Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
DimitrisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2019 9:07 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από DimitrisPap »

nenos111 έγραψε:Εφ όσον έχεις χαρακτηριστεί ΑΝΥΠΌΤΑΚΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ... Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα... Πιθανών στην έξοδο σού να σε ελέγξουν.Θα έχεις μαζί σου τα εισιτήρια με τα οποία ταξιδεψες προς Ελλάδα για να αποδείξεις πόσες μέρες έχεις μείνει εντός της χώρας.

Το πρόβλημα θα το έχεις μόνο εάν είσαι χαρακτηρισμένος ΑΝΥΠΌΤΑΚΤΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΎ


Καποιο επισημο χαρτι δεν ξερω αμα εχουν λαβει οι γονεις μου οτι ειμαι Ανυποτακτος Εξωτερικο. Απλα μου ειχε ερθει ενα χαρτι πριν 2 χρονια οτι πρεπει να παρουσιαστω. Δεν πηγα και μετα απο λιγες βδομαδες η αστυνομια πηρε τηλεφωνο τους γονεις μου για να ρωτησουν τι κανω και αυτοι τους ειπαν οτι μενω εξωτερικο εδω και 6 χρονια και η αστυνομια ειπε οτι μπορω να ερχομια καθε χρονο για 30 μερες. Μετα δεν εγινε τιποτα, δεν εστειλαν τιποτα ουτε πηραν τηλεφωνο και δεν ξανασχοληθηκα μιας και παω πολυ σπανια Ελλαδα.

Ααα αρα με τα εισητηρια μπορω ευκολα να αποδιξω ποσες μερες εκατσα Ελλαδα, ωραια.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DimitrisPap την Πέμ Μάιος 26, 2022 12:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
UKCitizen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Φίλε μου αν δεν έχεις κάνει στο τοπικό προξενείο τη διαδικασία για να χαρακτηριστείς ανυπότακτος εξωτερικού, τότε στα χαρτιά θεωρείσαι ανυπότακτος εσωτερικού. Επομένως ό, τι εισιτήρια και να έχεις, θα έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ πρόβλημα αν πέσεις σε έλεγχο οπουδήποτε εντός Ελλάδας.

Δεν είναι οι γονείς σου που πρέπει να κάνουν τη διαδικασία για να γίνεις ανυπότακτος εξωτερικού, αλλά εσύ.

DimitrisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2019 9:07 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από DimitrisPap »

UKCitizen έγραψε:Φίλε μου αν δεν έχεις κάνει στο τοπικό προξενείο τη διαδικασία για να χαρακτηριστείς ανυπότακτος εξωτερικού, τότε στα χαρτιά θεωρείσαι ανυπότακτος εσωτερικού. Επομένως ό, τι εισιτήρια και να έχεις, θα έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ πρόβλημα αν πέσεις σε έλεγχο οπουδήποτε εντός Ελλάδας.

Δεν είναι οι γονείς σου που πρέπει να κάνουν τη διαδικασία για να γίνεις ανυπότακτος εξωτερικού, αλλά εσύ.



Κατάλαβα, μιας και είμαι άσχετος από αυτά, Νόμιζα ότι όταν πήρε η αστυνομια τηλέφωνο, αυτοί επί τόπου με δήλωσαν Ανυπότακτο εξωτερικού αφού το 2ο χαρτι ήρθε κατευθείαν στην διεύθυνση μου στην Γερμανία ότι πρέπει να παρουσιαστώ για φαντάρος.

Αρα εγώ πρέπει να πάω σε ένα προξενείο εδώ στην Γερμανία για να χαρακτηριστω ανυπότακτος εξωτερικό. Ξέρεις ποια είναι η διαδικασία και τί χαρτιά χρειάζονται ή μια ταυτότητα και ένα χαρτί ότι ζω Γερμανία με την διεύθυνση μου φτάνουν;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα, ναι πρέπει να πας είτε στη Πρεσβεία στο Βερολίνο είτε σε ένα από τα Προξενεία που υπάρχουν στην υπόλοιπη Γερμανία.

https://www.mfa.gr/germany/eservices

Δες και το παρακάτω για το τι πρέπει να κάνεις

https://www.mfa.gr/germany/eservices/stratologia

DimitrisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2019 9:07 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από DimitrisPap »

Μαλιστα, καταλαβα, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Πηρα τους γονεις μου τηλεφωνο και μου ειπαν πριν 3 χρονια ειχαν παει και στην αστυνομια και στο στρατο, τους ειχα στειλει αποδικτηκα χαρτια οτι μενω και εργαζομαι στην Γερμανια για να μπορεσουν εκει να τα περασουν στο συστημα τους και μετα εστειλαν τα 6000ευρω προστιμο. Απο εκεινη την στιγμη νομιζα οτι εγινα ανυποτακτος εξωτερικου μιας και εβαλαν τα στοιχεια μου στο συστημα τους οτι μενω Γερμανια γι' αυτο μπερδευτηκα λιγακι.

Θα προσπαθησω να κλεισω ραντεβου τοτε μπας και μπορεσω να παρω αυτο το χαρτι για το οτι ειμαι Ανυποτακτος Εξωτερικου αν και το κοντινοτερο ειναι στο Dusseldorf και ραντεβου μπορω να κλεισω σε 2 μηνες...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DimitrisPap την Κυρ Μάιος 29, 2022 12:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
UKCitizen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Μπορείς πάντοτε να ρωτήσεις στη στρατολογία αν θεωρείσαι ανυπότακτος εσωτερικού ή εξωτερικού. Αντίστοιχα και στην αστυνομία
Αλέξανδρος Τ.

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος Τ. »

Καλησπέρα. Ζω στην Αγγλία Μάντσεστερ εδω και τρία χρόνια, Σπουδάζω σε κολέγιο. Είμαι 19 προς 20 χρόνων τώρα και πριν 2 χρόνια μου είχε έρθει το χαρτί να παρουσιαστώ αλλά μένω στο εξωτερικό, και δεν εχω σκοπό στο μέλλον να γυρίσω μόνιμα στην Ελλάδα. Θέλω να παω Ελλάδα για διακοπές (εχω 2 χρόνια να πάω Ελλάδα) περίπου δυο εβδομάδες οπότε δεν υπερβαίνει το όριο των 30 μερών. Η ερώτηση μου είναι, πρέπει να εχω βεβαίωση και να δηλώσω ανυποτακτος εξωτερικού από κάποιο προξενιό εδώ (δεν έχω πάει σε κάποιο για στρατολογικό λόγω) ή εφόσον φτάσω Ελλάδα μπορώ να τους δείξω τα χαρτιά που έχω οτι μένω Αγγλία, Νούμερο εργασίας, κολέγιο που σπουδάζω κτλ. Επίσης, θα υπάρχει θέμα κατά την έξοδο μου απο την χώρα οταν είναι να γυρίσω Αγγλία (να μου απαγορεψουν την έξοδο) Ευχαριστώ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nassos »

Όπως ανεφέρθη σε προηγούμενο μήνυμα, πρέπει να πας σε Πρεσβεία ή Προξενείο για να βγάλεις βεβαίωση ότι είσαι ανυπότακτος εξωτερικού. Αν δεν το έχεις αυτό το έγγραφο, στα χαρτιά θεωρείσαι ανυπότακτος εσωτερικού και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε συλλάβουν στο αεροδρόμιο.

Επομένως, παίρνεις τηλέφωνο στην Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο και κλείνεις ραντεβού για να λάβεις τη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού.

https://www.mfa.gr/dimereis-sheseis-tis-ellados/inomeno-basileio/enomeno-basileio-stoixeiax.html

Αλέξανδρος Τ.

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος Τ. »

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άλλη μια ερώτηση, Επειδή στην πρεσβεία και στα προξενεία δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα και δεν απαντανε στα email, μπορώ να πάω αυτοπροσώπως στην Ελλάδα και να τα κανονίσω εκεί; Ή αν πάρω στην στρατολογια μπορούν να μου δώσουν κάποια απάντηση αυτοί;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι μπορείς να επικοινωνήσεις με τη Στρατολογία, και μέσω e-mail. Τουλάχιστον αυτοί απαντάντε.

Στρατολογική Υπηρεσία Αττικής

sgattikis@1229.syzefxis.gov.gr

Τηλέφωνα:
213-1501702

213-1501703

213-1501704

213-1501705

213-1501707

213-1501709

213-1501712

213-1501716

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιουν 07, 2022 9:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από nenos111 »

Αλέξανδρος Τ. έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άλλη μια ερώτηση, Επειδή στην πρεσβεία και στα προξενεία δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα και δεν απαντανε στα email, μπορώ να πάω αυτοπροσώπως στην Ελλάδα και να τα κανονίσω εκεί; Ή αν πάρω στην στρατολογια μπορούν να μου δώσουν κάποια απάντηση αυτοί;
Για να κηρυχθείς ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να αποστείλεις στη στρατολογία βεβαίωση διαμονής στο εξωτερικό που σου τη δίνει η πρεσβεία της χώρας που μένεις.

Ωστόσο η παραπάνω διαδικασία γίνεται και με προσκόμιση και άλλων εγγράφων όπως π. Χ κάποιος λογαριασμός στο όνομα σου που να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας.

Στείλε email στη στρατολογία να στο επιβεβαιώσουν. Σε καμία περίπτωση μην προσπαθήσεις να μπεις στη χώρα εάν πρώτα δεν κανονίσεις τη διαδικασία ώστε να μεταπεσεις σε ανυπότακτος Εξωτερικού.

Το πιο πιθανών είναι να συλληφθείς στο αεροδρόμιο με αποτέλεσμα να διακοπεί η τρέχουσα ανυποταξία και να κληθεις εκ νέου για κατάταξη και να ακολουθήσει νέα ανυποταξία και νέο πρόστιμο 6.000 ευρώ.

UKCitizen

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Η καλύτερη λύση θα ήταν να στείλεις e-mail στο προξενείο του Leeds για να εξυπηρετηθείς μια που ζεις στο Manchester. Μη δοκιμάσεις να πας Ελλάδα πριν τακτοποιήσεις το θέμα της ανυποταξίας, θα μπλέξεις άδικα.
Γιωτας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από Γιωτας »

Καλησπέρα. Είμαι συνολικά 5 χρόνια εξωτερικό συνεχόμενα και ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού. Πέρυσι βγήκα στο ταμείο ανεργίας και έκτοτε έψαχνα θέση για δουλειά. Δεν έκατσε κάτι μέχρι πρόσφατα. Τώρα τι γίνεται; Δηλαδή πρώτον είμαι καλυμμένος; Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με την έκδοση βεβαίωσης ανυποταξίας από τη στρατολογια; Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την έκδοση του μκε σε λίγα χρόνια; Ευχαριστώ
dtm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 27, 2022 8:13 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από dtm »

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι και γω με τη σειρά μου τα φώτα σας, μιας και δεν γνωρίζω ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή για την περίπτωσή μου.
Είμαι μόνιμος κάτοικος και εργαζόμενος Γερμανίας εδω και 6 χρόνια και πρέπει να παρουσιαστώ τώρα τον Ιούλιο. Έχω σκοπό να πάρω την αναβολή αορίστου χρόνου όταν κλείσω τα 7 χρόνια.

Θα ταξιδέψω στην Ελλάδα οδικώς τέλη Ιουλίου και θα κάτσω περίπου έναν μήνα και δεν είμαι σίγουρος:

αν πρέπει να ενημερώσω την Στρατολογία από πριν για την κατάστασή μου, έτσι ώστε να κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού κατευθείαν και όσο θα είμαι στην Ελλάδα,

ή αν μπορώ να το κάνω αργότερα, αφού γυρίσω πίσω στη Γερμανία.

Μου έχουν πει οτι για να βγεις ανυπότακτος και να σε ψάξουν πρέπει να περάσουν 6 μήνες από την ημέρα που δεν θα παρουσιαστείς.

Ένας φίλος απο τη στρατολογία μου είπε πως καλό θα ήταν να έχω πάνω μου μια απλή βεβαίωση διαμονής στη Γερμανία για παν ενδεχόμενο, αλλα φοβάμαι μήπως κηρυχθώ ανυπότακτος εσωτερικού και δεν μπορώ να βγω απο τη χώρα.

Επίσης, γνωρίζει κάποιος εαν μπορούν στα σύνορα μέσω της ταυτότητάς μου να δουν αυτά τα στοιχεία και να σημειωθεί κάπου πόσες μέρες ήμουν στην χώρα και αν πέρασα το όριο των 30 ημερών;

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

ypodiopos19

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020-2022)

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Καλησπερα φιλε,

Για να μπορεσεις να παρεις χρησιμες πληροφορίες, θα πρεπει να μας πεις αν ησουν ποτέ προηγούμενως ανυποτακτος εξωτερικού, με βεβαίωση Στρατολογίας. Αν όχι, τότε είσαι ανυπότακτος εσωτερικού αυτομάτως, ανεξαρτήτως του πραγματικού τόπου διαμονής σου.

Απο κει και πέρα, δε γίνεται να κυρηχθεις ανυποτακτος εξωτερικου με απλή ενημερωση στη Στρατολογία... Γινεται μονο μεσω προξενείου με την ανάλογη βεβαίωση του προξενικού υπαλλήλου περί τόπου κατοικίας σου. Αν το τοπικο σου προξενείο δουλευει μεσω email, τοτε πιθανότατα μπορεις να τους πας τα χαρτιά πριν φύγεις και όσο εισαι Ελλάδα να τρέχει η διαδικασία, ώστε να σου βγει το χαρτί μετά από μερικές εβδομάδες.

Καλο θα ηταν χωρις την τακτοποιηση αυτή (και αρα χωρις τη βεβαιωση της Στρατολογίας) να μην εισέρχεσαι στη χώρα... Ειδικά οδικώς ακόμη και σε τυχαίο μπλόκο της τροχαίας μπορείς να ελεγχθείς... Δεν ειναι μονο στα σύνορα το πρόβλημα...

Θα βοηθουσε αν μας ελεγες πότε ηταν η ημερομηνια που κυρηχθηκες ανυποτακτος, αλλά γενικά να ξερεις οτι το εξάμηνο δεν ειναι κανόνας... Εξαρταται πόσα στοιχεία επικοινωνίας εχουν και πόσο θα σε ψάξουν... Δεν ειναι υποχρεωμένοι να σε ψάχνουν 6 μήνες. Στην πραγματικότητα αυτό που ειναι υποχρεωμένοι ειναι να σε κυρηξουν ανυπότακτο το πολύ 6 μήνες μετά την ημερομηνία κατάταξης. Οπότε μπορεί να γίνει και πολύ νωρίτερα...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες