Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Για τους μονόρχεις τι ισχύει; Ευχαριστώ
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Νομίζω ότι παίρνεις απαλλαγή
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Snakeshit »

Έχω έναν φίλο ο οποιός πάσχει απ'αυτήν την ασθένεια αλλα ανήκει στο 10% που δεν έχει παγκρεατική ανεπάρκεια. Θέλει να μάθει τη κατηγορία Ι θα τον βγάλουν. Χαρακτηριστικά συμπτώματα της ασθένειας είναι:
. Ο επίμονος και αναιτιολόγητος βήχας.
. Οι συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις.
. Η αδυναμία πρόσληψης βάρους.
. Οι επανειλημμένες διάρροιες.
. Ο ιδιαίτερα αλμυρός ιδρώτας.

Λόγο του ότι δεν έχει παγκρεατική ανεπάρκεια δεν έχει διάρροιες και επειδή αθλήται δεν έχει αδυναμία πρόσληψης βάρους. Αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ βοηθήστε. Ευχαριστώ...

takis17
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2009 4:15 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από takis17 »

Γεια σας. Πριν λιγο καιρο ειχα ενα ατυχημα με αποτελεσμα να χειρουργηθω στο ποδι (εξωτερικη οστεοσυνθεση) καρφια). Εχω γεννηθη το 1991, οταν παρουσιαστω θα εχω πρόβλημα με σωματικη ικανοτητα, θα βγω Ι1-Ι5;
η θα μπορω να κανω κανωνικα την θητεια μου;
Ευχαριστω.
SmCe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 31, 2009 12:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από SmCe »

Αν το πρόβλημα που έχεις χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση, όπως δεν Πρέπει να κάνεις πορεία ή δεν μπορείς να είσαι συνέχεια όρθιος ή δεν μπορείς να τρέξεις ή οτιδήποτε διαφορετικό από τους άλλους τότε θα βγείς σε κάποια κατηγορία Ι2-Ι3-Ι4. Για να βγείς Ι5 θα πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα που δεν μπορείς να κάνεις την θητεία σου. Αν απλός έχεις βίδες και τίποτα άλλο και δεν σε ενοχλούν, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από ikaros »

Γεια σε ολους. Τον Αυγουστο θα παρουσιαστω στον στρατο. Εδω και καποια χρονια ακολουθω καποια φαρμακευτικη αγωγη λογο καποιων αραιων κρισεων που ειχα στο παρελθον. Επειδη θα δηλωσω τα χαπια που πινω και επειδη θελω να αποφυγω Ι5 και Ι4 και γενικα θελω να υπηρετησω κανονικα, εχω παρει ενα πιστοποιητικο απο τον γιατρο που με παρακολουθει ετσι ωστε να το δειξω στους γιατρους του στρατου που θα με εξετασουν. Το πιστοποιητικο ειναι απο μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο και Μαλιστα ο γιατρος μου ειναι διευθυντης της κλινικης. Πιστευεται οτι θα το λαβουν υποψιν οταν τους το δωσω ή οτι δεν θα δωσουν σημασια. Σκεφτομαι να παρω και καποιες εξετασεις που ειναι καθαρες. Τι λετε;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από yandr »

Λογικά θα σε πάνε για διερεύνηση στο 401
Αντώνιος
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 12:38 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Αντώνιος »

Φίλε Ίκαρε, τα χαρτιά που έχεις να είσαι σίγουρος ότι θα τα λάβουν υπόψη, ειδικά αν είναι έτσι. Το τι θα κάνουν βέβαια είναι αποκλειστικά θέμα της επιτροπής. Από τα όσα κατάλαβα πάνω στο ιστορικό σου και από το ΦΕΚ της IK Μπορεί να βγείς εύκολα I/3 και να Υπηρετήσεις. Αλλά ποτέ δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά.
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα. Έχω και εγώ ένα πρόβλημα σχετικό με προηγούμενες αναφορές (σπασμένο γόνατο με βίδες και λάμες, ρήξη χιαστών κτλ κτλ) και αναρωτιέμαι τι Ι θα πάρω όταν με το καλό παρουσιαστώ. Η ερώτησή μου όμως δεν έχει να κάνει άμεσα με την κατηγορία σωματικής ικανότητας που θα μου δώσουν (πιθανότατα Ι3 ή Ι4), αλλά με το πώς θα γλιτώσω (πιθανή) αναγκαστική αναβολή λόγω του προβλήματος αυτού. Θέλω να παρουσιαστώ το Νοέμβρη που έρχεται και για αυτό το λόγο θα κόψω την αναβολή μου τις επόμενες μέρες. Έχω ακούσει (φήμες.) ότι ενδέχεται να μου δώσουν αναβολή μέχρι να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα (ισχύει κάτι τέτοιο; ). Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μου δώσουν κάποια νέα αναβολή και να παρουσιαστώ μετά τον Νοέμβρη (προσωπικοί λόγοι.). Υπάρχει κάποια διαδικασία με την οποία να περάσω από εξετάσεις πριν παρουσιαστώ (ενδεχομένως και πριν κόψω την τρέχουσα αναβολή) και να γνωρίζω πως θα κρίνουν την σωματική μου ικανότητα; Γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα ή μόνο από Στρατολογία θα βγάλω άκρη; Ευχαριστώ.
Αντώνιος
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 12:38 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Αντώνιος »

Φίλε Βαϊε για να μπορέσω να σου δώσω την καλύτεραπλησιέστερη απάντηση, θα πρέπει να ξέρω δυο τρεις λεπτομέρειες... Οι βίδες και οι Λάμες έχουν βγεί; Και αν ναι πόσο καιρό; Έχεις ιατρική γνωμάτευση απο δημόσιο νοσοκομείο μετα την αφαίρεση; Τι πρόβλημα έχει αφήσει στο πόδι; Αυτά για να μπορέσω να γίνω συγκεκριμένος... Όσο γίνετε

Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Αντώνιε, δυστυχώς ούτε οι βίδες και οι λάμες έχουν βγει, ούτε η ρήξη οπίσθιου χιαστού έχει αποκατασταθεί, παρότι έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε. Και παρότι δεν έχω κάποια σοβαρό κουσούρι, δεν μπορώ ούτε να τρέξω εύκολα, ούτε να σηκώσω σχετικά μεγάλο βάρος χωρίς έντονες ενοχλήσεις, πέρα από τις συνήθεις ενοχλήσεις έπειτα από πολύωρη ορθοστασία ή περπάτημα κτλ. Ωστόσο, η απορία μου, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα, είναι άλλη. Συγκεκριμένα, έστω ότι κρίνουν ότι είμαι σωματικής ικανότητας Ι3 ή Ι4 ή οτιδήποτε άλλο, υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν "αναγκαστική" αναβολή για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να φροντίσω να "επισκευάσω" το γόνατό μου και μετά να καταταγώ, ή μπορώ να το αποφύγω αυτό; Γιατί θέλω να παρουσιαστώ κανονικά το Νοέμβρη που έρχεται και να μην καθυστερήσω άλλο με το θέμα κατάταξης ("γέρασα" πιά... ).

Σήμερα πάντως, πέρασα από το στρατολογικό γραφείο της περιοχής για να ζητήσω διακοπή της αναβολής και ρωτώντας σχετικά δεν μπόρεσα να πάρω κάποια σαφή απάντηση. Για πιο σίγουρα με παρέπεμψαν να επικοινωνήσω με κάποιον ορθοπεδικό ιατρό από στρατιωτικό νοσοκομείο μήπως μπορεί να κάνει κάποια εκτίμηση της περίπτωσής μου.

Πιθανότατα, αυτή να είναι και η καλύτερη συμβουλή, γιατί κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, οπότε μόνο ένας στρατιωτικός ιατρός με εμπειρία στο θέμα θα μπορούσε να απαντήσει πιο σίγουρα. Ωστόσο, αν έχετε ακούσει για κάποια παρόμοια περίπτωση και γνωρίζετε κάτι, θα ήμουν ευγνώμων αν το μοιραζόσασταν.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αντώνιος
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 12:38 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Αντώνιος »

Βάιε, επειδή η ζημιά δεν έχει αποκατασταθεί και οι λάμες και οι βίδες δεν έχουν βγεί και λόγω του γεγονότος ότι σε ταλαιπωρεί και θα σε ταλαιπωρεί καιρό το πρόβλημα μπορώ να σου πώ κατα 90% ότι δεν θα σου δώσουν την 2χρονη αναβολή που προβλέπετε. Το πιθανότερο όλων είναι, βάσει εμπειρίας, την ημέρα της καταταξης να βγείς Ι5 και να απαλαγείς της στράτευσης επι τόπου. Τουλάιστον αυτό είχε συμβεί σε παρόμοια περίπτωση που γνωρίζω καλά. Εννοείτε βέβαια πως θα πρέπει να συζητήσεις το θέμα με ένα αρμόδιο γιατρό, άλλα όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, έτσι είναι πιθανότερο να εξελιχθούν.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φιλε μου να τοποθετηθω και εγω πανω στη ζητημα σου και να πω οτι θα συμφωνησω με τον Αντώνη. Στο Κεντρο οσο ημουνα δυο παιδια με παρομοιο προβλημα με το δικο σου βγηκανε επιτοπου Ι5. Οπως σου λεει και ο συναδελφος βεβαια ρωτα και καναν αρμοδιο γιατρο πριν μπεις μεσα να εχεις μια αποψη!
kos12
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2009 2:11 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από kos12 »

Καλησπερα παιδια. Τον επομενο μηνα παρουσιαζομαι στο στρατο και εχω το εξης προβλημα. Εχω περιαρθριτιδα εδω και περιπου ενα χρονο στον αριστερο ωμο, εκανα και φυσικοθεραπειες αλλα δεν ειδα αποτελεσμα. Ακομα και 2 κιλα να σηκωσω ποναω. Ο γιατρος μου ειπε να μην κανω μαγνητικη, οποτε δεν εχω (αυτο γιατι τα τελευταια χρονια εχω κανει αλλες 2, μια στη μεση και μια στον αλλο ωμο). Αυτο που με προβληματιζει ειναι η εκπαιδευση και κατα ποσο θα μπορεσω να ανταπεξελθω (ουτε καμψη δε μπορω να κανω). Το προβλημα στον αλλο ωμο, μου εχει περασει, ενω η μεση με πιανει αν κανω αποτομες κινησεις η σηκωνω πολλα βαρη. Θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει, αν θα πρεπει να εχω μαζι μου το χαρτι του γιατρου, και αν υπαρχει περιπτωση αν τους πω το προβλημα να με εξετασουν εκει η οχι. Συγνωμη για την μακρυγορια, απλα ειναι κατι που με απασχολει και καθως δεν εχω μαγνητικη σε αυτο τον ωμο, δεν ξερω αν θα δωσουν βαση στο προβλημα μου. Δεν εχω προβλημα να κανω ασκησεις στην εκπαιδευση και γενικως οτι χρειαζεται, απλα δε θελω να ποναω οταν τις κανω.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, ό, τι χαρτιά έχεις από ιατρούς να τα έχεις μαζί σου.

Υπάρχει πάντως πιθανότητα να κάνεις μαγνητική σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες