Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Efedros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 4:04 pm
Ενδιαφέροντα: Na zw makria apo stratopeda kai tin vlakeia pou tous dernei ekei mesa.
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Efedros92 »

Professor91 έγραψε: Τετ Αύγ 30, 2023 5:34 pm Είναι πραγματικά αδιανόητα πράγματα αυτά. Πραγματοποιω τη διδακτορική μου διατριβή, εκείνη την περίοδο έχω τρεξίματα με συνέδρια και έρευνα αλλά και μαθήματα και μου λένε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, είναι υποχρεωτικό. Ελπίζω να ακυρωθεί λόγω εκλογών. Δηλαδή δεν βλέπουν ποιους καλούν;
Δεν κοιτάνε τίποτα άλλο πέρα από ότι τους συμφέρει.
Σου δίνουν ελάχιστες μέρες για να καταθέσεις τα δικαιολογητικά απαλλαγής και φυσικά όχι σε ώρες που βολεύει "όλους αυτούς που δουλεύουν".

Τους σιχαίνομαι φίλε, τους σιχαίνομαι με πάθος.
"Υπηρέτησα" κάνοντας την δουλειά τους, από τα συνοριακά φυλάκια μέχρι τα γραφεία εντός της πόλης μου που με φέρανε ως προστάτη, αλλά με κρατούσαν μέσα για 15 μέρες συνεχόμενα ενώ έδιναν έξοδο στους γλυφτες τους.

Υπηρέτησα τους δημόσιους υπαλλήλους ενώ αυτοί έφευγαν για καφέ, προσωπικές δουλειές ή έπιναν τσίπουρα στις αποθήκες πυρομαχικών. Αγράμματοι και άχρηστοι μας διατάζουν να κουβαλάμε σαν τα σκυλιά με την υπόσχεση πως όταν έρθει η ώρα αυτοί θα πάνε μπροστά.
Όταν ήρθε η ώρα τον Φλεβάρη του 2020 πάλι φαντάροι ήταν μπροστά στον φράχτη.

Χρήσιμοι μόνο σαν γεννήτριες διοξειδίου με κάθε τους εκπνοή και σαν λίπασμα μετά την τελευταία τους.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μάγκες και μενα με κάλεσαν και σκεφτείτε ότι απολύθηκα μόλις πριν 2 χρόνια. Μας αναγκάζουν να τα παρατήσουμε ολα και να τρέχουμε τζαμπα να κάνουμε σκηνακια κτλ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Themokratos έγραψε: Τετ Αύγ 30, 2023 5:25 pm Φίλε μου και εγώ μαζί σου. Δεν υπάρχει αυτό που ζω από την ημέρα που έμαθα ότι πρέπει να παρουσιαστώ στον Έβρο! Μετά από 8 χρόνια που υπηρέτησα για να παριστάνω τον μάχιμο. Με τρελές υποχρεώσεις να τρέχουν. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει το "όλοι δουλεύουν και όλοι έχουν οικογένεια" γιατί υπάρχουν άτομα που όντως θέλουν να κάνουν τέτοιες ασκήσεις. Ας πάνε αυτοί.Ούτε μάχιμος είμαι, ούτε θέλω να γίνω στα 33 μου. Τελείωσαν αυτά μια δεκαετία περίπου πριν. Επίσης μίλησα με άτομα της σειράς μου και δεν τα κάλεσαν. Δλδ με κλήρωση διαλέγουν;
Μέχρι τα 65 θα σε έχουν "δεσμευμένο" στην εφεδρεία. Επίσης, όσο υπάρχει η Τουρκία, τίποτα δεν τελείωσε. Ειδικά όταν ακούτε τον Κούλη να λέει "δεν θα γίνει πόλεμος με την Τουρκία"...
Efedros92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 4:04 pm
Ενδιαφέροντα: Na zw makria apo stratopeda kai tin vlakeia pou tous dernei ekei mesa.
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Efedros92 »

Μόνο οι δόκιμοι δεν είναι μέχρι τα 65;
Απλοί οπλιτες μέχρι τα 45 ξέρω είναι η εφεδρεία.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Έμαθα πως η μετεκπαίδευση που ήταν για 4 Σεπτεμβρίου ακυρώθηκε!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Nassos »

Efedros92 έγραψε: Πέμ Αύγ 31, 2023 2:52 pm Μόνο οι δόκιμοι δεν είναι μέχρι τα 65;
Απλοί οπλιτες μέχρι τα 45 ξέρω είναι η εφεδρεία.
Η εφεδρεία είναι μέχρι τα 45. Για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης-πολέμου με μερική ή γενική επιστράτευση μπορεί να κληθούν άπαντες ηλικίας 18-65 ετών. Μπορεί να κληθούν ακόμη και αυτοί που πήραν οριστική απαλλαγή στράτευσης.

Με άλλα λόγια, πάλι "δεσμευμένος" είσαι και μετά τα 45.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

Professor91 έγραψε: Πέμ Αύγ 31, 2023 3:04 pm Έμαθα πως η μετεκπαίδευση που ήταν για 4 Σεπτεμβρίου ακυρώθηκε!
άσχημα νέα αυτά. Κρίμα
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να δουμε αν θα ακυρωθεί και για τέλος Σεπτέμβρη
Stratosefedros

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Stratosefedros »

Καλησπερα λογω δουλειας σεζον δε μπορω να παρω αδεια για τη μετεκπαιδευση, γνωριζει καποιος αν δε παω καθολου τι ποινη υπαρχει και αν πληρωνεται αλλιως αν με αναρρωτική γλυτωνεις;

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από mech82 »

Stratosefedros έγραψε: Κυρ Σεπ 03, 2023 11:28 am Καλησπερα λογω δουλειας σεζον δε μπορω να παρω αδεια για τη μετεκπαιδευση, γνωριζει καποιος αν δε παω καθολου τι ποινη υπαρχει και αν πληρωνεται αλλιως αν με αναρρωτική γλυτωνεις;

Ευχαριστω.
αν διαβάζω σωστά τη νομοθεσία,
α) Αυτόματα πέφτει διοικητικό πρόστιμο 90 ευρώ και
β) διώκεσαι ποινικά σαν ανυπότακτος (στρατοδικείο)

Δεν υπάρχει "δεν μπορώ" να πάρω άδεια. Δεν είναι στο χέρι του εργοδότη να κάνει κάτι.
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Stratosefedros έγραψε: Κυρ Σεπ 03, 2023 11:28 am Καλησπερα λογω δουλειας σεζον δε μπορω να παρω αδεια για τη μετεκπαιδευση, γνωριζει καποιος αν δε παω καθολου τι ποινη υπαρχει και αν πληρωνεται αλλιως αν με αναρρωτική γλυτωνεις;

Ευχαριστω.
Φίλε μου υπομονή μήπως και ακυρωθούν όλες οι ασκήσεις λόγω πυρκαγιών και λόγω εκλογών. Ήδη η σημερινή μετεκπαίδευση που ήταν να γίνει στον Έβρο, γνωρίζω από γνωστό, που ήταν να πάει πως ακυρώθηκε. Και εγώ στην ίδια φάση είμαι, γιατί ο αγαπητός στρατός δεν αναγνωρίζει πως κάνω διδακτορικό και πρέπει όλη μέρα να κάνω έρευνα, ούτε αναγνωρίζει πως η γυναίκα μου δουλεύει και κρατάω εγώ το μωρό μας καθώς το διδακτορικό μπορώ να το πραγματοποιω και από το σπίτι. Αυτά μου είπαν δεν είναι ανωτέρα βία! Θα πω και κάτι άλλο. Με τόση καταστροφή στον Έβρο από τις φωτιές, είναι προκλητικό να γίνονται στρατιωτικές ασκήσεις αναίτια, ενώ κάλλιστα μπορούν να αναβληθούν για αργότερα.
stskrg21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2023 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από stskrg21 »

H εκπαίδευση πότε είναι (πόσες μέρες) ; Μόνο στον Έβρο θα γίνει;
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

stskrg21 έγραψε: Τρί Σεπ 05, 2023 1:42 pm H εκπαίδευση πότε είναι (πόσες μέρες) ; Μόνο στον Έβρο θα γίνει;
Ήταν να γίνει μια στις 3 Σεπτεμβρίου που ακυρώθηκε στον Έβρο. Τώρα είναι να γίνει μια στις 10 Σεπτεμβρίου η οποία αναμένουμε να δούμε αν θα γίνει, επίσης Έβρο. Και 29 Σεπτεμβρίου επίσης Έβρο. Και έχουν διάρκεια 6 μέρες.
Επισκέπτης

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλημέρα σας! Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις πληρωμές των εφέδρων στην μετεκπαίδευση; Αξίζει;
Professor91
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 30, 2023 5:30 pm
Επικοινωνία:

Re: Μετεκπαίδευση εφέδρων - επίστρατων

Δημοσίευση από Professor91 »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Σεπ 06, 2023 8:13 am Καλημέρα σας! Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις πληρωμές των εφέδρων στην μετεκπαίδευση; Αξίζει;
Σίγουρα οτιδήποτε μετά την υποχρεωτική θητεία δεν αξίζει.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες