Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
αποστολης

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από αποστολης »

Για τις προκυρηξεις ποια ειναι τα σωματικα κριτηρια που πρεπει να εχεις?
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από GeoCommand »

petrosio έγραψε:Καλησπέρα σας,

Γεννήθηκα το 1987 και λόγω αναβολής για εκπλήρωση ιατρικής ειδικότητας, έχω αναβολή έως τέλος του έτους, οπότε είναι να μπω αρχές του 2020, όπου θα μπορώ να εξαγοράσω τη θητεία μου (πράγμα που επιθυμώ να κάνω). Έχω δει τη λίστα με τις παθήσεις που προβλέπουν αναβολή/Ι2-5, αλλά δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημά μου εμπίπτει σε αυτά. Έχω άσθμα (με σπανιότατες εξάρσεις), Αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα (με σπάνια επεισόδια άλγους), τα οποία φαντάζομαι δε δικαιολογούν αναβολή (την οποία δεν επιθυμώ άλλωστε), και δικαιολογούν το πολύ Ι2. Το πρόβλημα είναι πως σε μαγνητική σπονδυλικής στήλης που έκανα (με την οποία διεγνώσθη η αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα) βρέθηκε μια τεράστια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, η οποία πιέζει το νωτιαίο μυελό, και είναι επίφοβη να προκαλέσει ακόμα και παράλυση αν ραγεί (προς το παρόν δεν έχω κανένα σύμπτωμα - τυχαία βρέθηκε). Έχει κανείς ιδέα αν αυτό πρόκειται να μου δημιουργήσει πρόβλημα - δηλαδή να μου δώσουν αναβολή; Γιατί εγώ θέλω απλά να μπω 20 μέρες να κάνω τη βασική εκπαίδευση και να τελειώνω.

Σας ευχαριστώ

Άσχετο και συγνωμη που δεν απαντάω στην ερωτηση σας

Αν επιτρέπεται τι ειδικότητα έχετε;

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
petrosio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 6:16 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από petrosio »

Παθολόγος είμαι. Τελείωσα πέρσι και θα παραιτηθώ από το νοσοκομείο με το που είναι να μπω
Mikexen
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 12:03 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Mikexen »

Καλησπέρα σας, Είχα περάσει μυοκαρδιτιδα το 2014, έχετε εικόνα τι σωματική ικανότητα θα μου βάλουν; Παρουσιαζομαι με την Α εσσο τον άλλο μήνα.

Υ. Σ : Καλά Χριστούγεννα σε όλους 🌲

esoes

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από esoes »

Mikexen έγραψε:Καλησπέρα σας,Είχα περάσει μυοκαρδιτιδα το 2014, έχετε εικόνα τι σωματική ικανότητα θα μου βάλουν; Παρουσιαζομαι με την Α εσσο τον άλλο μήνα.

Υ. Σ : Καλά Χριστούγεννα σε όλους 🌲



Λογικά Ι3 ένοπλο, όπως και να έχεις οφείλεις να το ενημερώσεις όταν παρουσιαστείς.

Mikexen
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 12:03 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Mikexen »

esoes έγραψε:
Mikexen έγραψε:Καλησπέρα σας,Είχα περάσει μυοκαρδιτιδα το 2014, έχετε εικόνα τι σωματική ικανότητα θα μου βάλουν; Παρουσιαζομαι με την Α εσσο τον άλλο μήνα.

Υ. Σ : Καλά Χριστούγεννα σε όλους 🌲



Λογικά Ι3 ένοπλο, όπως και να έχεις οφείλεις να το ενημερώσεις όταν παρουσιαστείς.



Ο καρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι εξετάσεις είναι καθαρές. Πρέπει οπωσδήποτε να το πω; αν δεν το αναφέρω υπάρχει τρόπος να το βρουν;

esoes

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από esoes »

Mikexen έγραψε:Ο καρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι εξετάσεις είναι καθαρές. Πρέπει οπωσδήποτε να το πω; Αν δεν το αναφέρω υπάρχει τρόπος να το βρουν;


Φίλε μου απόκρυψη ιατρικού ιστορικού ισοδυναμεί με στρατοδικείο σε περίπτωση που σου συμβεί κάτι, σπανίως γίνεται αυτό αλλά έχει συμβεί.

Tώρα αν ο καρδιολόγος σου έκανε Υπέρηχο Καρδιάς και καρδιογράφημα και δεν υπάρχει καμία ανωμαλία και εσύ θεωρείς πως είσαι κομπλέ μην το αναφέρεις, εγώ απλώς σου εξηγώ τι συμβαίνει.

Άβαταρ μέλους
Mike_1992
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 24, 2019 1:29 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Mike_1992 »

Mikexen έγραψε:Ο καρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι εξετάσεις είναι καθαρές. Πρέπει οπωσδήποτε να το πω; Αν δεν το αναφέρω υπάρχει τρόπος να το βρουν;


Να το αναφέρεις. Αρχικά το ι3 ένοπλο έχει μικρή διαφορά από το Ι1 για την απλή θητεία.

Δεν παίζουμε την υγεία μας για ένα Ι :)

Rafail989

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Rafail989 »

Γειά σας, εγώ που έχω υποχρέωση να κάνω φυσιοθεραπεία 2 φορές την εβδομάδα όλη μου την ζωή, πώς πάει το θέμα; Την προσφέρει ο στρατός;
milos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 6:16 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από milos »

ποια θεωρειται ελαφρια μορφη ελλειψης ενζυμου g6pd;
Onasis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 14, 2020 10:03 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Onasis »

Καλημέρα σε όλους

Μετά από αχρείαστη επέμβαση στη γνάθο και λάθος του ορθοδοντικού πάσχω από κροταφογναθικο σύνδρομο γεγονός που μεταξύ άλλων μου χτυπάει στα αυτιά με μόνιμα βουητα, πόνο στα αυτιά, στα δόντια ενίοτε στις αρθρώσεις , καθώς και ευαισθησία στους δυνατούς θορύβους.

Στο ΦΕΚ κοίταξα δεν εμπεριέχει κάτι.

Βγαίνω άραγε άοπλο αν αναφέρω όλο το ιστορικό στον γιατρό;

Προφανώς υπάρχουν διαγνώσεις γιατρών κλπ προ τριετίας μέχρι και σήμερα από

Με ανησυχούν ιδιαίτερα οι βολές κυρίως.

fsafsa

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από fsafsa »

Onasis έγραψε:Καλημέρα σε όλους

Μετά από αχρείαστη επέμβαση στη γνάθο και λάθος του ορθοδοντικού πάσχω από κροταφογναθικο σύνδρομο γεγονός που μεταξύ άλλων μου χτυπάει στα αυτιά με μόνιμα βουητα, πόνο στα αυτιά, στα δόντια ενίοτε στις αρθρώσεις, καθώς και ευαισθησία στους δυνατούς θορύβους.

Στο ΦΕΚ κοίταξα δεν εμπεριέχει κάτι.

Βγαίνω άραγε άοπλο αν αναφέρω όλο το ιστορικό στον γιατρό;

Προφανώς υπάρχουν διαγνώσεις γιατρών κλπ προ τριετίας μέχρι και σήμερα από

Με ανησυχούν ιδιαίτερα οι βολές κυρίως.



Εννοείται βγαίνεις άοπλος.

Νέος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Νέος »

Παιδιά έχω σπονδυλολισθηση. Μπαίνω Ι2 εξαιτίας αυτού;
Poustoneo20

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Poustoneo20 »

Καλησπέρα. Έχω κάνει εγχείρηση σκολίωσης (εβαλα μοσχευματα) πριν 5 χρόνια και το πιθανότερο είναι να βγω άοπλος. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό;(Είμαι πολύ καλά στην υγεία μου και δεν εχω κάποιο πρόβλημα με ορθοστασία η βάρη).
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες