Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stratos.f

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από stratos.f »

Είμαι φοιτητής και αν ολα πάνε καλά με την εξεταστική μου θα τελειώσω το Μάρτιο. Οπότε σκέφτομαι να κόψω τώρα την αναβολή μου για να μπω το Μάιο. Σε περίπτωση που στραβώσει κάτι με την εξεταστική και δε τελειώσω τώρα θα ήθελα να μπώ φαντάρος τον Αύγουστο και όχι το Μάιο για να μπορώ να διαβάσω για την εξεταστική του Ιουνίου άνετα. Αν κόψω τώρα την αναβολη και οταν βγουν τα αποτελέσματα της εξεταστικης (αρχες μαρτίου) δω οτι έχω κοπει σε κάποιο μάθημα θα μποσέσω να ξαναπάρω αναβολη; Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

stratos.f έγραψε:Είμαι φοιτητής και αν ολα πάνε καλά με την εξεταστική μου θα τελειώσω το Μάρτιο. Οπότε σκέφτομαι να κόψω τώρα την αναβολή μου για να μπω το Μάιο. Σε περίπτωση που στραβώσει κάτι με την εξεταστική και δε τελειώσω τώρα θα ήθελα να μπώ φαντάρος τον Αύγουστο και όχι το Μάιο για να μπορώ να διαβάσω για την εξεταστική του Ιουνίου άνετα. Αν κόψω τώρα την αναβολη και οταν βγουν τα αποτελέσματα της εξεταστικης (αρχες μαρτίου) δω οτι έχω κοπει σε κάποιο μάθημα θα μποσέσω να ξαναπάρω αναβολη; Ευχαριστώ



Νομίζω έχεις δικαίωμα να ξαναπάρεις αναβολή μέσα σε διάστημα 3μηνών από τότε που την έκοψες. Ρώτα στην στρατολογία για πιο σίγουρα
...
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από giannis__!! »

Παιδια θελω να σας ρωτισω 2 πραγματα:1) εχω παρει αναβολη λογο σπουδων οταν τελειωσω την σχολη ή κοψω την αναβολη θα δηλωσω ξανα που θελω να υπιρετησω; Και 2) μου ειπαν οτι το χαρτι που σου δινουν για την αναβολη απο τα κεπ πρεπει να το παρεις και να το πας στιν στρατολογια ισχυει αυτο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Nassos »

giannis__! έγραψε:Παιδια θελω να σας ρωτισω 2 πραγματα:1) εχω παρει αναβολη λογο σπουδων οταν τελειωσω την σχολη ή κοψω την αναβολη θα δηλωσω ξανα που θελω να υπιρετησω; Και 2) μου ειπαν οτι το χαρτι που σου δινουν για την αναβολη απο τα κεπ πρεπει να το παρεις και να το πας στιν στρατολογια ισχυει αυτο;


1) Όχι δεν το δηλώνεις ξανά.

2) Φυσικά και πρέπει να το παραδώσεις στη Στρατολογία.
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από giannis__!! »

Αληθεια; Εμενα μου ειπαν απο το κεπ οτι θα στο στειλουν αυτοι... σε αυτη την περιπτωση τι κανω... ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν ξέρω πως λειτουργεί σήμερα το σύστημα, πάντως για να πάρω αναβολή λόγω σπουδών έπρεπε να πάρω το χαρτί από τη Σχολή και να το παραδώσω ο ίδιος στο Στρατολογικό μου γραφείο.

Σου έχουν δώσει αντίγραφο με σφραγίδα;
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από giannis__!! »

Το μονο χαρτι που μου εδωσαν ειναι ενα που λεει: Βεβαιωση υποβολης αιτιματος... Αυτο ενοεις;
Αγνωστικηστης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Αγνωστικηστης »

Εχω και εγω μια απορια, μεχρι πια ημερομηνια μπορω να παω στα ΚΕΠ να παρω την αναβολη μιας και εχω τεραστια δυσκολια μετακινησης, οπιος μπορει να μου απαντησει! Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μέχρι όποτε θές.(Μην το αφήσεις τελευταία στιγμή φυσικά εκτός και άν δεν σε απασχολεί το πότε θα καταταγείς! Δηλ με ποιά ΕΣΣΟ) Εικόνα
Κωστας10

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Κωστας10 »

Μπορω να παρω αναβολη για σπουδες στο εξωτερικο; Ή αν κανω μηχανογραφικο με το 10% μπορω να παρω αναβολη; Ευχαριστω.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Mike »

Φυσικα και μπορεις. Σε καποιο αναγνωρισμενο ιδρυμα, θα βοηθουσε, μην ειναι απο κανενα περιεργο στην Ταγκανικα. Παιρνεις βεβαιωση απο το πανεπιστημιο οτι σπουδαζεις full time εκει και αφου την μεταφρασεις, την πας στην στρατολογια.
Στέφανος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέφανος »

Έκανα αίτηση (χθές) αναβολής απο ΙΕΚ. Σε πόσο καιρό λαμβάνω την βεβαιώση;
Επειδή διεύθυνση κατοικίας δεν υπάρχει (λόγω καινούργιας περιοχής) θα με πάρουν τηλέφωνο να την παραλάβω απο το ΚΕΠ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στέφανος έγραψε:Έκανα αίτηση (χθές) αναβολής απο ΙΕΚ. Σε πόσο καιρό λαμβάνω την βεβαιώση;
Επειδή διεύθυνση κατοικίας δεν υπάρχει (λόγω καινούργιας περιοχής) θα με πάρουν τηλέφωνο να την παραλάβω απο το ΚΕΠ;


Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις γιατί δε το γνωρίζω
iak12345
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 26, 2011 2:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από iak12345 »

Καλησπερα... Μπορω να κανω μια ερωτηση;
Κατεθεσα πριν δυο μερες την αιτηση αναβολης (ως σπουδαστης) μαζι με το χαρτι καταταξης το οποιο ζητα να παρουσιαστω στις 10 Φεβρουαριου...
Μου ειπαν πως οι οδηγιες αναβολης θα ερθουν σπιτι μου σε δεκα μερες και παιρνω τηλεφωνο για μια διευκρινιση και δεν απαντα κανεις γι αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω:
1. Τι ειναι οι οδηγιες αναβολης; Θα πρεπει δηλαδη μολις ερθουν να κανω και κατι ακομα;
2. Φτανουν οντως τοσο συντομα ωστε να μην εχω προβλημα με το να παρουσιαστω;

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

iak12345 έγραψε:Καλησπερα... Μπορω να κανω μια ερωτηση;
Κατεθεσα πριν δυο μερες την αιτηση αναβολης (ως σπουδαστης) μαζι με το χαρτι καταταξης το οποιο ζητα να παρουσιαστω στις 10 Φεβρουαριου...
Μου ειπαν πως οι οδηγιες αναβολης θα ερθουν σπιτι μου σε δεκα μερες και παιρνω τηλεφωνο για μια διευκρινιση και δεν απαντα κανεις γι αυτο σκεφτηκα να ρωτησω εδω:
1. Τι ειναι οι οδηγιες αναβολης; Θα πρεπει δηλαδη μολις ερθουν να κανω και κατι ακομα;
2. Φτανουν οντως τοσο συντομα ωστε να μην εχω προβλημα με το να παρουσιαστω;

Ευχαριστω εκ των προτερων!


Δεν είναι κάτι το σημαντικό. Απλά θα σου λέει πότε λήγει η αναβολή και τι πρέπει να κάνεις για να μην θεωρηθεί κακή χρήση αναβολής
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης