Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα πάτε με πολιτικά, και ατομικά είδη υγιεινής (εσώρουχα, σαμπουάν, ξυριστικά, καμιά πετσέτα κλπ), εκτός και αν θέλετε να τα πάρετε από μέσα από το κψμ (αν έχει).
Μετά κατάταξη, γρήγορη ιατρική εξέταση, χρεώση υλικών κλπ
Στο τέλος απολύεστε από εκεί που παρουσιαστήκατε.

Μεγάλη προσοχή στη χρέωση υλικών. Έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς (πονηρεμένοι αποθηκάριοι που προσπαθούν να φορτώσουν τυχόν ελλείμματα σε κάποιον απρόσεκτο, από παραλλαγή-κράνος μέχρι διόπτρες νυχτερινής). Μετράτε ακριβώς τι σας χορηγείται και ότι συμφωνεί με το χρεωστικό. Αν κάτι δεν σας χορηγήθηκε το διαγράφετε και από τα δύο αντίγραφα του χρεωστικού και βάζετε αυτόν που σας χορηγεί τα υλικά να μονογράψει και στη διαγραφή. Ποτέ δεν υπογράφετε σε χρεωστικό μονό, πρέπει να υπάρχει και αντίγραφο που παίρνετε στα χέρια σας. Για ελκυστικά υλικά (όπλο, ξιφολόγχη, διόπτρες κλπ) σιγουρευτείτε ότι ο αριθμός ταιριάζει με τον αριθμό που υπογράφετε. Μην είστε ψαρωμένοι σαν νεοσύλλεκτοι. Αν κάτι δεν σας αρέσει σταματάτε τα πάντα μέχρι να λυθεί το όποιο ζήτημα, δεν πα να περιμένουν και 100 άτομα στην ουρά, δεν πα να φωνάζει όποιος θέλει.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

Υπάρχει μια σημερινή ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ που ίσως πιάνει κάποιους
https://geetha.mil.gr/epanaprogrammatis ... oionos-23/
Το ΓΕΕΘΑ ανακοινώνει τον επαναπρογραμματισμό της ΤΑΜΣ «ΑΙΣΙΟΣ ΟΙΩΝΟΣ – 23», η οποία θα διεξήγετο στο πλαίσιο της τελικής φάσης της Εθνικής Διακλαδικής Άσκησης Μεγάλης Κλίμακας «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ – 23», στο Πεδίο Βολής και Ασκήσεων «ΨΗΛΟΣ ΣΤΑΛΟΣ», στο Διδυμότειχο και την διεξαγωγή της στο χρονικό διάστημα από 03 έως 07 Νοεμβρίου 2023.
και
Επισημαίνεται ότι όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες που έχουν σχεδιαστεί να διεξαχθούν κατά την διάρκεια της Άσκησης «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ – 23», θα πραγματοποιηθούν κανονικά σε όλη την επικράτεια.
Ειδικά το τελευταίο δεν ισχύει. Έχουν ακυρωθεί ΦΑΠ για Βόλο λόγω της κατάστασης εκεί.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Σεπ 23, 2023 12:24 pm Θα πάτε με πολιτικά, και ατομικά είδη υγιεινής (εσώρουχα, σαμπουάν, ξυριστικά, καμιά πετσέτα κλπ), εκτός και αν θέλετε να τα πάρετε από μέσα από το κψμ (αν έχει).
Μετά κατάταξη, γρήγορη ιατρική εξέταση, χρεώση υλικών κλπ
Στο τέλος απολύεστε από εκεί που παρουσιαστήκατε.

Μεγάλη προσοχή στη χρέωση υλικών. Έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς (πονηρεμένοι αποθηκάριοι που προσπαθούν να φορτώσουν τυχόν ελλείμματα σε κάποιον απρόσεκτο, από παραλλαγή-κράνος μέχρι διόπτρες νυχτερινής). Μετράτε ακριβώς τι σας χορηγείται και ότι συμφωνεί με το χρεωστικό. Αν κάτι δεν σας χορηγήθηκε το διαγράφετε και από τα δύο αντίγραφα του χρεωστικού και βάζετε αυτόν που σας χορηγεί τα υλικά να μονογράψει και στη διαγραφή. Ποτέ δεν υπογράφετε σε χρεωστικό μονό, πρέπει να υπάρχει και αντίγραφο που παίρνετε στα χέρια σας. Για ελκυστικά υλικά (όπλο, ξιφολόγχη, διόπτρες κλπ) σιγουρευτείτε ότι ο αριθμός ταιριάζει με τον αριθμό που υπογράφετε. Μην είστε ψαρωμένοι σαν νεοσύλλεκτοι. Αν κάτι δεν σας αρέσει σταματάτε τα πάντα μέχρι να λυθεί το όποιο ζήτημα, δεν πα να περιμένουν και 100 άτομα στην ουρά, δεν πα να φωνάζει όποιος θέλει.
Απ' όσο ξέρω δεν χρειάζεται ξύρισμα.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

mech82 έγραψε: Σάβ Σεπ 23, 2023 12:41 pm Υπάρχει μια σημερινή ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ που ίσως πιάνει κάποιους
https://geetha.mil.gr/epanaprogrammatis ... oionos-23/
Το ΓΕΕΘΑ ανακοινώνει τον επαναπρογραμματισμό της ΤΑΜΣ «ΑΙΣΙΟΣ ΟΙΩΝΟΣ – 23», η οποία θα διεξήγετο στο πλαίσιο της τελικής φάσης της Εθνικής Διακλαδικής Άσκησης Μεγάλης Κλίμακας «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ – 23», στο Πεδίο Βολής και Ασκήσεων «ΨΗΛΟΣ ΣΤΑΛΟΣ», στο Διδυμότειχο και την διεξαγωγή της στο χρονικό διάστημα από 03 έως 07 Νοεμβρίου 2023.
και
Επισημαίνεται ότι όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες που έχουν σχεδιαστεί να διεξαχθούν κατά την διάρκεια της Άσκησης «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ – 23», θα πραγματοποιηθούν κανονικά σε όλη την επικράτεια.
Ειδικά το τελευταίο δεν ισχύει. Έχουν ακυρωθεί ΦΑΠ για Βόλο λόγω της κατάστασης εκεί.
Η μονάδα μου το 2015 Ψηλό Σταλο μας είχε πάει. Άρα μάλλον με πιάνει γιατί η ίδια μονάδα με κάλεσε.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Professor91 έγραψε: Σάβ Σεπ 23, 2023 7:19 pm
Απ' όσο ξέρω δεν χρειάζεται ξύρισμα.
Ούτε πλύσιμο χρειάζεται :D :D :D

Ναι η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν ασχολείται, αν και θεωρητικά πρέπει να κινείσαι στα πλαίσια του στρατιωτικού κανονισμού.

Πάντως αν πας για σκηνάκια, θέλει προσοχή στην ατομική καθαριότητα. Μην φύγεις με κάνα τσιμπούρι και το πάρεις χαμπάρι μετά από καμιά βδομάδα και τρέχεις για εξετάσεις.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Professor91 έγραψε: Σάβ Σεπ 23, 2023 7:19 pm
Απ' όσο ξέρω δεν χρειάζεται ξύρισμα.
Ούτε πλύσιμο χρειάζεται :D :D :D

Ναι η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν ασχολείται, αν και θεωρητικά πρέπει να κινείσαι στα πλαίσια του στρατιωτικού κανονισμού.

Πάντως αν πας για σκηνάκια, θέλει προσοχή στην ατομική καθαριότητα. Μην φύγεις με κάνα τσιμπούρι και το πάρεις χαμπάρι μετά από καμιά βδομάδα και τρέχεις για εξετάσεις.
Fox00

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Fox00 »

Καλησπέρα σε όλους! Φυσικά όπως εσείς έτσι και εγώ έλαβα χαρτί για μετεκπαίδευση και μάλιστα ένα χρόνο μετά την απόλυση μου (το ξέρω καθόλου τυχερός). Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω μιας και όλοι από ότι ξέρετε πρόκειται να συμμετάσχουμε στην άσκηση «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ» στις 29 Σεπτ μήπως από αφηγήσεις γνωστόν σας η έστω από κύκλους σας έχει πάει κάνεις σε αυτή την άσκηση ως μετεκπαιδευόμενος ; Προκειμένου να μάθουμε λίγο πολύ εμείς τι θα κάνουμε και φυσικά τον βαθμό ταλαιπωρίας που πρόκειται να βιώσουμε ; Καθώς άλλοι λένε μια χαρά διακοπές από την καθημερινότητα και άλλοι δύσκολα τα πράγματα, ώστε να έχουμε μια εικόνα.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Fox00 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 1:05 am Καλησπέρα σε όλους! Φυσικά όπως εσείς έτσι και εγώ έλαβα χαρτί για μετεκπαίδευση και μάλιστα ένα χρόνο μετά την απόλυση μου (το ξέρω καθόλου τυχερός). Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω μιας και όλοι από ότι ξέρετε πρόκειται να συμμετάσχουμε στην άσκηση «ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ» στις 29 Σεπτ μήπως από αφηγήσεις γνωστόν σας η έστω από κύκλους σας έχει πάει κάνεις σε αυτή την άσκηση ως μετεκπαιδευόμενος ; Προκειμένου να μάθουμε λίγο πολύ εμείς τι θα κάνουμε και φυσικά τον βαθμό ταλαιπωρίας που πρόκειται να βιώσουμε ; Καθώς άλλοι λένε μια χαρά διακοπές από την καθημερινότητα και άλλοι δύσκολα τα πράγματα, ώστε να έχουμε μια εικόνα.
Κοίτα εμάς μας κάλεσαν όχι για μετεκπαίδευση ουσιαστικά αλλά γιατί θέλουν δούλους για να κουβαλάνε και να μην κουραστούν οι εποπ. Έχω συμμετάσχει το 2015 ως στρατιώτης σε Παρμενίων στον Ψηλό Σταλο, που τώρα σε εκείνο το σημείο αναβλήθηκε για αργότερα, και είχε βολές, νυχτερινές και σκηνακια. Εγώ σίγουρα τα θεωρώ, ταλαιπωρία αυτά. Να τα κάνουν τα στελέχη που πληρώνονται για να κάνουν αυτή την δουλεια μαζί με τους στρατιώτες που είναι απαραίτητο. Δεν είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση να καλούν έφεδρους τόσες μέρες μακριά απ' τις δουλειές και τις οικογένειές τους. Άσε που είναι ανέτοιμοι και έβαλαν και φωτιά με αποτέλεσμα να αναβληθούν εκεί οι ασκήσεις. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό εν μέσω τέτοιας καταστροφής αποφασίστηκε να γίνει τώρα ο Παρμενίων.
KWSTAS1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από KWSTAS1985 »

Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση λογω την αναβολής της ασκησης για τον νοέμβριο να καλεσουν και επιπλεον ατομα τα οποια δεν ειχαν κληθει για τον σεπτέβριο; Εγω ας πουμε που δεν κληθηκα εχω πιθανοτητες να παω τον νοεμβρη; Θα το ηθελα πολυ.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

KWSTAS1985 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:20 pm Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση λογω την αναβολής της ασκησης για τον νοέμβριο να καλεσουν και επιπλεον ατομα τα οποια δεν ειχαν κληθει για τον σεπτέβριο; Εγω ας πουμε που δεν κληθηκα εχω πιθανοτητες να παω τον νοεμβρη; Θα το ηθελα πολυ.
Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω την θέση μου χαχαχα
KWSTAS1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από KWSTAS1985 »

Professor91 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 7:28 pm
KWSTAS1985 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:20 pm Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση λογω την αναβολής της ασκησης για τον νοέμβριο να καλεσουν και επιπλεον ατομα τα οποια δεν ειχαν κληθει για τον σεπτέβριο; Εγω ας πουμε που δεν κληθηκα εχω πιθανοτητες να παω τον νοεμβρη; Θα το ηθελα πολυ.
Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω την θέση μου χαχαχα
πραγματικα σου μιλαω θα πληρωνα για να παω. Μου φαινεται θα βαλω βυσμα να παω σε ασκηση. Μην ειστε μιζεροι ρε (εκτος και αν εχετε θεματα υγειας ή πολυ σοβαρα οικογενειακα). Τα επαγγελματικα δεν τα διακαιολογω. Με μια βδομαδα δεν εγινε τιποτα
fyeah

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από fyeah »

Professor91 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 7:28 pm
KWSTAS1985 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:20 pm Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση λογω την αναβολής της ασκησης για τον νοέμβριο να καλεσουν και επιπλεον ατομα τα οποια δεν ειχαν κληθει για τον σεπτέβριο; Εγω ας πουμε που δεν κληθηκα εχω πιθανοτητες να παω τον νοεμβρη; Θα το ηθελα πολυ.
Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω την θέση μου χαχαχα
Professor να σε χαίρονται τα παιδιά σου φλούφλη. Τόση γκρίνια για 5 μερούλες επειδή "κάνεις έρευνα συνεχώς από το σπίτι". Φιλάκια
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

fyeah έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 9:11 pm
Professor91 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 7:28 pm
KWSTAS1985 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:20 pm Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση λογω την αναβολής της ασκησης για τον νοέμβριο να καλεσουν και επιπλεον ατομα τα οποια δεν ειχαν κληθει για τον σεπτέβριο; Εγω ας πουμε που δεν κληθηκα εχω πιθανοτητες να παω τον νοεμβρη; Θα το ηθελα πολυ.
Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω την θέση μου χαχαχα
Professor να σε χαίρονται τα παιδιά σου φλούφλη. Τόση γκρίνια για 5 μερούλες επειδή "κάνεις έρευνα συνεχώς από το σπίτι". Φιλάκια
Φαίνεται τί άνθρωπος είσαι απ' τον τρόπο που μιλάς πίσω από το πληκτρολόγιο. Μπροστά μου δεν θα έλεγες κάτι τέτοιο. Υπηρέτησα Έβρο, έβγαλα την αγγαρεία πριν 8 χρόνια και δεν έχω καμία όρεξη να κάνω την δουλειά των στελεχών επειδή δεν έχουν κόσμο. Κάποιοι άνθρωποι έχουν ζωές και δεν γεμίζουν την μιζέρια τους με τα στρατιωτικά.Get a life!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Professor91 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:19 pm Κοίτα εμάς μας κάλεσαν όχι για μετεκπαίδευση ουσιαστικά αλλά γιατί θέλουν δούλους για να κουβαλάνε και να μην κουραστούν οι εποπ. Έχω συμμετάσχει το 2015 ως στρατιώτης σε Παρμενίων στον Ψηλό Σταλο, που τώρα σε εκείνο το σημείο αναβλήθηκε για αργότερα, και είχε βολές, νυχτερινές και σκηνακια. Εγώ σίγουρα τα θεωρώ, ταλαιπωρία αυτά. Να τα κάνουν τα στελέχη που πληρώνονται για να κάνουν αυτή την δουλεια μαζί με τους στρατιώτες που είναι απαραίτητο.Δεν είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση να καλούν έφεδρους τόσες μέρες μακριά απ' τις δουλειές και τις οικογένειές τους. Άσε που είναι ανέτοιμοι και έβαλαν και φωτιά με αποτέλεσμα να αναβληθούν εκεί οι ασκήσεις. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό εν μέσω τέτοιας καταστροφής αποφασίστηκε να γίνει τώρα ο Παρμενίων.
Μάλλον δεν στα είπαν καλά. Από το 1974 είμαστε ανεπισήμως εμπόλεμη κατάσταση. Επίσης δεν έχουμε αμιγώς επαγγελματικό στρατό για να τα κάνει όλα.

Αρέσει δεν αρέσει σε μερικούς, μέχρι τα 65 είμαστε δεσμευμένοι στο Στρατό.

Τελός, να βάλετε μερικοί στο μυαλό σας ότι είναι δεδομένο ότι θα γίνει πόλεμος με τη Τουρκία, και αφήστε τις λαλακίες περί μορατόριουμ και καλού κλίματος. Και στο παρελθόν είχαμε "μνημόνια κατανόησης" και "μορατόριουμ" και πάλι είχαμε κρίσεις.

ΥΓ: Και στην Ουκρανία και στη Ρωσία αρκετοί είχαν "δουλειές και οικογένειες", και τώρα είτε είναι σε χαρακώματα είτε σκοτώνονται live στο Telegram.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

KWSTAS1985 έγραψε: Κυρ Σεπ 24, 2023 5:20 pm Καλησπερα. Υπαρχει περιπτωση λογω την αναβολής της ασκησης για τον νοέμβριο να καλεσουν και επιπλεον ατομα τα οποια δεν ειχαν κληθει για τον σεπτέβριο; Εγω ας πουμε που δεν κληθηκα εχω πιθανοτητες να παω τον νοεμβρη; Θα το ηθελα πολυ.
Πάρε στη ΜΕ που σε παρακολουθεί και πες τους ότι θες να σε καλούν σε ασκήσεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης