Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gt asra

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gt asra »

Γειά σας,
Ειμαι φοιτητής σε ΑΕΙ του 93 που τώρα θα πάρω πτυχίο. Είδα ότι εγω που έχω βρογχικό άσθμα δικαιούμαι ετήσια αναβολή. Αυτή την αναβολή μπορώ να την πάρω τώρα που τελειώσα τις σπουδές μου; Αν την πάρω όταν λήξει αυτή θα μπορώ να πάρω αλλη αναβολή λόγω μεταπτυχιακών σπουδών;
Δημήτρης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Ξέρετε τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω στο πανεπιστήμιο για να πάρω αναβολή από τις σπουδές λόγο στρατού ;

Eπίσης είμαι ομοφυλόφιλος θα ήταν καλύτερα να μην πω τίποτα όσο είμαι στο στρατό; Θέλω να αφήσω ανοιχτή την επιλογή του να δουλέψω στο δημόσιο. Ισχύει ότι παίρνουν Ι5 το ίδιο με τους τρελούς ;
Ταγματάρχης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Ταγματάρχης »

1) καλύτερα να ενημερωθείς από την στρατολογία για την διαδικασία αυτή 2) είτε το πεις είτε όχι αργά η γρήγορα θα το μαθουνε, δεν ξέρω άμα υπάρχει νόμος πάνω σε αυτό γιατί άλλη νομοί είναι έξω και άλλοι στο στρατό, αλλά θα περάσεις από ειδικούς γιατρούς και αυτή θα το Επιβεβαίωσουν εάν είσαι ομοφυλόφιλος η όχι

3) Ι5 κηρύσσονται τα Άτομα Που είναι άρρωστα αυτό σημαίνει πως δεν κάνεις στρατό ... Όπως καταλαβαίνεις την βαλίτσα και σπιτι !

Αδριανός

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Αδριανός »

Καλησπερα! ΕΙμαι γεννηθείς Μάρτη του 1990 και κανονικα η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο. Ειμαι αποφοιτος ηδη μιας σχολη και με κατατακτηριες μπηκα σε δευτερη και απο την οποια κανονικα τελειωνω τον Ιουνη του 2018 μιας και βρισκομαι στο τελευταιο ετος σπουδων. Ενημερωθηκα απο τη στρατολογια οτι κανονικα πρεπει να παρουσιασθω τον Μαρτη του 2018. Ωστοσο, καθως ειμαι απο επαρχια και σπουδαζω Αθηνα, εχω μισθωση μεχρι τον Ιουνη για το διαμερισμα που νοικιαζω και επειδη ουσιαστικα τον Ιουνη τελειωνω με τη σχολη, επειδη αμα μπω Μαρτη στρατο θα ταλαιπωρηθω πολυ και το ιδανικο θα ηταν να εμπαινα π. Χ. Οκτωβρη, θεωρειτε αμα ζητησω μια αναβολη λογω σπουδων και αντι για Μαρτη να μπω Οκτωβρη του ιδιου ετους θα λαβω θετικη ή αρνητικη απαντηση;
Ευχαριστω εκ των προτερων!
gr_ar

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από gr_ar »

Αδριανός έγραψε:Καλησπερα! ΕΙμαι γεννηθείς Μάρτη του 1990 και κανονικα η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο. Ειμαι αποφοιτος ηδη μιας σχολη και με κατατακτηριες μπηκα σε δευτερη και απο την οποια κανονικα τελειωνω τον Ιουνη του 2018 μιας και βρισκομαι στο τελευταιο ετος σπουδων. Ενημερωθηκα απο τη στρατολογια οτι κανονικα πρεπει να παρουσιασθω τον Μαρτη του 2018. Ωστοσο, καθως ειμαι απο επαρχια και σπουδαζω Αθηνα, εχω μισθωση μεχρι τον Ιουνη για το διαμερισμα που νοικιαζω και επειδη ουσιαστικα τον Ιουνη τελειωνω με τη σχολη, επειδη αμα μπω Μαρτη στρατο θα ταλαιπωρηθω πολυ και το ιδανικο θα ηταν να εμπαινα π. Χ. Οκτωβρη, θεωρειτε αμα ζητησω μια αναβολη λογω σπουδων και αντι για Μαρτη να μπω Οκτωβρη του ιδιου ετους θα λαβω θετικη ή αρνητικη απαντηση;
Ευχαριστω εκ των προτερων!


Δεν υπάρχει παράταση αναβολής, μόνο αν πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου.

Άβαταρ μέλους
alex1995
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 18, 2013 8:10 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από alex1995 »

Καλησπέρα σας,Είμαι 23 χρονόν, και πριν απο κάποια χρόνια είχα πάει σε ένα δημόσιο ΙΕΚ όπου και πήρα αυτόματα αναβολή για 4 χρόνια.

Έχω τελειώσει εδώ και 2-3 χρόνια απο τότε, Έχω πιάσει μια καλη δουλεια και μπορώ να σπουδάσω πάντα αυτο που ήθελα (μαγειρική) !

Έκανα εγγραφή σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ και έχω ξεκινήσει τα μαθήματα.

Η Σχολή είναι για 2 χρόνια, εγω θα τελειώσω ιούλιο του 2019. Εμένα η αναβολή μου λήγη δεκέμβριο του 2018, οπότε μάρτιο του 2019 θα μπω φαντάρος.

Απο μάρτιο μέχρι ιουλιο είναι μόνο 4 μήνες... Μίλησα με το ΡΟΥΦ Και μου είπαν δεν δικαιούμε αλλη αναβολη λόγο σπουδων...

Τι μπορώ να κάνω για να τελειώσω τη σχολή κανονικα; Ας μπω και την επόμενη μέρα που τελειώνω, δεν με ενδιαφέρει, εξάλλου θέλω να παω στρατο.

Δεν είχα κόψει την αναβολή λόγο του πατέρα μου, που ειναι καρκινοπαθης και ήταν στο νοσοκομείο.

Αλλιώς θα πρέπει να κάνω τα 3 εξάμηνα μόνο, να πάω φαντάρος, να επιστρέψω μετά απο 9 μήνες και να περιμένω να ξεκιήσει η σχολή για να πάω ξανα...

Δεν μπορώ να κόψω την αναβολή τώρα, γιατί μετά δεν θα μπορώ να πληρώσω τη σχολη (αφου θα χάσω τη δουλεια μου) και βοηθαω και στο σπίτι.

Σας ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
LefterisL
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 11:16 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από LefterisL »

Καλησπέρα σας,

Είμαι 26 χρονών με αναβολή μέχρι 31 Δεκ 2018 και τελειώνω με το πτυχίο μου τώρα (μένει παρουσίαση πτυχιακής).

Το θέμα είναι όμως ότι μου έχει παρουσιαστεί μια ΠΟΛΥ μεγάλη επαγγελματική πρόταση και το κόλλημα είναι ότι θέλουν availability 2 χρόνια μπροστά αυτοί (εγώ είμαι στο 1 χρόνο και κάτι).

Αυτό που θέλω είναι να δώ μήπως με κάποιο τρόπο μπορώ να πάρω +1 χρόνο (μέχρι τέλος του 2019 δηλαδή).

Είτε αυτό είναι με τον να μην ολοκληρώσω τώρα το πτυχίο μου και να ζητήσω αναβολή.

Επίσης αν μέσα στο 2018 ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό θα μπορώ να πάρω αναβολή λόγο του ότι μπαίνω στην ουσία στο 28 έτος;

Ακόμα πριν μερικά χρόνια είχα κάνει 2 επεμβάσεις (πνευμοθώρακα) και μάλιστα με τις οποίες μου είχαν πει πως δεν θα μπορώ να δηλώσω Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές κτλπ. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο ώστε να πάρω με κάποιο τρόπο αναβολή για 1-2 χρόνια λόγο υγείας;

Δεν είναι ότι δεν θέλω να πάω στρατό απλά είναι πολύ μεγάλη η ευκαιρία η οποία έχω μπροστά μου.

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από johnny13 »

Παιδια να ρωτησω. Καταρχην θα παρω αναβολη για την φοιτηση σε καποιο πανεπιστημιο της χωρας και μολις αποφοιτησω θα ξαναδωσω πανελληνιες για Αστυνομια ή Πυροσβεστικη (αν ολα πανε βαση σχεδιου) . Μπορω να παρω αναβολη για πανελληνιες μολις αποφοιτησω ή πρεπει να υπηρετησω κανονικα και μετα πανελληνιες ξανα;
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 21 μπορείς να παίρνεις αναβολή για Πανελλήνιες, μετά πρέπει να μπεις και να δώσεις μετά.
Ηλίας

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Ηλίας »

Καλησπερα! Να κάνω μια ερώτηση... Μπαίνω τον Γενάρη στρατό αλλά μέσα στο Γενάρη θα γίνει και η ορκομωσία της σχολής μου! Μπορώ να πάρω άδεια για αυτό το λόγο;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Mparmpas »

Λογικα θα μπεις 8-9-10 αρα μεσα Γεναρη θα εισαι αορκιστος συνεπως πολυ δυσκολα φιλε...
steve0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 7:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από steve0 »

Υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν μια μικρή άδεια 1-2 μέρες. Απλα να έχεις μαζί μια βεβαίωση απο τη σχολή σου οτι ορκίζεσαι αυτες τις ημερομηνίες και να την καταθέσεις την 1η μέρα που θα παρουσιαστεις.
ΧΑΛΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΧΑΛΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ »

Εχω αναβολη λογω σπουδων μεχρι 31/12/2017. Ποτε παρουσιαζομαι στην αεροπορια?
steve0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 7:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από steve0 »

Τον Μάρτιο υπό την προϋπόθεση οτι δεν έχει γεμίσει η ΕΣΣΟ.
dondiablo1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 4:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από dondiablo1 »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Ηθελα να ρωτησω εαν Το Χαρτι αναβολης απο το δημοσιο ΙΕΚ Ισχυει μεχρι να γινω 24 ετσι;(Νομιζω ειχε ξανα-απαντηθει απλα για σιγουρια ξαναρωταω). Δηλαδη, αν θα σταματησω, δεν θα καλεσει το ΙΕΚ το Στρ. Γραφειο και να πει οτι ο ταδε φοιτητης δεν ερχεται πλεον και να εχω προβληματα;

ρωταω γιατι εχθες με καλεσαν απο το ΙΕΚ και μου ειπαν οτι διαγραφτηκα επιδη εχω περασει το οριο απουσιων και οτι θα σταλει αυτοματα στην στρατολογια καποιο χαρτι κατι τετοιο, εν τελη γινεται η στρατολογια να διακοψει την αναβολη μου χωρις να εχω κανει αιτηση;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες