Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mikeGR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 5:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από mikeGR »

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ Μ. Υ. Κ ΚΑΙ ΑΝ ΛΕΣ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΙΚΑΡΩΝ.(Ο ΑΔΕΡΦΟΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ).
mikeGR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 5:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από mikeGR »

ΑΝ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ Μ. Υ. Κ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑΔΕΣ. ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΚΙΝΙΚΟ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ(ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ, ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ, ΣΧΑΛ)
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

α καταλαβα. φετος 8α περασω περιοδευον και πσαχνω το ποιο δυσκολο αλλα οχι για μονιμος. τι 8α μου προτεινατε;

mikeGR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 5:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από mikeGR »

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΑΚ. ΑΜΦΙΒΙΟΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ
nosileutis.NT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Αύγ 20, 2008 12:50 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από nosileutis.NT »

Καλα ρε μαγκες...
κανεις δε πιγε Ε. Δ για να παρει τα μορια που δινουν;
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

ρε παιδιά θα μου πεί κανενας ποιό είναι πιό δύσκολο στης ειδικές δυνάμεις
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tzikass »

τα σχολεια τις μυκ τους λεγομενους ουκ μετα ολοι οι αλλες ειδικες δυναμεις ειναι πισω με διαφορα!!!
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tzovana18 »

Εικόνα Εγω παιδια ειμαι κοπελα και εχω διαλεξει ειδικοτητα στα αλεξιπτωτα ως τεχνιτης, ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο αυτο το σωμα ενα απ'τα δυσκολοτερα θα ελεγα, αλλα δν κολονω γουσταρω το θελω θα παλεψω και θα παω, φιλια σε ολουςΕικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα .

lolita
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2008 11:50 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lolita »

Πω πω ενθουσιασμος! Πρεπει να εισαι μικρουλα εσυ! Καλη σου επιτυχια!
Πολλοι βεβαια σ αυτην την ειδικοτητα εχουν διαλυσει ποδια, χερια
Και απεκτησαν στραβισμο και αλληθωρησαν. Δεν σε φοβιζουν ολα αυτα; Αν οχι μαζι σου! Κ εγω γουσταρω ειδικες δυναμεις αλλα προτιμω να παταω γη... Εικόνα

Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπον παιδια θα ηθελα να καταθεσω και εγω τις αποψεις μου μια και προσφατα βρηκα το site και εγραψα ηδη λιγα πραγματα για το ΕΤΑ που ειχα την τιμη να υπηρετησω πολλα χρονια πριν στην δεκαετια του 80.

Με οσα θα πως σαφως δεν θελω να αντιδικησω με κανεναν σας μια και ολοι μας εχουμε τις αποψεις μας (ποιος ειχε πει οτι οι αποψεις ειναι οπως οι κω... Δες, ο καθενας μας εκει και απο μια). Πραγματικα ομως και εξω απο καθε χιουμορ δεν θελω να πεισω κανεναν σας με οσα θα πω απλα να εκθεσω αυτα που εζησα και ξερω και ο καθενας μας φιλτραρει και κραταει οτι νομιζει.

Λοιπον νομιζω οτι το να ψαχνουμε ετσι αγογγυστα να βρουμε τους "καλυτερους" ειναι μαλλον λαθος. Επι παραδειγματι συνηθως οι Μοιρες που ειναι σε αστικα κεντρα ειναι πιο "ευκολες" απο τις απομακρισμενες χωρις να ειναι βεβαια απολυτο. Πολλα εξαρτονται απο τις καταστασεις ακομα και απο τους εκαστοτε Διοικητες. Για παραδειγμα στην εποχη μου η 2η ΜΑΛ ηταν (συγκριτικα με την 1η) ολο παρελασεις, αγηματα και φρου φρου και αρωματα ενω δεν ελειπαν και τα βυσματα που αναζητουσαν τροπο να παραμεινουν Αθηνα.

Τοτε να φανταστειτε εμφανιστηκε εκει και το βλασταρι μεγαλο-υπουργου που εφου εμεινε στην Μοιρα 15-20 μερες μετα μην τον ειδατε τον Κιτσο τον λεβεντη! Βεβαια θα εχει βγαλει και 1-2 φωτογραφιες με τον πρασινο μπερε και θα αναγραφει στο βιογραφικο του πως ηταν μεγαλο-commando!
Αντιθετως η 1η ΜΑΛ στο Μαλεμε ηταν οτι πιο "μαυρο" ειχε η Διευθυνση Ειδικων Δυναμενων τοτε.

Προσωπικα ειχα την τιμη να βρεθω μεταξυ της αφροκρεμας των ανδρων της ΔΕΔ τοτε που ηταν τα ΕΤΑ. (Για το πως και τα γιατι γραφω στο αντιστοιχο κεφαλαιο). Για τα οσα ανερονται εδω σποραδικα απο καποιους εχω να πω τα εξης:

Τοτε στα ΕΤΑ υπηρχαν και ελαχιστοι εφεδροι, ολοι οι του ΕΤΑ τοτε ηταν και ελευθερης πτωσης και ΟΥΚ, αλλοιμονο αν λεμε με τοση ελαφροτητα οτι στις ΜΑΛ πανε γιωταδες! ημαρτον βρε λεβεντη μου εσυ που το εγραψες! , στο ΚΕΟΑΧ υπηρετουσαν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και εφεδροι χωρις καμια διαφοροποιηση απο τους μονιμους, Ολα αυτα βεβαια ΤΟΤΕ που η θητεια ηταν 2 χρονια και οχι τωρα που θα δεχτω τα οσα λενε οι νεωτεροι μια και τα πραγματα εχουν αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.

Τωρα για το αν ειναι καλυτεροι οι ΕΤΑ η ΜΥΚ οι ταδε οι η δεινα;
Το καθε τμημα εχει αλλη αποστολη... Αλλο σκοπο... Και αλλη εκπαιδευση.

Οι ΟΥΚ του Ναυτικου, σαφεστατα σκληροτραχηλοι, αλλα οντας διασπαρτοι σε φρεγατες κλπ ειναι μαλλον "αργοι" σε ετοιμοτητα συγκροτησης πληρους δυναμης. Να πω εδω οτι στα γεγονοτα των Ιμιων πολλοι επιτελικοι αξιωματικοι, ακομα σχολιαζουν ως λανθασμενη επιλογη την αποστολη της ΜΥΚ και επιμενουν οτι το ΕΤΑ με την αναμφισβητητη επιχειρισιακη ετοιμοτητα του (οι ανδρες του ειναι συγκεντρωμενοι σε μια μοναδα ολοι)θα εφταναν πολυ πιο γρηγορα και θα προλαβαιναν να καλυψουν και τις 2 νησιδες με πιθανη αλλη εκβαση του συμβαντος. Αλλωστε μετα την κριση των Ιμιων και γιατι ακριβως κριθηκε οτι το δογμα της ΜΥΚ δεν ηταν ακριβως το επιχειρησιακο τοπιο του Αιγαιου, συγκροτηθηκε η Ζ' ΜΑΚ.
Αλλα λοιπον τα καθηκοντα της ΜΥΚ, αλλα της Ζ'ΜΑΚ αλλα του ΕΤΑ και καλυτερα να μην τα μπερδευουμε.

Το ξαναλεω ΔΕΝ ηθελα με ολα αυτα ουτε να αντιδικησω με κανεναν ουτε να επιβαλω τις αποψεις μου και σας υπενθυμιζω οτι αναφερομαι σε καταστασεις και εμπειριες της εποχης μου και οχι του σημερα στο οποιο πολλα πραγματα θα εχουν πιθανα αλλαξει.

Οσο γις τις συγκρισεις που επιχειρησαν καποιοι να κανουν αναμεσα σε ΕΤΑ για παραδειγμα και SAS ,Delta force κλπ θα αναφερθω σε αλλη μου παρεμβαση μια και ηδη εγραψα πολλα και σας κουρασα :)

Τους καταδρομικους χαιρετισμους μου σε ολους σας!

tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tzovana18 »

Λολιτα μου ναι ειναι μικρη 19χρονων και εκανα τα χαρτια μου για ειδικες δυναμεις θελω πολυ να μπω βρε κουκλα οσο δν φανταζεσαι μακαρι να με παρουν, δν ξερω εχω μεγαλη ποροση με τον στρατο. Εικόνα Και μαλιστα με τις ειδικες δυναμεις.
lolita
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2008 11:50 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από lolita »

Στο ευχομαι!
Θα τα πουμε μεσα τοτε... Εικόνα
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Αυτά είναι. Όσο κάποιες χαλαρώνουν και ασχολούνται με μανικιούρ, ψώνια, κλαμπ και πηλινγκ κάποιες άλλες θέλουν να πήξουν στις βραχονησίδες και να κάνουν μπάνιο στον ιδρώτα τους.
Στους Μακεδόνες ρέει αίμα Ελληνικό. Στα Σκόπια δεν θα δώσουμε το όνομα αυτό. Ι-ΜΑΚ
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από tzovana18 »

Aπο τι καταλαβες δν ειναι ολες οι γυναικες το ιδιο αλλες ειναι γεννημενες για αλλα και αλλες για αλλα πραγματα εγω θελω να ειμαι μαχιμη και οχι σε γραφειο αμα ηθελα γραφειο θα διαλεγα μια πιο [λουφα] Ειδικοτητα, με τα ποδια πανω στο γραφειο και το καφεδακι μου και επειδη ξερω οτι αμα αμα λεω θα μπω πρωτα ο θεος ξερω οτι δεν θα ειμαι σε γραφειο και οτι θα κανω πραγματα που θα τα γουσταρω πραγματικα. ΦιλακιαααααααααααΕικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

@Jrhellas: Όσον αφορά τους SAS και τη Delta Force, απλά να αναφέρω ότι η Delta Force υιοθέτησε το δόγμα των SAS.

Τα Ο. Υ. Κ επίσης είναι το αντίστοιχο των US Navy SEALs.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες