ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από billaras »

Μπορει να ειναι και λιγο ασχετο αυτο που θα ρωτησω αλλα

σκεφτομουν 1η επιλογη ΣΣΕ-οπλα αλλα για δευτερη ειμαι αναμεσα σε αστυφυλακων και ΣΜΥ κανεις να μου δωσει ενα tip;
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας παιδιά. Και γω άσχετος είμαι να σας πώ την αλήθεια. Πρώτη επιλογή έχω την ΣΣΕ αλλά δεν βλέπω να την πιάνω και μάλλον θα πάω ΣΜΥ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την σχολή αυτή.
1) Μέσα στην σχολή τι λευτά παίρνεις;
2) Μέσα στην σχολή συνήθως κάθε πότε σου δίνουν άδεια;
3) Μόλις βγεις από την σχολή τι λευτά παίρνεις μαζί με επιδόματα και συνολικά τα bonus;
4) Μόλις τελειώσεις την σχολή στα Τρίκαλα έχεις πιθανότητες να σε στείλουν Αθήνα;(Το λέω γιατί είναι το σπίτι μου Αθήνα).
Και τέλος θα θελα να μου πει κάποιος αν γίνεται μόλις τελειώσεις την σχολή αν μπορείς να πας να δουλέψεις στο εξωτερικό και φυσικά τι προσόντα χρειάζονται.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα βλεπω οτι ολες οι ερωτησεις σου αντι να κινουνται γυρω απο το στρατιωτικο κομματι και την εκπαιδευση - τις συνθηκες - τις προοπτικες καριερας Σε ενδιαφερει μονο το οικονομικο κομματι και οι αδειες!

Για συνελθετε!
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Είναι μία απόφαση ζωής και πριν την πάρω πρέπει να είμαι ενημερωμένος πάνω σε όλα τα θέματα.
Φίλε μου αν σου ήταν τόσο δύσκολο να μου απαντήσεις μην το έκανες δεν σε υποχρέωνε κανεις, αλλα δεν επρεπε να με κράξεις γιατι ειμαι 17 χρονών και θέλω να μάθω κάποια πράγματα για το επάγγελμα που θα ακολουθήσω. Δεν ειναι εγγλημα.
Αν κάποιος μπορει να μου λύσει καποιες ή ολες μου τις απορίες θα του ήουν ευγνώμον. Ευχαριστώ πολύ
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Delpiero έγραψε:Γειά σας παιδιά. Και γω άσχετος είμαι να σας πώ την αλήθεια. Πρώτη επιλογή έχω την ΣΣΕ αλλά δεν βλέπω να την πιάνω και μάλλον θα πάω ΣΜΥ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την σχολή αυτή.
1) Μέσα στην σχολή τι λευτά παίρνεις;
2) Μέσα στην σχολή συνήθως κάθε πότε σου δίνουν άδεια;
3) Μόλις βγεις από την σχολή τι λευτά παίρνεις μαζί με επιδόματα και συνολικά τα bonus;
4) Μόλις τελειώσεις την σχολή στα Τρίκαλα έχεις πιθανότητες να σε στείλουν Αθήνα;(Το λέω γιατί είναι το σπίτι μου Αθήνα).
Και τέλος θα θελα να μου πει κάποιος αν γίνεται μόλις τελειώσεις την σχολή αν μπορείς να πας να δουλέψεις στο εξωτερικό και φυσικά τι προσόντα χρειάζονται.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
1. Μέσα στη Σχολή ως Σπουδαστής λαμβάνεις 150 ευρώ (χονδρικά αν θυμάμαι καλά είναι 122) 2. Ως ΣΙης μετάτην ορκομωσία. ΠΣΚ εκτός αν έχεις υπηρεσία και με απόφαση του Διοικητή έξοδο (συνήθως Τετάρτες). Επίσης ολιγοήμερες για τα Χριστούγεννα το Πάσχα και ένα μήνα τον Ιούλιο μετά τη Θερινή Εκπαίδευση. 3. Περίπου στα 1.100 ευρώ είναι ο μισθός του Μ. Π. Λοχία.

4. Ξέχνα την την Αθήνα. Εξαρτάται βέβαια και απ'το όπλο ή σώμα που θα κληρωθείς. Πάντως θα είσαι σε νησάκια, Έβρο, Μακεδονία κλπ...

Για να δουλέψεις στο εξωτερικό ως τι; Αν εννοείς στον ιδιωτικό τομέα όχι. Αν εννοείς εκτός Ελλάδος πάλι όχι. Μόνο σε περίπτωση που σε στείλουν για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό αλλά και πάλι σε στέλνει η υπηρεσία.

Υ. Γ.: Μία συμβουλή: Σκέψου το καλά πριν συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου. Ο στρατός δεν είναι φοράω την Στολή εξόδου και το παίζω μάγκας ούτε παίρνω τα σίγουρα χρήματα. Έχει ευθύνες, λιώσιμο, και πίεση. Αν δεν έχεις την τρέλα μην πάς γιατί θα αλλάξεις γνώμη όταν θα είναι αργά...

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από billaras »

kallitexnis έγραψε:
Delpiero έγραψε:Γειά σας παιδιά. Και γω άσχετος είμαι να σας πώ την αλήθεια. Πρώτη επιλογή έχω την ΣΣΕ αλλά δεν βλέπω να την πιάνω και μάλλον θα πάω ΣΜΥ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την σχολή αυτή.
1) Μέσα στην σχολή τι λευτά παίρνεις;
2) Μέσα στην σχολή συνήθως κάθε πότε σου δίνουν άδεια;
3) Μόλις βγεις από την σχολή τι λευτά παίρνεις μαζί με επιδόματα και συνολικά τα bonus;
4) Μόλις τελειώσεις την σχολή στα Τρίκαλα έχεις πιθανότητες να σε στείλουν Αθήνα;(Το λέω γιατί είναι το σπίτι μου Αθήνα).
Και τέλος θα θελα να μου πει κάποιος αν γίνεται μόλις τελειώσεις την σχολή αν μπορείς να πας να δουλέψεις στο εξωτερικό και φυσικά τι προσόντα χρειάζονται.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
1. Μέσα στη Σχολή ως Σπουδαστής λαμβάνεις 150 ευρώ (χονδρικά αν θυμάμαι καλά είναι 122) 2. Ως ΣΙης μετάτην ορκομωσία. ΠΣΚ εκτός αν έχεις υπηρεσία και με απόφαση του Διοικητή έξοδο (συνήθως Τετάρτες). Επίσης ολιγοήμερες για τα Χριστούγεννα το Πάσχα και ένα μήνα τον Ιούλιο μετά τη Θερινή Εκπαίδευση. 3. Περίπου στα 1.100 ευρώ είναι ο μισθός του Μ. Π. Λοχία.

4. Ξέχνα την την Αθήνα. Εξαρτάται βέβαια και απ'το όπλο ή σώμα που θα κληρωθείς. Πάντως θα είσαι σε νησάκια, Έβρο, Μακεδονία κλπ...

Για να δουλέψεις στο εξωτερικό ως τι; Αν εννοείς στον ιδιωτικό τομέα όχι. Αν εννοείς εκτός Ελλάδος πάλι όχι. Μόνο σε περίπτωση που σε στείλουν για μετεκπαίδευση στο εξωτερικό αλλά και πάλι σε στέλνει η υπηρεσία.

Υ. Γ.: Μία συμβουλή: Σκέψου το καλά πριν συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου. Ο στρατός δεν είναι φοράω την Στολή εξόδου και το παίζω μάγκας ούτε παίρνω τα σίγουρα χρήματα. Έχει ευθύνες, λιώσιμο, και πίεση. Αν δεν έχεις την τρέλα μην πάς γιατί θα αλλάξεις γνώμη όταν θα είναι αργά...



πρεπει να εννοει οτι πας εξωτερικο ως στρατιωτικος ακολουθος...

αλλα νομιζω εκει πανε απο ΣΣΕ και παει ενας σε καθε χωρα... Οποτε
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγγνωμη δεν το διατυπωσα σωστα φυσικα ως στρατιωτικος ακολουθος ενοουσα γινεται να πας εξωτερικο;
Ακομη, αν εχεις καποια συμαντικη βοηθεια (γερο βισμα δηλαδη) μπορεις να πας αθηνα η δεν υπαρχουν θεσεις;
Αυτα θα θελα να ρωτησω. Με συγχωρειτε για την ταλεπορια.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Delpiero έγραψε:Συγγνωμη δεν το διατυπωσα σωστα φυσικα ως στρατιωτικος ακολουθος ενοουσα γινεται να πας εξωτερικο;
Ακομη, αν εχεις καποια συμαντικη βοηθεια (γερο βισμα δηλαδη) μπορεις να πας αθηνα η δεν υπαρχουν θεσεις;
Αυτα θα θελα να ρωτησω. Με συγχωρειτε για την ταλεπορια.
Λοιπόν... Οι στρατιωτικοί ακόλουθοι είναι αξιωματικοί (απ'όσο γνωρίζω). Οι συγκεκριμένοι που ξέρω είναι είτε από Ειδικές Δυνάμεις και κάνουν μακροχρόνια εκπαίδευση ή καταλαμβάνουν θέση προξενικού στρατιωτικού, αξιωματικοί και υπαξιωματικοί που βρίσκονται στην ΕΛΔΥΚΟ και στην Ευρωπαϊκή Δύναμη στο Ιράκ καθώς και σε NDC σε Νάπολι, Ισπανία, Πολωνία κλπ. Οι αξιωματικοί που είναι στρατιωτικοί ακόλουθοι έχουν πτυχίο Ευρωπαϊκών Σπουδών ή κάτι παρόμοιο (από ΑΕΙ) το οποίο έχουν αποκτήσει αφότου αποφοιτήσουν απ'το ΑΣΕΙ που φοίτησαν ως δόκιμοι αξιωματικοί (ΣΣΕ, ΣΙ, ΣΝΔ). Αν επιλέξεις να εισέλθεις στο στρατό, αν μπείς στα σώματα υπάρχει περίπτωση κάποτε να μετατεθείς Αθήνα. Αν μπείς στα όπλα ξέχνα το σπίτι σου. Θα σε φάει ο Έβρος και τα νησιά. Επίσης η μόνη περίπτωση να περάσεις κάποια χρόνια στην Αθήνα είναι να τύχεις Σ. Ε. Π. Που έχει Σχολή Αξιωματικών-Υπαξιωματικών στο Γουδί και έχει πολλά σχολεία στην Αθήνα.
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας, απο τα μορια μου (15200) με βλεπω μεσα στην ΣΜΥ-οπλα και θα θελα καποιες γενικες πληροφοριες (εκπαιδευσι και μαθηματα). Ειμαι ψαγμενος και το θελω πολυ. Αρχικα πηγαινα για ΣΣΕ αλλα δεν φτανουν τα μορια αλλα επειδη αγαπω τον στρατο δεν με χαλαει καθολου η ΣΜΥ.

Επισης ακουσα οτι κατι λεγεται στο υπουργειο οτι οι υπαξιωματικοι σε λιγο καιρο που θα περαστει μια εγκηκλιος θα εχουν μονο 4 μεταθεσεις οσο ειναι ενεργοι. Ξερετε τιποτα; Λετε να ισχυσει κατι τετοιο;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από kallitexnis »

giannis έγραψε:Γεια σας, απο τα μορια μου (15200) με βλεπω μεσα στην ΣΜΥ-οπλα και θα θελα καποιες γενικες πληροφοριες (εκπαιδευσι και μαθηματα). Ειμαι ψαγμενος και το θελω πολυ. Αρχικα πηγαινα για ΣΣΕ αλλα δεν φτανουν τα μορια αλλα επειδη αγαπω τον στρατο δεν με χαλαει καθολου η ΣΜΥ.

Επισης ακουσα οτι κατι λεγεται στο υπουργειο οτι οι υπαξιωματικοι σε λιγο καιρο που θα περαστει μια εγκηκλιος θα εχουν μονο 4 μεταθεσεις οσο ειναι ενεργοι. Ξερετε τιποτα; Λετε να ισχυσει κατι τετοιο;
Λοιπόν... Η εκπαίδευση είναι αρκετά σκληρή. Μεγάλη προσοχή δίνει η Διοίκηση στην Γυμναστική εννοώντας ότι υπάρχει πολύ τρέξιμο και πολλές ασκήσεις. Το "δεν περπατάμε, τρέχουμε... "ισχύει σε όλο του το μεγαλείο. Τις πρώτες μέρες ξέχνα ύπνο και πόδια διότι οι ΣΙΙας θα σας λιώσουν σε νίλες τρέξιμο και άλλα πολλά. Όσον αφορά την Ακαδημαϊκή Εκπ/ση ο Οδηγός Σπουδών αλλάζει φέτος και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια διότι είναι υψηλό το επίπεδο των μαθημάτων.

Για το θέμα με τις μεταθέσεις ξέχνα το. Αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο.

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από billaras »

Ρε φιλαρακι βαλε και ΣΣΕ δεν πειραζει... Περσυ ειχε βαση 16001 δεν χανεις τιποτα
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα ωαλε εννοειται απλα θα περασω μαλλον σμυ, τες πα καλη μου επιτυχια :) απο δευτερα αρχιζω αθληματα και εξετασεις
Elena
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2007 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Elena »

giannis έγραψε: Γεια σας, απο τα μορια μου (15200) με βλεπω μεσα στην ΣΜΥ-οπλα και θα θελα καποιες γενικες πληροφοριες (εκπαιδευσι και μαθηματα). Ειμαι ψαγμενος και το θελω πολυ. Αρχικα πηγαινα για ΣΣΕ αλλα δεν φτανουν τα μορια αλλα επειδη αγαπω τον στρατο δεν με χαλαει καθολου η ΣΜΥ.   Επισης ακουσα οτι κατι λεγεται στο υπουργειο οτι οι υπαξιωματικοι σε λιγο καιρο που θα περαστει μια εγκηκλιος θα εχουν μονο 4 μεταθεσεις οσο ειναι ενεργοι. Ξερετε τιποτα;   Λετε να ισχυσει κατι τετοιο;


Δεν ισχυει αυτο με τις 4 μεταθεσεις
Anonymous

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας ειμαι 17 χρονων και φετος θα παω τριτη λυκειου και εχω μερικες ερωτησεις για τη ΣΜΥ. Πρωτα απο ολα θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε Οπλα και Σωματα; Σε τι ειδικευονται; Και ποια ειναι η μετεπειτα σταδιοδρομια τους; Τα ψυχομετρικα τεστ ειναι δυσκολα; Για ποια θεματα σε ρωτανε περιπου; Υπαρχουν παραπλανητικες ερωτησεις; Γιατι κατι τετοιο ειχα ακουσει. Ποια ειναι η καθημερινοτητα ενος φοιτητη στη ΣΜΥ; Τι ασκησεις γινονται στη ΣΜΥ καθως φετος ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στο γονατο, ρηξη μηνισκου και δυο συνδεσμων, εχω αποθεραπευθει σχεδον εντελως αλλα θα ηθελα να ξερω. Ακομη θα ηθελα να ρωτησω εαν επιτρεπονται τα σκουλαρικια στους αντρες καθως εχω ενα στο αυτι και θα ηθελα να γνωριζω εαν ειναι απαραιτητο να την κλεισω.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για οσες απαντησεις μπορεσετε να μου δωσετε.
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από billaras »

Γιατι 2 μηνυματα;

1 για τι διαφορα σωματων και οπλων εχουμε απαντησει και στο θεμα αυτο και στης ευελπιδων

2 αν εχει ασκησεις λεει; Χαχα στο στρατο πας... Τι λες δηλαδη να σε εχιαν να διαβαζεις ιστορια;
σαφως και κανεις μαθηματα που θελουν διαβασμα αλλα πιο πολλη ειναι η ωρα της αθλησης και τι τους νοιαζει και κουτσος να εισαι... Απο τη στιγμη που περνας τα υγειονομικα Κανεις το προγραμμα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες