ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
chemical war
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από chemical war »

Να ρωτησω εγω κατι αλλο, αν τελικα δε σε επιλεξουν για ΥΕΑ ειδικων δυναμεων, αλλα για ΥΕΑ πεζικου π. χ. γινεται να μην το δεχτεις και να παραμεινεις ως εχεις απλος φανταρος στις ειδικες δυναμεις;
Υ. Γ. βυσμα δε παιζει.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Δυστυχως οχι απο οσο γνωριζω... αυτος ηταν και ο λογος που
δεν πηγα δοκιμοςΕικόνα... πρεπει να παρεις το ρισκο σου. Αλλα με την θητεια που εκανα δεν μπορω να πω πως το μετανιωσαΕικόνα.

chemical war
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από chemical war »

Βυσμα παιζει, αλλα... παραπανω εννοουσα οτι ΕΓΩ δεν εχω βυσμα (δυστυχως!).
Green Berets ειναι ενα ρισκο που μαλλον δε θα παρω...
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

Α, οκ, δεν το κατάλαβα. Πάντως εγώ είχα δηλώσει να μην πάω ΥΕΑ και όταν πέρασα συνέντευξη από τον Δκτη του κέντρου πριν επιλεγούμε για ΣΕΑΠ, με ρώτησε γιατί δεν θέλω να πάω και του είπα ότι οι Ειδ. Δυν. είναι μονόδρομος για εμένα, οπότε προτιμώ απλός καταδρομέας από ΔΕΑ πεζικού. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό, αλλά έγινα τελίκα ΔΕΑ Ειδ. Δυν. και δεν το μετάνοιωσα ούτε μία στιγμή

Ρώτα καλού κακού στο στρατολογικό γραφείο σου σχετικά με πόσα άτομα θέλουν για ΔΕΑ από την σειρά σου και πόσα από αυτά θα είναι Ε. Δ. Πάντως γενικότερα υπάρχει η τάση να μην πηγαίνουν για ΥΕΑ πλέον πολλοί, λόγω της επιπλέον θητείας.

Gebirgsjager
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2008 6:13 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gebirgsjager »

gioalex έγραψε:Α, οκ, δεν το κατάλαβα. Πάντως εγώ είχα δηλώσει να μην πάω ΥΕΑ και όταν πέρασα συνέντευξη από τον Δκτη του κέντρου πριν επιλεγούμε για ΣΕΑΠ, με ρώτησε γιατί δεν θέλω να πάω και του είπα ότι οι Ειδ. Δυν. είναι μονόδρομος για εμένα, οπότε προτιμώ απλός καταδρομέας από ΔΕΑ πεζικού. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό, αλλά έγινα τελίκα ΔΕΑ Ειδ. Δυν. και δεν το μετάνοιωσα ούτε μία στιγμή

Ρώτα καλού κακού στο στρατολογικό γραφείο σου σχετικά με πόσα άτομα θέλουν για ΔΕΑ από την σειρά σου και πόσα από αυτά θα είναι Ε. Δ. Πάντως γενικότερα υπάρχει η τάση να μην πηγαίνουν για ΥΕΑ πλέον πολλοί, λόγω της επιπλέον θητείας.



Να σου κάνω μερικές ερωτήσεις gioalex...

Καταρχήν είμαι 26 χρονών πτυχιούχος ΑΕΙ και η αναβολή μου λήγει σε 1 χρόνο περίπου. Θέλω να πάω ΥΕΑ Ειδ. Δυν και συγκεκριμένα ορεινών καταδρομών. Δεν ξέρω εάν ισχύει αλλά από ότι έχω μάθει έχω αρκετές πιθανότητες να με πάρουν λόγο ηλικίας και πτυχίου. Αυτό θέλω να μου πεις είναι..

α) Με πολύ λίγα λόγια τα στάδια εκπαίδευσης που πέρασες και η διάρκεια τους για να έχω μια ιδέα και

β)Κατά πόσο η εκπαίδευση των ΔΕΑΕιδ. Δυν διαφέρει από την εκπαίδευση των απλών Ειδ. Δυν. διότι από ότι ξέρω οι ΔΕΑ μένουν εκτός στρατοπέδου και έχουν ωράρια. Γίνεται να με κατατόπισης λιγάκι;

Ευχαριστώ!
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από imakgr »

Ναι , έχεις πολλές πιθανότητες να σε πάρουν ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων. Αφού παρουσιαστείς στο Πεύκο και λίγες μέρες μετά την ορκομωσία , έρχονται τα μαντάτα αν επελέγης να γίνεις ΔΕΑ. Εννοείται πως πριν έχεις περάσει τα ψυχομετρικά και τα σωματικά ΄τεστ και έχεις περάσει κι απ την περίφημη συνέντευξη με το Διοικητή. Αφού επιλεγείς φεύγεις μετά απο δύο μέρες για Κρήτη , και συγκεκριμένα για το Ηράκλειο και δη για τη ΣΕΑΠ, (Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού). Εκεί κάθεσαι 4 μηνάκια και αν έχεις ειδικότητα Βαρέων Όπλων Πεζικού(ΒΟΠ) κάθεσαι ένα μηνάκι και κεί. Τελειώνεις απο κεί και πας στην Ορεινή Μοίρα που έχεις τοποθετηθεί. Στη Μοίρα κάθεσαι για 1- 3 μήνες το πολύ(τόσο εκανα γώ) και φεύγεις κατευθείαν για Ρεντίνα, να περάσεις το Σχολείο που διαρκεί 1 μήνα περίπου. Απο κεί , φουσκωμένος απ τη γυμναστική και απ τα νόμιμα καψώνια επιστρέφεις στη μονάδα σου και υπηρετείς ως το τέλος. Σχετικά με τα ωράρια, μείς στην ΙΜΑΚ δεν είχαμε τότε. Κανονικά έπρεπε να φεύγουμε στις 230 το μεσημέρι αλλά πάντα φεύγαμε μετά τις 4 (είχαμε φύγει και 6)Τότε όμως ήταν άλλα χρόνια(1998-2000),"ωραία" χρόνια... Κάνεις 2-3 υπηρεσίες το μήνα ως Βοηθός Αξιωματικού Υπηρεσίας(εμείς κάναμε και ως Αξιωματικοί Υπηρεσίας, τώρα δε ξέρω) ή Πύλη , συμμετέχεις σε ασκήσεις και στην οργάνωσή τους, σε πεδία βολών και οργάνωσή τους και γενικά εκτελείς τα καθήκοντα που σου ανατίθενται. Αν έχει αλλάξει κάτι απ αυτά ας γράψει κάποιος νεώτερος...

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Όντως οι ΔΕΑ στην Ι ΜΑΚ που ήμουν αυτά έκαναν σε γενικές γραμμές. Καμιά φορά έκαναν και ΒΑΥΔΜ όταν υπήρχε έλλειψη μονίμων στελεχών στην μονάδα.
Τούρκοι δεν ξεχνώ...- Ι ΜΑΚ
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από imakgr »

Κοίτα, η ένδειξη ΥΕΑ αναγράφεται σε πολλούς πάνω στο χαρτί. Είσαι απο τους τυχερούς θα λέγαμε. Το ζήτημα όμως είναι πως δεν τους παίρνει όλους. Αν είσαι πτυχιούχος κάποιου Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ έχεις καλές ελπίδες. Όταν παρουσιαστείς στο Πεύκο θα σας καλέσουν κάποια στιγμή , όσοους έχουν την ένδειξη ΥΕΑ , να περάσετε κάποια εμπόδια στο στίβο μάχης και ενδέχεται να σας χρονομετρήσουν. Σίγουρα είναι άλμα εις μήκος, τρέξιμο 1 μίλι κ. α. Αφού τα περάσεις κι αυτά και είσαι και καλός στις επιδόσεις σου αυξάνεις τις πιθανότητές σου έναντι των άλλων. Μετά απο κάποιες μέρες , ένα μεσημεράκι ή απόγευμα σας πάνε στα μαγειρεία ή κάπου έκεί και εξετάζεστε γραπτά σε ψυχομετρικά τέστ , για να διαπιστώσουν αν έχετε "σώας τα φρένας". Τέλος , κάποια στιγμή σας καλεί ο Διοικητής του Πεύκου και σας παίρνει συνέντευξη. Εκεί πρέπει να σαι " κεραυνός" που λέμε, να αποδείξεις απο το όλο παρουσιαστικό και την αποφασιστικότητα του λόγου και των απαντήσεών σου οτι αξίζεις... Για τα αλεξίπτωτα τώρα πρέπει να το χεις δηλώσει στο στρατολογικό σου γραφείο οτι θέλεις να πάς εκεί και αν το χεις κάνει το ξαναδηλώνεις την ίδια μέρα που κατατάσσεσαι στο κέντρο. Σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις και ως δόκιμος αποκομίζεις τεράστια εφόδια για τη ζωή σου αλλά και πολύτιμες εμπειρίες. Δ θα μετανιώσεις ποτέ , ακόμα κι αν δε πας δόκιμος στα αλεξίπτωτα(και σε ορεινή ή αμφίβια Μοίρα θα πέρναγες "καλά")

DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DM90 »

παίδες κάποιος 18 χρονών και φοιτητής ΤΕΙ έχει ελπίδες να γίνει ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων;
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από imakgr »

Α είναι πτυχιούχος και είναι απο παραμεθόριο περιοχή ναι. Αν είναι φοιτητης, κομμάτι δύσκολο...

vitsas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 15, 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vitsas »

ευχαριστω πολυ με καλυψες πληρως θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι ακομα
με ενδιαφερει και η στρατονομια δεν ξερω αλλα παντα μου αρεσε. πως γινεται να μπω εκει τι χρειαζεται και αν σχετιζεται με το υεα που εχω στο χαρτι αν γνωριζεις κατι σε παρακαλω ενημερωσε με
ευχαριστω πολυ
vitsas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 15, 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vitsas »

μηπως ξερεις τι αθληματα περνανε οι δοκιμοι και τι οριο εχει το καθενα;
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

vitsas έγραψε:μηπως ξερεις τι αθληματα περνανε οι δοκιμοι και τι οριο εχει το καθενα;


Ρίξε μια ματιά στο post.145 φορές το έχουμε απαντήσει...

Όσον αφορά την στρατονομία, στην δική μου σειρά τουλάχιστον, όλοι οι ΥΕΑ στρατονομίας ήταν από γυμναστική ακαδημία
legionnaire
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 1:03 am
Τοποθεσία: Greenland
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από legionnaire »

Αντε και καλοι πολιτες ολοι παιδια, μαι ερωτιση να κανω, ειμαι 18 και η νοεμβρη οι φλεβαρη θα παω ειδικες δηναμεις. ρωτισα γαι δοκιμος που θελω να παω και με ειπαν οτι θελει μεσω ειναι αλληθια;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες