41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Nassos »

Στη Ρωσία ή στην Κύπρο;

Φίλος Επιλοχίας από Ε. Φ (ΑΜΧ-30) μου είπε ότι θα έστελναν άτομα στη Ρωσία. Δεν θυμάμαι όμως τη διάρκεια (4 μήνες;).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Φεβ 27, 2010 11:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M

41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από TOPOL-M »

ΜΑΥΡΟΣΚΟΥΦΗΣ έγραψε:Ειμαι κυπριος και ειμαι τωρα στην ε. Φ.η νεα επιλαρχια αρματων που θα ερθει ειναι τ-80. Εγω μεχρι τωρα ειμουν στα αμχ-30-β2 και εχω ειδη αρχισει εκπαιδευση στα τ-8ο για την νεα επιλαρχια



Αδερφέ πως σου φαίνονται; Για πες μας εντυπώσεις. Είναι σχετικά παλαιά
chris

41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από chris »

Είναι συντηρημένα σε καλή κατασταση
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Με δηλώσεις του στα κυπριακά ΜΜΕ ο υπουργός Άμυνας της Κύπρου, Κώστας Παπακώστας, εξήγγειλε την προμήθεια μιας επιλαρχίας αρμάτων, τριών σύγχρονων ελικοπτέρων για σκοπούς έρευνας και διάσωσης και την αγορά πέραν των 400 στρατιωτικών οχημάτων γενικής χρήσης.

Προφανώς αναφέρεται στην προμήθεια των 41 μεταχειρισμένων αρμάτων μάχης Τ-80 αό την Ρωσία, ενώ στα 400 οχήματα γενικής χρήσης περιλαμβάνονται 330 φορτηγά που έχουν παραγγελθεί από την ΕΛΒΟ.

Για τα ελικόπτερα έρευνας-διάσωσης ο προηγούμενος διαγωνισμός είχε ματαιωθεί.
Αυτό που παραμένει σε πραγματική εκκρεμότητα είναι το θέμα της ενίσχυσης του πυροβολικού της Εθνοφρουράς. Η αναβολή της προμήθειας των κινεζικών αυτοκινούμενων πυροβόλων των 155 χλστ. Έχει επιτείνει το μεγάλο πρόβλημα υποστήριξης της Ενοφρουράς.

DefenceNet

Στο τέλος θα μας περάσουν και οι Κύπριοι σε εξοπλισμούς.

Α ρε χοντροΠάγκαλε κλωτσιές που θέλεις

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τετ Μάιος 19, 2010 8:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από yandr »

Άρχισαν οι παραδόσεις στην Εθνική Φρουρά των πρώτων αρμάτων μάχης στο πλαίσιο υλοποίησης της συμφωνίας για την απόκτηση 41 μεταχειρισμένων Τ-80U/UK από τα ρωσικά αποθέματα. Σύμφωνα με δημοσίευμα του περιοδικού Ελληνική Άμυνα &Τεχνολογία, στη Κύπρο έχουν αφιχθεί περί τα 10 άρματα μάχης. Σημειώνεται ότι πρόσφατο (27/05) δημοσίευμα της ακραίας τουρκοκυπριακής εφημερίδας Volkan ανέβαζε τον αριθμό των Τ-80 της Εθνικής Φρουράς σε 56. Με την ολοκλήρωση των παραδόσεων στο τέλος του έτους, η ΧΧ ΤΘΤ θα διαθέτει δύο Επιλαρχίες με 82 άρματα μάχης Τ-80U/UK, διευρύνoντας το ποιοτικό πλεονέκτημα έναντι της ποσοτικής υπεροχής των τουρκικών κατοχικών δυνάμεων.

Strategy Geopolitics
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

41 νέα άρματα μάχης για την Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από hetfield »

Χρειαζετε ακομα μια επιλαρχια Τ-80BV και μερικα ΤΟΜΑ BTR-90 (με ΑΤ) ή BMP3.
Διοτι οι τουρκοκυπριοι εχουν 400 αρματα Μ48 (231 Μ48Α5Τ1 και 169 Μ48Α5Τ2).
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες