2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΠολίτηςΠαλιόςΟπλίτης

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από ΠολίτηςΠαλιόςΟπλίτης »

Μια χαρά είναι στο Μεσολόγγι. Πολλή υγρασία έχει μονο γι αυτό προσοχή! Σε αντίθεση με άλλα κέντρα που έχω ακούσει κατα καιρούς, μονο βαρεμάρα και πλήξη δεν έχει στο 2-39. Τουλάχιστον μας κρατούσαν απασχολημένους με τον Α ή Β τρόπο. Οσο και να μην σ αρέσει ο στρατός, κάποια στιγμή θα βαρεθείς να κάθεσαι. Κι αυτά που λένε οτι είναι πολύ αυστηροί και πάει το σκατό σύννεφο, καλά κάνουν. Οταν στη διμοιρία σου έχεις 70% 18χρονα, πρέπει να σου τρίξουν και λίγο τα δόντια για την δική σου ασφάλεια. Αγγαρείες έχει ένα σωρό να κάνεις γι αυτό μη φοβάσαι τον διαμοιρασμό. Καί τουαλέτες θα πας, καί μαγειρεία καί θα τη σκαπουλάρεις καποια στιγμή δηθεν για να το παίξεις γραφέας του Διμοιρήτη. Ορεξη να έχεις και όλα καλά θα πάνε. Εξ' άλλου, απ την πρώτη στιγμή που θα περάσεις την Κεντρική Πύλη ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση.

Καλή Θητεία σε όλους

ΣΤΡ ΠΖ ---------

2-39 ΣΕ Μεσολογγι

616 Εβρος

Α Σωμα στρατου Κοζανη

Χρητος

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Χρητος »

Παιδιά το μεσολογγι είναι για κλωτσιές εδώ είμαι τώρα ημέρα Κυριακή και αυτό που κάνω είναι να βαφω μόνο και μόνο για να μην κάθομαι περνεις όπλα στην εκπαίδευση μάθαινεις πράγματα που θα τα ξανά κάνεις στην μονάδα είναι για τον ***** το στρατοπαιδο τους μόνιμους τους πάει φουλ εμπλοκή φαγητά απαράδεκτα σε σχέση με άλλα κέντρα πολύ εκπαίδευση και μακριά από πρώτο λόχο είναι ο πιο τέντα σου σκοτιζουν ταρχυδια ολοι οι παπάρηδες εδώ είναι στα μαγείρια πολύ βρωμιά θα το δείτε και μόνοι σας μακάρι να έκλεινε αύριο το μπούρδελο
fentagin
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2016 6:04 pm
Τοποθεσία: περιστερι
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από fentagin »

Καλησπερα. Παρουσιαζομαι στις 18 γενναρη στο μεσολογγι. Απο αθηνα ειμαι. Μπορεις να μου πεις τι ακριβως παιζει εκει; Η αν ξερει κανεις αλλος τι παιζει. Ευχαριστω
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από dn24 »

fentagin έγραψε:Καλησπερα. Παρουσιαζομαι στις 18 γενναρη στο μεσολογγι. Απο αθηνα ειμαι. Μπορεις να μου πεις τι ακριβως παιζει εκει; Η αν ξερει κανεις αλλος τι παιζει. Ευχαριστω

Καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο φόρουμ, το νήμα αυτό εχει 8 σελίδες, διαβασέ τες, και θα κατατοπιστείς πλήρως. Σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.
Dimitris

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Dimitris »

oldsoldier έγραψε:Πριν την ορκωμοσία περίπου μια βδομάδα θα περάσει κλιμάκιο για Προεδρική Φρουρά, για Στρατονομία και για ΕΛΔΥΚ. Αυτοί πριν επιλέξουν άτομα από μόνοι τους, ρωτάνε αν θέλει κάποιος να πάει εθελοντικά. Όταν ζητήσει η ΕΛΔΥΚ θα σηκώσεις το χέρι και θα τους πεις, αν περάσουν πρώτα τα άλλα δύο κλιμάκια θα πεις θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ. Επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση να επιμένουν από την Προεδρική Φρουρά ή τη Στρατονομία αν είσαι ψηλός καλό είναι να έχεις ενημερώσει από πριν και τον επιλοχία του λόχου σου ή και τον ίδιο το λοχαγό για να μιλήσουν κι αυτοί, αλλά ο επιλοχίας είναι καλύτερα γιατί όταν θα σας βάλουν σε παράταξη θα είναι κι αυτός εκεί.

Τις μεταθέσεις μπορεί να τις ξέρουν και από την ημέρα της ορκωμοσίας αλλά θα σας της πουν όταν επιστρέψετε στο κέντρο. Επειδή είσαι στο 2/39 σου λέω ότι θα φύγετε σε δόσεις. Τη μια μέρα θα φύγουν για νησιά και Αθήνα και άλλη μέρα για Β. Ελλάδα και Έβρο και τα σχετικά.

Πάντως η γνώμη μου είναι να μην πας στην ΕΛΔΥΚ. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ πήγαινε αλλά δεν είναι η ίδια ζωή με άλλες μονάδες.



Μπαίνω κι εγώ με την Α' ΕΣΣΟ '16 στο 2/39 και σκεφτόμουν για ΕΛΔΥΚ. Όταν λες oldsoldier ότι η ζωή εκεί δεν είναι ίδια, πώς το εννοείς; Είναι πιο τέντα και αυστηρά κτλ;

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από oldsoldier »

Είναι πιο δύσκολα από θέμα αυστηρότητας και από θέμα παλαιότητας. Γίνονται διάφορα καψόνια κλπ και τα χρήματα που θα παίρνεις είναι λίγα για τις τιμές που υπάρχουν στην Κύπρο.
Άβαταρ μέλους
Code name: Achileas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 12:07 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Code name: Achileas »

Μιλάς εκ πείρας για την ΕΛ. ΔΥ. Κ. Για τα χρήματα, σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις γύρω στα 250 ευρώ κάθε μήνα παρά γύρω στα 8 ευρώ. Η ζωή στην Κύπρο είναι όσο ακριβή ή φθηνή θέλεις να είναι. Η εκπαίδευση τώρα γενικότερα, ό, τι σου παίρνει, ας πούμε, στο δίνει πίσω. Για τη ζωή τώρα έξω από το στρατόπεδο, ασύγκριτη.
μανος

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από μανος »

1. Απο θεμα αυστηροτητας ισχυει αυτο που λες ξερεις γτ ομως; Γτ ακριβως διπλα σου ειναι οι τουρκοι!(μην μ συγκρινεις τον εβρο)
2. Θεμα παλαιοτητας θα ισχυει παντα κ παντου καταλαβετε το!
3. Τα καψονια φιλε μου δν υπαρχουν στην ΕΛ. ΔΥ. Κ. Τωρα που το ακουσες εσυ δεν ξερω. Μονο στην 35ΜΚ αυτα!
4. Τα χρηματα ειναι 273 για απλο οπλιτη και 360 για αυτους που εχουν ενδειξη ΥΠΑΞ
5. Στην Λευκωσια υπαρχουν διαφορα μαγαζακια που κανουν καλυτερες τιμες στους ελδυκαριους κ στο φαι κ στον καφε κ στο ποτο
6. Η θητεια στην κυπρο ειναι υπερ καλυτερη απο τις υποτιθεμενες μοναδουλες στην παραμεθωριο

Μονο ΕΛΔΥΚ!

nvoltidis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 08, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από nvoltidis »

Μια (κουλή) Ερώτηση που θα την έχουν σκέφτει όμως πολλοί...
Τι παίζει από 3G στο στρατόπεδο του Μεσολογγίου;
Αν έχουμε εμπειρία από WIND Ή Vodafone, θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Sven

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Sven »

Κανονικα θα πρεπει να σε απασχολει πως θα φορτισεις το κινητο σου φιλε μου με 1 μπριζα ανα λοχο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από D.Y.K »

Η συμβουλή μου είναι να πάρετε στο ΚΕΝ κινητά της πλάκας από αυτά που κρατάνε μπαταρία για μέρες ολόκληρες. Για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα με την φόρτιση. Μετά στην μονάδα παίρνετε τα καλά σας.
xronis

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από xronis »

Γειά σας,

Παρουσιάζομαι στις 7 Νοεμβρίου στο 2/39. Διάβασα όλα τα μηνύματα και θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.

1) Τελικά επιτρέπονται τα sleeping bags και τα σεντόνια ;
2) Οι λόχοι πως "γεμίζουν" ; Πρώτα ο 1ος, μετά ο 2ος κλπ ή υπάρχει κάποια άλλη λογική; Με τα σημερινά δεδομένα ποιός λόχος θεωρείται "καλύτερος" ;
3) Μετά από πόσες μέρες γίνεται η ορκομωσία ;

Οτιδήποτε tips μπορείτε να μου δώσετε θα σας είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ
Βασίλης

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από Βασίλης »

2016 Ε ΕΣΣΟ

Παιδιά το ΚΕΝ στο 2/38 είναι πάρα πολύ ωραίο με πολύ καλούς ανωτέρους για στρατό.

Το ζώρισμα είναι στον Λόχο διοικήσεως όπου και είμαι, δεν υπάρχει οργάνωση, δεν έχουμε αρκετούς φοριαμούς, ο διοικητής είναι πολύ αυστηρός και τέντας και από άδειες άστα να πάνε, δείνει φυλακές σχεδόν για πλάκα και η λογική τους είναι ότι πρέπει να είμαστε τέντα και ετοιμοπόλεμοι όπως στον έβρο ή την κύπρο.

Μακριά από το ΛΔ του 2/39, συμπάσχετε για εμάς!

τελης

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από τελης »

Μην ανησυχείτε για το συγκεκριμένο ΚΕΝ, όλα μια χαρά. Οι ανώτεροι (μιλάμε πάντα για την πλειοψηφία) είναι συνεργάσιμοι και καλοί άνθρωποι, πρόθυμοι να σε ακούσουν σχετικά με οποιοδήποτε πρόβλημα (ειδικά οι ανθυπολοχαγοί/υπολοχαγοί) και ειδικά τα παιδιά της μονίμου δυνάμεως (κοινώς οι παλαιοί την περίοδο που γράφω). Σχετικά μικρό (700 νεοσυλλέκτων) και άρα καθαρό -εξαιρέσεις φυσικά οι κουβέρτες και τα μπάνια, αν και καθαρίζονται καθημερινώς... Τα μπάνια-. Η πολίχνη του Μεσολογγίου έχει ό, τι χρειάζεσθε, από καφέ/φαγητό/ποτό/supermarkets κτλ. Γενικά θα περάσετε ωραία αν δεν έχετε υπηρεσίες στα μαγειρία. Υπνόσακοι επιτρέπονται, όπως και το να φέρεις δικά σου σεντόνια (φυσικά θα τα μαζέψεις!).SOS να φέρετε μαξιλαροθήκες, αν και θα σου δώσουν «καθαρές». Οι λόχοι γεμίζουν συνήθως απ' ό, τι κατάλαβα τελείως εική.
Όσοι θέλουν να δώσουν για ειδικές δυνάμεις θα τρέξουν σε ένα γηπεδάκι χωμάτινο 300m. ΜΕ ΤΑ ΑΡΒΥΛΑ! Λογικά δεν θα σας αφήσουν να έχετε ρολόγια ενώ τρέχετε. Οι αλεξ/τές τρέχουν 1,6KM ενώ οι άλλοι (ΜΑΚ-ΛΟΚ) 1KM μόνον. Το να τρέξεις με άρβυλα είναι πολύ πιο δύσκολο απ' ό, τι έχετε στο μυαλό σας άρα αν θέλετε να είσθε σίγουροι μην πάτε για ΜΑΛ. Και ας λένε ότι τρέχεις μόνο με αθλητικά στην επίσημη ιστοσελίδα. Το 80%+ θα κοπεί.

Τα μόνα κακά είναι τα εξής:
1 πολύμπριζο ανά... Λόχο! Εκεί ο καθένας φέρνει τα δικά του πολύμπριζα και ΤΑΦ και φτάχνει τοτεμ. Φυσικά πολύς κόσμος και εάν δεν έχεις πολύμπριζο δεν φορτίζεις. Ίσως προς το τέλος να σας πάρουν τα κινητά με κάμερα (δεν υπάρχει θέμα ποινής, λίγο μετά τα ξαναλαμβάνετε).
Η οργάνωση. Γενικά μην στηρίζεστε σε τίποτε παρά μόνον στήν ώρα της σημαίας. Τίποτε πέραν αυτού σίγουρον...
Τέλος... Όσο κουνούπι υπάρχει στο Μεσολόγγι δεν υπάρχει στην υπόλοιπη Ελλάδα...
mikey41

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Δημοσίευση από mikey41 »

Καλημερα παιδια. Παρουσιαζομαι το γεναρη στο 2/39.

Ορισμενες ερωτησεις που εχω ειναι

1) Με την καθαριοτητα τι γινεται; Υπαρχουν ατομικες τουαλετες και ντουζ (εννοω να χωριζονται απο κανα τοιχο) η ολοι μαζι; Ζεστο νερο εχει;

2) Κινητα με καμερα περνανε η τα παιρνουνε;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες