Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Εκτός απο υπερβολικές οι παραπάνω προτάσεις, μπορούν να θεωρηθούν και επιστημονικής φαντασίας.

Δίνεις δείγματα ανθρωπισμού. Στέλνουν στρατό οι Ρουμάνοι στο Ιράκ και το Αφγανιστάν και κάτι έγινε. Μαρέσει που το βλέπεις έτσι. Να στείλουμε και μεις να σκοτώσουμε, για να έχουμε εμπειρία πολέμου (2009 και κάποιοι αρνούνται πεισματικά να μπούν στη Δαρβινική εξελικτική αλυσίδα).

Οτι και να κάνει ο στρατός, τις συνθήκες, απαιτήσεις, διαπραγματεύσεις τις κάνουν οι πολιτικοί. Συγνώμη που χαλάω το όνειρο των πολεμοχαρών, αλλα στον πόλεμο νικάει ο πολιτικά ισχυρός.

Ο Πάγκαλος είπε οτι οσο μυαλό έχουν 40 στρατηγοί, το έχει ενας διπλωμάτης. Τον αντιπαθώ φοβερά τον συγκεκριμένο, αλλα αυτό που έχει πει οχι μόνο είναι αλήθεια, αλλα ίσως και να μετρίασε τον συγκριτικό αριθμό για να μη φανεί γραφικός.

Επίσης, οι παραπάνω προτάσεις δείχνουν οτι ο γράφων δεν έχει καταλάβει πως το άναρχο ανακάτεμα θετικών στοιχείων απο 1002 άσχετους μεταξύ τους οργανισμούς-κράτη, με τόσες διαφορετικές πολυπαραγοντικές ατέλειες-διαφορισιμότητες, κάνουν το οποιοδήποτε κείμενο, αν οχι τραγικό, τουλάχιστον κωμικοτραγικό.

Ενα σωστό, σοβαρό και δυνατό κράτος αντιπροσωπεύεται απο την ισχυρή εξωτερική του πολιτική.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Πολλά προβλήματα έχει ο στρατός μας αλλά εγώ θέλω να εστιάσω σε δύο πολύ βασικά κατά τη γνώμη μου (όχι οτι όσα έχετε αναφέρει δεν ισχύουν).

1) Αεροπορία στρατού:

Ο "μεγάλος ασθενής των ενόπλων δυνάμεων". Απαρχαιωμένα μέσα (εξαίρεση τα chinook και τα επιθετικά Αpache), πολλά ατυχήματα, ελλειπής εκπαίδευση... χάλια κατάσταση.13 χρόνια μετά την κρίση των Ιμίων και η Ελλάδα δεν έχει τουλάχιστον 60 μέσα σύγχρονα μεταφορικά ελικόπτερα! Έχουμε παραγγείλει 20 ΝΗ και λένε ότι θα πάρουν άλλα 20... Σπουδαία βήματα... Μπορεί να μεταφερθεί με 40 ελικόπτερα μία μοίρα καταδρομών με μια έξοδο (ένα δρομολόγιο); Όχι... Δηλ πρακτικά αν μέσα στα επόμενα 2 χρόνια γίνει μεγάλη κρίση θα έχουμε 12-15 βαρέα μεταφορικά ελικόπτερα (chinook) και 20 μεσέα μεταφορικά ΝΗ... Σύνολο 35 ελικόπτερα... σύγχρονα μεν... Λίγα δε... Και το κυριότερο μέτρια ικανότητα πληρωμάτων τους. Κατά τα άλλα φτιάχνουν αερομεταφερόμενες ταξιαρχίες... με τι μέσα; Έτσι θα εφαρμόσουν το περιβόητο δόγμα της ισοδύναμης ανταπόδοσης και τετελεσμένου... ας γελάσουμε γιατί τοτε θα κλαίμε.

2) Σύστημα επιστράτευσης και λογιστικής υποστήριξης:

"Κλάψε με μάνα κλάψε με". Βασικός παράγοντας νίκης αποτελεί το σύστημα εφοδιασμού και επιστράτευσης... εκεί υστερούμε πολύ.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Eίναι λίγο στην σφαίρα της φαντασίας αυτά που λες όμως φίλε μου. Ας τα πάρω με την σειρά για να δικαιολογήσω αυτήν την κρίση μου.

Τα chinook είναι απαρχαιωμένα απ'όσο ξέρω τουλάχιστον.

Από εκεί και πέρα τα Αpache όπως και τα NH έχουνε τρομερή έλλειψη χειριστών στους υπάρχοντες αριθμούς και δεν προβλέπεται να αλλάξει αυτή η κατάσταση στο προσεχές μέλλον. Οπότε προς τι η αγορά επιπλέον αριθμών.

Να μην πούμε βέβαια για την "μικρή" λεπτομέρεια που το να αγοράσουμε έτσι για χαβαλέ όπως το θέτεις 60 καινούρια ελικόπτερα δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσεως και επιτήρησης από την Ε. Ε. Για το δημόσιο έλλειμα...

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Φίλε μου. Τα Chinook kai ta APACHE δεν είναι απαρχαιωμένα. Έλλειψη ανταλακτικών ναι οκ συμφωνώ. Αυτό λέω ότι γενικώς υπάρχει πρόβλημα... Αλλά εδώ μιλάμε και για αριθμό ικανών ελικοπτέρων. Πέραν των chinook kai apache όλα τα άλλα.huey είναι απαρχαιωμένα. Ας έχουμε πρώτα σύγχρονα ελικόπτερα και μετά πέρνουμε και ανταλλακτικά γι αυτά.'Αλλο η διαθεσιμότητα μέσων λόγο ανταλλακτικών και άλλο αν έχεις σύγχρονα μέσα γενικά. Τι να το κάνω ένα HUEY κ ας έχει σύγχρονα ανταλλακτικά όταν δεν έχει σύστημα αυτοπροστασίας και είναι ελικόπτερο κατασκευής 1960; Έγώ είμαι στη σφαίρα φαντασίας; Ιαβαζε λίγο καλύτερα και όχι βιαστικά
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Διαβάζω πολύ καλά μην ανησυχείς. Άλλο όμως είπα και άλλο λες εσύ, οπότε κι εσύ ίσως θα έπρεπε να διαβάζεις πιο προσεκτικά. Για τα Chinook μόνο είπα, πως απ'όσο ξέρω δεν είναι και τόσο πρόσφατης κατασκευής. Αν γνωρίζει κάποιος το αντίθετο να μου το πει και να αναθεωρήσω.

Από εκεί και πέρα δεν μίλησα καθόλου για ανταλλακτικά και ούτε το έθιξα αυτό το ζήτημα. Είπα ότι δεν υπάρχει το αντίστοιχο ανθρώπινο δυναμικό για την πλήρωση των υπαρχόντων αριθμών καινούριων Ελικοπτέρων (Apache,NH και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τον τύπο τους) Και εσύ μου ζητάς και άλλα; Βλέπεις να υπάρχει λογική σε αυτό;

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όσο για τον αριθμό χειριστών αυτό είναι εύκολο. Αλλά η ηγεσία είναι αυτή που έχει παραμελήσει την αεροπορία στρατού. Επειτα τα 60 ελικόπτερα μεσέων μεταφορών έπρεπε να έχουν αγοραστεί σε παρτίδες των 20+20+20. Εγώ δεν μίλησα για 60 μια και έξω. Κρίση οικονομική; Λα δεν μπορώ... Όταν υπάρχει πολιτική και στρατιωτική βούληση κόβεις από αλλού και δίνεις αλλού. Είναι γελοίο 13 χρόνια μετά τα ΙΜΙΑ Να αγοράζουμε ελικόπτερα ενώ αυτή έπρεπε να είναι η τελευταία παρτίδα των 20+20+20.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Οκ chinnok του 86-92 έτη κατασκευής. Μπορούν μέχρι το 2020 αν τα συντηρούν σωστά. Τα huey όμως του ΄60;
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

EΊναι εύκολο τότε γιατί δεν γίνεται όμως. Ας λύσουμε πρώτα τα εύκολα -σύμφωνα με εσένα- και μετά να πάμε στα πιο δύσκολα και οικονομικά δυσβάσταχτα. Καλά ο προγραμματισμός που προτείνεις για την οικονομική κρίση είναι τουλάχιστον αστείος με την σημερινή κατάσταση όχι μόνο της ελληνικής, αλλά της παγκόσμιας πραγματικότητας.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

10 ελικόπτερα Chinook αγοράστηκαν το 1983 και λέγεται ότι 4 από αυτά ήταν Ιρανικά από παραγγελία του Σάχη.

1 έκανε βαριά προσγείωση και χρησιμοποιήθηκε για ανταλλακτικά.

Τα υπόλοιπα 9 αναβαθμίστηκαν στην έκδοση CH-47D. Νομίζω ένα από αυτά ήταν που έπεσε στη Χαλκιδική.

7 καινούργια CH-47SD αγοράστηκαν μετά τα Ίμια.

Τα Apache αγοράστηκαν καινούργια το 1992 και παραλαμβάνονταν σταδιακά μεταξύ 1995 και 1996.

Μια χαρά είναι αυτά.

Τα Huey είναι το πρόβλημα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Αυτό ακριβώς εννοούσα και γω Νάσο με το ποια είναι παλιά και ποια καινούρια. Με τα Huey και τα Bell όντως υπάρχει πρόβλημα. Όχι ότι τα πιο καινούρια δεν έχουνε προβλήματα και δεν πέφτουνε, αλλά όσο και να'ναι δεν είναι και το πιο σωστό όσον αφορά την ασφάλεια των στελεχών να πετάνε με ελικόπτερα που έχουνε ξεπεράσει τα 30+ χρόνια λειτουργίας.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Άρα φίλε μου συμφωνούμε. Είδες που τα ελικόπτερα σινούκ και απάτσι είναι σύγχρονα. Τα huey είναι το πρόβλημα. Όσο για το προγραμματισμό μου εσύ είσαι αστείος. Ας ακυρωθούν άλλα προγράμματα. Ας πάρουν ελικοπτερα, φρεγάτες, αεροπλάνα και άστα τα άλλα. Έπειτα οικονομολόγος δεν είσαι ούτε ξέρεις τι σπουδάζω. Γ αυτό ασε τους χαρακτηρισμούς περί αστείων.
ΥΓ: ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΧΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Και γω το ίδιο τι σημαίνει αυτό; Κάποια πράγματα χρειάζονται κοινή λογική, όχι αριστεία και επαίνους.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Για ήρεμα MIRAGE.

Επειδή εγώ είμαι οικονομολόγος και ξέρω μερικά πράγματα περί δημοσίων οικονομικών, ΟΛΕΣ οι αγορες οπλικών συστημάτων γίνονται με δάνεια ή με έκδοση ομολογιών, άρα θυσία μελλοντικών κρατικών εσόδων, κοινώς θυσία αναγκαίων πόρων για άλλους τομείς.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Ηρεμος είμαι. Επιπλέον... Καλύτερα θυσία πόρων παρά θυσία αίματος φίλε μου.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στον ελληνικό στρατό

Δημοσίευση από MIRAGE »

Οι καλύτερες προμήθειες είναι οι τύπου FMS. Επιπλέον, επειδή είσαι οικονομολόγος δεν σημαίνει ότι οι άλλοι δεν ξέρουν. Ξέρεις τι επάγγελμα κάνουν ή τι σπουδάζουν ή τι είδους εργασίες τους έδωσαν μια υποτροφία; Δεν νομίζω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες