ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

Γεια σας, το χαρτί μου γράφει (ΕΔΥΕΘΑ / ΓΕΣ / Β5) Ειδικές Δυνάμεις ΥΕΑ 4 ΕΤΕΘ (Σάμος), μπαίνω τώρα στις 20κάτι Μαίου έχω διαβάσει πολλά άρθρα για Ε. Δ. Και πολλά για ΥΕΑ σε αυτό το υπέροχο Forum, αλλά δεν γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο και για τα δυο μαζί, μάλιστα γνωστός μου μου είπε ότι είναι σπάνιο να πετύχεις και τα δύο μαζί καθώς πλέον συνήθως μπαίνουν με κονέ ή αν είσαι μόνιμος, θα ήθελα να μάθω τι διαφορά θα έχει η δοκιμασία μου αυτούς τους 4 μήνες από έναν ΥΕΑ του απλού πεζικού, επίσης τι διαφορά θα έχουν τα αθλήματα μου για να με αποδεχτούν σε σχέση με αυτούς του απλού, ή μήπως είναι ίδια για ΥΕΑ Πεζικού με ΥΕΑ Ε. Δ.

Ευχαριστώ Εικόνα

Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

Από ότι διάβασα, στην δοκιμασία να σε πάρουν ΥΕΑ ΕΔ: Τρέχεις 10 λεπτά, έχεις 2 λεπτά μετά για κάμψεις - κοιλιακούς και μετά έλξεις, αργότερα όμως διάβασα απ'τον Διασσώστης31 ότι τα άριστα είναι 2 μίλια με άρβυλο σε 13.10λ,55 καμψεις+κοιλιακους σε 2 λεπτα και 11 έλξεις. Το οποίο αναιρεί το ότι το όριο τρεξίματος είναι 10 λεπτά.

Αληθεύει ακόμα στο περίπου γιατί είναι από πριν 3 χρόνια το ποστ, ή έχουν αλλάξει τελείως τώρα πλέον και είναι πιο εύκολα ή δύσκολα;

Δηλαδή να ρωτήσω εγώ, αν παράδειγμα κάποιος χωρίς κονέ κάνει 3 έλξεις,2 μίλια σε 17 λεπτά,35 κάμψεις και 35 κοιλιακούς, πιστεύετε θα τον αποκλείσουν απο ΔΕΑ ΕΔ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Δυστυχώς ακόμη και σήμερα πέφτουν τηλέφωνα για το ποιά άτομα θα πάνε ΥΕΑ Ειδικών Δυνάμεων.
Κωνσταντίνος

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Βασικά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα διότι μου ειρθε το σημειόμα κατάταξης και γραφή ΕΔΥΕΘΑ ΓΕΣ Β5 ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΥΕΑ μου εξήγησε καπια πράγματα ένας αστυνομικός αλλά θέλω την βοηθια σας με καλούν στην Νέα Σάντα κιλκίς Στο στρατόπεδο Υπγλου Zωγκου Γεωργίου αλλά ξέρω ότι δεν έχει ιδικές δύναμης στο κιλκίς γιαυτό θέλω να ρωτήσω θα με μεταφέρουν άλλου; Δευτερον αν μπορείτε να μου πείτε της άσκησης που χριαζετε για να περάσης ΥΕΑ ειδικών δυνάμεων. Και τρίτον έμαθα ότι πληρώνεσε μετά τους 5 μήνες ποιο είναι ακριβώς το πόσο; Σας ευχαριστώ όλους έκτον προτέρων!

Πόλη ωραίο Φορυμμ Συγχαρητήρια!

Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

Κωνσταντίνος έγραψε: Δευτερον αν μπορείτε να μου πείτε της άσκησης που χριαζετε για να περάσης ΥΕΑ ειδικών δυνάμεων. Και τρίτον έμαθα ότι πληρώνεσε μετά τους 5 μήνες ποιο είναι ακριβώς το πόσο; Σας ευχαριστώ όλους έκτον προτέρων!

Πόλη ωραίο Φορυμμ Συγχαρητήρια!



Και εγώ θέλω πάρα πολύ να το μάθω αυτό γιατί τα περισσότερα πόστ είναι αρκετά παλιά και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται πλέον...

Κάτι άκουσα για ρίψη σφαίρας ;

Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει ή έχει κάνει πρόσφατα.

Σπαρτιάτης

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Σπαρτιάτης »

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος εδώ, σε 8 μέρες μπαίνω τεθωρακισμένα Έβρο και έχω δηλώσει Υ. Ε. Α. πτυχιούχος Α. Ε. Ι. Και όλα τα όρια για Δ. Ε. Α. Τα περνάω με ευκολία εκτός των 1000 μέτρων που δυστυχώς ήμουν καπνιστής και θα πρέπει να δώσω μάχη για να το καταφέρω εντός χρόνου. Το ερώτημα είναι το εξής: Ένας Δόκιμος έφεδρος αξιωματικός μπορεί να κάνει την θητεία του και στα Ο. Υ. Κ. Ποια η γνώμη ενός πιο παλιού εδώ;

Συγγνώμη αν κάτι φαίνεται αδαές και ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν υπηρετούν ΥΕΑ στα ΟΥΚ που ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό.

ΥΕΑ (ΣΕΑ - Σημαιοφόρος Επίκουρος Αξιωματικός) στο ΠΝ δέχονται συγκεκριμένες ειδικότητες, ως επί των πλείστων όσοι ειναι κάτοχοι πτυχίων Ιατρικής ή πτυχιούχοι ΑΕΝ.

Άβαταρ μέλους
ΚρητικόΑιμα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 7:16 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΚρητικόΑιμα »

Χαρτι γυμναστικης ακαδημιας (Α. Ε. Ι) αν υπηρετησω ως ΔΕΑ στις ειδικες δυναμεις υπαρχει πιθανοτητα να ενταχθω μεσα στο στρατο; Και επισης αν γινεται μεσα εκει να βγει προκυρηξη η κατι για να μπεις ΟΥΚ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

Nassos έγραψε:Δεν υπηρετούν ΥΕΑ στα ΟΥΚ που ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό.

ΥΕΑ (ΣΕΑ - Σημαιοφόρος Επίκουρος Αξιωματικός) στο ΠΝ δέχονται συγκεκριμένες ειδικότητες, ως επί των πλείστων όσοι ειναι κάτοχοι πτυχίων Ιατρικής ή πτυχιούχοι ΑΕΝ.



α) Υφίσταται ότι πλέον δεν εξετάζουν σε έλξεις για την αποδοχή;

β) Το παιδί που απάντησες λέει κάτι για 1000 μέτρα.3200 μέτρα δεν είναι το τρέξιμο;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν γνωρίζω ποία είναι τα κριτήρια. Ανέτρεξε σε προηγούμενες σελίδες για τα όρια.
Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Godrego »

Nassos έγραψε:Δεν γνωρίζω ποία είναι τα κριτήρια. Ανέτρεξε σε προηγούμενες σελίδες για τα όρια.

Τα έχω διαβάσει όλα σχεδόν, έχω αποθηκευμένες προτάσεις μελών και στον ελεύθερο μου χρόνο τα ξανά τσεκάρω μήπως μου διέφυγε κάτι. Το πρόβλημα είναι ότι συνεχώς αλλάζουν όλα και τα περισσότερα περί στρατού είναι απαρχαιωμένα. Για αυτό και ρωτάω, μην νομίζεις ότι είμαι σαν το 90% που δεν κοιτάει τίποτα απολύτως απλά λέει τα δικά του, ή τουλάχιστον προσπαθώ να μην είμαι. Απλά ένας κοινός πατριώτης που τον κυριεύει η μη-σιγουρία είμαι ρε παλικάρι.

Πάντως ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το φόρουμ γιατί δεν θα ξέραμε που πατάνε τα 4 με τόσες διαφορετικές απόψεις τριγύρω στο διαδίκτυο Εικόνα

Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Κανένα πρόβλημα και μπράβο που αφιερώνεις χρόνο για ανάγνωση.

Λοιπόν, βρήκα στην ιστοσελίδα του ΓΕΣ τι ισχύει για τους ΥΕΑ των Ειδικών Δυνάμεων που πάνε ΣΕΑΠ


Απαιτούμενα όρια:

Δρόμος δύο (2) μιλίων (3.200 μ.) σε χρόνο μικρότερο των 20 ́ (20 Βαθμοί)

Κάμψεις αγκώνων:30 επαναλή­ψεις τουλάχιστον, σε χρόνο 2 ́ (20 Βαθμοί).

Διπλώσεις του κορμού με τα χέρια στην ανάκαμψη και τα γόνατα διπλωμένα:35 επαναλή­ψεις τουλάχιστον, σε χρόνο 2 ́ (20 Βαθμοί).

Σε περίπτωση μη επίτευξης ενός εκ των παραπάνω ορίων, ουποψή­φιος βαθμολογείται με μηδέν στη συγκεκριμένη δοκιμασία.

Υποψήφιοι Έφεροι Αξιωματικοί Ειδικών Δυνάμεων (σελίδα 15)

Guest

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Όταν πας ΣΕΑΠ είσαι άλφα. Λίγο πριν γίνεις βήτα, έρχεται επιτροπή από 1η ΜΑΛ (μαζί και ο διοικητής) και δίνεις τα αθλήματα μπροστά τους. Αρχικά τρέξιμο, θα πρέπει να κάνεις 3 φορές τον γύρω της σεαπ. Ξεκινάς από τα πλάγια του διοικητηρίου, περνάς μπροστά από το διοικητήριο και κατεβαίνεις προς την πύλη, στρίβεις αριστερά για να περάσεις μπροστά από το φυλάκιο της πύλης, ανεβαίνεις την ανηφορά (που είναι το πιο δύσκολο), ανεβαίνεις πίσω από τα μαγειρία, μπροστά από το κτήριο της εθνοφυλακής, μπροστά από το αναγνωστήριο, κατεβαίνεις την κατηφόρα και πας αριστερά πριν το κψμ υεα. Μετά δίνεις έλξεις που δεν ανέφερε ο Nassos. Μετά εμάς μας ρώτησαν τί θέλουμε πρώτα, κάμψεις ή κοιλιακούς. Πάτε μέσα στο κψμ υεα, δίνετε ανά 5 άτομα και υπάρχουν άλλοι 5 άλφα βοηθοί που στους κοιλιακούς σας κρατάνε τα πόδια (πολύ σημαντικό να σας κρατάνε σταθερά) και στις κάμψεις ξαπλώνουν μπροστά σας, κάνουν γροθιά κάτω από το στήθος σας και μετράνε όταν ακουμπάτε. Η επιτροπή παρακολουθεί κανονικά και αν κάποιος βοηθός χαρίζει κάμψεις χωρίς ο υποψήφιος να έχει κατέβει τέρμα κάτω, μπορεί να του κάνει παρατήρηση ή να τον απομακρύνει.

Σχετικά με αυτά που έγραψε ο Nassos, αυτά είναι τα ελάχιστα όρια που πρέπει κάποιος να πιάσει. Αν αυτά πιάνετε, μη μπείτε στον κόπο να δοκιμάσετε, δεν υπάρχει πιθανότητα. Τα άριστα είναι 13:10 λεπτά τα 2 μίλια - 20 βαθμοί και χάνετε 1 βαθμό για κάθε +10 δεύτερα,55 κάμψεις - 1 βαθμό η κάμψη,55 κοιλιακούς - 1 βαθμό η επανάληψη,15 έλξεις - 2 βαθμούς η κάθε επανάληψη. Στους κοιλιακούς μπορείτε να ξεκουραστείτε μόνο στην όρθια θέση αλλά χάνετε χρόνο. Αν έστω δοκιμάσετε να ξεκουραστείτε ενώ η πλάτη σας ακουμπάει κάτω, θα σας Σταματήσουν αμέσως από το συγκεκριμένο άθλημα και θα γράψουν όσους κοιλιακούς είχατε πάρει μέχρι τότε. Κάμψεις επίσης μπορείτε να ξεκουραστείτε στην άνω θέση αλλά δεν μπορείτε να σπάσετε την μέση σας, πρέπει να παραμείνει σανίδα.

Κατόπιν θα σας πουν να πάτε να ξεπλυθείτε και να φορέσετε χιτώνια ώστε να γίνει η συνέντευξη (φορέστε καθαρή παραλλαγή, μη πάτε με τίποτα λάσπες). Μέσα στο κψμ υεα, θα είναι όλη η επιτροπή + τον εκάστοτε ταξίαρχο διοικητή της σεαπ. Μπαίνετε ένας-ένας και θα σας κάνουν ερωτήσεις του τύπου ηλικία, με τι ασχολείστε, με τι ασχολούνται οι γονείς σας και το κλασσικό γιατί θες να πας δόκιμος ειδικών δυνάμεων. Σημασία δεν έχει τόσο τι θα πείτε αλλά πως θα το πείτε. Στην πραγματικότητα με την συνέντευξη κρίνουν το παράστημά σας, τη φωνή σας και το ύφος Σας. Αν τραυλίζετε επειδή είναι υψηλόβαθμοι και έχετε άγχος, μάλλον θα σας κόψουν.

Να μη ξεχάσω ότι λίγες μέρες πριν δώσετε τα αθλήματα, θα μαζευτείτε όλοι οι υεα που δηλώσατε για ΕΔ μάλλον σε μια αίθουσα του αναγνωστηρίου και θα σας δώσουν μια λίστα με όλους τους υποψήφιους. Εκεί βαθμολογείτε τους συνυποψήφιούς σας για το κατά πόσο πιστεύετε ότι αξίζουν να πάνε ειδικές δυνάμεις. Βάζετε 1 σε αυτόν που αξίζει περισσότερο,2 στον επόμενο,3 στον επόμενο κτλπ κτλπ. Στον εαυτό σας πρέπει να βάλετε υποχρεωτικά παύλα. Α και κάτι τελευταίο, είναι πάρα πολύ πιθανό στη συνέντευξη να σας ρωτήσουν γιατί πιστεύετε ότι οι συμμαθητές σας σας βαθμολόγησαν τόσο χαμηλά. Είναι ερώτηση παγίδα για να φρικάρετε, σε εμάς το είχαν ρωτήσει σχεδόν σε όλους.

Αν έχετε καμιά άλλη ερώτηση,feel free

NiklasP556
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NiklasP556 »

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί διάβασα κάμποσα θέματα επί αυτού στο φόρουμ αλλά δεν απαντήθηκαν επαρκώς οι ερωτήσεις μου.Ειμαι 18 τελείωσα το λυκειο, και έκανα τα χαρτιά Μ να φύγω με την ΕΣΣΟ του Σεπτέμβρη αλλιώς θα φύγω με του Νοέμβρη αν δεν με πάρουν με αυτή.

Στο περιοδεύον δήλωσα αλεξίπτωτα, αλλά Μ είπαν στρατολογία λόγω απολυτηρίου Γενικού Λυκείου θα έχω ενδειξγ ΥΕΑ. Θέλω να κάτσω ΥΕΑ και να γίνω ΔΕΑ αλλά να μη φύγω απ' τα αλεξίπτωτα γτ Μ αρέσει πολύ η όλη φάση με την εκπαίδευση να ανήκω όσο γίνεται "στην ελίτ" όσο γίνεται χωρίς να είμαι μόνιμος. Θέλω να κάτσω αλεξίπτωτα για τη δυσκολία της εκπαίδευσης την εκπειρια της πτώσης και για να φορέσω τον τιμημένο πράσινο μπερέ και τη πουλαδα. Δεν πάω για τα μόρια η τα λεφτά. Θέλω να πάω για την εμπειρία και για να υπηρετήσω την πατρίδα μου.

Απλά διάβασα ότι αν πάω ΔΕΑ θέλω πολυμπριζο για να καθίσω αλεξιπτωτα ως ΔΕΑ και να μη με στείλουν σε κανένα πεζικό. Ισχύει;

Επίσης μπορώ μετά το κέντρο να έχω δικά μ αρβύλα; Και αν γίνεται, υπάρχει πρόβλημα αν δεν ειναι τα μαύρα και είναι αυτά τα μπεζ; Επιτρέπεται ή είναι μόνο για στελέχη επιτρεπτό αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης