ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στυλιανή

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Στυλιανή »

Σε λίγα χρόνια δίνω παννελήνιες και έχει ερθει η στιγμή που πρέπει να επιλέξω επαγγελματικό προσανατολισμό οι Στρατιωτικές Σχολές είναι οι πρώτες στις επιλογές μου και θα ήθελα να μάθω κάποιες έξτρα πληροφορίες όποιος μπορεί ας μου εξηγήσει για:

Τον τρόπο είσαγωγης στις σχολές

Ποια θεωρεί κλύτερη σχολή

Οι μισθοί πάνω κάτω

Ο τρόπος μετάθεσης πωε γίνεται (αφου δηλαδη τελειώσεις την σχολή σε μεταθέτουν σε καποιο πόστο αμέσως;)

ace

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από ace »

μην πας ΣΜΥ μπες αεροπορια ΣΜΥΑ αυτο να εχεις στο μυαλο σου ειναι καλυτερα ειμαι στη ΣΜΥ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ γι αυτο μην το ψαχνεις παραπανω για ΣΜΥ...

Kokk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 16, 2019 1:55 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Kokk »

Μπορείς από ΣΜΥ να πας αλεξίπτωτα είναι το όνειρο μου

Marskr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2018 8:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Marskr »

Για το 19-20 θα μπορουμε να μπούμε και από 4ο πεδίο; Κάτι τέτοιο λέγεται αν ψηφιστεί
Jimmel
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 4:37 pm
Τοποθεσία: Υποψήφιος
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Jimmel »

ψηφίστηκε (σώματα μόνο)
Kokk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 16, 2019 1:55 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Kokk »

Μπορείς από ΣΜΥ να μπεις αλεξίπτωτα και αν ναι από ποια χρόνια της θητεία σου το επιλεγεις;

Marskr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2018 8:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Marskr »

Ας πούμε γιατί να μην προτιμήσεις την σμυ και να επιλέξεις την σμυα; Συμφωνα με τον από πάνω
Kokk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 16, 2019 1:55 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Kokk »

Καλύτερα μου αρέσει στρατός ξηράς... Αλλά εμένα το θέμα μου είναι να μπω στα αλεξίπτωτα και η ερώτηση είναι αν μπορώ από ΣΜΥ να βγάλω έστω ΣΒΕΑ
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Ναι μπορείς από την ΣΜΥ, αυτό μπορεί να γίνει είτε σαν σπουδαστής τελειώνοντας το δεύτερο έτος, σαν σπουδαστής τρίτης δηλαδή,30 μέχρι 40 Σπουδαστές επιλέγονται και Εφόσον τα καταφέρεις στα αθλήματα και στις ιατρικές εξετάσεις και Επιλεγείς Μιας και θα υπάρξουν αρκετοί ενδιαφερόμενοι, Οι περισσότεροι δε θα επιλεχθούν από τα όπλα ελάχιστοι από σώματα επίσης προηγούνται τις επιλογής οι βαθμοφόροι Και θυσιάζοντας ένα μέρος της καλοκαιρινής σου αδείας σου, σχεδόν όλη, σου δίνεται η δυνατότητα να περάσεις ΣΒΕΑ Μαζί με τους σπουδαστές της ΣΣΕ. Φυσικά η Δυνατότητα σου δίνεται και μετά την αποφοίτηση σου εφόσον έχεις επιλέξει όπλα, πιο εύκολα από ΠΖ σε σχέση με τα υπόλοιπα, να επιλεγείς στις ειδικές δυνάμεις εφόσον το επιθυμείς οπότε υποχρεωτικά πλέον μαζί με τα υπόλοιπα σχολεία και το ΣΒΕΑ Καθώς και από το σώμα εφοδιασμού μεταφορών ΣΕΜ Εφόσον τα καταφέρεις να ενταχθείς στο τάγμα εναέριων μεταφορών 865 ΤΕΝΕΦ

Kokk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 16, 2019 1:55 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Kokk »

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την πλήρη απάντηση. Και κάτι ακόμα για την ζωή στην σμυ... Πρέπει να νοικιάσεις σπίτι γιατι είμαι από Κρήτη
Elena

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Elena »

Παιδιά είναι εύκολα τα αθλήματα ; Και μπενεις πολύ πιο εύκολα από Σ. Μ. Υ σε σχέσει με ΣΣΕ;
fsafa

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από fsafa »

Elena έγραψε:Παιδιά είναι εύκολα τα αθλήματα ; Και μπενεις πολύ πιο εύκολα από Σ. Μ. Υ σε σχέσει με ΣΣΕ;


Στρατιωτικές σχολές είναι τι εννοείς μπαίνεις πιο εύκολα; Δεν είναι μαγαζί καλλυντικών ούτε κομμωτήριο, σύνελθε!

Kokk
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 16, 2019 1:55 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Kokk »

Πως είναι η ζωή εκεί και τι πρέπει να γνωρίζεις για τα 3ετη που θα μείνεις εκεί;
Marskr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2018 8:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Marskr »

Επίσης τώρα που εντάχθηκε και 4ο πεδίο τι πιστεύετε να γίνει με την βάση που είχε;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες