2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ανώνυμος

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Καλησπέρα και απο εμένα λοιπόν παρουσιάστηκα στο κέντρο του Μεσολογγίου και μπορώ να πώ ότι η κατάσταση είναι άθλια. Αρχικά η πρώτη μέρα ήταν η χειρότερη μιας και υπάρχει πολύ τρέξιμο για παραλαβές γιατρούς χαρτομάνια κτλ. Απο κει και πέρα γενικά η 1η εβδομάδα είναι χαλαρά δεν κάνεις τίποτα όλα ξεκινάνε απο την 2η εβδομάδα.

Το φάγητο πολύ λίγο σε επίπεδο μερικές φορές άτομα να μένουν νηστικά γιατί το φαγητό δεν έφτανε, πολύ βρωμιά και πέρα απο αυτό συνέχεια τα ίδια φαγητά... Μπριάμ και ρύζι 3-4 φορές την εβδομάδα. Απο κει και πέρα το στρατόπεδο είναι πάρα πολύ παλιό και οι εγκαταστάσεις του αρχαίες με αποτέλεσμα καζανάκια να μην λειτουργούν, ντουζίερες το ίδιο μέσα οι θάλαμοι βρώμικοι καλά για τα στρώματα δεν το συζητώ ότι κολυμπάς μέσα αλλά τέλος πάντων.

Αυτά είναι τα λιγότερα μιας και πήγαμε υποτίθετε στο κέντρο να μας κάνουν εκπαίδευση και ούτε τα βασικά δεν μας έμαθαν πχ στρώσιμο κρεβατιού, μανίκια, επομ-παρουσιαστε κτλ μας πήγαιναν απο πάνω σε ένα γήπεδο που υπάρχει και καλά για εκπαίδευση και μας έδειχναν μια εικόνα 10 λεπτά και μετά μαλακίες. Πηγαίναμε στο πεδίο βολής καθόμασταν μιση ώρα και άντε πάλι πίσω. Ο λόγος δεν ξέρω...

Ο λοχαγός μας του οποίου το όνομα δεν θέλω να το πω αλλά πρέπει να σας πώ ότι σε 1 μήνα γίνετε αντισυνταγματάρχης ο τύπος ήταν ηλίθιος και ανοργάνωτος δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και οι άλλοι λοχαγοί των άλλων λόχων και ο αντισυνταγματάρχης ο τορινός ο οποίος είναι φανταστικός άνθρωπος. Η εκπαίδευση μας εκεί μέσα ήταν η καθαριότητα των μπάνιων και του κψμ. Αυτα έχω να πω περιληπτικά απο αυτό το κέντρο.

Ελπίζω όποιος απο εσάς μπεί εκεί να πάει στον 4ο λόχο που είναι ένας πολύ καλός λοχαγός και με τίποτα στον 3ο τουλάχιστον πρός το παρών όσο είναι αυτός που είχαμε εμείς.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Πως γίνεται με το φαγητό στο Μεσολόγγι να έχουν θέμα όλες οι σειρές!
pireas95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2015 1:38 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από pireas95 »

Καλησπέρα παίδες παρουσιάζομαι στις 9 Σεπτεμβρίου στο 2 / 39 σύνταγμα ευζώνων ' σχης Καραχρήστος στο Μεσολόγγι... σε αυτή τη φάση που ήμαστε είναι καλό?Γιατί έχω ακούσει διάφορα... είναι κάνεις που παρουσιάζεται την ίδια μέρα μαζί μου?

Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Παρουσιαζομαι με την εσσο του νοεμβρη τι εχετε ακουσει;
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Παρουσιαζομαι στο μεσολογγι πεζικο λεει τι ειδικοτητα μπορω να παρω απο κει; Παιζει ρολο σε τι σωμα εισαι; Πυροβολικο μηχανικο τεθωρακισμενα κλπ; Για την βασικη τι εχετε ακουσει ειναι καλα στο μεσολογγι;

ευχαριστω

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Για τη βασική εκπαίδευση δες τα προηγούμενα μηνύματα. Για ειδικότητες κατά 95% τυφεκιοφόρος θα είσαι. Αν έχεις επαγγελματικά διπλώματα ή έχεις τελειώσει σχολή μαγειρικής κλπ και τα δηλώσεις όταν σε ρωτήσουν μπορεί να βγεις οδηγός ή μάγειρας. Βγαίνουν και κάποιοι λίγοι ολμιστές και άλλες ειδικότητες αλλά δεν έχεις και πολλές πιθανότητες.
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Και η εκπαιδευση του τυφεκιοφορου που γινεται; Και ποσο καιρο διαρκει?
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Εκπαίδευση ΤΦ γίνεται στη μονάδα που θα πας ή αν έχει κοντά κι άλλα στρατόπεδα μπορεί να σας μαζεύουν κάθε πρωϊ εκεί. Τίποτα δεν κάνεις απλά σου λένε θεωρητικά κάποια πράγματα και όλη την υπόλοιπη ώρα κάθεσαι τρως πρόγευμα και συζητάς με τον λοχία ή κάποιον άλλο ΕΠΟΠ που θα του έχουν αναθέσει να σας κάνει το δήθεν μάθημα. Εξαρτάται από τη μονάδα που θα πας, υπάρχει περίπτωση και να μην κάνεις καθόλου σχολείο ΤΦ. Αν είσαι μάγειρας θα πας πρώτα στη Σπάρτη ή στο Γύθειο κάπου εκεί θα κάνεις 3-4 βδομάδες μάθημα και μετά θα πας στη μονάδα σου, αν είσαι ολμιστής θα πας σε κάποια μονάδα για ίδιο διάστημα να κάνεις σχολείο και μετά θα πας στη μονάδα σου. Όπως και να έχει μόλις φύγεις από το κέντρο, ξεμπερδέψεις με τις ειδικότητες και πας στη μονάδα σου θα σε στείλουν για ΣΠΕΝ 15 μέρες περίπου.
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Τις μεταθεσεις ποτε τις μαθαινουμε; Οταν ορκιζομαστε; Η γυρναμε πισω στην μοναδα που παρουσιαζομαστε και μετα; Επισης αμα θελω να παω κυπρο τι πρεπει να κανω;

σε ευχαριστω πολυ

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Πριν την ορκωμοσία περίπου μια βδομάδα θα περάσει κλιμάκιο για Προεδρική Φρουρά, για Στρατονομία και για ΕΛΔΥΚ. Αυτοί πριν επιλέξουν άτομα από μόνοι τους, ρωτάνε αν θέλει κάποιος να πάει εθελοντικά. Όταν ζητήσει η ΕΛΔΥΚ θα σηκώσεις το χέρι και θα τους πεις, αν περάσουν πρώτα τα άλλα δύο κλιμάκια θα πεις θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ. Επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση να επιμένουν από την Προεδρική Φρουρά ή τη Στρατονομία αν είσαι ψηλός καλό είναι να έχεις ενημερώσει από πριν και τον επιλοχία του λόχου σου ή και τον ίδιο το λοχαγό για να μιλήσουν κι αυτοί, αλλά ο επιλοχίας είναι καλύτερα γιατί όταν θα σας βάλουν σε παράταξη θα είναι κι αυτός εκεί.

Τις μεταθέσεις μπορεί να τις ξέρουν και από την ημέρα της ορκωμοσίας αλλά θα σας της πουν όταν επιστρέψετε στο κέντρο. Επειδή είσαι στο 2/39 σου λέω ότι θα φύγετε σε δόσεις. Τη μια μέρα θα φύγουν για νησιά και Αθήνα και άλλη μέρα για Β. Ελλάδα και Έβρο και τα σχετικά.

Πάντως η γνώμη μου είναι να μην πας στην ΕΛΔΥΚ. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ πήγαινε αλλά δεν είναι η ίδια ζωή με άλλες μονάδες.

Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Θελω να αποφυγω τον εβρο γιαυτο το σκεφτομαι... Επισης για στρανονομος τι πρεπει να κανω; Ειμαι 1,89 υψος
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Δεν είναι πολύ καλά και στη στρατονομία. Αν είσαι τέτοιο ύψος η ΠΦ και η ΣΝ Το πιθανότερο είναι ότι θα επιμένουν αν δεν έχουν βρει άλλους εθελοντές.

Αν θες να αποφύγεις τον Έβρο, όταν καταταγείς και πριν περάσεις κάποιες εξετάσεις μέσα στο κέντρο, θα σου δώσουν μια λίστα με όλες τις παραμεθόριες περιοχές και θα σου ζητήσουν να επιλέξεις τρεις που θες να πας. Μπορείς να δηλώσεις νησιά αλλά νομίζω ότι η διαδικασία αυτή είναι της πλάκας, δηλαδή δεν τα λαμβάνουν σοβαρά απλά στα δίνουν έτσι να συμπληρώνεις κάτι.

Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Σν τι ειναι; Αμα με βαλουν με το ζορι και εγω δεν κανω για προεδρικη φρουρα θα με κρατησουν; Εαν εγω πχ ειμαι υπερκινητικος?
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από kolegas »

Απο αθηνα πως παμε μεσολογγι με το κτελ; Εχει δρομολογιο ωστε να προλαβουμε την καταταξη και να μπουμε στην ωρα μας; Επισης απο το φρουραρχειο πως περνουμε φυλλο πορειας; Και ποτε μπορουμε να παμε; Στην ορκομωσια θα δωσουν και αλλο φυλλο πορειας η γυρναμε σπιτια μας με δικα μας εξοδα?
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

kolegas έγραψε:Σν τι ειναι; Αμα με βαλουν με το ζορι και εγω δεν κανω για προεδρικη φρουρα θα με κρατησουν; Εαν εγω πχ ειμαι υπερκινητικος;


ΣΝ είναι στρατονομία. Αν σε βάλουν με το ζόρι δεν θα σε κρατήσουν αλλά θα περάσεις την εκπαίδευση για κάποιο διάστημα και εκεί θα σε κόψουν.

kolegas έγραψε:Απο αθηνα πως παμε μεσολογγι με το κτελ; Εχει δρομολογιο ωστε να προλαβουμε την καταταξη και να μπουμε στην ωρα μας; Επισης απο το φρουραρχειο πως περνουμε φυλλο πορειας; Και ποτε μπορουμε να παμε; Στην ορκομωσια θα δωσουν και αλλο φυλλο πορειας η γυρναμε σπιτια μας με δικα μας εξοδα;
Πας στο φρουραρχείο που είναι στο Γουδί δίπλα στην ΕΠΟ αν ξέρεις. Θα πεις ότι θες φύλλο πορείας και θα σου δώσουν. Να έχεις μαζί ταυτότητα και το χαρτί της κατάταξης που θα παραλάβεις από το ΑΤ όταν σε ειδοποιήσουν. Η κατάταξη είναι για όλη την ημέρα και πας ότι ώρα θες, σου λέει το χαρτί από το πρωί μέχρι το βράδυ κάποιες ώρες αλλά καλό είναι να πας το πρωί. Έχει δρομολόγια για Μεσολόγγι αρκετά και τις ημέρες που είναι για κατάταξη ή επιστροφή από άδεια ορκωμοσίας έχει και επιπλέον δρομολόγια άσχετα με το πρόγραμμα. Μόλις ορκίζεσαι φεύγεις με δικά σου έξοδα και επιστρέφεις με δικά σου έξοδα. Από εκεί και μετά στις μονάδες θα σας πάνε αυτοί.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες