σου δινει χρονο να αθληθεις πχ γυμναστηριο κτλ και η στρατιωτικη εκπαιδευση της ειναι αρκετα εντονη ή ειναι σχετικα χαλαρη;

ευχαριστω

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από giannismar »

Τελειονοντας ΣΣΑΣ θα σταδιοδρομησεις σαν αξιωματικος του υγειονομικου. Αν σε ενδιαφερουν πεζικο, τεθωρακισμενα κλπ πηγαινε ευελπιδων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες