Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Καλησπέρα,

Δε θα δοκίμαζα να πάω Ελλάδα χωρίς να είμαι σίγουρα ανυπότακτος εξωτερικού δηλωμένος με τα σωστά χαρτιά από το προξενείο και ενήμερη κατάσταση στη στρατολογία. Εκτός αν θες να τρέχεις με δικηγόρο κλπ αν προκύψει θέμα. Αυτό πρέπει να γίνει κατά τη διάρκεια παραμονής στη Γερμανία και όχι όσο βρίσκεσαι στην Ελλάδα.

Ναι, είναι δυνατόν να δουν πόσες μέρες έχεις καθήσει και μέσω ταυτότητας.

dtm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2022 8:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από dtm »

ypodiopos19 έγραψε:Καλησπερα φιλε,

Για να μπορεσεις να παρεις χρησιμες πληροφορίες, θα πρεπει να μας πεις αν ησουν ποτέ προηγούμενως ανυποτακτος εξωτερικού, με βεβαίωση Στρατολογίας. Αν όχι, τότε είσαι ανυπότακτος εσωτερικού αυτομάτως, ανεξαρτήτως του πραγματικού τόπου διαμονής σου.

Απο κει και πέρα, δε γίνεται να κυρηχθεις ανυποτακτος εξωτερικου με απλή ενημερωση στη Στρατολογία... Γινεται μονο μεσω προξενείου με την ανάλογη βεβαίωση του προξενικού υπαλλήλου περί τόπου κατοικίας σου. Αν το τοπικο σου προξενείο δουλευει μεσω email, τοτε πιθανότατα μπορεις να τους πας τα χαρτιά πριν φύγεις και όσο εισαι Ελλάδα να τρέχει η διαδικασία, ώστε να σου βγει το χαρτί μετά από μερικές εβδομάδες.

Καλο θα ηταν χωρις την τακτοποιηση αυτή (και αρα χωρις τη βεβαιωση της Στρατολογίας) να μην εισέρχεσαι στη χώρα... Ειδικά οδικώς ακόμη και σε τυχαίο μπλόκο της τροχαίας μπορείς να ελεγχθείς... Δεν ειναι μονο στα σύνορα το πρόβλημα...

Θα βοηθουσε αν μας ελεγες πότε ηταν η ημερομηνια που κυρηχθηκες ανυποτακτος, αλλά γενικά να ξερεις οτι το εξάμηνο δεν ειναι κανόνας... Εξαρταται πόσα στοιχεία επικοινωνίας εχουν και πόσο θα σε ψάξουν... Δεν ειναι υποχρεωμένοι να σε ψάχνουν 6 μήνες. Στην πραγματικότητα αυτό που ειναι υποχρεωμένοι ειναι να σε κυρηξουν ανυπότακτο το πολύ 6 μήνες μετά την ημερομηνία κατάταξης. Οπότε μπορεί να γίνει και πολύ νωρίτερα...



Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν έχω κηρυχθεί ανυπότακτος ακόμη αφού παρουσιάζομαι κανονικά τον Ιούλιο. Μεχρι τώρα είχα αναβολή για σπουδές και πήρα μία ακόμη για κοινωνικούς λόγους. Όσο για το προξενείο και την βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού, το γνωρίζω. Προσπαθούσα σήμερα να έρθω σε επικοινωνία αλλα δυστυχώς δεν τα κατάφερα...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dtm την Δευ Ιουν 27, 2022 11:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
dtm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2022 8:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από dtm »

UKCitizen έγραψε:Καλησπέρα,

Δε θα δοκίμαζα να πάω Ελλάδα χωρίς να είμαι σίγουρα ανυπότακτος εξωτερικού δηλωμένος με τα σωστά χαρτιά από το προξενείο και ενήμερη κατάσταση στη στρατολογία. Εκτός αν θες να τρέχεις με δικηγόρο κλπ αν προκύψει θέμα. Αυτό πρέπει να γίνει κατά τη διάρκεια παραμονής στη Γερμανία και όχι όσο βρίσκεσαι στην Ελλάδα.

Ναι, είναι δυνατόν να δουν πόσες μέρες έχεις καθήσει και μέσω ταυτότητας.



Καλησπέρα φίλε,

κατάλαβα, οπότε με λίγα λόγια καλό θα ήταν να μη το παρακάνω με τις μέρες στην Ελλάδα ακόμη κ αν έχω την βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dtm την Δευ Ιουν 27, 2022 11:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ypodiopos19

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

dtm έγραψε:Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν έχω κηρυχθεί ανυπ ότακτος ακόμη αφού παρουσιάζομαι κανονικά τον Ιούλιο. Μεχρι τώρα είχα αναβολή για σπουδές και πήρα μία ακόμη για κοινωνικούς λόγους. Όσο για το προξενείο και την βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού, το γνωρίζω. Προσπαθούσα σήμερα να έρθω σε επικοινωνία αλλα δυστυχώς δεν τα κατάφερα...


Εναλλακτικά μπορεις να κανεις ηδη απο τωρα την αιτηση τότε κι έτσι οταν βγεις ανυποτακτος η Στρατολογία να την εχει ηδη στα χερια της, να σε περάσει αμεσως στους Εξωτερικού και να σου στειλει πισω τη βεβαίωση. Θα πρεπει ισως να πιεσεις το προξενειο λιγο να το δεχτεί, αλλά δεν εχουν λογο να πουν όχι... Το χαρτί που στέλνουν στην Ελλάδα είναι απλή πιστοποίηση κατοικίας, δεν έχει σχέση με τη στρατολογική σου κατάσταση. Το καλυτερο ειναι να συννενοηθεις τηλεφωνικά με τη Στρατολογία για να σαι σιγουρος οτι θα το χειριστούν σωστά.

Απο κει και πέρα με τις μερες,30 δικαιούσαι καθε χρονο ως ανυποτακτος εξωτερικού... Στις 29 βγαινεις κανονικότατα, στις 31 έχεις θέμα. Ως εσωτερικού δεν δικαιούσαι "μέρες" και κινδινεύεις με σύλληψη κατά την έξοδο ή σε οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή σου με την Αστυνομία (π. Χ. Αν πας να δηλώσεις μια κλοπή).

Παντως επειδη λες οτι εχεις ακομα μονο ενα χρονο για να ξεμπερδέψεις, το καλυτερο ειναι να βγαλεις πρωτα τα χαρτιά και να κατέβεις μετά νόμιμα, να χεις ησυχο το κεφαλι σου...

Καλη τυχη!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιουν 28, 2022 8:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αλεξης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Αλεξης »

Παιδια ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου εδω και μερικα χρονια, με προστιμο πληρωμενο και θελω 2 χρονια για το ΜΚΕ.

Επεδη με εχει κουρασει γενικα η ολη φαση να το εχω στο πισω μερος του υαλου μου πως θα εξελιχθει μελλοντικαη κατασταση, το οικονομικο για μια εξαγορα θητειας, ακομα και το αγχος στο αεροδρομια μην εχω ξεπερασει τις 30 μερες

σπεφτομαι να παω για απαλαγη Ι5 (ισως οπως εχουν ερθει τα παραματα να ειναι η καλυτερ επιλογη, απλα θελω να ξεμπερδευω).

Η ερωτηση ειναι: Για να κανω αυτο το "πισογυρισμα" πρεπει να να διακοψω την αυποταξια και να παω ν παρουσιαστω (με οτι αν αυτο συνεπαγεται πχ ξαναεπιβολλη προστιμου κτλ; )

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

Αλεξης έγραψε:Παιδια ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου εδω και μερικα χρονια, με προστιμο πληρωμενο και θελω 2 χρονια για το ΜΚΕ.

Επεδη με εχει κουρασει γενικα η ολη φαση να το εχω στο πισω μερος του υαλου μου πως θα εξελιχθει μελλοντικαη κατασταση, το οικονομικο για μια εξαγορα θητειας, ακομα και το αγχος στο αεροδρομια μην εχω ξεπερασει τις 30 μερες

σπεφτομαι να παω για απαλαγη Ι5 (ισως οπως εχουν ερθει τα παραματα να ειναι η καλυτερ επιλογη, απλα θελω να ξεμπερδευω).

Η ερωτηση ειναι: Για να κανω αυτο το "πισογυρισμα" πρεπει να να διακοψω την αυποταξια και να παω ν παρουσιαστω (με οτι αν αυτο συνεπαγεται πχ ξαναεπιβολλη προστιμου κτλ;)

Η στρατολογία μπορεί να σε καλέσει να παρουσιαστεις και χωρίς να διακόψεις την ανυποταξία. Σε περίπτωση που παραλάβεις δελτίο κατάταξης μπορείς να πας στο φρουραρχείο για τη διαδικασία σωματικής κρίσης.

Εάν διακόψεις μόνος σου την ανυποταξία και στην πορεία δεν σου δώσουν αναβολή για κάποιο λόγο... Τότε ξαναβγαινεις ανυπότακτος και έχεις νέο πρόστιμο

timossen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από timossen »

Καλησπέρα στο φορουμ,

είμαι και εγώ κοντά στο να βγω ΜΚΕ αλλά χρειάζεται να γυρίσω Ελλάδα πριν συμπληρώσω την 7ετια. Το βασικό μου πρόβλημα είναι το στρατοδικείο. Ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις την καταδίκη και να μην σου λερώσουν το ποινικό μητρώο είναι να βγεις ΜΚΕ;

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

timossen έγραψε:Καλησπέρα στο φορουμ,

είμαι και εγώ κοντά στο να βγω ΜΚΕ αλλά χρειάζεται να γυρίσω Ελλάδα πριν συμπληρώσω την 7ετια. Το βασικό μου πρόβλημα είναι το στρατοδικείο. Ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις την καταδίκη και να μην σου λερώσουν το ποινικό μητρώο είναι να βγεις ΜΚΕ;

Το σίγουρο είναι ότι μόλις βγεις ΜΚΕ η δικογραφία που εκκρεμεί εις βάρος σου τίθεται στο αρχείο.

timossen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από timossen »

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρω ότι αν βγεις ΜΚΕ καθάρισες. Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν βγεις.

Επίσης, τι γίνεται αν βγεις ΜΚΕ μετά το στρατοδικείο; Έχεις δικαίωμα για έφεση ή θα κουβαλάς μια καταδίκη για πάντα επειδή βγήκες ΜΚΕ πολύ αργά;

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

timossen έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρω ότι αν βγεις ΜΚΕ καθάρισες. Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν βγεις.

Επίσης, τι γίνεται αν βγεις ΜΚΕ μετά το στρατοδικείο; Έχεις δικαίωμα για έφεση ή θα κουβαλάς μια καταδίκη για πάντα επειδή βγήκες ΜΚΕ πολύ αργά;



Πάμε πάλι...

Σε ότι αφορά το ποινικό κομμάτι της ανυποταξίας... Εφόσον βγεις ΜΚΕ, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία...

εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και η δικογραφία τίθεται στο αρχείο... Άρα δεν δεν κουβαλάς επάνω σου καμία καταδίκη...

Τώρα εφόσον δεν βγεις ΜΚΕ και κληθεις να δικαστείς... Εκεί σίγουρα θα καταδικαστείς με ποινή φυλάκισης λίγων μηνών με αναστολή...

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

timossen έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέρω ότι αν βγεις ΜΚΕ καθάρισες. Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν βγεις.

Επίσης, τι γίνεται αν βγεις ΜΚΕ μετά το στρατοδικείο; Έχεις δικαίωμα για έφεση ή θα κουβαλάς μια καταδίκη για πάντα επειδή βγήκες ΜΚΕ πολύ αργά;



Επειδή οι ερωτήσεις είναι αρκετά εξειδικευμένες, γιατί δεν απευθύνεσαι σε ένα δικηγόρο για απαντήσεις που θα είναι σύμφωνες με την τωρινή νομοθεσία;

Daredevil13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Daredevil13 »

Καλησπέρα είμαι 40 χρόνων ανυπότακτος δεν ξέρω αν με έχουν εξωτερικού ή εσωτερικού γιατί σε επισκέψεις της αστυνομίας δήλωναν οι δικοί μου ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού. Το θέμα ότι χρειάζομαι χάρτη από στρατό (για εκπλήρωση ή νόμιμη απαλλαγή) για θέσεις καθηγητή. Αν συμπληρώσω το 45ο έτος μπορώ να πάρω χαρτί για νόμιμη απαλλαγή; Αλλιώς τι προτείνετε; Να πάω 40 μέρες και πρόστιμο και τι πρόστιμο θα πάρω;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις.

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Καλησπέρα, θα ήταν καλό να διευκρινίσεις με τη στρατολογία στην οποία ανήκεις σε ποια κατηγορία είσαι (εσωτερικού/εξωτερικού). Αν είσαι στο εξωτερικό για πάνω από 7 χρόνια βιοπορισμού, μπορείς να βγεις ΜΚΕ και να διαγραφεί το πρόστιμο. Εν συνεχεία, μπορείς να πας κανονικά για εξαγορά θητείας.
Daredevil13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Daredevil13 »

Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Το θέμα είναι αν πάω για εξαγορά μην βγει κανένα 20χιλιαρο και αν την εξαγοράσω θα χρειαστεί να πάω 40 μέρες ή όχι; Και τελευταίο ερώτημα αν περιμένω μέχρι τα 45 έτη μπορώ να έχω ένα χαρτί με την συμπλήρωση των 45 ετών ότι απαλλάχθηκα από τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.
ypodiopos19

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Daredevil13 έγραψε:Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Το θέμα είναι αν πάω για εξαγορά μην βγει κανένα 20χιλιαρο και αν την εξαγοράσω θα χρειαστεί να πάω 40 μέρες ή όχι; Και τελευταίο ερώτημα αν περιμένω μέχρι τα 45 έτη μπορώ να έχω ένα χαρτί με την συμπλήρωση των 45 ετών ότι απαλλάχθηκα από τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.


Η εξαγορα ειναι γυρω στα 9 χιλιάρικα για δωδεκάμηνο και ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας ειναι το πολύ 15-20 μέρες...40 ήταν παλιότερα.

Ομως αν εχεις υπαρξει ανυπότακτος μετά το 2013, πιθανότατα χρωστάς επιπλέον άλλα 6 για το πρόστιμο (το οποίο παιρνει μια προσάυξηση γύρω στα 500 ευρώ το χρονο αν το εχεις χωρίς ρυθμιση). Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εξαγορά ή με το αν τελικά υπηρετήσεις ή απαλλαχτείς, το χρωστάς έτσι κι αλλιώς, εκτός αν τακτοποιηθείς ως Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού (ΜΚΕ).

Αν εχεις τα απαιτούμενα χρονια στο εξωτερικό για ΜΚΕ (7 βιοποριστικά ή 11 με απλή διαμονή), τοτε κατα πασα πιθανότητα μπορείς να διαγράψεις εντελώς το πρόστιμο και να εξαγοράσεις με τα μισά λεφτά (4-5 χιλιάρικα), δεδομένου οτι οι ΜΚΕ υποχρεούνται σε 6 μηνες θητεία. Απο κει και πέρα εχεις απολυτήριο κανονικά και καμία άλλη υποχρέωση, πλην εφεδρείας.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες