Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Μοντέλο είναι, όχι στέλεχος στις Ειδικές Δυνάμεις.Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Apache
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Παρ Αύγ 19, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Apache »

Nassos έγραψε: Μοντέλο είναι, όχι στέλεχος στις Ειδικές Δυνάμεις.Εικόνα



Ε καλα, και τα στελεχη μονο για καμια φωτογραφιση ειναι και για τα γραφεια.
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Μέχρι της απολύσεως μου υπήρχαν 4 γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις οι οποίες έβγαλαν σχολείο καταδρομών και μία που ήξερα πως κόπηκε και περίμενε το επόμενο σχολείο. Οι κακές οι γλώσσες λέγανε πως και οι 4 το βγάλανε με συγκεκριμένο σχόλαρχο.
Για επόπ είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα καθώς το ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ είναι λιγότερο απαιτητικό σε σχέση με το Καταδρομών.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Το τελευταίο που χρειάζονται οι Ε. Δ. Είναι οι γυναίκες. Γιατί Ε. Δ. Πάει να πει ότι είσαι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να πας ακόμα και στου βοδιού το κέρατο χωρίς δικαιολογίες του τύπου πονόκοιλος, κεφαλόπονος, περίοδος κλπ... Δεν είναι για την φύση σας το σώμα αυτό, οι Ε. Δ. Είναι καθαρά για άντρες όσο περίεργο και να φαίνεται.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άκυρη

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Άκυρη »

Γεια σας! Είμαι τελείως άκυρη και άσχετη με το φόρουμ αυτό αλλά και το στρατό γενικά. Βρήκα τη σελίδα επειδή ήμουν περίεργη αν οι γυναίκες των ΛΟΚ κάνουν την ίδια εκπαίδευση με τους άντρες εκεί, χωρίς να ενδιαφέρομαι να πάω η ίδια. Αυτό που έχω να πω είναι ότι όλα είναι δυνατά όπου το επιτρέπει το γυναικείο σώμα βέβαια, αλλά δυστυχώς απ' ότι διάβασα στα σχόλια, οι περισσότερες γυναίκες στο στρατό γενικά πάνε για τους λάθος λόγους και όχι επειδή τους ταιριάζει. Έτσι το αποτέλεσμα είναι να έχουμε γελοίες καταστάσεις του τύπου "δε θέλει να έχει επαφή με σφαίρες" Ελεος, τι κάνεις στο στρατό τότε; Στρατιώτης με σφαίρες, αντε καλέ τι πράματα είναι αυτά

Και βεβαίως το άλλο δυσάρεστο αποτέλεσμα είναι ότι οι άντρες στο στρατό είδαν κι απόειδαν με τα καμώματα των γυναικών (οι οποίες πέφτουν στην παραπάνω κατηγορία) και έτσι μπορεί να είναι αρνητικά προκατηλημένοι εναντίων τους, κάνοντας τη ζωή δύσκολη και σε άλλες γυναίκες οι οποίες παίρνουν το στρατό και, γιατί όχι, τις ειδικές δυνάμεις σοβαρά. Όσο για τις γυναίκες στα ΛΟΚ που μοιάζουν μάλλον με άντρες λόγω της μυικής μάζας που ανέπτυξαν, ο καθένας ς'αυτή τη ζωή ότι θέλει κάνει, αν δεν ενοχλεί, και δε βλέπω γιατί να μην επικροτείται αυτό. Πάντως κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε (αν δε γίνεται ήδη) οι γυναίκες στο στρατό να αντιμετωπίζονται το ίδιο όπως τους άντρες και να μην φέρονται σε αυτές καλύτερα ή να τις δίνουν δουλειά γραφείου επίτηδες. Σε όποια δεν αρέσει, ας μην πήγαινε στρατό. Όπως επίσης με την ίδια λογική αν όντως είναι καλές και τα καταφέρνουν, να μην τους φέρονται χειρότερα απ' ότι σε άντρες στρατιώτες μόνο και μόνο για να αποδείξουν κάτι υπέρ κάποιου απο τα δύο φύλα. Δηλαδή εννοώ ότι όλοι θα έπρεπε να κρίνονται ως άνθρωποι και σύμφωνα με τις ικανότητές τους, όχι ως άντρες ή γυναίκες.

Και κάτι που ήθελα να πω στην αγγελική93 είναι ότι οι γυναίκες δεν έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο, αυτό είναι ένας αστικός μύθος. Απότι θυμάμαι όταν το είχα ψάξει, οι γυναίκες έχουν αυξημένη αντοχή μόνο κατά τη διάρκεια του τοκετού. Νομίζω ότι και πάλι είναι θέμα ανθρώπου.

Και όσο για το πρόβλημα που τίθεται για το αν μια γυναίκα θα αποσπούσε την προσοχή των αντρών στο πεδίο της μάχης λόγω προστατευτικών αισθημάτων, αυτό είναι κάτι πολύ σοβαρό που πρέπει να ληφθεί υπόψη. Βέβαια με την ίδια λογική αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον του εχθρού. Για παράδειγμα μπορεί να συκγροτηθεί σώμα ειδικά εκπαιδευμένων γυναικών για να συμμετέχει στη μάχη έχοντας το προβάδισμα ότι ο εχθρός θα υποτιμήσει τις ικανότητές τους επειδή είναι γυναίκες. Αλλά αυτά είναι υποθέσεις και λόγια του αέρα. Ιδανικά, θα πρεπε να γίνουν σχετικές έρευνες σε ανάλογες συνθήκες και να μετρηθούν αντιδράσεις ώστε να κριθεί αντικειμενικά τί επιπτώσεις μπορεί να έχει η παρουσία γυναικών στο πεδίο μάχης. Ενδεχομένως να παρατηρηθούν προβλήματα που δεν τα έχουμε σκεφτεί καν, πόσο μάλλον αυτά που υποθέτουν ήδη κάποιοι. Πάντως με τις υποθέσεις δε βγαίνει κάτι. Και μη ξεχνάμε ότι ο στρατός είναι πολεμική μηχανή και σκοπό έχει την επιτυχία, όχι τη δημοκρατική αντιμετώπιση του πληθυσμού... Οπότε δε χρειάζεται να τσαντιζόμαστε αν μας πουν "σόρι κορίτσια, μετά απο έρευνες και τα τοιάυτα αποφασίσαμε που ετούτο κι εκείνο δε μπορείτε να το κάνετε".

Και κάτι τελευταίο. Στις πρώτες σελίδες κάπου διάβασα να λέει κάποιος κάτι σαν "ξέρεις τι σου λείπει; πείσμα και τσαγανό, νομίζεις αλλά δεν έχεις όσο χρειάζεται" ή κάτι τέτοιο, το οποίο το έλεγε ένας άντρας σε μια κοπέλα η οποία που ήθελε να πάει στα ΟΥΚ; ΛΟΚ; Δεν έχει σημασία. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι, αν και οι περισσότερες γυναίκες που γνωρίζω εγώ προσωπικά πραγματικά δεν θα είχαν τα κότσια για ειδικές δυνάμεις, το τι γίνεται στο μυαλό του καθενός δε μπορείς να το ξέρεις. Είναι γελοίο λοιπόν να δηλώνει ο οποιοσδήποτε ότι "δεν έχεις τσαγανό" ιδιαίτερα αν δεν ξέρει καν το άτομο για το οποίο μιλάει
Άκυρη

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Άκυρη »

kampf έγραψε:Οκ αντε και πανε γυναικες ειδικες δυναμεις κτλ. ΑΜΑ γινει πολεμος και σε πιασουν αιχμαλωτη θα σε βιαζουν απο οπου χωραει κυλινδρικο αντικειμενο κ στο τελος θα σου φυτεψουν μια σφαιρα πισω απτο αυτι. Αξιζει; Μπα


Αυτό μπορούν να το κάνουν τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες, μη σου πω το κάνουν ήδη σε ανδρες. Γενικά νομίζω αν πιαστείς αιχμάλωτος την έβαψες ότι φύλο κι αν έχεις.
Άκυρη

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Άκυρη »

ΝΕΟΣ έγραψε:
yandr έγραψε:Το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι για το ρόλο της γυναίκας, αλλά για τις γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις. Ας το σεβαστούμε.


Μα εκει αποσκοπω και γω κατα βαθος. Θελω να τονισω οτι δν ειναι ο ρολος της γυναικας στις ειδικες δυναμεις. Η φυση της γυναικας ειναι η ηρεμια, η γαληνη, η τρυφεροτητα. Η ιδια πρεπει να δινει μια νοτα χαρας στον ανδρα. Αν η γυναικα το παιζει σκληρη και κανει πραγματα που δν συναδουν με τη φυση της δν ειναι φυσιολογικο.

Και φυσικα δν μπορει να φτασει τα ορια που εχει θεσει ο ανδρας σε αυτο το σωμα, τα ορια κατεβαινουν αναγκαστικα για να μην θεωρηθει φαλοκρατικος ο στρατος και μετα απο αυτο δημιουργειται μπαχαλο οπως ειναι φυσικο.
Το ιδιο εχει γινει και στα αθληματα σε ΣΜΥ, ΣΣΕ και Αστυφυλακων. Δν ξερω αν τωρα εχουν εξισωσει τα ορια παντως οταν εδινα το 2007 πανελλαδικες τα ορια για τις γυναικες ηταν πιο χαμηλα απο τους ανδρες. Οι απαιτησεις των σχολων αυτων απαιτουν καποια κριτιρια. Αν δν μπορει καποιος να τα φτασει δν εχει λογο και να μπει.

Δλδ αν σε μια επιχειρηση σε εχθρικο εδαφος της γυναικας της ερθει περιοδος και εχει και πονους τι θα γινει τοτε; Θα ψαξει για κανα φαρμακειο για depon;
Μερικοι τομεις και ενας απο αυτους οι ειδικες δυναμεις δν ειναι για γυναικες πως να το κανουμε.


Νομίζω ότι δε θα έπρεπε να κρίνεις τους ανθρώπους γύρω σου σύμφωνα με τα στερεότυπα της κοινωνίας και να μην χαρακτηρίζεις το 50% περίπου του ανθρώπινου πληθυσμού ότι έχει φύση "ηρεμία, γαλήνη, τρυφερότητα" βασισμένος στο φύλο. Είμαι σιγουρη ότι οι γυναίκες, επειδή είναι άνθρωποι σαν κι εσένα, βγαίνουν σε πολλές και διαφορετικές εκδόσεις και δεν μπορείς να μιλήσεις για το χαρακτήρα τους αλλά και για αυτό που αναφέρεσαι ως "φύση τους", λες και είναι ένα άτομο μόνο. Τώρα για αυτό περι νότα χαράς στον άνδρα... Νομίζω ότι είναι αυτονόητο για όλους ότι δεν είσαι σε θέση να αποφασίζεις και (πάλι) για το 50% των ανθρώπων ως προς το τί πρέπει να κάνει στη ζωή του. Επίσης να επισημάνω ότι ένα σωρό άνθρωποι, και ναι στη λέξη άνθρωπος περιλαμβάνονται και γυναίκες, ΔΕΝ θέλουν να κάνουν παιδιά στη ζωή τους. Οπότε και για να επανέλθω στο θέμα, κανένας απο τους λόγους που ανέφερες δεν δίνει ένα λογικό επιχείρημα για τον αποκλεισμό των γυναικών απο τις ειδικές δυνάμεις.
Annetahere

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Annetahere »

Κοίτα φίλε, συγγνώμη που θα στο πω, αλλά δεν ξέρεις τι δύναμη μπορεί να έχει μια γυναίκα και τι αντοχή. Μπορεί να ξεπεράσει ακόμα και έναν άντρα μόνο και μόνο επειδή έχει αποφασιτικότητα φίλε μου. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα ολόκληρο φύλλο και να πεις : Όλες είναι ίδιες, δεν κάνουν για στρατό και είναι νοικοκυρούλες. Υπάρχουν κάποιες που φυσικά και είναι έτσι, αλλά είναι και κάποιες που δεν νοιάζοντε μόνο για τον μισθό αλλά για την πατρίδα. Ο μόνος λόγος που θα πάω σε στρατιωτική σχολή και μετά θα πάω να προσπαθήσω στους O.Y.K, είναι επειδή έχω πάθος με την πατρίδα μου και το όλο περιβάλλον του στρατού και επειδή θέλω να την υπερασπιστώ με την ζωή μου!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Annetahere έγραψε:Ο μόνος λόγος που θα πάω σε στρατιωτική σχολή και μετά θα πάω να προσπαθήσω στους O.Y.K, είναι επειδή έχω πάθος με την πατρίδα μου και το όλο περιβάλλον του στρατού και επειδή θέλω να την υπερασπιστώ με την ζωή μου!


Άν και όποτε γίνει αυτό πάρε μας τηλέφωνο Εικόνα , μέχρι τότε να σε ενημερώσω ότι δεν δέχονται γυναίκες στα ΟΥΚ και εννοείται (ευτυχώς) πως δεν πρόκειται να δεχτούν και ποτέ! Το γιατί και το πως υποθέτω ότι το γνωρίζεις καθώς είναι προφανές.

Είσαι πολύ μικρή όπως αντιλαμβάνομαι συνεπώς φρόντισε να διαβάζεις τα μαθήματα σου και σου εύχομαι από καρδιάς να εκπληρώσεις τον στόχο σου που είναι η εισαγωγή σου σε κάποια Στρατιωτική Σχολή Εικόνα

Γιώργος Σ

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος Σ »

6 μήνες πριν ξεκίνησα γυμναστήριο και έπαθα πλάκα με το πόσο αδύναμες είναι ακόμα και οι γυναίκες που γυμνάζονται. Πρώτη φορά έκανα 32.5kg x 12 bench, που μόνο 2 γυναίκες έχω δει να κάνουν περισσότερο. Τώρα κάνω 55kg x 10, παραπάνω από κάθε γυναίκα στο γυμναστήριο μου. Πριν από αυτό ήμουν σχεδόν τελείως αγύμναστος καθώς διαβάζω για τις πανελλήνιες, αλλά έπρεπε να πάω γιατί είχα αρχίσει να βάζω κιλά. Αν ένα αγύμναστο αγόρι 16 ετών είναι πιο δυνατό από γυναίκες που γυμνάζονται, για ποιο λόγο υπάρχουν γυναίκες στον στρατό και στην αστυνομία; Επίσης έχουμε ένα κορίτσι στην τάξη που κάνει karate και έχει μαύρη ζώνη 2 dan, μέχρι τότε την φοβόμουν να πω την αλήθεια, αλλά κατάλαβα ότι τελικά είναι ψεύτικα όλα αυτά και δεν την φοβάμαι καθόλου πια.

Στο σχολείο σε κάτι φεμινιστικά σεμινάρια μας λένε ότι οι γυναίκες αδικούνται στην εργασία, αλλά εγώ βλέπω το αντίθετο, ειδική μεταχείριση! Αυτή είναι η ισότητα των φεμινιστριών; Είμαι ο μόνος που απορεί με όλα αυτά; ΕικόναΕικόναΕικόνα

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από giannismar »

Το έχεις τελειως λάθος στο μυαλο σου. Ο καλος στρατιωτης χαρακτηριζεται απο πειθαρχια και τόλμη και ουδεμια σχεση εχει με τον ραμπο. Οποιοσδηποτε φυσιολογικος ανθρωπος με στοιχειωδη φυσικη κατασταση μπορει να ανταπεξελθει.
Π.

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Π. »

Ένας δυνατός άνθρωπος δεν έχει να κανει με μυηκη δύναμη αλλα με τη ψυχική. Εκεί που το σωμα αρχίζει να κουράζεται εκεί η ψυχή δυναμώνει. π. χ κανεις τη πιο δυσκολη εκπαιδευσ η στο στρατό και το μυϊκό σου σωμα έχει παραλησει απο τη κούραση και πονάς φριχτα αν όμως εχεις δυνατή ψυχή πεισμα, θεληση και πιστη τοτε ναι θα τα καταφερεις. αυτο εννοω κάποιος μπορεί να έχει Μπρατσα μυς να ναι πολύ δυνατός σωματικά αλλα μπορεί στη ψυχή του να ναι αδύναμος και έτσι δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στο στρατό ! Η ζώη και ο στρατός θέλουν δύναμη ψυχική πίστη, πείσμα θεληση υπομονή επιμονή και τιμή!
Ιοκαστη
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 10, 2018 2:51 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ιοκαστη »

ΣωστόςΕικόνα
Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω.(Θεόδωρος Κολοκοτρώνης)
ακυρος

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ακυρος »

Αμα οντως το εννοεις καντο πηγαινε στην αμερικη οπου εκει αφηνουν και γυναικες να συμμετεχουν στο σχολειο BUDS για να γινεις navy seal η τελευταια γυναικα που προσπαθησε δεν τα καταφερε
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Και είχαν πάει δυο γυναίκες. Επίσης τώρα τελευταία είχα δει κάπου για δύο γυναίκες που αποφοίτησαν το Ranger School. Αυτές εδώ είναι.Εικόνα

Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες