ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικηφόρος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικηφόρος »

Κάποιος που να ξέρει...
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από JimA »

Φιλε δηλωνεις απλα υεα. Απο τη σεαπ δηλωνεις μετα αν θες να πας δεα ειδικων δυναμεων και περνας εξετασεις.
Fotis

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fotis »

14 Νοεμβριου παρουσιαζομαι Μεγαλο Πευκο. Θα προσπαθησω για δεα ειδικων δυναμεων. Αν κοπω συνεχιζω να ειμαι στις ειδικες δυναμεις ή μεταφερομαι πεζικο; Και ποτε περναω τις εξετασεις(αθληματα κλπ) για δεα ε. δ; Ευχαριστω και συγνωμη αν εχουν επαναληφθει οι ερωτησεις αυτες.
Άβαταρ μέλους
Νικολας123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 3:33 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικολας123 »

13 παρουσιαζομαι και εγώ κεεδ.Το μόνο σίγουρο είναι πως αν πας για δεα και κοπειςς στην εκπαίδευση γτ εκεί κόβονται ολοι είναι 5 βδομάδες στην Ρεντίνα. και είναι ζορι. από ειδικές δυνάμεις φεύγεις και καταλήγεις πεζικό ανάλογα με τις ανάγκες γτ πρώτα θα βγάλεις την σχολή για δεα καιμετάα πας για εκπαίδευση οπότε αν αποτύχεις είσαι δεα απλά δεν υπηρετείς δεα ειδικές δυνάμεις και πας αλλού .. αλλά υπάρχει και μια πιθανότητα μικρή ακόμα και αν επιτυχείς να πας πεζικό λόγο αναγκών τουλάχιστον ετσι έχω ακούσει δεν είμαι σίγουρος για αυτό .

iron man

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από iron man »

το περνανε τον καταδρομών;
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Ενας ΣΕΑ μπορει να περασει το Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Καταδρομων (οχι Σχολειο Καταδρομων), Αυτοδυτων, ΣΒΕΑ και εφοσον ολοκληρωσει 20 αλματα να παει και για Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Ελευθερης Πτωσης; Γιατι πολλοι Ευελπιδες μπορουν, και οι αντιστιχοι τουν Ναυτικου ειναι οι Ναυτικοι Δοκιμοι (ΣΕΑ).

Θα το εκτιμουσα πολυ εαν καποιος με βοηθουσε.

Μαριοσ93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 5:30 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μαριοσ93 »

Καλησπέρα, σήμερα είδα στο ίντερνετ ότι παρουσοαζομαι στη Κω 80 ΕΑΡΜΕΘ.Χαρτί δε Μ έχει έρθει ακομα.

Το θέμα είναι ότι θέλω να δηλώσω ΥΕΑ.

Εάν το χαρτί δε το γράφει μπορώ και πάλι να δηλώσω?

Είμαι απόφοιτος λυκείου και φοιτητής ΤΕΙ.

Επίσης στη κω που θα παρουσιαστώ θα υπηρετησω κι όλας;

Άβαταρ μέλους
Fanourios
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 7:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fanourios »

Χαίρετε και χρόνια πόλλα ένεκα της χθεσινής μας εθνικής επετείου.Θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους σχετικά με τον θεσμό των ΔΕΑ, στις Ε. Δ. Μήπως κάποιος, κατά προσέγγιση, μπορεί να μας πει:

1. Πόσοι, έπειτα της ΣΕΑΠ, δηλώνουν για Ε. Δ

2. Πόσοι τελικά οδηγούνται στην ΚΕΑΠ

και το σημαντικότερο όλων

3. Σε τι ποσοστό επι των υποψηφίων, τελικώς, επιλέγονται και παίρνουν τον πράσινο μπερέ;

Προκαταβολικά να πω, πως ξέρω οτι οι συσχετισμοί προήγουμενων ΕΣΣΟ είναι πάντα σχετικοί και δεν αποτελούν θέσφατο, παρολαύτα θα ήθελα να ακούσω ένα κατα προσέγγιση μέγεθος για να κανονίσω την πορεία μου.

Σας ευχαριστώ.

Δημητρης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλημέρα εχω μια ερωτηση σχετικα με την θητεια μου.

Ειχα δηλωσει ειδικες δυναμεις τελικα με εβαλαν πυροβολικο στην θηβα/και μετα ΕΛΔΥΚ. Εγω ηθελα να μπω ΥΕΑ αλλα μου ειπαν οτι το δηλωνουμε μεσα στην μοναδα. Εχω δυο ερωτησεις.

1) Αμα εχω οπλο πυροβολικο μπορω να δηλωσω μεσα στους εφεδρους ειδικες δυναμεις; Γιατι καποιος μου ειχε πει οτι πρεπει να προερχεσαι απο πεζικο.

2) Επειδη εχουν αλλαξει τα κεντρα και καθομαστε δυο βδομαδες μεσα ειναι 100% σιγουρο οτι δηλωνω μεσα για ΥΕΑ;

Αρα δηλαδη γινεται να παω θηβα να κατσω δυο βδομαδες εκει να παω μετα ΥΕΑ και μετα να μπω ειδικες δυναμεις μεσα στην ΣΕΑΠ η θα πρεπει να βρω κανενα βυσμα να με παει μεγαλο πευκο και μετα να δηλωσω απο εκει. Και δεν ξερω επισης ποσο πολυ επηρεάζειτο γεγονος οτι ειμαι ΕΛΔΥΚ

Βαγγελης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Βαγγελης »

Καλησπερα παρουσιαζομαι την τριτη και θελω να υπηρετησω ως δοκιμος ειδικων δυναμεων! Δεν ξερω ομως που να δηλωσω και τι, εννοω να παω πρωτα ειδικες δυναμεις και μετα δοκιμος, η πρεπει να παω πρωτα δοκιμος και απο εκει ειδικες δυναμεις;: Κατατοπιστεμαι λιγο παρακαλω και αμεσα οτι ξερετε πειτε το ευχαριστω προκαταβολικα!
mm762
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2020 3:44 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mm762 »

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΔ (Μεγάλο Πεύκο) και ενδιαφέρομαι να δοκιμάσω τις ικανότητές μου για να γίνω ΔΕΑ. Ποια είναι συνοπτικά η πορεία που ακολουθεί ο νεοσύλλεκτος σε αυτήν την περίπτωση; ΚΕΕΔ (2-3 βδομάδες, αγωνίσματα και ορκωμοσία) και μετά ΣΕΑΠ; Η απονομή των πράσινων μπερέ πότε γίνεται; Οι παλιότερες απαντήσεις δεν με διαφώτισαν αρκετά και συμπεραίνω ότι έχει αλλάξει κάπως η διαδικασία. Ευχαριστώ
Γιαννης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Παιδιά καλησπέρα... και συγνωμη για την ενόχληση... τον τελευταίο καιρό έχω φάει τρελό σκαλωμα με τις ειδικές δυνάμεις και γουστάρω πολύ γενικά... έμαθα βέβαια ότι αν πας δοκιμος ειδικών δυνάμεων θα ναι πιο δύσκολα και αυτό εν μέρη το γουστάρω... το θέμα μου όμως είναι ότι πρώτον.πως και που δηλωνω;

Δεύτερον

Θέλει μέσον για να παω δοκιμος η οχι;

Τρίτον

Θέλει μέσον για να παω δοκιμος στις ειδικές δυνάμεις αφού κάνω την εκπαίδευση στην Κρήτη τους πρώτους μηνες αν με το καλο γίνω δοκιμος ; Η θα με στείλουν πεζικό και ας έχω κάνει όλα τα αθλήματα και ολα τα τεστ άριστα την 8η βδομάδα στην Κρήτη;

Ασ μου απαντήσει κάποιος διότι θέλω πάρα μα παρα πολυ δομικός ειδικών δυνάμεων ευχαριστώ!!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιαννης έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα... Και συγνωμη για την ενόχληση... Τον τελευταίο καιρό έχω φάει τρελό σκαλωμα με τις ειδικές δυνάμεις και γουστάρω πολύ γενικά... Έμαθα βέβαια ότι αν πας δοκιμος ειδικών δυνάμεων θα ναι πιο δύσκολα και αυτό εν μέρη το γουστάρω... Το θέμα μου όμως είναι ότι πρώτον.πως και που δηλωνω;

Δεύτερον

Θέλει μέσον για να παω δοκιμος η οχι;

Τρίτον

Θέλει μέσον για να παω δοκιμος στις ειδικές δυνάμεις αφού κάνω την εκπαίδευση στην Κρήτη τους πρώτους μηνες αν με το καλο γίνω δοκιμος ; Η θα με στείλουν πεζικό και ας έχω κάνει όλα τα αθλήματα και ολα τα τεστ άριστα την 8η βδομάδα στην Κρήτη;

Ας μου απαντήσει κάποιος διότι θέλω πάρα μα παρα πολυ δομικός ειδικών δυνάμεων ευχαριστώ!



Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σου απαντώ επιγραμματικά αν και αν διάβαζες τα προηγούμενα μηνύματα είναι αρκετά κατατοπιστικά και δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα.

- Όταν με το καλό παρουσιαστείς θα ερωτηθείτε όλοι σας εάν επιθυμείτε να υπηρετήσετε ως δόκιμοι. Εσύ φυσικά θα δηλώσεις ότι επιθυμείς και εν συνεχεία θα περάσετε όλοι σας κάποιες διαδικασίες (αθλήματα, γιατρούς, συνέντευξη, τεστάκι, κλπ) Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Εάν περάσεις επιτυχώς τις δοκιμασίες (ξαναλέω ότι είναι της πλάκας), κάποια στιγμή θα φύγετε για εκπαίδευση στην ΣΕΑΠ στην Κρήτη ως ΥΕΑ Α'. Κάποια στιγμή, και κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης θα ερωτηθείτε και πάλι το ποιοι επιθυμείτε να υπηρετήσετε ως ΔΕΑ στις καταδρομές από κλιμάκιο των ΕΔ. Όσοι δηλώσετε ότι επιθυμείτε θα περάσετε και πάλι από διαδικασίες αξιολόγησης (εδώ τα πράγματα ζορίζουν λίγο σε αθλήματα, τεστάκια και συνέντευξη).

- Για το αν θέλει μέσο θα σου απαντήσω να βάλεις τα δυνατά σου στα αθλήματα για να πάρεις το άριστα και αν υπάρχει η δυνατότητα να το σπρώξεις και λίγο για να είσαι απόλυτα σίγουρος. Να ξέρεις πάντως ότι οι άριστοι δεν χάνονται. Εάν για παράδειγμα το όριο είναι 30 κάμψεις, εσύ κοίτα να τσιμπήσεις 40 ή 50 για το άριστα. Μην πας δηλαδή με τη λογική να πιάσεις με το ζόρι τα όρια. Εκεί μπορεί να χάσεις χωρίς μέσο άνετα και να σου κάτσει το πεζικό όντως.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία ρωτάς.

Φιλικά,

Πετρααν

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πετρααν »

D.Y.K έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σου απαντώ επιγραμματικά αν και αν διάβαζες τα προηγούμενα μηνύματα είναι αρκετά κατατοπιστικά και δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα.

- Όταν με το καλό παρουσιαστείς θα ερωτηθείτε όλοι σας εάν επιθυμείτε να υπηρετήσετε ως δόκιμοι. Εσύ φυσικά θα δηλώσεις ότι επιθυμείς και εν συνεχεία θα περάσετε όλοι σας κάποιες διαδικασίες (αθλήματα, γιατρούς, συνέντευξη, τεστάκι, κλπ) Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Εάν περάσεις επιτυχώς τις δοκιμασίες (ξαναλέω ότι είναι της πλάκας), κάποια στιγμή θα φύγετε για εκπαίδευση στην ΣΕΑΠ στην Κρήτη ως ΥΕΑ Α'. Κάποια στιγμή, και κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης θα ερωτηθείτε και πάλι το ποιοι επιθυμείτε να υπηρετήσετε ως ΔΕΑ στις καταδρομές από κλιμάκιο των ΕΔ. Όσοι δηλώσετε ότι επιθυμείτε θα περάσετε και πάλι από διαδικασίες αξιολόγησης (εδώ τα πράγματα ζορίζουν λίγο σε αθλήματα, τεστάκια και συνέντευξη).

- Για το αν θέλει μέσο θα σου απαντήσω να βάλεις τα δυνατά σου στα αθλήματα για να πάρεις το άριστα και αν υπάρχει η δυνατότητα να το σπρώξεις και λίγο για να είσαι απόλυτα σίγουρος. Να ξέρεις πάντως ότι οι άριστοι δεν χάνονται. Εάν για παράδειγμα το όριο είναι 30 κάμψεις, εσύ κοίτα να τσιμπήσεις 40 ή 50 για το άριστα. Μην πας δηλαδή με τη λογική να πιάσεις με το ζόρι τα όρια. Εκεί μπορεί να χάσεις χωρίς μέσο άνετα και να σου κάτσει το πεζικό όντως.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία ρωτάς.

Φιλικά,


Τα Αθληματα για δοκιμος ειδικων δυναμεων (35 καμψεις,35 κοιλιακοι το ελαχιστο κτλ κτλ) ποτε περιπου γινονται; Γινονται μολις καποιος παει στην ΣΕΑΠ, στις αρχες δηλαδη; Ή μετα απο καποια συγκεκριμενη περιοδο;

panosjks
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 27, 2020 11:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από panosjks »

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να ρωτησω επειδη σε 2 χρονια τελειωνω την σχολη μου και ειμαι σε διλημμα,

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω ΥΕΑ και αφου με το καλο καταφερω να γινω ΔΕΑ να προσπαθησω για ΔΕΑ Ε. Δ εδω να πω πως δεν εχω κανενα θεμα με τους 5 μηνες παραπανω και η αλλη εναλλακτικη ειναι να παω στις Ε. Δ σαν καταδρομεας και να επιλεξω τα λοκ!

Θα ηθελα καποιος που γνωριζει καλα το θεμα να μου απαντησει για το που ειναι καλυτερα και το κατα ποσο δυσκολο ειναι να περασεις ΔΕΑ Ε. Δ

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες