Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι, τον τελευταιο χρονο εχω καποιο προβλημα υγειας το οποιο λεγετε πτερυγωειδης ωμοπλατη, προκειτε για δυσλειτουργια των νευρων του τραπεζοειδη και δημιουργει δυσκυνησια και μια ελαφρα τυπου παραλυση στο χερι, οι γιατροι εχουν πει οτι αυτο με πολη καλη γυμναστικη θα περασει σε περιπου 2 χρονια, εγω ωστοσο θελω να τελειωνω με την θητεια μου. Εχει κανεις υποψην του τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση.

ευχαριστω πολυ απριορι.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

κωστας έγραψε:Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι, τον τελευταιο χρονο εχω καποιο προβλημα υγειας το οποιο λεγετε πτερυγωειδης ωμοπλατη, προκειτε για δυσλειτουργια των νευρων του τραπεζοειδη και δημιουργει δυσκυνησια και μια ελαφρα τυπου παραλυση στο χερι, οι γιατροι εχουν πει οτι αυτο με πολη καλη γυμναστικη θα περασει σε περιπου 2 χρονια, εγω ωστοσο θελω να τελειωνω με την θητεια μου. Εχει κανεις υποψην του τι συμβαινει σε αυτη την περιπτωση.

ευχαριστω πολυ απριορι.


Θα περάσεις από Υγειονομική Επιτροπή και ισως σου δώσουν 2ετή αναβολή στράτευσης.
kapnicious
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από kapnicious »

Γεια σας παιδια.
παρουσιάζομαι σε 10 μερες και εχω ενα πρόβλημα καρδιας (κληρονομικη υπερτροφια=κανονική ζωή με προσοχή και έχω έντονη ασκηση). Ολοι μου εχουν πει (οι γιατροι που με παρακολουθουν κτλ) οτι παω για Ι4 έχει κανένας καμια παρόμοια εμπειρά;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
gkiap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2009 4:49 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από gkiap »

Εχω κάνει χειρουργειο στην μεση Πριν 7 χρονια (όγκος στην σπονδυλικη στηλη) .

Ειναι δυνατόν να βγω Ι5 και να απαλλαγώ;
έβγαλα ακτινες στο 401, γιατι έχω 2 σιδερα στην μέση 20 πόντους και 8 βιδες (σπονδυλοδεσία).
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

gkiap έγραψε:Εχω κάνει χειρουργειο στην μεση Πριν 7 χρονια (όγκος στην σπονδυλικη στηλη) .
Ειναι δυνατόν να βγω Ι5 και να απαλλαγώ;


Θα σε εξετάσουν στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Από εκεί και πέρα ίσως περάσεις επιτροπή απαλλαγών.
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας εχω λαμα στο δεξι ποδι και δεν μπορω να τρεξω καν η να σηκωνω Βαρη τι παω ι4; Και τωρα θα μπω νοεμ αμα βγω ι4 θα ειμαι αθηνα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Άοπλο σίγουρα θα σε βγάλουν.

Βασικά έχω μπερδευτεί με το θέμα εάν οι άοπλοι θα υπηρετούν κοντά στο τόπο κατοικίας τους ή όχι.
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα παιδιά,
διέκοψα την αναβολή και θα παρουσιαστώ τον Νοέμβρη. Έχω κιρσοκήλη αλλά δεν έχω κάνει την απαιτούμενη εγχείριση. Ξέρετε Εαν Με την κιρσοκήλη βγαίνεις κάποιο Ι (Ι3 ίσως) ; Υπάρχει περίπτωση να με υποχρεώσουν να κάνω την εγχείριση σε στρατιωτικό νοσοκομείο ή να μου δώσουν αναγκαστική αναβολή μεχρι να το διορθώσω;
Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων

panathas13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 8:17 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από panathas13 »

Γεια σας παιδια... Αν και εχω καιρο ακομα για να παω στρατο, θελω να κανω κανα δυο ερωτησεις:
1) Έχω πλατυποδια, δεν ξερω αν θεωρειται μεγαλη ή μικρή αλλα παντως έχω. Έχω και λίγη μυωπία (δεν ξεπερνα τους 2 βαθμούς σε καθε μάτι) Επίσης, έχω κανονικα 2 ορχεις αλλά ο ένας είναι πιο κάτω απο τον αλλον. Επηρεάζει κάτι; Μ'αυτα που σας ειπα τί σειρα θα βγω λογικά;
2) Οταν κάποιος παουσιαζεται στον στρατο, απο τι διαδικασια περναει; Είναι αλήθεια οτι σου πιανουν τους ορχεις; Και οχι μόνο;Εικόνα Εικόνα
Ισως να θεωρήσετε ηληθιες καποιες απο τις ερωτήσεις μου αλλα αν μπορειτε απαντηστε.
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Athan »

Γιώργος87 έγραψε:Καλημερα παιδιά,
διέκοψα την αναβολή και θα παρουσιαστώ τον Νοέμβρη. Έχω κιρσοκήλη αλλά δεν έχω κάνει την απαιτούμενη εγχείριση. Ξέρετε Εαν Με την κιρσοκήλη βγαίνεις κάποιο Ι (Ι3 ίσως) ; Υπάρχει περίπτωση να με υποχρεώσουν να κάνω την εγχείριση σε στρατιωτικό νοσοκομείο ή να μου δώσουν αναγκαστική αναβολή μεχρι να το διορθώσω;
Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων


υπαρχει περιπτωση να σου δωσει ο στρατολογος 6μηνη αναβολη, υπαρχει και η περιπτωση να πας στο 401 πριν την ορκομοσια και να καθεσε στο νοσοκομειο χωρις να μετρανε οι μερες στη θητεια, υπαρχει και η περιπτωση μετα την ορκομοσια και να μετρανε οι μερες που θα εισαι στο νοσ/μειο.
δε ξερω ποσο σοβαρη ειναι η κιρσοκηλη... Εικόνα
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Athan »

panathas13 έγραψε:Γεια σας παιδια... Αν και εχω καιρο ακομα για να παω στρατο, θελω να κανω κανα δυο ερωτησεις:
1) Έχω πλατυποδια, δεν ξερω αν θεωρειται μεγαλη ή μικρή αλλα παντως έχω. Έχω και λίγη μυωπία (δεν ξεπερνα τους 2 βαθμούς σε καθε μάτι) Επίσης, έχω κανονικα 2 ορχεις αλλά ο ένας είναι πιο κάτω απο τον αλλον. Επηρεάζει κάτι; Μ'αυτα που σας ειπα τί σειρα θα βγω λογικά;
2) Οταν κάποιος παουσιαζεται στον στρατο, απο τι διαδικασια περναει; Είναι αλήθεια οτι σου πιανουν τους ορχεις; Και οχι μόνο;Εικόνα Εικόνα
Ισως να θεωρήσετε ηληθιες καποιες απο τις ερωτήσεις μου αλλα αν μπορειτε απαντηστε.

μια χαρα εισαι, μην αγχωνεσαι.
η ψηλαφιση γινεται για να δουν αν εχεις και τους 2 ορχεις.

μοναρχης ηταν ο χιτλερ και φυλαγονται.(πλακα κανωΕικόνα)

οπως και εσυ ειπες, εχεις καιρο ακομα...
Anonymous

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχω κανει εγχειρηση χιαστων ομως δεν εχω καποιο προβλημα σε δραστηπιοτητες. Εχω αποθεραπευτει πληρως. Μπορω να βγω Ι1; Σας ευχαριστω για τυχων απαντησεις. Δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο στο διαταγμα.
dimis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 6:57 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από dimis »

Με πλατυποδια νικο εισαι αουτ. Τι λες κριστι;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Δημοσίευση από Rafale »

dimis έγραψε:Με πλατυποδια νικο εισαι αουτ. Τι λες κριστι;

εγω δεν μπορω να απαντησω ς αυτο ειναι ιατρικο θεμα αλλα απο την ιστοσελιδα που εδωσα ελπιζω να σας εχω καλυψει
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες