Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πάτρα

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Πάτρα »

Ειμαι Ι2 λόγω μια μικρής βαρηκοΐας στο δεξί αυτί και μια χαρά με κάναν οδηγό
Tzekosdr

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Tzekosdr »

Καλησπέρα, βγήκε η κατάταξη μου στρατό ξηράς υγειονομικό 16/01/17 αυλωνα.. έχω πτυχίο διασώστη πλήρωμα ασθενοφόρου στο ΙΕΚ Εκαβ επείγουσα ιατρική δλδ και θα το καταθέσω.. μαζί με το πτυχίο μου να καταθέσω και τα διπλώματα οδήγησης η όχι; έχω φορτηγού και λεωφορείου τι λέτε;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν πολυμετράει, φορτηγά και λωφορεία του Στρατού οδηγούν οι μόνιμοι.
driver

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από driver »

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα οδήγηση έφεδρος;
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Cross »

EΑν δηλωσεις πως δεν φερεις διπλωμα (ψευδως), υπαρχει τροπος να επαληθευσουν, οτι εχεις;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι, δεν θα ασχοληθούν περαιτέρω. Μην ανησυχείς.
jk

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από jk »

Καλησπέρα, το δίπλωμα οδήγησης μπορώ να το παραδώσω και σε φωτοαντίγραφο; Χρειάζεται να είναι επικυρωμένo;
Pan33

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Pan33 »



Παιδιά καλησπέρα σας!'Εχω μία απορία, θα ήθελα όσοι πραγματικά ξέρετε να με βοηθήσετε. Κατατάχθηκα Τρίπολη 2010 και μετά πήρα μετάθεση στον Λαγό Εβρου ως Οδηγός αυτοκινητου (ΧΕ) ''χωρίς εκπαίδευση δηλαδή. Εκεί απ'ότι θυμάμαι καναμε καποιες μέρες σχολεία στην θεωρία και μία φορά έκανα μαθημα για καναδέζα οδηγηση. Υστερα απ ότι θυμάμαι μας βάλανε να γραψουμε καποια πραγματα, οτι μας ειχαν πει και σημειωσει... Μετά απο λίγο αλλαξα ειδικοτητα απο τον διοικητη, προφανως δεν ειχα γραψει πολυ καλα... Ίσως... Ξέρω οτι ειδικότητα με εκπαιδευση περνάνε πρωτα απο καποια κεντρα και παιρνουν και διπλωμα... Το γνωριζω... Εγω που ημουν οδηγος χωρις εκπαιδευση ειχα το δικαιωμα να παρω καποιο διπλωμα; Αραγε κάτι προχειρες ερωτησεις που μας ειπαν να γραψουμε γραπτως ηταν για διπλωμα Η απλα για καταλληλοτητα οδηγησης για μεσα στο ταγμα... ;

Ευχαριστώ

alkiv_95
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 3:43 am
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από alkiv_95 »

Καλησπέρα σας, είμαι φαντάρος (370 σειρά, δηλαδή της 2021 Α'ΕΣΣΟ) που επίκειται να πάρω μετάθεση για τον τόπο κατοικίας μου, την Αθήνα. Έχω βγάλει σχετικά πρόσφατα (και μέσα στη θητεία) το πολιτικό δίπλωμα οδήγησης β'κατηγορίας (ΙΧ αυτοκινήτου δηλαδή). Το ερώτημα μου, αν μπορεί αυτό να απαντηθεί, είναι το εξής: Με το που πάρω τη μετάθεση, υπάρχει πιθανότητα με το πολιτικό δίπλωμα οδήγησης που ήδη κατέχω να γίνω οδηγός οχημάτων στρατού; Και επίσης, επειδή είμαι Ι2 εξαιτίας του ότι έχω αυξημένη μυωπία, αυτό κατά πόσο μπορεί να παίξει ρόλο στην τυχόν άντληση της ειδικότητας του οδηγού στον στρατό; Θα ήμουν ευγνώμων αν υπάρχει απάντηση επ'αυτών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Οι ειδικότητες έχουν καθοριστεί εδώ και καιρό και δεν μπορείς να γίνεις οδηγός. Ξέχωρα του ότι είσαι Ι2.

Επίσης το πολιτικό δίπλωμα δεν μετράει, και ας είχες για όλες τις κατηγορίες.

alkiv_95
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 3:43 am
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από alkiv_95 »

Ωραία σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις αλλά κοίτα τώρα, επειδή είμαι σε μία περίεργη μονάδα από πλευράς ειδικότητας (472 ΤΕΠΠ Ρόδου συγκεκριμένα), αυτό το οποίο έχω ακούσει είναι πως με τη μετάθεση πιθανότητα για τα κεντρικά του ΤΕΠΠ στην Αθήνα πως θα δοθούν νέες ειδικότητες. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, τι ισχύει και τι όχι για τα περί ειδικότητας οδηγού; Αν υπάρχει κανείς που ήταν σε αυτήν την μονάδα και γνωρίζει περισσότερα επ'αυτού θα με βοηθούσε πολύ στην πλήρη διευκρίνιση του όλου ζητήματος...
Guest

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα παιδιά!

Μπαίνω τον Σεπτέμβριο Ε ΕΣΣΟ και έχω Δίπλωμα οδήγησης Αυτοκινήτου. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το parousiasi army. Να το δηλώσω; Δεν θέλω όμως να πάω για οδηγός.

Επίσης αν μετατεθώ σε μονάδα κοντά στην μόνιμη κατοικία μου θα μπορώ να πηγαίνω με το αυτοκίνητο; Ή επηρεάζει αν έχω δηλώσει ή όχι για το δίπλωμα;

DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Guest έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

Μπαίνω τον Σεπτέμβριο Ε ΕΣΣΟ και έχω Δίπλωμα οδήγησης Αυτοκινήτου. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το parousiasi army. Να το δηλώσω; Δεν θέλω όμως να πάω για οδηγός.

Επίσης αν μετατεθώ σε μονάδα κοντά στην μόνιμη κατοικία μου θα μπορώ να πηγαίνω με το αυτοκίνητο; Ή επηρεάζει αν έχω δηλώσει ή όχι για το δίπλωμα;



Καλησπέρα,

Μιας και δεν θες να πας για οδηγός σου προτείνω να μην δηλώσεις το δίπλωμα σου. Αυτό δεν σου απαγορεύει να πηγαίνεις οδικώς στην μονάδα σου. Το μόνο που θα χρειαστεί εάν η μονάδα σου διαθέτει πάρκινγκ εντός, ειναι να δηλώσεις τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος στο τμήμα "Κίνηση οχημάτων" της μονάδας.

Καλός πολίτης!

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Guest έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

Μπαίνω τον Σεπτέμβριο Ε ΕΣΣΟ και έχω Δίπλωμα οδήγησης Αυτοκινήτου. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το parousiasi army. Να το δηλώσω; Δεν θέλω όμως να πάω για οδηγός.

Επίσης αν μετατεθώ σε μονάδα κοντά στην μόνιμη κατοικία μου θα μπορώ να πηγαίνω με το αυτοκίνητο; Ή επηρεάζει αν έχω δηλώσει ή όχι για το δίπλωμα;



Δε λαμβανεται υποψιν το πολιτικο διπλωμα ετσι κι αλλιως. Ασε που θεωρουν οτι οσοι ειναι πανω απο 20 εχουν ολοι διπλωμα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darth_Bane την Τρί Ιούλ 05, 2022 9:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες