Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπα πλέον παίζει ρόλο η ειδικότητα και όχι η ένδειξη που έχει στο σημείωμα κατάταξης γιατί κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα υγεία και να βγει άοπλος!
spithas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2010 8:44 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από spithas »

Greek_Army έγραψε:Μπα πλέον παίζει ρόλο η ειδικότητα και όχι η ένδειξη που έχει στο σημείωμα κατάταξης γιατί κάποιος μπορεί να έχει πρόβλημα υγεία και να βγει άοπλος!


ναι αλλα μηπως οχι στις ειδικες δυναμεις γιατι ολοι ειναι ι1;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό δε το γνωρίζουνε πριν την κατάταξη όμως, όπως και για τους ΥΕΑ
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Παιδια παντος πιστευετε οτι αξηζει για αμφιβιος ετσι δεν ειναι; Ενας πρωτος μου ξαδερφος ηταν και μου ειπε οτι ειναι πολυ ωραια...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β έγραψε:Αυτο ενωουσα οδηγος... Για εξωλεμβια...


δεν το έγραψες όλο όμως, τελοσπάντων οι χελίστες περνάνε απο ΛΥΒ
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Μηπως ξερει κανεις τι κανει ενα φανταρος αμφιβιος και τι ενας μονυμος αμφιβιος?
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Στην 297 σειρα δεν εκαναν ΛΥΒ Ειδικοτητες που κανανε εκπαιδευση εκτος Μ. Πευκου (Διαβιβαστες, Ασηρματηστες, Οδηγοι, Μαγειρες) και οσοι εκαναν ειδικοτητα μεγαλυτερη των 2 εβδομαδων (καταστροφεις ΧΕΛ (Χειριστες Ελαστικης Λεμβου), Νοσοκομοι) Κοινως ΛΥΒ Περασαν οι πιο βασικες ειδικοτητες και οσες χρειαζονται "Στοιχειαρχες η Ομαδαρχες" Δηλαδη Τ/Φ, Πολ/τες, Ολμοι. Ειχαμε και μερικους Διαβιβαστες, Ασηρματηστες οι οποιοι ηταν της 296 σειρας και ηρθαν προτυνομενοι τιμητικα.

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 297ΙΜΑΚ την Τετ Αύγ 04, 2010 10:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dimitris mak »

Θελω πολυ να γινω μονυμος αμφιβιος καταδρομεας... ! Οποιος μπορει να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια σε σχεση με τους αμφιβιους καταδρομεις, τα σχολεια που περνανε και οποια αλλη πληροφορια ξερουν ας μου στειλουν προσωπικο μηνυμα! Θα το εκτημισω πολυ! Ευχαριστω!
carib
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2010 6:15 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από carib »

Αμα καταφερεις να βρεις το περιοδικο καταδρομη και ασφαλεια τευχος ιουνιου -ιουλιου. Εχει ενα αρθο πανω στους αμφιβιους τα γραφει ολλα με λεπτομερεια.
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Deathdiver »

297ΙΜΑΚ έγραψε:Εγω ηθελα να Γινω Λοχιας ΚΤΣ αλλα εμαθα λιγο αργα οτι δεν παιζει ουτε κατα διανια κατι τετιο ως προς ΚΤΣ και οτι το ΛΒ ειναι ασυμβατο με ΧΕΛ. Επησεις ηλεθα να παω ΛΠΜ για να ειμαι στα σκαφη και να γραφω κινησεις (οχι οτι μετραει καπου αλλα ετσι γουσταρα) γιατι μου αρεσει η θαλασσα οπως εσενα μαλλον. Τελικα ως διαμαγιας μου εσκασε ειδικοτητα Πολ/της που ειναι η ειδικοτητα που επαιρνε το ΛΠΜ οταν δεν ειχε ΧΕΛ για Πληρωματα Και για Χειριστες / συντητητες των FN MAG και των 0,50ριων. Οταν εγινε η επιλογη για το ΛΥΒ, κατι συνεντευξεις, ειπα οτι ειμαι μεγαλης ηλικιας και πτυχιουχος οποτε ο Λοχαγος μου εβαλε καλο ποσοστο και τελικα εμεινα πευκο αλλες 5 βδομαδες και βγηκα λοχιας. Οταν πηγα στη μοιρα με πεταξαν κρουσεο αλλα στη εκει συνεντευξη του Δοικα ειπα οτι θελω ΛΠΜ, ο οποιος ουτος η αλλως δεν ειχε κοσμο, και με εστηλε.

Η μαλακια ηταν οτι ΧΕΛ δεν υπηρχαν τοτε οποτε οτι δουλεια ΧΕΛ περναγε και απο μενα και ηταν λιγο μαλακια γιατι σχεδον καθε μερα επρεπε να ξεπακεταρω λυνω πλενω και ξανα εδενω και ξαναπακεταρω ζοντιακ (φουσκωμα με τρομπα οχι πιεστηκο κατω απο τον Ελληνικο ηλιο, χωρις ΗΒΗ) Αρκετες φορες το γλυτωνα (ασκηση - κινηση), οταν ομως με επιανε ποτε δεν εφαγα στη ωρα μου και 2-3 φορες αργησα να βγω και εξωδου, ασε η δουλεια στα magna. Οταν ομως ηρθε η επομενη σειρα, μου εφερε τις σαρδελες και 4 νεους ΧΕΛ που ολα αυτα τα πηραν, οχι επ'ομου, τα πηραν στα κωλ@ρακια τους και μαλιστα ασαλιωτα γιατι ανοιγε ο καιρος, και αυξηθηκαν οι ασκησεις αρα και η συντηρηση (... Γι αυτο σου ειπα προσεξε τι θα ζητησεις). Εγω παλι σαν καλος Λ/χιας πολ/της ημουν θαλαμοφυλακας παρεα με τα mag και εκανα οτι τα καθαριζα η σκουπιζα η οτι κατι γενικα... Ολα αυτα οταν δεν ημασταν ασκηση η κινηση (που ειχαμε πολλες κινησεις). Κατα συνεπεια η ειδικοτητα μου μου ανοιξε δρομο να κανω οτι γουσταρα και με εσωσε την καταλληλη στιγμη. Εριξα γυρω στις 100σφαιρες mag οι 40 εν πλω (λογω ΛΠΜ) και σαν Λοχιας εμαθα το Μ16Μ4 καλυτερα απο καθε Τ/Φ γιατι 5 βδομαδες ΛΥΒ ειχαμε καθε Τριτη Βολη και καθε Πεμπτη ασκηση που εκτος απο τον στοιβο τοπογραφιας, βαραγαμε η στοχο η αβολιδωτα. Το μεγαλυτρο παραπονο μου ειναι οτι δεν εριξα με Μ203 που εριξαν οι Τ/Φ και οι Κ/Φ.

Εσυ μαλλον θα βολεβοσουν γενικα με ΛΠΜ ασχετου ειδικοτητας. Απ'οτι εχω μαθει ΛΠΜ στην Κω πηγε και Ν/Κ... Οποτε οτι και να σου πω ειναι λιγο. Αν μπορεσεις κοιτα να κατσεις ΛΥΒ. Προσεξε γιατι το ΛΠΜ δεν ειναι ευκολο, οσο και να μας κοροιδευαν Πλωτα-Ξαπλωτα που συνεβαινε, πολλες #@^&@! Του στρατοπεδου δεν επιαναν τους Στρατιωτες του ΛΠΜ γιατι ολα τα στελεχη ηξεραν ποση δουλεια τραβαμε... Αλλα απο την αλλη ειχαμε και το καλυτερο συνθημα απ'ολους το ζηλευαν ολοι ανεξερετως.Ειχαμε παντα την θαλασσα απο κατω μας, και πηγαμε παντου. Εγω πηγα κινηση Αστυπαλαια, Πατμο, Φαρμακω, εχω δει την Πιτα, τα Ιμια, Νισυρο, Γυαλι, Στρογκυλη. Αυτα φιλε, οσο τριψιμο και να εφαγα παλι θα το ξαναεκανα γι'αυτες τις βολτες.



Ριχνουν οι εφεδροι με Μ203;

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

M203, οπλοβαμβιδα, Χειροβιμβιδες, βολη απο σταγιερ εν κινησει... Ναι κανουν, τουλαχιστον εμεις καναμεΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Deathdiver »

297ΙΜΑΚ έγραψε:M203, οπλοβαμβιδα, Χειροβιμβιδες, βολη απο σταγιερ εν κινησει... Ναι κανουν, τουλαχιστον εμεις καναμεΕικόνα


A οκ γιατι ενας γνωστος μου που υπηρετησε λοκ μου ειπε οτι Μ203 και χειροβομβιδες μονο τα στελεχη...

argirisMAK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:39 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από argirisMAK »

Παιδια καλισπερα Ειμαι καινοθργιος στο φορθμ αν και εχω διαβασει απο δω μεσα πολλα για τις ειδικες δυναμεισ... Παρουσιαζομαι 18 νοεμβριου στις ειδικες δυναμεις πεζοναυτης στο κετθ. Θελω να παω αμβιβιο αν και ειμαι απο βορεια εχω καλη σχεση με το νερο και Ξερω πως μπορω μολις ορκιστω οτι θα μοθ δοσουν ενα χαρτι να διλωσω που θελω να παω και θα δηλωσω αμφιβιοσ. Το θεμα ειναι οτι εχω μυωπια κοντα στο 4 απο οτι ακουσα εδω μεσα δεν σε ελεχνουν απλα διλονεις μονο ποση μιοπια εχεισ... Ελπιζο να ισχυει. Το θεμα ειναι λοιπον αν θα εχω προβλημα με τα γυαλια στις ασκησεισ... Απο μικρος ηθελα να υπιρετισο ειδικες σαν ονειρο ζωης και για την πατριδα και οτι ειναι Απο τις εμπειριες που αξιζει να τις ζησεις... Ευχαριστω εκ τον προτερων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες