Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

KuriosVas έγραψε: Πέμ Ιούλ 27, 2023 6:38 pm Καλησπέρα ζω και εργάζομαι στο Λονδίνο από το 2016 και έχω πρόσφατη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού από την πρεσβεία η ερώτηση μου είναι η εξής γνωρίζω ότι μπορώ να πάω 30 μέρες το χρόνο Ελλάδα αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής γνωστός μου είπε οτι βγενει απόφαση από το πεντάγωνο όσοι στρατεύσιμοι δεν παρουσιαστούν ο στρατός τους αναπληρώνει με τους ανυποτακτους και φοβάμαι τώρα να ταξιδέψω έχω σκοπό να πάω στρατό μετά τις σπουδές μου αν τυχόν πάω και με κρατήσουνε θα καταστραφώ και επίσης ξέρει κανείς τι συμβενει με την απαγόρευση εξόδου ; Διάβασα στο forum ένα παλικάρι και αυτός ανυποτακτος πήγε Ελλάδα και έμαθε εκεί ότι είχε απαγόρευση εξόδου αν κάποιος γνωρίζει κάτι στο θέμα πείτε μου σας παρακαλώ.
Αν εχεις προσφατη βεβαιωση ανυποταξίας και δεν παραμείνεις πάνω απο 30 μερες το χρονο, όλα καλά. Τα υπόλοιπα ειναι ραδιο αρβύλα και φήμες.

Ως ανυποτακτος, πάντοτε εχεις απαγορευση εξόδου, από το επόμενο πρωί που δεν παρουσιάστηκες. Απλά αν εισαι εξωτερικού (με σχετική βεβαίωση) και δεν υπερβείς τις 30 μέρες, δεν εφαρμόζεται.

Ανυπότακτος-πρόστιμο 6 χιλιάρικα-απαγορευση εξόδου-μηνυση στο στρατοδικείο ξεκινάνε όλα μαζί αυτόματα το επόμενο πρωί της μη παρουσίασης...
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είχατε εσείς κάποια παρόμοια εμπειρία ; Γιατί θα φύγω μετά από Ελλάδα εκτός Σένγκεν που θα κάνουν δηγματοληπτικο έλεγχο εκεί τι γίνεται γνωρίζετε ; 🙏🏻
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Ιούλ 28, 2023 2:10 pm Είχατε εσείς κάποια παρόμοια εμπειρία ; Γιατί θα φύγω μετά από Ελλάδα εκτός Σένγκεν που θα κάνουν δηγματοληπτικο έλεγχο εκεί τι γίνεται γνωρίζετε ; 🙏🏻
Εαν εχετε βγαλει βεβαιωση ανυποταξιας εξωτερικού και απο τότε ειστε συνεχώς ανυπότακτος (οπότε δεν εχει γινει διακοπή ανυποταξιας), εφ'όσον δεν εχουν ξεπεραστεί οι 30 μερες παραμονής στην Ελλάδα το 2023, τοτε δεν υπαρχει πρόβλημα, είτε η αναχωρηση γινει εντος είτε εκτός Σένγκεν. Θα γινει καποια ερωτηση το πιθανότερο ως προς τα στρατολογικά, απλώς δειχνετε το χαρτί στο συνοριοφύλακα και περνάτε.

Πρόβλημα υπάρχει εφ'όσον ξεπεραστούν οι 30 μέρες.

Απλως, πολυ σημαντικό ειναι να υπαρχει η βεβαιωση ανυποταξιας εξωτερικού απο Στρατολογία. Δεν αρκεί καποιος απλά να μένει στο εξωτερικό για να χαρακτηριστεί "εξωτερικού"... Θα πρεπει να εχει βεβαιωθεί επισημα απο την πρεσβεια και τη Στρατολογία και να υπάρχει το χαρτί. Αλλιώς θεωρούνται ολοι by default εσωτερικού και δεν υπαρχει δυνατότητα εξόδου στο εξωτερικό υπο καμία συνθήκη. Νομιζω πολλοί εκεί την πατάνε, θεωρουν οτι απλως και μονο επειδη μενουν στο εξωτερικό δικαιούνται τις 30 μέρες χωρίς να εχουν κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες.
GinL
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 30, 2023 11:52 am
Τοποθεσία: Λονδινο
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από GinL »

Καλημέρα
Έχω βεβαίωση ανυποταξίας από 6/6/2023 και δεν έχω ταξιδέψει στην Ελλάδα έκτοτε.
Εχω 2 ερωτήσεις :
1. Στο ταξίδι πρέπει απλά να εχω τη βεβαίωση μαζί σε περίπτωση ελεγχου ή πρέπει να κάνω κάτι πριν το ταξίδι;
2. Σκοπεύω να πάω στην Ελλάδα για Χριστούγεννα και στην επιστροφή, η βεβαίωση ια είναι 7 μηνών. Πρέπει να βγάλω καινούργια πριν τος γιορτές ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την υπάρχουσα;
Ευχαριστώ
Kostasmoul
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2023 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Kostasmoul »

Καλημέρα. Μένω εξωτερικο αλλά δεν έχω πάρει ακόμα την βεβαίωση ανυπότακτος εξωτερικού και θέλω να ταξιδέψω στην Ελλάδα γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα να μπω η να βγω απο την χώρας μέσω χωρας σεγεν. Ευχάριστω
pidixtis

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από pidixtis »

Kostasmoul έγραψε: Τετ Αύγ 16, 2023 9:26 am Καλημέρα. Μένω εξωτερικο αλλά δεν έχω πάρει ακόμα την βεβαίωση ανυπότακτος εξωτερικού και θέλω να ταξιδέψω στην Ελλάδα γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα να μπω η να βγω απο την χώρας μέσω χωρας σεγεν. Ευχάριστω
Λογικα θα έχεις πρόβλημα εκτός αν μένεις εντός Σένγκεν ή ταξιδέψεις με ενδιάμεση στάση σε μια χώρα εντός Σένγκεν. Τα τελευταία 2-3 χρόνια, έχουν κάποιο σύστημα και έχουν πληροφορίες για το πότε μπαίνω, πότε βγαίνω και ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού. Φέτος επειδή όταν μπήκα Ελλάδα, μπήκα μέσω Ιταλίας ενώ έφυγα με προορισμό χώρα εκτός Σένγκεν, με σταμάτησαν στον έλεγχο και πήγα σε ένα διπλανό δωμάτιο όπου τους έδειξα το email με την πτήση που ήρθα Ελλάδα για να με αφήσουν να πετάξω. Οπότε πρόσεχε.
Manos3549

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Manos3549 »

Καλησπερα παιδιά. Εχω μια ερώτηση σε αυτούς που εχουν βγει μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικου. Μετά που κάνατε την αίτηση για μόνιμο κάτοικο εξωτερικου μεσω πρεσβείας, πόσες μέρες πήρε για να πάρετε απάντηση από στρατολογία και τι έγινε με το πρόστιμο; Εσεις που είχατε πληρώσει σας επιστράφηκαν πίσω τα 6.000€ ; Εσεις που δεν είχατε πληρώσει, έγινε διαγραφεί του προστίμου;
ypodiopos

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από ypodiopos »

GinL έγραψε: Κυρ Ιούλ 30, 2023 11:54 am Καλημέρα
Έχω βεβαίωση ανυποταξίας από 6/6/2023 και δεν έχω ταξιδέψει στην Ελλάδα έκτοτε.
Εχω 2 ερωτήσεις :
1. Στο ταξίδι πρέπει απλά να εχω τη βεβαίωση μαζί σε περίπτωση ελεγχου ή πρέπει να κάνω κάτι πριν το ταξίδι;
2. Σκοπεύω να πάω στην Ελλάδα για Χριστούγεννα και στην επιστροφή, η βεβαίωση ια είναι 7 μηνών. Πρέπει να βγάλω καινούργια πριν τος γιορτές ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την υπάρχουσα;
Ευχαριστώ

Καλημέρα,

Απλά τη βεβαίωση μαζί χρειάζεστε. Δεν χρειάζεται να ειναι πρόσφατη για ταξίδι... Μόνο για έκδοση διαβατηρίου απαιτείται να είναι 6 μηνών. Για ταξίδι και με βεβαίωση 3ετίας αν ελεγχθείς, εφ'όσον δεν εχεις διακόψει ανυποταξία και δεν έχεις περάσει τις 30 μέρες παραμονής, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, δεν προβλέπεται απο πουθενά κάτι διαφορετικό.
AlexandrosT

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από AlexandrosT »

Καλησπέρα, έχω βγει ανυποτακτος εξωτερικού φετος και έχω μείνει συνολικά 21 μερες στην Ελλάδα το 2023, η ερώτηση μου είναι, η 30 μερες τον χρόνο σημαίνει ενα ημερολογιακό έτος (2023,2024), δηλαδή το 2024 θα σημαίνει ότι θα έχω 30 μέρες, ή τις μετράνε από την στιγμή που ηρθες πρώτη φορά Ελλάδα αυτο το ετος μέχρι το άλλο πχ Μάιο 2023-Μαιο 2024;
Ευχαριστώ πολύ.
nx5555555
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2023 2:42 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από nx5555555 »

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω βγει ανυπότακτος εξωτερικού των 2016.FYI: όταν μπήκα στη χώρα, μου είπαν στο passport control, ότι έχω 30 μέρες μέσα και μετά αναγκαστικά θα πρέπει να φύγω πίσω. Η πρεσβεία δεν μου δίνει το ΜΚΕ επειδή δούλευα λιγότερα από 7 χρόνια στο εξωτερικό (6 χρόνια 11 μήνες) και από 2009 - 2015 ήμουν Ελλάδα, σπούδασα πιστοποιητικά και έχω φύγει πίσω εξωτερικό. Δεν τους ενδιαφέρει ότι γεννήθηκα στο εξωτερικό, και έζησα έξω τουλάχιστον 14 χρόνια πριν να πάρω την ελληνική ταυτότητα (... 006). Συνολικά έχω 24 χρόνια απλής διαμονής στο εξωτερικό!

Σεπτέμβριο 2022 έχω γυρίσει στην Ελλάδα και τον Νοέμβριο 2022 έχω μπει στο Ελληνικό Στρατό (στα 30 μου), και τον Αύγουστο έχω ολοκληρώσει την 9μηνη θητεία μου στο σύνορο. Τελικά οι προσαυξήσεις δεν σταμάτησαν, από ... 021€ τώρα έχω ... 505€ κεφάλαιο + προσαυξήσεις. Στην ΣΥ που έχω πάει μου είπανε ότι το πρόστιμο τώρα σβήνεται ΜΟΝΟ εάν κάνω τρία παιδιά, βγαίνω ι5 στην εφεδρεία (δεν υπάρχει πιθανότητα) είτε πάω πίσω στη χώρα μου και εργάζομαι 7 συνεχόμενα χρόνια - το όποιο δυστυχώς δεν γίνεται.

Επίσης, ΣΥ είπανε να μην ξοδεύω χρήματα για το δικηγόρο - λένε ότι δεν είδανε ποτέ θετική απάντηση από το πρωτοδικείο. Με την οφειλή που έχω δεν μπορώ ούτε κάρτα Εθνικής Τράπεζας / Πειραιώς να ανοίξω, για π. Χ. Να δουλέυω να λαμβάνω χρήματα εκεί.(;!)

Καταλαβαίνω ότι στη δική μου περίπτωση μάλλον δεν θα μπορέσω να κάνω κάτι, παρά να το εξοφλήσω. Έως και 48 δόσεις ρυθμίσεως θα είναι πολύ δύσκολο να το πληρώσει κάποιος, όποιος δεν έχει κανένα ακίνητο στην Ελλάδα και πληρώνει ενοίκια, ΔΕΗ κ. Τ. Λ. Μήπως υπάρχει περίπτωση να μου μειώσουν το πρόστιμο στα μισά τουλάχιστον;

Σας ευχαριστώ όλους...
Επισκέπτης

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν τους ενδιαφερει δυστυχώς το σύνολο των ετών, μόνο τα συνεχόμενα έτη από τώρα και προς τα πίσω. Και 40 χρόνια να μένεις στο εξωτερικό, αν μείνεις Ελλάδα 6 μήνες + 1 μέρα, μηδενίζεται η διάρκεια και ξεκινάς από την αρχή.

Το να κανεις challenge το πρόστιμο στην περίπτωση αυτή μονο δικαστικά... Η Στρατολογία δε θα στο σβήσει μόνη της, αλλιώς παρανομεί. Αλλά δικαστήριο σημαίνει ρίσκο να πάρεις άλλα τόσα χρονια προσαυξήσεις και τελικά να μη δικαιωθείς και να πληρώσεις περισσότερα...

Ισως το καλυτερο στη φαση αυτή θα ηταν να κανεις έναν διακανονισμό με την εφορία, αν δεν σε εξυπηρετούν ουτε οι 48 δόσεις και ξεκινάς να το πληρώνεις ώσπου να δεις με ένα δικηγόρο αν υπαρχει καμια περίπτωση να βγαλεις άκρη και ενδεχομένως να σου ακυρωθεί αργότερα αν συντρέχει νόμιμος λόγος (οπότε και στην περίπτωση αυτή μπορείς να ζητήσεις πίσω τα λεφτά).
nx5555555 έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 7:42 pm Καλησπέρα σε όλους,

Έχω βγει ανυπότακτος εξωτερικού των 2016.FYI: όταν μπήκα στη χώρα, μου είπαν στο passport control, ότι έχω 30 μέρες μέσα και μετά αναγκαστικά θα πρέπει να φύγω πίσω. Η πρεσβεία δεν μου δίνει το ΜΚΕ επειδή δούλευα λιγότερα από 7 χρόνια στο εξωτερικό (6 χρόνια 11 μήνες) και από 2009 - 2015 ήμουν Ελλάδα, σπούδασα πιστοποιητικά και έχω φύγει πίσω εξωτερικό. Δεν τους ενδιαφέρει ότι γεννήθηκα στο εξωτερικό, και έζησα έξω τουλάχιστον 14 χρόνια πριν να πάρω την ελληνική ταυτότητα (... 006). Συνολικά έχω 24 χρόνια απλής διαμονής στο εξωτερικό!

Σεπτέμβριο 2022 έχω γυρίσει στην Ελλάδα και τον Νοέμβριο 2022 έχω μπει στο Ελληνικό Στρατό (στα 30 μου), και τον Αύγουστο έχω ολοκληρώσει την 9μηνη θητεία μου στο σύνορο. Τελικά οι προσαυξήσεις δεν σταμάτησαν, από ... 021€ τώρα έχω ... 505€ κεφάλαιο + προσαυξήσεις. Στην ΣΥ που έχω πάει μου είπανε ότι το πρόστιμο τώρα σβήνεται ΜΟΝΟ εάν κάνω τρία παιδιά, βγαίνω ι5 στην εφεδρεία (δεν υπάρχει πιθανότητα) είτε πάω πίσω στη χώρα μου και εργάζομαι 7 συνεχόμενα χρόνια - το όποιο δυστυχώς δεν γίνεται.

Επίσης, ΣΥ είπανε να μην ξοδεύω χρήματα για το δικηγόρο - λένε ότι δεν είδανε ποτέ θετική απάντηση από το πρωτοδικείο. Με την οφειλή που έχω δεν μπορώ ούτε κάρτα Εθνικής Τράπεζας / Πειραιώς να ανοίξω, για π. Χ. Να δουλέυω να λαμβάνω χρήματα εκεί.(;!)

Καταλαβαίνω ότι στη δική μου περίπτωση μάλλον δεν θα μπορέσω να κάνω κάτι, παρά να το εξοφλήσω. Έως και 48 δόσεις ρυθμίσεως θα είναι πολύ δύσκολο να το πληρώσει κάποιος, όποιος δεν έχει κανένα ακίνητο στην Ελλάδα και πληρώνει ενοίκια, ΔΕΗ κ. Τ. Λ. Μήπως υπάρχει περίπτωση να μου μειώσουν το πρόστιμο στα μισά τουλάχιστον;

Σας ευχαριστώ όλους...
spl28
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2023 8:34 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από spl28 »

Καλημέρα,

Μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης για Νοέμβριο. Εργάζομαι για 6 χρόνια εξωτερικό οπότε δεν μπορώ να πάρω ακόμα ΜΚΕ. Πότε πρέπει να κάνω την διαδικασία για ανυπότακτος εξωτερικού; Ξέρει κάποιος τα χαρτιά που χρειάζεται στην Γερμανία; Στο site του προξενείου δεν υπάρχει σαν δικαιολογητικό που προσφέρουν. Επίσης έρχομαι στην Ελλάδα για λίγες μέρες ακριβώς μια μέρα μετα την κατάταξη. Τι θέμα θα υπάρχει αν δεν εχει βγει ακόμα το χαρτί;

Ευχαριστώ πολύ
PianoMan
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2023 6:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από PianoMan »

Καλησπερα σας !
Ειχα μια ερωτησουλα πολυ απλη
Σας στελνω απο Nantes γαλλιας ειμαι μισος Ελληνας και μισος Γαλλος (εχω τις 2 υποκοτητες)

Δεν εχω αυτην την στιγμη ελληνικο διαβατηριο μονο γαλλικο και σε λιγες ημερες θα μου ερθει επιτελους το πιστοποιητικο ανυποταξιας μετα απο τα εγγραφα που εδωσα στον τοπικο προξενο.

Ο προξενος μου ειπε οτι θα μπορεσω με το πιστοποιητικο να εισελθω στην ελλαδα (για maximum 30 μερες) χωρις να χρειαζομαι να βγαλω ελληνικο διαβατηριο.
Αυτο ισχυιει η οχι; Εμενα θα με βολευε πολυ γιατι για να βγαλω διαβατηριο θα πρεπει να παω μεχρι το παρισι και να πληρωσω πολλα χρηματα

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
rues34
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2023 1:23 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από rues34 »

Εργαζομαι στο εξωτερικο. Θέλω να παω λιγο στην ελλαδα για να παω στην αστυνομια για μια υποθεση που πρεπει να τακτοποιήσω την επομενη εβδομαδα. Η αναβολη μου ειναι μεχρι 31 δεκεμβριου. Αν οι αστυνομικοι καταλαβουν οτι δεν σκοπευω να ερθω στον στρατο οταν τελειωσει η αναβολη μου, μπορουν τοτε να μην με αφησουν να φυγω απο την χωρα ενω ακομα βρισκομαι σε αναβολη?
TonyChris

Re: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2023)

Δημοσίευση από TonyChris »

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση που με έχει μπερδέψει: Αν ένας ανυπότακτος εξωτερικού κάνει εξαγορά θητείας μπορεί στο μέλλον να έχει θέμα με στρατοδικείο επειδή ήταν πριν ανυπότακτος ή το ποινικό αδίκημα παύει να ισχύει μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων;
Επισης, αληθεύει η επιστροφή προστίμου μετα την εξαγορα;
Τέλος, ισχυει πως αν κανεις εξαγορα αφοτου εισαι ηδη ΜΚΕ (για επιστροφη Ελλαδα) τοτε εξαγοραζεις τη μιση θητεια;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες