Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Angel_Van
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 09, 2019 2:08 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Angel_Van »

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο. Θα ήθελα την άποψή σας μιας και έχω κι εγώ στρατιωτική εκκρεμότητα

Βρίσκομαι στα 26 μου χρόνια, αποπεράτωσα σπουδές κτλ κτλ και η αναβολή μου λήγει στις 31/12/2020.

Έχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή και δυο χρόνια τώρα προσπαθώ να τον ρυθμίσω (Έχω υποθυροειδισμό αλλά κάθε 6 μήνες αλλάζουν τα φάρμακά μου). Επιπροσθέτως, λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων και έντονου στρεσσαρίσματος, ακολουθώ μια (ήπια μεν) θεραπεία με το ζανάξ (αγχώδης διαταραχή). Τέλος, βρίσκομαι σε θεραπεία με ολική ρήξη αχιλλείου τένοντα και το χειρουργείο μου παρουσίασε επιπλοκή μιας και δεν έκλεινε η πληγή του τραύματος και παρήγαγε καφέ υγρό. Το επόμενο διάστημα έπονται φυσικοθεραπείες, ενδυνμώσεις κτ΄κτλ κτλ

Αυτό λίγο πολύ είναι το ιατρικό ιστορικό μου. Σ'αυτές τις περιπτώσεις, το "ι" μου μπορεί να είναι και "ι5"; Αν ναι, θα έχω πρόβλημα με το διδακτορικό μου και τις προοπτικές που μου ανοίγει ακαδημαϊκά;

Σας ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη για την ίσως "περιέργη" θεματολογία μου

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Ουσιαστικα το Ι-5 σε αποκλειει απο σωματα ασφαλειας, δεν εχει καμια αλλη επιπτωση. Με τα προβληματα που περιγραφεις πολυ

δυσκολα σε βλεπω για Ι-5, μαλλον μια μικρη αναβολη για τον τενοντα σε βλεπω και μετα μαλλον κατι σε Ι-4. Αν θες εσυ να το

επιδειωξεις πατωντας πανω στο θεμα με το αγχος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

Lyapunov13
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 6:52 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Lyapunov13 »

Angel_Van έγραψε:Αν ναι, θα έχω πρόβλημα με το διδακτορικό μου και τις προοπτικές που μου ανοίγει ακαδημαϊκά;


Αν ενοείς να γίνεις καθηγητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό, όχι.

Angel_Van
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 09, 2019 2:08 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Angel_Van »

Ακόμα και για μια δημόσια υπηρεσία; Δεν υπάρχει πρόβλημα πλην σωμάτων ασφαλείας έτσι;
Lyapunov13
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 6:52 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Lyapunov13 »

Angel_Van έγραψε:Ακόμα και για μια δημόσια υπηρεσία; Δεν υπάρχει πρόβλημα πλην σωμάτων ασφαλείας έτσι;


μονο σωματα ασφαλειας, ναι.

Απλος πολιτης

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Απλος πολιτης »

Με ι5 δεν μπορεις να γινεις ιερεας
mario2007
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 24, 2019 10:46 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από mario2007 »

Καλησπέρα! ΤΟ 2011 πέρασα καρκίνο όρχεως όπου μου έγινε αφαίρεση του ενός όρχι και έκανα 3 σχήματα χημειοθεραπίας. Έχω κάνει άλλα 2 χειρουργεία στον άλλον όρχι για κιρσοκήλη Και υδροκήλη (λόγο του πρώτου χειρουργείου). Έχω 30% αναπηρία (πιστοποιήμενο απο επιτροπή του ΙΚΑ). Ωστόσο απο το 2012 μέχρι το 2021 έχω αναβολή λόγο σπουδών. Γνωρίζει κάποιος εάν τώρα που πήρα πτυχίο και διακόψω την αναβολή ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και εάν πληρώ τα κριτήρια για Ι5 παθολογικό; Να αναφέρω ότι πλέον απλά κάνω εξετάσεις κάθε 6 μήνες και παρακολούθηση από ογκολόγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
χαρτι ικανοτητας

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από χαρτι ικανοτητας »

Καλησπερα σας ειμαι 17 χρονων και εχω απορια τι ικανοτητα θα με βγαλουν οι γιατροι στο στρατο. Περυσι το σεπτεμβρη εκανα ενα χειρουργειο αφαιρεσης καλοηθη ογκου στην σπονδυλικη μου στυλη και θα ξανακανω αλλο ενα για να αφαιρεσω την σπονδυλοδεσια που μου ειχαν βαλει. Ο γιατρος μου ειπε οτι σε διαστημα μερικων χρονων ο σπονδυλος θα επανελθει στο κανονικο και θα ειμαι σαν καινουριος.επιπλεον θα βγαλω και οποια σχολη περασω και επειτα θα κανω θητεια για να σιγουρεψω οτι το προβλημα θα εξαφανιστει. Μου εχουν πει οτι θα παρω ι2 λογω χειρουργιου αλλα μου φενεται περιεργο αφου το προβλημα δεν θα υπαρχει πια και θα εχω επανελθει στο κανονικο. Θα ηθελα πολυ οποιος μπορει να μου λυσει την απορια αυτη.

Ch-arod

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Ch-arod »

Θα ήθελα να μου πεις τι έγινε τελικά γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα
Alex

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Alex »

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια εγχείρηση θυροειδή. Είμαι υγιέστατος φυσικά. Θελω να βγω Ι1 για να υπηρετήσω στην ΠΦ. Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι2;
Alexan

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Alexan »

Καλησπέρα. Έχω κάνει εγχείρηση θυροειδή(ολική αφαίρεση). Είμαι υγιέστατος και αρκετά αθλητικός. Θέλω να υπηρετήσω στην ΠΦ οπότε θέλω να είμαι Ι1. Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι2. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Alexann
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 08, 2019 5:15 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Alexann »

Καλησπέρα. Έχω κάνει χειρουργείο αφαίρεσης θυροειδή. Είμαι αθλητικός και υγιέστατος. Θέλω να υπηρετήσω στην ΠΦ. Υπάρχει περίπτωση να βγω Ι2; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΛΟΚΟ

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από ΛΟΚΟ »

Καλησπέρα!

Έχω 1) 7 μυωπία,2) ολοετή χρόνια αλλεργική ρινίτιδα,3) αυτοάνοση θυρειδίτιδα χασιμότο,4) πόνους στην καρδίας (έκανα εξετάσεις, δενμου βρήκαν κάτι, αλλά συνεχίζω να έχω),5) εχω κάνει ένα χειρουργείο περιτομής, φιότι είχε μόρφωμα ακροποσθίας και βαλάνουν μετά από σεξουαλικές επαφές χωρίς προφύλαξη,6) αιμοροοίδες και 7) (χωρίς να έχω ανάλογα χαρτί) Γαστροισοφαγική παλλινδρόμηση και κατά περιόοδυς ορθοστατική υπόταση.

Τι Ι λέτε να βγω;

Etherious

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Etherious »

Αδερφε τελικα τι εγινε; Σε εβγαλαν Ι2 και υπηρετησες κανονικα; Σε ρωταω γιατι κι εγω εχω ολικη ελλειψη ενζυμου g6pd και παρουσιαζομαι στην επομενη ΕΣΣΟ
petrosio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 6:16 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από petrosio »

Καλησπέρα σας,

Γεννήθηκα το 1987 και λόγω αναβολής για εκπλήρωση ιατρικής ειδικότητας, έχω αναβολή έως τέλος του έτους, οπότε είναι να μπω αρχές του 2020, όπου θα μπορώ να εξαγοράσω τη θητεία μου (πράγμα που επιθυμώ να κάνω). Έχω δει τη λίστα με τις παθήσεις που προβλέπουν αναβολή/Ι2-5, αλλά δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημά μου εμπίπτει σε αυτά. Έχω άσθμα (με σπανιότατες εξάρσεις), Αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα (με σπάνια επεισόδια άλγους), τα οποία φαντάζομαι δε δικαιολογούν αναβολή (την οποία δεν επιθυμώ άλλωστε), και δικαιολογούν το πολύ Ι2. Το πρόβλημα είναι πως σε μαγνητική σπονδυλικής στήλης που έκανα (με την οποία διεγνώσθη η αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα) βρέθηκε μια τεράστια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, η οποία πιέζει το νωτιαίο μυελό, και είναι επίφοβη να προκαλέσει ακόμα και παράλυση αν ραγεί (προς το παρόν δεν έχω κανένα σύμπτωμα - τυχαία βρέθηκε). Έχει κανείς ιδέα αν αυτό πρόκειται να μου δημιουργήσει πρόβλημα - δηλαδή να μου δώσουν αναβολή; Γιατί εγώ θέλω απλά να μπω 20 μέρες να κάνω τη βασική εκπαίδευση και να τελειώνω.

Σας ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης