Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Τα επιχειρήματά σου δεν είναι αρκετά πειστηκά, τουλάχιστων για τα δικά μου δεδομένα. Επιστημονικές μελέτες έχουν αποδείξει πως η κατσκευή του σώματος των γυναικών είναι πιο ανθεκτική στον πόνο σε σχέση με τους άνδρες, ΟΜΩΣ, δεν διαθέτουν την μυική μάζα ενός άνδρα. Όταν θα πάς σε μία καννονική καταδρομική επιχείρηση εν καιρό πολέμου, ο εξοπλισμός που κουβαλάς μπορεί να υπερβεί τα 50 κιλά με τα οποία ο καταδρομέας υποτίθεται πως πρέπει να είναι αυτοκόλλητος. ΙΣΩΣ αν υπήρχε μία ελίτ ομάδα καταδρομών για πιο μικρές αποστολές στις οποίες δεν χρειαζόταν να κουβαλάς παρα μόνο το όπλο σου και ένα ελαφρύ τύπο εξάρτησης, τότε θα ήταν πιστεύω κατταλληλότερες οι ευκίνητες και ανθέκτικές γυναίκες, φανταστείτε κάτι σε καταδρομέα-cat woman για να αφήσουμε και λίγο το μυαλό να ξεφύγει...ΕικόναΕικόνα
Εως τότε όμως...
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Α ρε τι άλλο θα ακούσουμε. Γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις. Ειδικά οι περισσότερες Ελληνίδες είναι ότι πρέπει για ειδικές δυνάμεις. Δεν πάνε σε καμια πασαρέλα λέω γω και να αφήσουν τις αντρικές δουλειές για αυτούς που μπορούν. Αλλά τα διπλά συντάξιμα τραβάνε κόσμο. Με το που πέσει η πρώτη δυσκολία και σπάσει ένα νύχι όμως τότε τηλέφωνα στο μπαμπάκα.
Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια-Ι ΜΑΚ
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Μπορεί κάποιος επιτέλους να φτιάξει μια μονάδα εκπαίδευσης γυναικών στις ειδικές δυνάμεις; Εγώ προσωπικά θέλω να εκπαιδευτώ σαν Ο. Υ. Κ και δεν μ'ενδιαφέρει να είμαι ΕΠΟΠ σ'ένα χαζογραφείο... ΈΛΕΟΣ πια!!! Θα έπρεπε να υπάρχει στράτευση/εκπαίδευση γυναικών, τουλάχιστον εθελοντική!
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

ΕικόναΕικόναWTF; !
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Χάρις έγραψε:Εγώ προσωπικά θέλω να εκπαιδευτώ σαν Ο. Υ. Κ και δεν μ'ενδιαφέρει να είμαι ΕΠΟΠ σ'ένα χαζογραφείο... ΈΛΕΟΣ πια!!! Θα έπρεπε να υπάρχει στράτευση/εκπαίδευση γυναικών, τουλάχιστον εθελοντική!


Για εκπαίδευση ΟΥΚ το κόβω χλωμό, ωστόσο εάν θέλεις μάχιμη ειδικότητα μπορείς να την διεκδικήσεις.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Demi moore κ' έτσι; ! Εικόνα
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Πολύ τηλεόραση βλέπεις βρε Hannibal!!!ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΣταματήστε να κοροϊδεύετε ωσάν πεντάχρονα παιδάκια... είναι λίγο χαζό και κουραστικό! Ποτέ δεν ξέρεις αγαπητέ μου τι δυνατότητες έχει κάποιος/κάποια...
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από imakgr »

Όταν πέρναγα Ρεντίνα , πέρσαν το σχολείο και 7 καταδρομίνες παιδιά. Οι 6 ήταν μάχιμες λοχίες και αρχιλοχίες και μια εξ αυτών με άλματα ελευθέρων υψών στο ενεργητικό της Όλες οι άλες είχαν περάσει ΣΒΕΑ κανονικα. Μου έχει μείνει η ψυχή που διέθεταν και η θέληση να πάνε κόντρα στην φυσική αδυναμία της γυναικείας φύσης τους.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Εγώ ξέρω οτι αυτός που πάει κόντρα στη φύση στο τέλος τρώει το κεφάλι του, με τον ένα ή άλλο τρόπο. Βλέπε περιβάλλον+ανθρωπος...
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Άστο Hannibal, θίγεις ένα τεράστιο θέμα με πολύ συζήτηση... αυτό που έχω διδαχτεί εγώ πάντως είναι πως η ψυχή και το δυνατό μυαλό νικούν και υπερισχύουν πάντοτε! Εικόνα
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »

Χάρις έγραψε:Άστο Hannibal, θίγεις ένα τεράστιο θέμα με πολύ συζήτηση... αυτό που έχω διδαχτεί εγώ πάντως είναι πως η ψυχή και το δυνατό μυαλό νικούν και υπερισχύουν πάντοτε! Εικόνα


Η ψυχη και το δυνατο μυαλο ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ομως δεν κουβαλανε 50-70 κιλα επιχειρησιακο φορτο, ουτε καν τα συνηθη 25-30 για αρκετα χιλιομετρα. Τα κουβαλαει ενα γυμνασμενο αντρικο σωμα... περα απο ψυχολογικους παραγοντες κτλ.
στεγνα η πραγματικοτητα σε περιπτωση συναγερμου η πολεμου...
λιγοτερα κιλα δεν θα κουβαλας... με λιγο νερο-φαγητο κτλ.
Αν μπορεις εσυ να αποδειξεις το αντιθετο... ελευθερη να δοκιμασεις. Δεν χρειαζονται ολοι στις Ειδικες Δυναμεις η στους βατραχανθρωπους(περα απο το οτι πολλοι δεν μπορουν και δεν ειναι κατακριτεο.)
Ο καθε ποντικος στην τρυπα του, ολοι ειναι χρησιμοι καπου χωρις να χρειαζεται να ειναι κομμαντα. Δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει και με τις γυναικες αυτο... οσο για το θεμα περι φυσης και του να πας εναντια σε αυτην οντως ειναι πολυ μεγαλο θεμα... αλλα εν προκειμενω αυτα ειχα να πω.
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DM90 »

πες τα ρε Hannibal.. !!! ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα (χαχαχα φοβερές απαντήσεις δίνεις σε μερικά σημεία)

btw Χάρι άλλος μου φαίνετε είναι αυτός που βλέπει πολύ τηλεόραση Εικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ομολογώ πως είμαι λίγο μισογύνης, παρόλα αυτά προσπαθώ πάντα να διατηρήσω τις απόψεις μου σε αντικειμενικό επίπεδο για να μπορούμε να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Η βαρύτητα των απόψεων ενός ατόμου και η σχέση που έχουν με την πραγματικότητα, πιστεύω πως στηρίζονται στις εμπειρίες αυτού του ατόμου, σωστά;
Όταν λοιπον ένα σχετικά άπειρο και θα τολμούσα να έλεγα και ολίγον ανήλικο άτομο, προσπαθεί να μου εξηγήσει πράγματα τα οποία ούτε έχει βιώσει, αλλα απλά μεταφέρει εξωτερικές πληροφορίες ξένων εμπειριών, δεν νομίζω πως οι απόψεις του μπορούν να σταθούν σε μία συζήτηση οπου οι απόψεις των ατόμων είναι τεκμηριωμένες σε προσωπικό επίπεδο.
Εικόνα
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Κύριοι, πραγματικά αποδεικνύετε έκαστος αντιφατικότητα, που ως καταλαβαίνετε επιεικώς χαρακτηρίζω.
Κύριε ΔΜ90, το όνομά μου είναι Χάρις, εκ της αρχαιοτάτης Χαρίκλειας (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και αναφερόμενη στο ποταπό, όμως διόλου κατακριτέο δια τον ερπετικό εγκέφαλό σας "σχόλιο" για τις ταινίες που προτιμώ, ενημερωτικά σας λέω, πως οι προσωπικότητες που με εμπνέουν απέχουν παρασάγκας από αυτές που απ'ότι καταλαβαίνω εμπνέουν εσάς, καθώς ως Ελληνίδα θαυμάζω την Καλλιπάτειρα (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και όχι την Demi Moore.
Κύριε Hannibal, εκτός από μισογύνης που περίτρανα διατυμπανίζετε πως είστε, είστε απ'ότι βλέπω και περίτρανος ξερόλας! Είμαι ανήλικη, άπειρη και προσπαθώ να σας μεταφέρω ξένες εμπειρίες κ. τ. λ κ. τ. λ... Μάλλον οι λέξεις αντίληψη και παρατηρητικότητα ελοχεύουν ή μάλλον κοιμούνται στο πολύ πίσω μέρος της παρεγκεφαλίδας σας Εικόνα
Η τεκμηρίωση αγαπητέ μου σε προσωπικό επίπεδο, εννοείτε πως είναι η πανεύκολη λύση εν αντιθέση με τον αντίλογο.
Εικόνα

Μη ταχύ λάλει, μανίαν γάρ εμφαίνει.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »

Green Berets έγραψε:

Η ψυχη και το δυνατο μυαλο ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ομως δεν κουβαλανε 50-70 κιλα επιχειρησιακο φορτο, ουτε καν τα συνηθη 25-30 για αρκετα χιλιομετρα. Τα κουβαλαει ενα γυμνασμενο αντρικο σωμα... περα απο ψυχολογικους παραγοντες κτλ.
στεγνα η πραγματικοτητα σε περιπτωση συναγερμου η πολεμου...
λιγοτερα κιλα δεν θα κουβαλας... με λιγο νερο-φαγητο κτλ.
Αν μπορεις εσυ να αποδειξεις το αντιθετο... ελευθερη να δοκιμασεις. Δεν χρειαζονται ολοι στις Ειδικες Δυναμεις η στους βατραχανθρωπους(περα απο το οτι πολλοι δεν μπορουν και δεν ειναι κατακριτεο.)
Ο καθε ποντικος στην τρυπα του, ολοι ειναι χρησιμοι καπου χωρις να χρειαζεται να ειναι κομμαντα. Δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει και με τις γυναικες αυτο... οσο για το θεμα περι φυσης και του να πας εναντια σε αυτην οντως ειναι πολυ μεγαλο θεμα... αλλα εν προκειμενω αυτα ειχα να πω.


Χαρις: Εφοσον εγω δεν ειμαι μισογυνης(οπως λεει ο φιλτατος Hannibal υποθετω μεταξυ σοβαρου και αστειου, δεν ειδα να βγαζει καμια κακια στο γυναικειο φυλο παρα σχολια οσον αφορα την ακαταλληλοτητα του για την πλαισιωση θεσεων στα πλαισια μοναδων Ειδικων Δυναμεων στο στρατευμα )μιας και ανεφερα κατι πιο πανω δεν κανεις τον κοπο να το σχολιασεις;
Και εμπειρια ειναι και αντιλογος... και ο Hannibal εχει παει τουλαχιστον
καταδρομεις και μιλαει, δεν τα βγαζει απο το κεφαλι του... αν ο τροπος
που τα εκφραζει δεν σου αρεσει ειναι αλλο θεμα που δεν σχετιζεται με την αληθεια των λογων του... περιμενω και εγω λοιπον μια ωριμη διχως προσβολες και επι του προσωπικου κουβεντες, ανταποκριση...
Και που εισαι; Μιλησαμε για καθαρα σωματικα θεματα(και δεν τα πιασαμε και ολα κιολας), δεν πηγαμε στο ψυχολογικο με οτι αυτο συνεπαγεται για την πλειοψηφια των δυο φυλων...

Αλλιως ειλικρινα να κανουμε καποιο διαβημα για την εθελοντικη και μη στρατευση των γυναικων σε μοναδες καταδρομων, αν ειναι τοσες πολλες
που θελουν και μπορουν να αναταπεξελθουν και να πανε εναντια στην φυση τους εγω να ξερεις οτι δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα... αν ειναι για το καλο του στρατευματος να γινει! Εσυ τι λες ομως για ολα αυτα;
Γινε λιγο πιο συγκεκριμενη... και απαντα παρακαλω εφοσον θες επι του
θεματος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες