ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostas »

Παιδια καλησπερα. Παρουσιάζομαι σεαπ σε μια βδομάδα έχοντας στόχο να γινω μετά τους 4 μήνες δεα εδ δυνάμεων πηγαίνοντας στην ρεντινα. Το ερώτημα μου είναι το εξής... Τα όρια στο τρέξιμο τα 3200 μέτρα για να Γινεις δεα εδ ποια ειναι; Γιατί κάποιοι λενε 16.30 αλλοι λένε 20 αλλοι 15.40 αλλοι 13.10 λένε πως είναι το άριστα... Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει θα του είμαι ευγνώμων!
fsafsa

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Kostas έγραψε:Παιδια καλησπερα. Παρουσιάζομαι σεαπ σε μια βδομάδα έχοντας στόχο να γινω μετά τους 4 μήνες δεα εδ δυνάμεων πηγαίνοντας στην ρεντινα. Το ερώτημα μου είναι το εξής... Τα όρια στο τρέξιμο τα 3200 μέτρα για να Γινεις δεα εδ ποια ειναι; Γιατί κάποιοι λενε 16.30 αλλοι λένε 20 αλλοι 15.40 αλλοι 13.10 λένε πως είναι το άριστα... Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει θα του είμαι ευγνώμων!


Εδώ βαριέσαι να διαβάσεις τις τελευταίες 7 σελίδες του θέματος που υπάρχουν οι απορίες που έχεις, τα όρια σε μάραναν ΕικόναΕικόνα

Kostas

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostas »

Φίλε μου κάνεις μεγάλο λάθος και τις 85 σελιδες έχω διαβάσει απέξω μπορώ να στις πω απλά επειδή άκρη δεν έχω βγάλει εδω μεσα γτ ειναι και σχολια απο παλιοτερες χρονιες απλα ήθελα να μάθω αυτό είναι όλο δεν μπορώ να καταλάβω από που έβγαλες το συμπέρασμα... Τέλος πάντων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αγαπητέ Κώστα,

Μην βάζεις ως ταβάνι τα όρια, αλλά το άριστα για να πας στο ΣΒΕΚ.

Τα όρια είναι αυτά αν και φαντάζομαι ότι τα έχεις διαβάσει ήδη.

iaio

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από iaio »

Αλλάζουν τα όρια;
asdf

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από asdf »

Αν διαβάζετε τα όρια και λέτε "νομίζω τα βγάζω", μη δοκιμάσετε καν για ειδικές δυνάμεις. Υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που βγάζουν πάνω από το άριστα. Τι σημαίνει αυτό: Στο δρόμο 2 μιλίων για παράδειγμα, αν τον βγάλεις μεταξύ 16:20-16:30 θα σου δώσει 1 μόριο. Για κάθε 10 δευτερόλεπτα κάνω, παίρνεις 1 μόριο άρα 15:20-15:30 = 6 μόρια. Οτιδήποτε λιγότερο από 12 λεπτά και 10 δεύτερα θα πάρει το άριστα που είναι 20. Στη δικιά μου σειρά ο πρώτος το είχε βγάλει σε 11:20 και ο δεύτερος σε 11:35. Ο τρίτος νομίζω ήταν κοντά στα 13 αλλά δε θυμάμαι ακριβώς.

Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα αγωνίσματα.35 κάμψεις/κοιλιακούς = 1 βαθμός άρα το άριστα γίνεται 55. Για τις έλξεις ζητάει 5 και δίνει +2 βαθμούς για κάθε επόμενη έλξη άρα το άριστα γίνεται 15. Όταν θα πάτε στη συνέντευξη στο ΚΨΑ μπροστά στον διοικητή της σχολής, διοικητή τάγματος, διοικητή (ή υποδιοικ) 1ης ΜΑΛ θα έχετε ήδη δώσει τα αγωνίσματα και θα κρατάνε στα χέρια τους τα αποτελέσματά σας με ό, τι αυτό σημαίνει για τον καθένα.

Voliotis93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:38 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Voliotis93 »

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω διαβάσει εννοείτε τα σχετικά σε άλλα σχόλια αλλά δεν βγάζω άκρη. Παρουσιαζομαι 13/11/20 στο μεγάλο Πεύκο και το σημείωμα κατάταξης μου λέει Έχει επιλεγεί για όπλο: Ειδικές Δυνάμεις (ΥΕΑ) . Όταν παρουσιαστώ θα πρέπει να δώσω αθλήματα η όχι και τι ακριβώς είναι γιατί έχω διαβάσει πολλά και όλοι λένε διαφορετικά.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

ΥΕΑ είναι Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός. Με άλλα λόγια, θα είσαι ανώτερος του απλού οπλίτη θητείας και θα έχεις, εκτός από παραπάνω χρόνο θητείας, και περισσότερη εκπαίδευση. Όταν ορκιστείς Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός λαμβάνεις μισθό γύρω στα 580 Ευρώ. Εννοείται ότι λόγω του βαθμού και της θέσεως έχεις αυξημένες ευθύνες έναντι των απλών φαντάρων, που σημαίνει ότι θα κάνεις και υπηρεσίες όπως κάνουν οι μόνιμοι στρατιωτικοί

Λίγο πριν απολυθείς ορκίζεσαι Έφεδρος Ανθυπολοχαγός και με τα χρόνια ανεβαίνεις στην ιεραρχία.

Δεν είναι υποχρεωτικό να υπηρετήσεις ώς ΥΕΑ. Σου ήρθε η ένδειξη αυτή επειδή είσαι απόφοιτος Λυκείου. Αν δεν σε ενδιαφέρει, απλώς τους λες την ημέρα της κατάταξης ότι δεν θέλεις.

Αν όμως θες, διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα για το τι ισχύει με τα αθλήματα, την εκπαίδευση, μεταθέσεις-διαβίωση και όποια άλλη πληροφορία σε ενδιαφέρει.

Να ξέρεις βέβαια ότι ΥΕΑ Ειδικών Δυνάμεων παίρνουν λίγα άτομα και αρκετοί καταλήγουν στο Πεζικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Νοέμ 07, 2020 7:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
mpampis

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mpampis »

Περνανε το καταδρομων το μικρο οι δεα εδ;
Σπυρος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Σπυρος »

Θελω Να γίνω δοκιμος και μετα να παω για πεζοναύτης. Ειναι δύσκολο; Λαμβάνεις μεγαλύτερο μισθο απο ό, τι στο πεζικο...
Δημητρης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημητρης »

Παιδιά Ερώτηση αν κάποιος δεν βγάλει το ένα άθλημα πχ το 2μιλο κόβεται εκείνη την ώρα η παίρνει μηδεν μόρια Στο συγκεκριμένο άθλημα
politis12
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2020 1:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από politis12 »

Καλησπέρα σας, σκέφτομαι να πάω έφεδρος στις ειδικές δυνάμεις. Αν πάω στο μεγάλο πεύκο όπου θα πάρω το μπλε μπερέ μετά θα με στείλουνε στην σεαπ για εκπαίδευση και αφού ορκιστώ δόκιμος στο πεζικό θα πάω στο κεαπ για επιπλέον εκπαίδευση ; Ή πρέπει πρώτα να πάρω και το πράσινο μπερέ από μια μονάδα των ειδικών δυνάμεων και μετά να πάω στην σεαπ;
2020-Ε-ΕΣΣΟ

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 2020-Ε-ΕΣΣΟ »

Καλησπέρα σας,

Είμαι 9μηνος (Ι1 - Στρατός Ξηράς) και με έχουν στείλει σύνορα. Σύντομα θα κλειθώ να ετοιμάσω και τα χαρτιά μου για μετάθεση (Για Αυλώνα σκέφτομαι). Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Γίνεται με κάποιον τρόπο να δηλώσω συμμετοχή σε ΥΕΑ ή ΕΔ ή ΟΥΚ; Το ξέρω πως μπορεί κάποιοι να μου πείτε ότι είναι αργά όμως λόγω αντικειμενικής αδυναμίας δεν παρουσιάστηκα στην ώρα μου και έχασα την προθεσμία που πέρασαν οι επιτροπές για τα προαναφερόμενα.

Ευχαριστώ.
Γιώργος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα αν αποτύχεις ως υεα εδ χάνεις και το υεα πεζικου και γινεσε απλος οπλιτης;
fsafsa

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα αν αποτύχεις ως υεα εδ χάνεις και το υεα πεζικου και γινεσε απλος οπλιτης;


Αν κοπείς στην Ρεντίνα εννοείς; Ναι κόβεσαι από ΥΕΑ και σε πάνε φαντάρο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες