Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anipotaktos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2020 4:56 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Anipotaktos »

Παρακαλώ θέλω να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο και όποιος γνωρίζει θα το εκτιμήσω και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια διότι βρισκομαι σε δίλημμα και απόγνωση.

1) Ειμαι ανυπότακτος από το 2018. Χαρτι απο την αστυνομία να παρουσιαστώ για υπόθεση μου είχε έρθει πριν τα Χριστούγεννα 2019. Ειχεπάε κάποιος δικός μου από την οικογένεια να μάθει τι συμβαίνει. Ρώτησαν που είμαι. Είπαν δεν ξέρουμε. Στο εξωτερικό μάλλον διότι δεν μιλάμε. Λέει ο αστυφύλαξ. Κατάλαβα. Δουλεύει. Θα υπογράψετε ότι σας ενημερώσαμε και θα πάτε στρατολογια να ενημερώσετε ότι σας ειδοποίησαμε. Πήγε ο αδερφόςμου. Ρώτησε είναι ανυπότακτος; Οχι του είπαν αλλά να του πείτε σε δέκα μέρες να έρθει εδώ. Του λέει που να τονβρω; Έτσι εμεινε το θέμα.

Και πριν 10μέρες ήρθεσυστημένη επιστολή η οποία έγραφε ότι έχω κυριχθει ανυπότακτος και θα πληρώσω 6.000 ευρώ στην εφορία. Ακόμα δεν μου έχει έρθει τίποτα από εφορία. Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δυστυχώς πριν μερικές μέρες εντελώς άδικα και χωρίς να φταίω με συνέλαβαν στον δρόμο. Αστυνομία όλη νύκτα ευτυχώς στο γραφείο μέσα στου αξιωματικού υπηρεσίας. Μου ειχαν αφήσει το κινητό. Το πρωί στην κλούβα με χειροπεδες μαζί με κακοποιους και στο στην ασφάλεια για φώτο και δακτυλικά αποτυπώματα. Και μετά στο αυτόφωρο.

Εξήγησα ότι δεν ήξερα για αυτό που κατηγορούμε. Η πρόεδρος είπε λόγω μεταμελειας δύο μήνες φυλακή με τριετή αναστολή. Εγώ όλο αυτό το πέρασα μόνος μου διότι φοβήθηκα μην πάθει κάνα εγκεφαλικό η μανα μου και εξάλλου είχαι γραψει στην μάνα μου ψέματα ότι το σαββατοκύριακο θα ήμουν με την κοπέλα μου. Οπότε δεν είχα δικηγόρο και εγώ ήμουν σε κατάσταση σοκ και δεν είπα ότι για αυτό που κατηγορούμε δεν το ήξερα αλλά ότι έχουν δίκιο και έχω μετανοιώσει. Με ρώτησαν αν θέλω να κάνω έφεση και είπα όχι. Ο δικηγόρος που βάλαμε κατόπιν εορτης μας είπε δεν γίνεται έφεση λόγω μικρής ποινής.

Το ερώτημα είναι αν ξέρετε και παρακαλώ να μου πείτε ότι αν κάποια άτυχη στιγμή με συλλάβουν για την ανυποταξια θα βγει στο φως και η φυλακή δύο μηνών με τριετή αναστολή και θα είναι σαν να έχω πέσει σε παράπτωμα και μπω φυλακή και εντελώς άδικα για μια εντελώς γελοία υπόθεση.

Είμαι στα 31. Ποσο ετών μπορώ να εξαγορασω την θητεία; Στα 32 η στα 33. Επίσης τώρα μπορώ να φύγω για χώρα Σεγκεν με ταυτότητα; Ευχαριστω πολύ και συγνώμη για το αρκετά μεγάλο μου μήνυμα.

Alexpap92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2020 1:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Alexpap92 »

Καλησπερα παιδια! Μενω εδω και 3.5 χρονια ολλανδια και φετος εληξε η αναβαλη που ειχα λογω σπουδων. Αν και στο αντιστοιχο site που κοιταω δεν γραφει κατι, εμαθα οτι θα με καλεσουν να παρουσιαστω στην εσσο του Μαρτιου. Επειδη χρειαζεται να κατεβω για καποιες εξετασεις εστειλα ανθρωπο στη στρατολογια και ρωτησε αν μην εχοντας δηλωθει ως ανυποτακτος εξωτερικου μπορω να κατεβω μονο μεχρι τον Φεβρουαριο (δηλαδη μεχρι πριν την ημερομηνια καταταξης μου). Ομως τον ενημερωσαν οτι η αστυνομια ενημερωνεται 6μηνες με το περας της ημερομηνιας καταταξης οποτε συμφωνα μ αυτους και Μαρτιο να ρθω δεν θα χω προβλημα ακομα κι αν δεν εχω δηλωθει σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Εχετε καποια γνωμη πανω σ αυτο;
mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από mboxre »

Alexpap92 έγραψε:Καλησπερα παιδια! Μενω εδω και 3.5 χρονια ολλανδια και φετος εληξε η αναβαλη που ειχα λογω σπουδων. Αν και στο αντιστοιχο site που κοιταω δεν γραφει κατι, εμαθα οτι θα με καλεσουν να παρουσιαστω στην εσσο του Μαρτιου. Επειδη χρειαζεται να κατεβω για καποιες εξετασεις εστειλα ανθρωπο στη στρατολογια και ρωτησε αν μην εχοντας δηλωθει ως ανυποτακτος εξωτερικου μπορω να κατεβω μονο μεχρι τον Φεβρουαριο (δηλαδη μεχρι πριν την ημερομηνια καταταξης μου). Ομως τον ενημερωσαν οτι η αστυνομια ενημερωνεται 6μηνες με το περας της ημερομηνιας καταταξης οποτε συμφωνα μ αυτους και Μαρτιο να ρθω δεν θα χω προβλημα ακομα κι αν δεν εχω δηλωθει σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Εχετε καποια γνωμη πανω σ αυτο;


Lol έγραψε:Γεια σας, Μένω μόνιμα Αμερική και έχω κάνει αίτηση ως διαπρεπής επιστήμονας εξωτερικού. Ωστόσο η αίτηση έχει τραβήξει υπερβολικά και το καλοκαίρι θέλω να έρθω Ελλάδα. Όσο εκκρεμεί η αίτηση μου δεν με καλούν στο στρατό. Εάν όμως απορριφθεί η αίτηση τότε θα με καλέσουν στην επόμενη ΕΣΣΟ. Ερώτηση: Εγώ θα είμαι Ελλάδα αρχές με τέλη Ιουλίου. Εάν με καλέσουν για την ΕΣΣΟ του Ιουλίου και εγώ δεν πάω (κάπου 20 του Ιουλίου θα είναι να παρουσιαστώ) τότε ποσό γρήγορα θα με ανακηρύξουν ανυπότακτο εσωτερικού; Δηλαδή μέσα σε 10-15 μέρες από την ημερομηνία που θα επρεπε να παρουσιαστώ θα μπορούν να με σταματήσουν στο αεροδρόμιο. Όσο για το αεροδρόμιο τι γίνεται με τους ελέγχους; Εγώ θα πάω ΗΠΑ μέσω Γερμανίας και μπορώ άνετα να δώσω ταυτότητα για το ταξίδι Ελλάδα με Γερμανία. Γενικά ποσό εντατικοί είναι οι έλεγχοι. ΥΓ θα γίνω ανυπότακτος εξωτερικού. Απλά για να πάρω το χαρτί από την πρεσβεια πρέπει πρώτα να με καλέσουν και να μην πάω. Δηλαδή πρέπει να περάσει ο Ιούλιος και μετά. Εγώ όμως θα γυρνάω τον Ιούλιο πίσω στην Αμερική.


Για να απαντήσω σε αυτές τις ερωτήσεις, χωρίς να γνωρίζω τα πάντα: Έχω υπάρξει ανυπότακτος (εσωτερικού) για κάποιο χρονικό διάστημα και πρόσφατα τακτοποίησα τα στρατολογικά μου. Μέσα στα χαρτιά που πέρασαν απ' τα χέρια μου ήταν και οι μεταβολές της στρατολογικής μου κατάστασης από τα 18 μου που κατέθεσα το δελτίο απογραφής.

Όταν κυρήχθηκα ανυπότακτος, είχα υποχρέωση να παρουσιαστή στο τάδε κέντρο εκπαίδευσης την τάδε ημερομηνία, ας πούμε 26 Ιανουαρίου 2018. Η αναλυτική κατάσταση αυτή αναφέρει:

"2018 27 Ιαν (μία μέρα μετά ακριβώς δηλαδή) : Ανυπότακτος εσωτερικού σε περίοδο ειρήνης"

Σύμφωνα με αυτό, ο στρατός αμέσως αλλάζει την στρατολογική κατάσταση. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει σαφής εικόνα και δεν νομίζω ότι είναι κάτι που μπορεί να είναι γνωστό. Εγώ ακόμα κι αν μου έλεγαν απ' τη στρατολογία ναι δε θα υπάρξει πρόβλημα στο αεροδρόμιο κλπ, θα το ανέβαλα μέχρι να έχω τα πάντα στα χέρια μου, γιατί δεν τους έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη. Οπότε ναι, λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά εντός Σένγκεν, αλλά 100% σίγουρο δεν είναι.

Lol

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Lol »

Ακριβώς 100% δεν υπάρχει σε τίποτα στην Ελλάδα. Γενικά είναι ερώτημα το ποσό καιρό κάνει η αστυνομία να ενημερωθεί. Αυτό είναι το περίεργο της υπόθεσης.
Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

Θέμης έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Μέσω διαδικτύου (stratologia.gr) πληροφορήθηκα ότι πρέπει να καταταχθω με την ΕΣΣΟ Μαρτίου 2020, αλλά η ακριβής ημερομηνία καθώς επίσης Κ μέρος δεν αναγράφεται.

Υπάρχει περίπτωση επειδή μένω εξωτερικό να αλλάξει κάτι και να πρέπει να καταταχθω τον Μάιο ;

Ευχαριστώ



Η ακριβής ημερομηνία και το μέρος περνιούνται στο ίντερνετ λίγες μέρες πριν και υπάρχουν και στην γενική κλήση, όταν αυτή έχει δημοσιευτεί. Στο pdf της γενικής κλήσης είναι συνήθως βάσει του νομού όπου είσαι δηλωμένος και κάποιου κλειδάριθμου.

Ανά πάσα στιγμή μπορεί κάτι να αλλάξει. Π. Χ. Να αλλάξουν τον αριθμό των ΕΣΣΟ, να γίνει πόλεμος, κ. Τ. Λ. Γενικά, πάντως, όχι, εφόσον ήδη προγραμματίστηκες για Μάρτιο, εάν δεν πάρεις κάποια αναβολή, π. Χ. Για κοινωνικούς λόγους, για πιθανό Ι5, κ. Τ. Λ. δεν θα αλλάξει.

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

anipotaktos έγραψε:Διαβάζοντας τον νόμο και συγκεκριμένα το εδάφιο που παρατίθεται στην απάντηση που απαντώ έκανα μια παρατήρηση.

Ο νόμος ορίζει ως λόγου διακοπής θητείας δύο διαφορετικούς τρόπους
δ. Με την παρουσίαση του ανυπότακτου σε οποιαδήποτε στρατιωτική αρχή για τη διακοπή της ανυποταξίας του.

ε. Με την κρίση του ανυπότακτου, από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή των Ενόπλων Δυνάμεων, ως ακαταλλήλου για στράτευση (Ι/5) ή με τη χορήγηση αναβολής κατάταξης για λόγους υγείας.

Που σημαίνει ότι μπορείς να λήξεις την ανυποταξία σου (εξωτερικού) αν κριθείς υγιειονομικά ανεπαρκής.

Στην πράξη από όσο θυμάμαι για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να δηλώσεις ότι θέλεις να παρουσιαστεί (δηλαδή το δ) και μετά να περάσεις επιτροπή.

Είναι πιθανή καταπάτηση του νόμου ότι οι δυο διαδικασίες δεν είναι ανεξάρτητες;

Δηλαδή δε θα έπρεπε κάποιος να μπορούσε να εξεταστεί από την επιτροπή Ενόπλων Δυνάμεων (και ύστερα να καταθέσει δικαιολογιτικά) χωρίς να ζητήσει αυτομάτως διακοπή θητείας και κατάταξη με την επόμενη ΕΣΣΟ;

Γενικά αν υπάρχει κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού που πήρε αναβολή για λόγους υγείας θα μπορούσε να μας πληροφορήσει για τα βήματα που ακολούθησε;



Εάν π. Χ. Είναι ο ανυπότακτος στο τρελοκομείο, μάλλον δεν παρουσιάζεται ο ίδιος, αλλά καταθέτουν φίλοι και συγγενείς τα δικιολογητικά για Ι5 και παύει η ανυποταξία μόλις βγει Ι5. Τώρα, βέβαια, αν η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο σύμφωνα με την δήλωση του δις προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, που τυγχάνει και αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας μας, τι να πρωτοπεί κανείς;

Κανονικά, πάντως, οι προξενικές αρχές υπέχουν θέση στρατολογικών γραφείων στο εξωτερικό και θα έπρεπε να μπορούν να χειρίζονται και τέτοια θέματα, αλλά στην πράξη κάνουν απλά τον μεσάζοντα που στέλνει τα έγγραφα στην αρμόδια στρατολογία. Κανονικά, τουλάχιστον οι πρεσβείες, έχουν και στρατιωτικό ακόλουθο, που πρέπει να χειρίζεται και τα στρατολογικά θέματα, σύμφωνα με τα καθήκοντά του. Στην πράξη, όχι μόνο δεν κάνουν αυτήν την δουλειά, και ξύνουν τα @@ τους, αλλά και όταν πάνε να την κάνουν, ταλαιπωρούν τον κόσμο. Π. Χ. https://ipeirotis.org/wp-content/themes/ipeirotis/legacy_sites/MKE/

Άρα, Ι5 ή αναβολή για λόγους υγείας, μπορεί να δοθεί και χωρίς παρουσίαση του ανυποτάκτου για κατάταξη, αλλά στην πράξη μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με άπειρη δυσκολία. Το ίδιο ισχύει και για μη ανυπότακτους. Και ισχύει και για το εξωτερικό, αλλά εκεί κι αν είναι δύσκολο. Το ίδιο ισχύει και για νοσηλεία σε κέντρα απεξάρτησης. Πάντως, ο νόμος δεν προβλέπει διακοπή της ανυποταξίας σε περίπτωση θανάτου. Εκεί μάλλον βγαίνει ο ανυπότακτος Ι5, μπορεί και Ι4. Αλλά, το πρόστιμο διαγράφεται άραγε;

Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

@Anipotaktos

Κανονικά, στην σύλληψη για το άλλο παράπτωμα, έπρεπε να είχε εμφανιστεί και η ανυποταξία και να είχατε και αυτό το θέμα. Αλλά, εντάξει, Ελλάδα είμαστε. Εάν σας συλλάβουν για ανυποταξία, θα πάτε σε στρατιωτικό δικαστήριο κ. Τ. Λ. Τα οποία δεν θα ασχοληθούν με το αδίκημα που κάνατε ως πολίτης, ΜΑΛΛΟΝ. Εξαρτάται και από το αδίκημα. Σίγουρα, εάν βγει στη στρατιωτική δίκη, δεν θα είναι υπέρ σας, αλλά με αυτό το αδίκημα τελειώσατε (προς το παρόν και με επιφύλαξη για τα επόμενα 3 χρόνια). Αλλά, γενικά, ο στρατός δεν θα ασχοληθεί με αυτό.

Μπορεί όμως να έχετε ήδη απαλλαγεί από την υποχρέωση για στράτευση και να μην το ξέρετε. Ο νόμος λέει:

Άρθρο 13

Απαλλαγή από τη στράτευση

1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών :

α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.

β. Όσοι καταδικάζονται αμετάκλητα από οποιοδήποτε ποινικό δικαστήριο σε κάθειρξη ή σε ποινή που για τους στρατιωτικούς συνεπάγεται καθαίρεση και το έγκλημα για το οποίο καταδικάστηκαν δεν έχει αμνηστευθεί, ούτε έχει επακολουθήσει χάρη ή παραγραφή της ποινής με άρση των συνεπειών της καταδίκης.

Εσάς μάλλον τελεσιδίκησε η καταδίκη. Ανάλογα με το αδίκημα, μπορεί να απαλλαγείτε, καταθέτοντας τα ανάλογα έγγραφα (ποινικό μητρώο κ. Τ. Λ.).

Εξαγορά γίνεται από το έτος στο οποίο κλείνετε τα 33. Αν γίνεστε οποιονδήποτε μήνα του 2021 33 χρονών και σας καλέσουν Ιανουάριο του 2021, για τον στρατό είστε ήδη 33. Να φύγετε νόμιμα στο εξωτερικό, πλέον δεν γίνεται. Αλλά, άμα περάσετε τα σύνορα και δεν σας σταματήσουν, δεν έχετε και κάποια συνέπεια και μπορείτε να δηλωθείτε πλέον ανυπότακτος εξωτερικού. Τυπικά, πάντως, αν ποτέ δικαστείτε για ανυποταξία και έχετε φύγει, όντας ανυπότακτος, στο εξωτερικό, δεν θα το δουν και πολύ θετικά. Πάντως, πρακτική συνέπεια δεν υπάρχει. Απλά, μπορεί να μεγαλώσει την πιθανότητα ΚΑΠΟΤΕ, ΑΝ γίνει δικαστήριο για την ανυποταξία, να καταδικαστείτε για αυτήν. Μόνο σε οριστική καταδίκη σας για ανυποταξία μέσα σε μια τριετία, μπορεί να προκύψει κάποιο θέμα για την αναστολή της ποινής του άλλου αδικήματος για το οποίο έχετε ήδη καταδικαστεί. Γενικά, πάντως, συνήθως, τέτοιες ποινές είναι εξαγοράσιμες.

Σύγκου

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Σύγκου »

Nikolas86 έγραψε:Εάν π. Χ. Είναι ο ανυπότακτος στο τρελοκομείο, μάλλον δεν παρουσιάζεται ο ίδιος, αλλά καταθέτουν φίλοι και συγγενείς τα δικιολογητικά για Ι5 και παύει η ανυποταξία μόλις βγει Ι5. Τώρα, βέβαια, αν η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο σύμφωνα με την δήλωση του δις προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας, που τυγχάνει και αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας μας, τι να πρωτοπεί κανείς;

Κανονικά, πάντως, οι προξενικές αρχές υπέχουν θέση στρατολογικών γραφείων στο εξωτερικό και θα έπρεπε να μπορούν να χειρίζονται και τέτοια θέματα, αλλά στην πράξη κάνουν απλά τον μεσάζοντα που στέλνει τα έγγραφα στην αρμόδια στρατολογία. Κανονικά, τουλάχιστον οι πρεσβείες, έχουν και στρατιωτικό ακόλουθο, που πρέπει να χειρίζεται και τα στρατολογικά θέματα, σύμφωνα με τα καθήκοντά του. Στην πράξη, όχι μόνο δεν κάνουν αυτήν την δουλειά, και ξύνουν τα @@ τους, αλλά και όταν πάνε να την κάνουν, ταλαιπωρούν τον κόσμο. Π. Χ. https://ipeirotis.org/wp-content/themes/ipeirotis/legacy_sites/MKE/

Άρα, Ι5 ή αναβολή για λόγους υγείας, μπορεί να δοθεί και χωρίς παρουσίαση του ανυποτάκτου για κατάταξη, αλλά στην πράξη μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με άπειρη δυσκολία. Το ίδιο ισχύει και για μη ανυπότακτους. Και ισχύει και για το εξωτερικό, αλλά εκεί κι αν είναι δύσκολο. Το ίδιο ισχύει και για νοσηλεία σε κέντρα απεξάρτησης. Πάντως, ο νόμος δεν προβλέπει διακοπή της ανυποταξίας σε περίπτωση θανάτου. Εκεί μάλλον βγαίνει ο ανυπότακτος Ι5, μπορεί και Ι4. Αλλά, το πρόστιμο διαγράφεται άραγε;



Μπορείς να πας με την επόμενη ΕΣΣΟ αν σε καλέσουν και ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς/οικονομικούς λόγους.

Βασίλης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Για να πω και εγω την δικη μου ιστορια μπας και βγαλουμε ακρη.

Πατερας Ελληνας μητέρα Κύπρια

Γεννηθηκα και μεγάλωσα Κύπρο. Εκάνα στρατό Κύπρο (6 μήνες) λόγω του ότι ο πατέρας είναι από Ελλάδα και τώρα στα 30 μου παίρνω τηλεφώνημα (βασίκα την μητέρα μου καλέσανε) από την Ελληνική Πρεσβεία στην Λευκωσία ότι πρέπει να παρουσιαστώ τον Γεναρη που ήταν οι κατατάξεις.

Φυσικά εγώ δεν πήγα και πήρα τηλέφωνο στην Πρεσβεία και μου λέει είσαι στην κατηγορία πλέον ανυπότακτος... Μου λέει ο Ελληνικός Στρατός είναι 9 μήνες εσύ έκανες 6 κύπρο οπότε χρωστάς ακόμα 3. Η τους πληρώνεις 600 ευρώ η θέλω ένα τόνο χαρτιά για να πάρεςι πιστοποιητικό (αλλα μου ζητάνε χαρτία που πρακτικά είναι αδύνατο να τα βρώ λόγω του ότι έμεινα και σε άλλες χώρες για κάποια χρονικά διαστήματα όπου και να πάρω αυτές τις βεβαιώσεις θα μου στοιχίσει πιο πολλά απο τα 600 ευρώ)

Τελοσπάντων πέρσι ταξίδεψα αθήνα και με σταματήσαν στο αεροδρόμιο (πριν να γίνει όλη αυτή η ιστορία) και μου λένε εισαι λιποτακτης. Τους λεω παιδία έχω κάνει στρατό στην κύπρο. Με πήγανε μεσα στα γραφεία και μετά απο λίγο με άφησανε και έφυγα...

Η απορία μου είναι:

α) αν δεν κάνω ότιδήποτε θα έχω θέμα άν έρχομαι ταξίδι ελλάδα ; Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν είσαι κυρηγμένος ανυπότακτος δικαιούσε 30 μέρες τον χρόνο να είσαι στην ελλάδα.

β) αν πληρώσω τους 3 μήνες που θέλουνε γίνετε με δόσεις;

συμπέρασμα. Ποσο πιο απλό θα ήταν αν μου δίνανε το χαρτί μονιμου κάτοικου εξωτερικού χωρίς 100 χιλιάδες βεβαιώσης και χαρτια... Αφου ρε άνθρωποι δεν έζησα ποτέ μου ελλάδα δεν υπάρχω στα χαρτιά σας εκτός στην οικογενειακή κατάσταση του πατερα μου που νομίζετε ότι έμενα; Εξωτερικό!

Βασίλης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Επίσης να συμπληρώσω ότι χαρτί για κατάταξη δεν μου ήρθε πότε... Το μόνο που πήρα ήταν ένα τηλέφωνο (και αυτό στην μάνα μου όχι σε εμένα) από την πρεσβεία στην Κύπρο και της είπε να πάω μυτιλήνη στις 21 του Γεναρη για κατάταξη...

Πως με βγάζεις ανυπότακτο χώρις να με έχεις καλέσει επίσημα;

είναι λογικά πράγματα αυτά;

Anipotaktos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2020 4:56 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Anipotaktos »

Φίλε σας ευχαριστω πολύ για την άμεση βοήθεια και ενημέρωση. Αλλά συγνώμη δεν κατάλαβα.1) Για πιο θέμα γράφετε ότι τελεσίδικα θα μου έχει δωθεί απαλλαγή και για πιο από τα δύο προβλήματα μου; Δηλαδή ο στρατός θα έχει ενημερωθεί και θα με ξεχάσουν; Διότι πρόσφατα όπως αναφέρω μου ήρθε το χαρτί για ανυποταξία και το πρόστιμο. Αλλά ακόμα από την εφορία δεν μου έχει έρθει τίποτα. Όσο αναφορά για αθώωση έχασα το δικαίωμα αυτό διότι όταν με ρώτησαν αν θέλω να κάνω έφεση είπα όχι. Και μου δώσανε δύο μήνες και τριετή αναστολή.

Πήγαμε με δικηγόρο την άλλη μέρα στην Ευελπίδων και πήρε την δικογραφία αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω έφεση λόγω ότι είναι δύο μηνες. Αυτήν την κίνηση την έκανα μόνον και μόνον για το ποινικό μητρώο να μην λερωθει για μια εντελως άδικη και χαζή υπόθεση.(Πήγαινα ήσυχα στον δρόμο μου σε πάρτυ μεταμφιεσμενων και η στολή που φορούσα ήταν από έναν ήρωα. Το πιστόλι ήταν ναι μεν βαρύ και έμοιαζε σαν αληθινό αλλά ήταν ψεύτικο. Και αυτοί γράφανε ότι μπορούσε να γίνει αληθινό. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό κάποια στιγμή.

Διότι ο δικηγόρος μου είπε για Άρειο Πάγο κλπ και ζήτησε 2.000 Χιλ. Ευρώ!) Για αναβολές λόγω υγείας και σπουδών τα έχω εξαντλήσει όλα. Αν μου έρθει χαρτί από από εφορία για τις 6.000 αν δεν κάνω τίποτα μέχρι να γίνω 33 ετών για να εξαγορασω την θητεία θα έχω πρόβλημα από την εφορία; Θα μου στείλουν ξανά πρόστιμο; Δηλαδή όταν φτάσω στα 33 πάω στην στρατολογια και λέω θέλω να να ξαγορασω την θητεία συν το 20ημερο στράτευσης και καθάρισα; Κάποιος δικηγόρος μου είπε ότι διαγράφεται η ανυποταξια και το πρόστιμο μέχρι το τέλος του χρόνου αν είμαι στο όριο ηλικίας και απλά πάω ένα 20ημερο συν την εξαγορά;

Εγώ γεννήθηκα το 1988 6 μήνες πριν το 1989. Ειμαι μέσα στο όριο αυτό η όχι; Επίσης έχω μια μάνα άρρωστη. Δεν έχει άλλα παιδιά. Μόνον εμένα. Τον πατέρα μου τον χάσαμε. Μια σύνταξη παίρνει 350 ευρώ. Εγώ είμαι στο ταμείο ανεργίας. Ευτυχώς έχουμε δικό μας σπίτι. Ξέρετε μπορεί η εφορία να κάνει κατάσχεση στο σπίτι για τις 6.000 Χιλ. Έχω διαβατήριο που λήγει το 2021. Αλλα με την ταυτότητα σε χώρες σεγκεν αν θέλω δεν μπορώ να φύγω π. Χ. Που μάλλον 90% δεν θέλω. Αλλά μέχρι να γίνω 33 ετών θα είμαι σε αυτό το άγχος;

Αν υπάρχει κάτι άλλο που θα με βοηθήσει και το ξέρετε παρακαλω πολύ βοηθήστε με. Υπάρχει η περίπτωση ως προστάτης οικογένειας ίσως; Και αν ναι τι κάνω;

Ευχαριστώ πολύ και ξανά συγνώμη που ίσως σας ζάλισα η μπέρδεψα με το μεγάλο μου γράμμα και τις ερωτήσεις.
Heraldic
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 02, 2019 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Heraldic »

Ερώτηση, πώς ακριβώς η λεπτή δουλειά; Χρειάζεται να το πληρώσω αμέσως, μπορεί να χωριστεί σε μικρότερες πληρωμές, τι συμβαίνει αν δεν το πληρώσω έγκαιρα;

Teosigkou

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Teosigkou »

Πας στην εφορία και κάνεις ρύθμιση. Συνήθως είναι 12 ή 20 δόσεις ανάλογα τα εισοδήματα που έχεις κλπ. Αν δεν το πληρώσεις έγκαιρα τοκίζεται.
Heraldic
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Οκτ 02, 2019 4:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Heraldic »

Τι γίνεται αν είστε στο εξωτερικό και δεν προγραμματίζετε να επιστρέψετε στην Ελλάδα, μπορείτε να το κάνετε αυτό online;

Και αν το πρόστιμο απλώς αυξάνεται απείρως χωρίς κανένα άλλο αποτέλεσμα, υπάρχει κάποιο σημείο στην πληρωμή του αν δεν σχεδιάζετε να επιστρέψετε έως ότου είστε 45;
Θα σας προκαλούσε προβλήματα όταν προσπαθείτε να υποβάλετε αίτηση για ανανέωση διαβατηρίου από το εξωτερικό;
Nikolas86
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nikolas86 »

Βασίλης έγραψε:Για να πω και εγω την δικη μου ιστορια μπας και βγαλουμε ακρη.
Πατερας Ελληνας μητέρα Κύπρια
Γεννηθηκα και μεγάλωσα Κύπρο. Εκάνα στρατό Κύπρο (6 μήνες) λόγω του ότι ο πατέρας είναι από Ελλάδα και τώρα στα 30 μου παίρνω τηλεφώνημα (βασίκα την μητέρα μου καλέσανε) από την Ελληνική Πρεσβεία στην Λευκωσία ότι πρέπει να παρουσιαστώ τον Γεναρη που ήταν οι κατατάξεις.
Φυσικά εγώ δεν πήγα και πήρα τηλέφωνο στην Πρεσβεία και μου λέει είσαι στην κατηγορία πλέον ανυπότακτος... Μου λέει ο Ελληνικός Στρατός είναι 9 μήνες εσύ έκανες 6 κύπρο οπότε χρωστάς ακόμα 3. Η τους πληρώνεις 600 ευρώ η θέλω ένα τόνο χαρτιά για να πάρεςι πιστοποιητικό (αλλα μου ζητάνε χαρτία που πρακτικά είναι αδύνατο να τα βρώ λόγω του ότι έμεινα και σε άλλες χώρες για κάποια χρονικά διαστήματα όπου και να πάρω αυτές τις βεβαιώσεις θα μου στοιχίσει πιο πολλά απο τα 600 ευρώ)
Τελοσπάντων πέρσι ταξίδεψα αθήνα και με σταματήσαν στο αεροδρόμιο (πριν να γίνει όλη αυτή η ιστορία) και μου λένε εισαι λιποτακτης. Τους λεω παιδία έχω κάνει στρατό στην κύπρο. Με πήγανε μεσα στα γραφεία και μετά απο λίγο με άφησανε και έφυγα...
Η απορία μου είναι:α) αν δεν κάνω ότιδήποτε θα έχω θέμα άν έρχομαι ταξίδι ελλάδα ; Γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν είσαι κυρηγμένος ανυπότακτος δικαιούσε 30 μέρες τον χρόνο να είσαι στην ελλάδα.
β) αν πληρώσω τους 3 μήνες που θέλουνε γίνετε με δόσεις;
συμπέρασμα. Ποσο πιο απλό θα ήταν αν μου δίνανε το χαρτί μονιμου κάτοικου εξωτερικού χωρίς 100 χιλιάδες βεβαιώσης και χαρτια... Αφου ρε άνθρωποι δεν έζησα ποτέ μου ελλάδα δεν υπάρχω στα χαρτιά σας εκτός στην οικογενειακή κατάσταση του πατερα μου που νομίζετε ότι έμενα; Εξωτερικό!

Πρώτον, υπάρχει διαφορά (και στον νόμο και στην πράξη) μεταξύ λιποτάκτη και ανυπότακτου. Ο λιποτάκτης παρουσιάστηκε, μπήκε στον στρατό και σηκώθηκε και έφυγε από το στρατόπεδο, στρατιωτικό νοσοκομείο κ. Τ. Λ. Άνευ αδείας. Ο ανυπότακτος δεν παρουσιάστηκε όταν τον κάλεσαν. Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσετε αν είστε ανυπότακτος ή λιποτάκτης. Κανονικά θα ήσασταν ανυπότακτος, αλλά επειδή υπηρετήσατε τους 6 μήνες στην Κύπρο, εάν τους έχετε δηλώσει κάπως στην Ελλάδα, μπορεί να θεωρείστε λιποτάκτης. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί και η αρμόδια υπηρεσία είναι η (αρμόδια) στρατολογία.
Δεύτερον,(οι αστυνομικοί / η πρεσβεία / το προξενείο) δεν καλούν μόνο, αλλά είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν και το σημείωμα κατάταξης. Εφόσον το παρέλαβε ή υπέγραψε ότι το παρέλαβε το σημείωμα κατάταξης ή τέλος πάντων κάπως βεβαίωσε ότι ενημερώθηκε και θα σας ενημερώσει, έχει (ποινικά/νομικά) ευθύνη η μητέρα σας. Εφόσον ενημερωθήκατε όντως, έχετε ευθύνη εσείς. Εφόσον δεν ανέλαβε ευθύνη η μητέρα σας, έχει ευθύνη η ελληνική αστυνομία / το ελληνικό προξενείο / η ελληνική πρεσβεία και θα μπορούσατε να αθωωθείτε στο τυχόν στρατιωτικό δικαστήριο (λιγότερο ή περισσότερο τυπικά είναι αδίκημα η ανυποταξία, και ακόμα περισσότερο η λιποταξία). Τέλος πάντων, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο τώρα είστε κάπως ενήμερος ότι σας ψάχνει ο ελληνικός στρατός.
Στο προκείμενο λοιπόν, πρέπει να ξεκαθαρίσετε σε τι κατάσταση τελείτε, ανυποταξία ή λιποταξία, και αν σας έχει επιβληθεί κάποιο πρόστιμο, αν υπέχετε τρίμηνη υποχρέωση στράτευσης ή παραπάνω (καθώς με την ανυποταξία επιβάλλεται και ένας μήνας πρόσθετης υποχρέωσης για στράτευση) και γενικά, τι ακριβώς έχει γίνει. Πάντως, και εσείς πρέπει κάπως να έχετε περιπλέξει κάποια πράγματα, καθώς για να ξέρει ο ελληνικός στρατός ότι έχετε υπηρετήσει 6 μήνες στην Κύπρο και χρωστάτε 3 στην Ελλάδα, κάπως πρέπει να το έχετε βεβαιώσει, με κάποια έγγραφα. Αλλιώς, θα σας καλούσαν για 9 μήνες και θα έπρεπε μετά να αποδεικνύετε ότι έχετε υπηρετήσει ήδη 6 στην Κύπρο και οφείλετε μόνο 3. Επίσης, στην μητέρα σας πρέπει να είπαν να περάσετε να πάρετε το σημείωμα κατάταξης και είτε να το έχετε, είτε να μην πήγατε. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να μάθετε είτε από το σημείωμα (κλήση) κατάταξης, είτε από την στρατολογία, τι έχει γίνει. Αυτά τα "είπαν στην μητέ (... συνεχίζεται ...)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες