ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από hazardous »

charalampidou έγραψε: Δευ Μάιος 01, 2023 5:47 pm Καλησπέρα, είναι να δώσω σε 1 μήνα πανελλ και έχω μερικές ερωτησούλες. Καταρχάς πηγαίνω Επαγγελματικό Λύκειο και έχω σκοπό να δηλώσω στο μηχανογραφικό Ένοπλες Δυνάμεις ΣΜΥ, ΣΜΥΝ, ΣΜΥΑ και επιπλέον Σχολή Πυροσβεστών. Θα ήθελα να μάθω, μήπως υπάρχει τρόπος να μπορέσει κάποιος υπαξιωματικός να γίνει αξιωματικός; Έχω ακούσει ότι γίνεται αυτό με κάτι εξετάσεις που δίνεις μετά από μερικά χρόνια υπηρεσίας του βαθμού αποφοίτησής σου, όχι όμως σαν τις πανελλήνιες. Επίσεις οι μεταθέσεις είναι πολλές και ανα 2-3 χρόνια πάντα; Σε γενικές γραμμές πως είναι η σχολές και τα μαθήματα τους; Αξίζει σε θέμα αποκατάστασης και σίγουρης θέσης εργασίας/μισθού; Καλύτερα ΣΜΥΑ ή ΣΜΥΝ αντι για ΣΜΥ; Ανά πόσα χρόνια θα παίρνω προαγωγή στο βαθμό μου; Επιλέον, η ειδικότητα μου στο επαλ είναι Δομικών έργων Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, υπάρχει παράλληλη ειδικότητα και στα στις ενοπλες δυναμεις μήπως βοηθήσει καθόλου το πτυχίο βαθμού 4 που θα πάρω μαζί με το απολυτήριο μου; Οποιοσδήποτε μπορεί να με βοηθήσει και να απαντήσει στις απορίες μου θα είμαι πραγματικά ευγνώμων γιατί δυστυχως δεν έχουμε πολλούς γνωστους που είναι στο νατικό/στρατό ειδικά στην αεροπορία. Ελπίζω το συντομότερο δυνατόν να μου απαντήσετε. Ευχαριστώ.
Ναι δίνεις κατατακτήριες μετά τη ΣΜΥ και 1 χρόνο υπηρεσίας ως λοχίας στο στρατεύμα σε θέματα πανελληνίων. Τώρα κατά πόσο θα άντεχε κάποιος σε στρατιωτική σχολή ειδικά για 7 χρόνια αφού σκέφτεσαι και για αξιωματικός με τέτοια κίνητρα δεν το γνωρίζω. Τι εννοείς μεταθέσεις καθε 2-3 χρόνια ; Από ΣΣΕ υπάρχουν άτομα που κάθε χρόνο είχαν 1 μετάθεση. Κανείς στρατιωτικός δεν πείνασε αλλά ούτε πλούτισε. Άλλες ερωτήσεις θα έπρεπε να κάνεις. Προσωπικά θα σε συμβούλευα ΣΜΥΑ ή πυροσβεστική. ΣΜΥΝ για παράδειγμα αγκίζεις 200 με 250 πλεύσιμες στον στόλο. Άμα είναι κάτι που το κάνεις μόνο για τη σίγουρη θέση και το χιλιάρικο θα μιζεριάσεις και θα ρωτάς τον εαυτό σου γιατί το επέλεξες. Φιλικά πάντα
Των δ' επιλέκτων η αρετή
charalampidou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 01, 2023 5:37 pm
Τοποθεσία: Drama
Ενδιαφέροντα: Πανελληνιες, Ενοπλες Δηναμεις, Σωματα Ασφαλείας, μέλλον
Επάγγελμα: μαθητρια
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από charalampidou »

Φυσικά και δεν είναι τα μόνα αυτά που με ενδιαφέρουν αυτά που ρώτησα. Άλλωστε στην κατάσταση που βρίσκεται η Ελλάδα με τις θέσεις και τις ευκαιρίες εργασίας είναι ένα επιχείρημα για το οποίο και εσύ και εγώ και χιλιάδες άλλοι θα επιλέξουν προκειμένου να επιβιώσουν και να ζουν άνετα. Έχω συνειδητοποιήσει τι πάω να κάνω απλώς δεν ξέρω τον βαθμό δυσκολίας που θα αντιμετωπίσω, έχοντας όμως την δυνατότητα και την υπομονή να το αντέξω. Πάντως θα δηλώσω πρώτη επιλογή Πυροσβεστική γιατί γνωστοί μου είπαν πως είναι πολύ καλύτερα. Και ΣΜΥΑ ως δεύτερη απλά αγχώνομαι στα μόρια. Μιας που είσαι Λοχίας μπορείς να μου πεις πως είναι η σχολή εκεί; Τα μαθήματα οι ειδικότητες οι εξετάσεις όλα γενικώς και την εμπειρία σου. Από επαλ μαζί με το απολυτήριο μου θα πάρω και πτυχίο ειδικότητας Τοπογράφου, Αρχιτέκτονα και Πολιτικού Μηχανικού επιπέδου 4, υπάρχει σχετική ειδικότητα στο στρατό; Και να μην περάσω δεν θα έχω θέμα, θα πάω αρχιτεκτόνων μηχανικών ή πολιτικών μηχανικών και θα κάνω περίπου 5 χρόνια σπουδές. Αυτό που ξέρω είναι ότι και όποια επιλογή (είτε στρατός είτε αρχιτεκτονική) κι αν επιλέξω ξέρω ότι θα έχω δουλεία απλά από αρχιτεκτονική θα υπάρξει λίγη περισσότερη πίεση
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από hazardous »

charalampidou έγραψε: Πέμ Μάιος 04, 2023 11:43 pm Φυσικά και δεν είναι τα μόνα αυτά που με ενδιαφέρουν αυτά που ρώτησα. Άλλωστε στην κατάσταση που βρίσκεται η Ελλάδα με τις θέσεις και τις ευκαιρίες εργασίας είναι ένα επιχείρημα για το οποίο και εσύ και εγώ και χιλιάδες άλλοι θα επιλέξουν προκειμένου να επιβιώσουν και να ζουν άνετα. Έχω συνειδητοποιήσει τι πάω να κάνω απλώς δεν ξέρω τον βαθμό δυσκολίας που θα αντιμετωπίσω, έχοντας όμως την δυνατότητα και την υπομονή να το αντέξω. Πάντως θα δηλώσω πρώτη επιλογή Πυροσβεστική γιατί γνωστοί μου είπαν πως είναι πολύ καλύτερα. Και ΣΜΥΑ ως δεύτερη απλά αγχώνομαι στα μόρια. Μιας που είσαι Λοχίας μπορείς να μου πεις πως είναι η σχολή εκεί; Τα μαθήματα οι ειδικότητες οι εξετάσεις όλα γενικώς και την εμπειρία σου. Από επαλ μαζί με το απολυτήριο μου θα πάρω και πτυχίο ειδικότητας Τοπογράφου, Αρχιτέκτονα και Πολιτικού Μηχανικού επιπέδου 4, υπάρχει σχετική ειδικότητα στο στρατό; Και να μην περάσω δεν θα έχω θέμα, θα πάω αρχιτεκτόνων μηχανικών ή πολιτικών μηχανικών και θα κάνω περίπου 5 χρόνια σπουδές. Αυτό που ξέρω είναι ότι και όποια επιλογή (είτε στρατός είτε αρχιτεκτονική) κι αν επιλέξω ξέρω ότι θα έχω δουλεία απλά από αρχιτεκτονική θα υπάρξει λίγη περισσότερη πίεση
Εσύ ίσως, Αλλά κάποιοι δεν το έχουν καν σαν κριτήριο τον μόνιμο μισθό. Υπάρχουν καλύτερες ευκαιρείες από τα 900 ευρώ στον Έβρο. Δεν είπα πουθενά πως είμαι λοχίας απλά έτσι είναι το φορουμ για πλάκα αναλόγως με το πόσα μηνύματα έχεις γράψει. Δεν είναι οφέλιμο να σου απαντήσω αν υπάρχει τέτοια ειδικότητα γιατί με κλήρωση καθορίζεται το όπλο/σώμα που θα πάρεις. Η σχολή είναι στρατιωτική με ότι αυτό συνεπάγεται. Τα μαθήματα είναι βατά και κανένας δεν μένει σχετικά χαμηλού επιπέδου δηλαδή. Όσοι ασχολούνται με περισσότερες σπουδές όπως ΤΧ, ΜΧ έχουν περαιτέρω μόρφωση μετά τη ΣΜΥ και κάνουν άριστη δουλειά στις μονάδες που πάνε. Οι απόφοιτοι του ΤΧ για παράδειγμα διεκδικούν και θέσεις σε σχολεία του εξωτερικού, βέβαια έχει διάβασμα άλλα τους εκτιμάνε όλοι για το σπουδαίο έργο που προσφέρουν. Επίσης έχουν απαντηθεί σχεδόν όλες, μην πω όλες, οι ερωτήσεις που κάνεις αλλά καταλαβαίνω τον φόρτο πανελληνίων που έχεις. Καλή επιτυχία και ξανασκέψου τι θες από τη ζωή σου. Είναι απόφαση ζωής. Δεν μπορείς να ξυπνήσεις μια μέρα και να παραιτηθείς. Αν θελήσεις να φύγεις πριν τα 8 χρόνια νομίζω συνολικής υπηρεσίας θα πρέπει να καταβάλεις αποζημίωση.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Επισκέπτης

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα πέρασα στην ΣΜΥ και ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει από κρίσεις σε αξιωματικούς από σμυ από ότι έψαξα ένας αξιωματικός από σμυ αποστρατεύεται στον βαθμό του συνταγματάρχη η αντισυνταγματάρχη με πτυχίο ΑΕΙ υπάρχει περίπτωση και σαν γυναίκα που είμαι κάποια στιγμή να με κόψουν στις κρίσεις σε βαθμό υπολοχαγού ή και λοχαγού αν ναι τότε με συμφέρει να δώσω μετά ξανά για Ευελπίδων;

Επίσης κατά την κατάταξη στην σχολή εκτός από τα πτυχία ξένων γλωσσών είναι χρήσιμο να παρουσιάσω χαρτιά από πολεμικές τέχνες και την κάρτα μέλους σκοπευτικής λέσχης; Ευχαριστώ πολύ😁
Guest1974

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Guest1974 »

1. Αποστρατεύεσαι με βαθμό Συνταγματάρχη με πτυχίο, με αντισυνταγματάρχη χωρίς.

2. Εκτός από τη ξένη γλώσσα, τα υπόλοιπα δεν είναι απαραίτητα και δεν θα βοηθήσουν στην υπηρεσιακή σου εξέλιξη ή στα μόρια σου. Μπορεί όμως εάν είσαι καλή στα συγκεκριμένα αθλήματα να μπεις στην αντίστοιχη αθλητική ομάδα εντός της ΣΜΥ (δεν ξέρω αν υπάρχουν - θα ρωτήσω το γιό μου εάν ξέρει).

3. Δεν υπάρχουν διακρίσεις κατά των γυναικών στην υπηρεσιακή εξέλιξη. Εξελίσσονται κανονικά.

Όπλα ή Σώματα πέρασες;
Επισκέπτης

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κατάλαβα, ωραία σας ευχαριστώ πολύ!
Όπλα έχω περάσει
Guest1974

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Guest1974 »

Συγχαρητήρια ! Καλές σπουδές να έχεις. Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρώτησε ελεύθερα.
thodoris7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2023 8:25 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από thodoris7 »

Καλησπερα ! Θα ηθελα να ρωτησω την ημερα της καταταξης στη Σμυ σου ξανακανουν ιατρικες εξετασεις; Μπορουν να σε διωξουν λογω χαμηλης αιμοσφαιρινης κατα την διαρκεια της καταταξης; Ευχαριστω.
thodoris7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2023 8:25 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από thodoris7 »

Καλησπερα ! Γνωριζει καποιος εαν την ημερα της καταταξης στη Σμυ πραγματοποιουνται ιατρικες εξετασεις; Μπορουν να σε διωξουν κατα την διαρκεια της καταταξης λογω χαμηλης αιμοσφαιρινης; Ευχαριστω.
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από georgekir »

KΑλημερα, ναι κατα την καταταξη πραγματοποιουνται ιατρικες εξετασεις και ελεγχεται και η αιμοσφαιρινη. Εχω ακουσει περιστατικα που ακομα και με αρκετα χαμηλη αιμοσφαιρινη δεν εχει υπαρξει προβλημα και η φοιτηση συνεχιστηκε κανονικα. Πιστευω ομως ειναι στην κριση της εκαστοτε επιτροπης. Οπως και να εχει ευχομαι καλη επιτυχια, καλη καταταξη και καλη δυναμη
Panos200

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Panos200 »

Καλησπέρα είμαι μαθητής πρώτης λυκείου σε ΕΠΑΛ χωρίς να το λέω αλαζονικά αλλά είμαι καλός μαθητής και πιστεύω έχω τις δυνατότητες για να περάσω στην ΣΜΥ όπου το σκέφτομαι σοβαρά η ερωτήσεις μου είναι η εξής είναι κάποιος μέσα στην σχολή ο οποίος μπορεί να μου πει την κατάσταση και αν είναι το χαλιά από τους ανώτερους όσο έχω διαβάσει; Επίσης αξίζει μισθολόγια; Γιατί το να είσαι για πολλά χρόνια μακριά απ'το σπίτι σου έχει έξοδα και θέλεις ένα καλό μισθό για να ανταπεξέλθεις ειδικά στις μέρες μας επίσης σκεφτόμουν εκτός από την ΣΜΥ την σμυα και την πυροσβεστική εσείς που είστε του επαγγέλματος θα ήθελα να με συμβούλεψετε γιατί κάτι θα ξέρετε παραπάνω ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από hazardous »

Panos200 έγραψε: Τρί Ιαν 30, 2024 6:58 pm Καλησπέρα είμαι μαθητής πρώτης λυκείου σε ΕΠΑΛ χωρίς να το λέω αλαζονικά αλλά είμαι καλός μαθητής και πιστεύω έχω τις δυνατότητες για να περάσω στην ΣΜΥ όπου το σκέφτομαι σοβαρά η ερωτήσεις μου είναι η εξής είναι κάποιος μέσα στην σχολή ο οποίος μπορεί να μου πει την κατάσταση και αν είναι το χαλιά από τους ανώτερους όσο έχω διαβάσει; Επίσης αξίζει μισθολόγια; Γιατί το να είσαι για πολλά χρόνια μακριά απ'το σπίτι σου έχει έξοδα και θέλεις ένα καλό μισθό για να ανταπεξέλθεις ειδικά στις μέρες μας επίσης σκεφτόμουν εκτός από την ΣΜΥ την σμυα και την πυροσβεστική εσείς που είστε του επαγγέλματος θα ήθελα να με συμβούλεψετε γιατί κάτι θα ξέρετε παραπάνω ευχαριστώ εκ των προτέρων
Λάθος ερωτήσεις κάνεις
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες