Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι για το ρόλο της γυναίκας, αλλά για τις γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις. Ας το σεβαστούμε.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

ILIAS KRITI έγραψε:Ο νεος μιλαει για ρολουσ. Αν δηλαδη ο ρολος του πατερα ηταν ολα οσα ανεφερε. Ο ρολος της μανας πιοις θα ηταν;
σορρυ αλλα ενα παιδι χρειαζεται κ την μανα κ τον πατερα! Δεν καταλαβαινω αυτες τις ταμπελες που βαζετε... Ο πατερας τι ειναι, μονο να φερνει λεφτα στο σπιτι; Δεν ειναι κ για τη διαπαιδαγωγηση του παιδιου του; Μονο η μανα τα κανει αυτα;
...
Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

yandr έγραψε:Το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι για το ρόλο της γυναίκας, αλλά για τις γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις. Ας το σεβαστούμε.
dealΕικόνα απλα πιαστηκα απο αυτο που πεταξε ο νεος... Απολυτως σεβαστο!
Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

Deathdiver έγραψε:OΠως και να το κανουμε μια γυναικα δεν μπορει να θεωρηθει επιχειρισιακο στελεχος σε μια μοναδα ειδικων δυναμεων διοτι ειναι απο την φυση της πιο αδυναμη σωματικα... Συμφωνω οτι πανω απο ολα η ψυχη αλλα αν δεν εχεις σωματικες αντοχες κλαφτα...
καλα αυτο εννοειται! Τετοιες επιλογες ειναι μονο για λιγες κ καλες!
Dum spiro spero
ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

yandr έγραψε:Το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι για το ρόλο της γυναίκας, αλλά για τις γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις. Ας το σεβαστούμε.


Μα εκει αποσκοπω και γω κατα βαθος. Θελω να τονισω οτι δν ειναι ο ρολος της γυναικας στις ειδικες δυναμεις. Η φυση της γυναικας ειναι η ηρεμια, η γαληνη, η τρυφεροτητα. Η ιδια πρεπει να δινει μια νοτα χαρας στον ανδρα. Αν η γυναικα το παιζει σκληρη και κανει πραγματα που δν συναδουν με τη φυση της δν ειναι φυσιολογικο.

Και φυσικα δν μπορει να φτασει τα ορια που εχει θεσει ο ανδρας σε αυτο το σωμα, τα ορια κατεβαινουν αναγκαστικα για να μην θεωρηθει φαλοκρατικος ο στρατος και μετα απο αυτο δημιουργειται μπαχαλο οπως ειναι φυσικο.
Το ιδιο εχει γινει και στα αθληματα σε ΣΜΥ, ΣΣΕ και Αστυφυλακων. Δν ξερω αν τωρα εχουν εξισωσει τα ορια παντως οταν εδινα το 2007 πανελλαδικες τα ορια για τις γυναικες ηταν πιο χαμηλα απο τους ανδρες. Οι απαιτησεις των σχολων αυτων απαιτουν καποια κριτιρια. Αν δν μπορει καποιος να τα φτασει δν εχει λογο και να μπει.

Δλδ αν σε μια επιχειρηση σε εχθρικο εδαφος της γυναικας της ερθει περιοδος και εχει και πονους τι θα γινει τοτε; Θα ψαξει για κανα φαρμακειο για depon;
Μερικοι τομεις και ενας απο αυτους οι ειδικες δυναμεις δν ειναι για γυναικες πως να το κανουμε.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από illy »

ΝΕΟΣ έγραψε:

Δλδ αν σε μια επιχειρηση σε εχθρικο εδαφος της γυναικας της ερθει περιοδος και εχει και πονους τι θα γινει τοτε; Θα ψαξει για κανα φαρμακειο για depon;
Μερικοι τομεις και ενας απο αυτους οι ειδικες δυναμεις δν ειναι για γυναικες πως να το κανουμε.
θα εχει μαζι της τις καταλληλες προμηθειεςΕικόνα εγω το ξαναειπα, κατα την δικη μου αποψη οποιος μπαινει ειδικες δυναμεις πρεπει να ειναι ταγμενος ψυχη κ σωμα εκει, οποτε δεν υπαρχει θεμα ουτε προσωπικης ζωης κ κατ'επεκταση οικογενειας... Κ οπως προανεφερα οι ειδικες δυναμεις ειναι για λιγες κ καλες!
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dimitris mak »

Ναι γιατι αν ειναι πεζικο; Τι μονο ειδικες δυναμεις...
Kerveros

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kerveros »

Νέος πολύ καλά τα λες. Συμφωνώ επειδή εγώ τα έζησα ως γυναίκα. Δεν ισχύει αυτό που λες ότι η δεν έχει την ίδια δύναμη με τον άντρα γιατί εγώ όπως και κάποιες άλλες, ελάχιστες βέβαια, σε αθλητικές δοκιμασίες και εκπαίδευση, σχοινιά κ. Λ. Π, ξεπερνούσαμε πολλούς άντρες. Και τ'αθλήματα που δώσαμε το '07 για να μπούμε ήταν κοινά, αν και οι περισσότερες παράσανε χωρίς να'χουν πετύχει, όπως και πολλοί άντρες βέβαια... Απλά η γυναίκα μπορεί να έχει παραπάνω δύναμη αλλά δεν αντέχει στο χρόνο. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Φθείρεται πιο γρήγορα απ'τον άντρα ακόμα κι αν δεν έχει κάνει οικογένεια. Αυτά που λες με περίοδο κ. Λ. Π τα έζησα και είδα ότι πραγματικά μας είναι πιο δύσκολο ν'ανταπεξέλθουμε. Ένας απ'τους λόγους που έφυγα ήταν ότι δε μ'άρεσε να πηγαίνω κόντρα στη φύση μου... Για λίγο σαν εμπειρία καλά είναι. Άλλωστε και οι σπαρτιάτισσες περνάγανε από κάποια εκπαίδευση και μετά αφιερώνονταν στην οικογένεια

ΝΕΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 5:01 pm
Τοποθεσία: Σαλονικα
Επάγγελμα: φοιτητης ηλεκτρονικης
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Kerveros έγραψε:Νέος πολύ καλά τα λες. Συμφωνώ επειδή εγώ τα έζησα ως γυναίκα. Δεν ισχύει αυτό που λες ότι η δεν έχει την ίδια δύναμη με τον άντρα γιατί εγώ όπως και κάποιες άλλες, ελάχιστες βέβαια, σε αθλητικές δοκιμασίες και εκπαίδευση, σχοινιά κ. Λ. Π, ξεπερνούσαμε πολλούς άντρες.Και τ'αθλήματα που δώσαμε το '07 για να μπούμε ήταν κοινά, αν και οι περισσότερες παράσανε χωρίς να'χουν πετύχει, όπως και πολλοί άντρες βέβαια... Απλά η γυναίκα μπορεί να έχει παραπάνω δύναμη αλλά δεν αντέχει στο χρόνο. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Φθείρεται πιο γρήγορα απ'τον άντρα ακόμα κι αν δεν έχει κάνει οικογένεια. Αυτά που λες με περίοδο κ. Λ. Π τα έζησα και είδα ότι πραγματικά μας είναι πιο δύσκολο ν'ανταπεξέλθουμε. Ένας απ'τους λόγους που έφυγα ήταν ότι δε μ'άρεσε να πηγαίνω κόντρα στη φύση μου... Για λίγο σαν εμπειρία καλά είναι.Άλλωστε και οι σπαρτιάτισσες περνάγανε από κάποια εκπαίδευση και μετά αφιερώνονταν στην οικογένεια


Ε, καλα δν μιλαμε για γιωταδες με πατσοκοιλιες τωρα νταξει Εικόνα
Ε, για να το λες εσυ που τα περασες οκ, εγω θυμομουν οτι δν ηταν ιδια τεσπα. Παντως πιο παλια δν ηταν ιδια
Πολυ σωστο, συμφωνω απειρα

... ...
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kampf »

Οκ αντε και πανε γυναικες ειδικες δυναμεις κτλ. ΑΜΑ γινει πολεμος και σε πιασουν αιχμαλωτη θα σε βιαζουν απο οπου χωραει κυλινδρικο αντικειμενο κ στο τελος θα σου φυτεψουν μια σφαιρα πισω απτο αυτι. Αξιζει; Μπα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Kerveros

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kerveros »

Το έχω σκεφτεί και αυτό είναι σίγουρο! Αλλά και να μην έχει πάει ειδικές και να την πιάσουν αιχμάλωτη πάλι το ίδιο θα της κάνουν...

sakisal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 2:05 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sakisal »

kampf δηλαδη αλλες χωρες δεν εχουν γυναικες στο στρατευμα; Εγω ειδα στο ισραηλ οι γυναικες να συμμετεχουν και στον προσφατο πολεμο που ειχαν. Δηλαδη εκει δεν φοβουνται γι'αυτα που προανεφερες?
εποπ

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από εποπ »

Ναι αδερφε κ μετα απο αυτη τη μερα ο μαργ εφυγε απο ειδικες δυναμεις ακριβως επειδη υπηρχε γυναικα εκεινο το βραδυ... Δε στα παν καλα ο παυλ... Κ ο τσαβ... Κ αυτη τωρα παει πεζικο.
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Παντως συνολικα οι ελληνιδες καταδρομεις ειναι 30! Το διαβασα σε σχετικο αρθρο. Μπορω να παραθεσω και link αν θελετε
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

sintoma lokatzis έγραψε:Παντως συνολικα οι ελληνιδες καταδρομεις ειναι 30! Το διαβασα σε σχετικο αρθρο. Μπορω να παραθεσω και link αν θελετε


Φυσικά και θέλουμεΕικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες