ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Καταρχην για να γινεις ΣΕΑ (Σημαιοφορος Επικουρος Αξιωματικος), πρεπει να διαθετεις πτυχιο ανθυποπλοιαρχου απο Ανωτατ Ακαδημια Εμπορικου Ναυτικου, καθως και πιστοποιημενη θαλασσια υπηρεσια τουλαχιστον 18 μηνων σαν ανθυποπλοιαρχος σε εμπορικο πλοιο. Πληρεις τα προσοντα αυτα φιλε μου;
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κάτι αντίστοιχο δεν είναι και στην αεροπόρια;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Οχι στη αεροπορια μπορουσες-γιατι τωρα πια δεν παιρνει εφεδρους αξιωματικους-να γινεις με οποιοδηποτε πτυχιο ανωτατης σχολης-και το απαραιτητο βυσμα φυσικα-. Απλα υπηρχε μια προτιμηση σε αυτους που ηταν κατοχοι καποιου πτυχιου οικονομικων επιστημων
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Δόκιμος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.Έχω δίπλωμα Πλοιάρχου Γ' αλλά δεν έχω υπηρεσία ανθυποπλοιάρχου. Είσαι σίγουρος ότι ισχύει αυτή η προϋπόθεση ; Το ρωτάω επειδή έχω γνωρίσει άτομο που είναι τώρα ΣΕΑ χωρίς να έχει υπηρεσία 18 μηνών σαν ανθυποπλοίαρχος.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Τοτε, θα ειχε πολυ καλο βυσμα. Δε χανεις παντως κατι να προσπαθησεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Velerefontis την Δευ Μαρ 22, 2010 12:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Velerefontis έγραψε:Καταρχην για να γινεις ΣΕΑ (Σημαιοφορος Επικουρος Αξιωματικος), πρεπει να διαθετεις πτυχιο ανθυποπλοιαρχου απο Ανωτατ Ακαδημια Εμπορικου Ναυτικου, καθως και πιστοποιημενη θαλασσια υπηρεσια τουλαχιστον 18 μηνων σαν ανθυποπλοιαρχος σε εμπορικο πλοιο. Πληρεις τα προσοντα αυτα φιλε μου;


Έχουν αλλάξει ελαφρώς τα δεδομένα Vele πλέον!
Ο Κολλητός μου υπηρετεί σαν ΣΕΑ στο ΠΝ με 7μηνη υπηρεσία Ανθυποπλοιάρχου.
Δόκιμος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Από την εμπειρία σας πόσο πιθανό είναι για κάποιον να υπηρετήσει σαν ΣΕΑ χωρίς να έχει βύσμα ; Γνωρίζετε έστω και έναν που τα κατάφερε ;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ε, ειμαι λιγο παλιος βλεπεις [LOL]
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δόκιμος έγραψε:Από την εμπειρία σας πόσο πιθανό είναι για κάποιον να υπηρετήσει σαν ΣΕΑ χωρίς να έχει βύσμα ; Γνωρίζετε έστω και έναν που τα κατάφερε ;


Δεν χρειάζεσαι βύσμα για να υπηρετήσεις σαν ΣΕΑ (τουλάχιστον σήμερα).
Ο κολλητός μου είναι απόφοιτος πλοίαρχος ΑΕΝ με 7μηνη προυπηρεσία σαν Ανθύπας αλλά πλέον δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό!
Χαρακτηριστικά μου έλεγε ότι μερικούς τους παίρνανε με το ζόρι ΣΕΑ ενώ δεν θέλανε!
Επίσης απαντάς σε κάποιες (τυπικές) ερωτήσεις (κάτι σαν τεστάκι και καλά) όπως οι Δόκιμοι του Στρατού Ξηράς!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Velerefontis »

Το 2000 ημουν μαζι στο Παλασκας με τους ΣΕΑ. Ηταν 25 ατομα και εγιναν ΣΕΑ οι 10. Οι υπολοιποι, στρατευσιμοι κελευστες ή διοποι. Παρεπιπτοντως μεγαλες ψωναρες ολοι τους. Ενω δεν ειχαν παρει βαθμο ακομα ειχαν την απαιτηση να τους μιλαμε στον πληθυντικο και να μην κανουν αγγαρειες. Φυσικα τρωγανε τρελλη πορτα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Δόκιμος

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Τηλεφώνησα στη σχολή ΣΕΑ (Παλάσκα) και ρώτησα. Μου απάντησε ότι σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα απαιτείται 18μηνη υπηρεσία σαν ανθυποπλοίαρχος για να γίνεις ΣΕΑ.

Όμως από την προσωπική μου εμπειρία και από την δική σας εμπειρία αυτό διαψεύδεται !

Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε δώστε μου το λινκ του συγκεκριμένου (και πιο πρόσφατου) προεδρικού διατάγματος για να μάθω την αλήθεια. Προσπάθησα πολύ αλλά δεν το βρήκα.

kykladitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2009 5:14 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kykladitis »

Θα θελα να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου:

Ως ΣΕΑ γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι Ιατρικής; Εχω ακούσει ότι παλαιότερα έπαιρναν αρκετούς γιατρούς ως ΣΕΑ αλλα τώρα με τη σταδιακή κατάργηση της θητείας στο ΠΝ θα εξακολουθήσουν να παίρνουν;

Αν ναι, πόσο βυσματική είναι η θέση αυτή; Θα μου πείτε ίσως οτι γενικά για να μπεις ΠΝ χρειάζεσαι βύσμα (Εικόνα) αλλά θα θελα να ξέρω αν χρειάζεται χοντρό βύσμα ή σε πάνε εύκολα ("και με το ζόρι" όπως αναφέρθηκε πιο πάνω).

Μετά τη λήξη της θητείας μπορείς να μείνεις ως ΟΒΑ;(έχω την εντύπωση και αν κάνω λάθος διορθώστε με ότι οι ΔΕΑ του στρατού ξηράς δε μπορούν να γίνουν ΟΒΑ και μήπως κάτι ανάλογο ισχύει και στους ΣΕΑ;)
peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από peter1992 »

Γιατρους παιρνουν ακομη μετα απο εξετασεις σε εκθεση και κλινηκη εξεταση υπηρετει κανα 3 μηνο αλλα εν πλω νομιζω Και η εκπαιδευση ειναι 20 μερες ενα μηνα περιπου
kykladitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2009 5:14 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από kykladitis »

Πιτερ 1992 σ' ευχαριστω για την απαντηση.
κωστης

ΥΕΑ (ΣΕΑ): Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από κωστης »

Σεα θελει διπλωμα ανθυποπλοιαρχου και ας μην εχεις υπηρεσια... Σεα ειμαι κατ ιξερω...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες