Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Legion έγραψε:
Γιάννης 94Γ/575ΤΠΝ έγραψε: Από που και ως που από πλευράς δυσκολίας οι Πεζοναύτες είναι το πιο εύκολο σώμα στις ΕΔ του Στρατού Ξηράς;

Οι ασκήσεις είναι ίδιες, εκτός από τις πτώσεις σου αλεξιπτωτιστές, αλλά βέβαια και οι αυτοί δεν κάνουν αποβάσεις. (αν δεν τις έχεις ζήσει δεν τις καταλαβαίνεις!)

Σε κάθε περίπτωση στις περισσότερες διασυμαχικές ασκήσεις του ΝΑΤΟ στέλνουν Πεζοναύτες, φαντάζομαι αυτό κάτι σημαίνει.

αντε πεστα ρε Γιαννη γιατι νομιζουν οτι ειμαστε για το ***** επειδη μας βγαλαν απο τις ειδικες , λογω προυπολογισμου μας βγαλαν αφου και η θητεια που μειωνεται για το ιδιο λογο μειωνεται...

284 575 Τ/ΠΝ

Συμφωνω. Μακαρι να ειμαστε οι πρωτοι που θα πατησουμε το καθαγιασμενο χωμα της Μ. Ασιας. βγαινοντας απο τα ΑΒΑΚ.291 521Τ. Π/Ν
sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από sniper1977 »

288 MARINE έγραψε:οποιοσ λεει οτι μετα τη δυκ ειναι τα αλεξιπτωτα μονο γελια μπορει να μου φερει.Εικόνα. ασ μαθει πρωτα ολεσ τισ μοιρεσ και τι εστι ετα και 31 μεε και μετα να μιλησει
Τα ΕΤΑ ειναι για μονιμους. Εδω μιλαμε για εφεδρους... Η 31 μοιρα ειναι σαν επιλεκτο παζικο. Τιποτα παραπανω...

Και σε βαθμο δυσκολιας ειναι οπως αναφερθηκε και παραπανω...Εικόνα

sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από sniper1977 »

αντονισ 5ο ΕΤΕΘ έγραψε:ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ ΔΙΟΤΙ ΟΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΒΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΟΕΔΕΣ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.. ΚΟΨΑΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Αν εχει συμβει ειναι η εξαιρεση που επιβεβαινει τον κανονα... Βεβαια εγω ειμαι μερικα χρονια πιο πριν αλλα θυμαμαι οτι απο οσα ειδα και οσα εμαθα απο τους αξιωματικους στο Πευκο ολοι κανουν τα ιδια εκτος απο τους Αλεξιπτωτιστες που εχουν και τις πτωσεις...

Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Μην λες οτι θες φιλε. Η 31η Μοιρα Ειδικων Επιχειρησεων της Π. Α.
επιλεκτο πεζικο; Μην τρελαθουμε κιολας. Προφανως θα εννουσες την 71η
Αερομεταφερομενη Ταξιαρχια που δεν ειναι στις Ειδικες Δυναμεις αλλα στο πεζικο. Η 31η Μ. Ε. Ε. ειδικευεται σε επιχειρησεις CSAR(Combat Search And Rescue) και αποτελειται μονο απο στελεχη. Αν και δεν ειναι πολυ ακουστοι
ειναι εξαιρετικη μοναδα για τα χρονια παρουσιας της...
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

επειδη εχεισ μπερδευτει λιγακι θα σε βοηθησω. η 31 μεε ειναι μοναδα ειδικων δυναμεων τησ Π. Α και εχει σαν σκοπο την ερευνα και διασωση μαχησ. επιλεκτο πεζικο και καλα ειναι οι κοκκινοσκουφιτσεσ τησ 71 Α/Μ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑΣ.
Σταύρος

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Σταύρος »

Παιδιά κάθε μονάδα έχει τις διαφορετικές δυσκολίες λόγω της διαφορετικής φύσης αποστολές που αναλαμβάνουν. Όσον αφορά την βασική εκπαίδευση την πιο δύσκολη την έχει η ΔΥΚ και αυτό διότι γίνονται αφύσικα πράγματα εκεί μέσα. Επίσης πολύ καλές μονάδες είναι το ΕΤΑ και η 31 ΜΕΕ της ΠΑ. Το ΕΤΑ ένα καλό που είναι η εκπαίδευση τους στο CQB(μάχη σε μικρούς χώρους) στην οποία έχουν εξειδικευτοί οι Βρετανοί SAS
GENERAL

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από GENERAL »

ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΣΤΗΝ 31 Μ. Ε. Ε. ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΦΟΡΟΥΝ ΜΠΕΖ ΜΠΕΡΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΩΝ Ο. Υ. Κ. ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΣΑΔΕΕΔ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ. ΕΠΙΣΗΣ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΑ. ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ

Ε. Τ. Α. Ζ ΜΑΚ 31 Μ. Ε. Ε. ΔΥΚ

Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

η ε1 μεε φοραει μπορντω μπερε
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Green Berets »



Οχι μονο αυτη(μην ξεχναμε και τους καλους μας γειτονεςΕικόνα)
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από DM90 »

νομίζω είναι τα ΕΤΑ και μετά η Ζ'ΜΑΚ, για ΛΟΚ αλεξ/πτωτιστές και πεζοναύτες απότι λένε την ίδια εκπαίδευση έχουν περίπου κάτι για την μονάδα στην Δράμα έχω ακούσει ότι είναι ***** Εικόνα
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Όλα τα ίδια είναι. Ίσως λίγο τα αλεξίπτωτα να είναι πιο δύσκολα γιατί έχουν το ΣΒΕΑ που πέφτει πολύ κούραση και τα άλματα που έχουν τον φόβο.
mourdok 298
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από mourdok 298 »

Από μονάδες εφέδρων το πιο δύσκολο κατα τη γνώμη μου έιναι τα αλεξίπτωτα λόγω ΣΒΕΑ αλλά από εκεί και ύστερα όλα τα ίδια είναι. Τώρα ανάμεσα σε ΕΤΑ και Ζ'ΜΑΚ εγώ ψηφίζω ΕΤΑ.
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Εικόνα Εικόνα Τί περίμενε κανείς να πείτε.

Απ' το Α' μέχρι Ω' ΜΑΚ, ΟΥΚ, Αλεξίπτωτα ΛΟΚατζήδες και δεν συμμαζεύεται...

Όμως, ποιά είναι η δράση αυτών των σωμάτων σε περίπτωση πολέμου και σε αληθινές επιχειρήσεις;

Για παράδειγμα, τί απώλειες έχει μία διμοιρία Καταδρομών, που δρά καμουφλαρισμένη, με έναν λόχο μηχανικού που άγεται ακάλυπτος του μαχίμου στρατεύματος ώστε να βρεί νάρκες, να βάλει γέφυρες κλπ. ή με έναν ακάλυπτο ουλαμό τεθωρακισμένων στο κέντρο του πεδίου της μάχης;

Δυστυχώς η μαχιμότητα έγγυται όχι στον τρόπο δράσης αλλά στις απώλειες εν καιρώ αληθινών επιχειρήσεων και την επιτυχία ενεργειών λ. χ. μία επιτυχημένη ανάσχεση Πυροβολικού ή μία επιτυχημένη και άριστα εκτελεσμένη επιχειρήση συνδεδιασμένου Πεζικού και Τεθωρακισμένων, σε μία π. χ. προέλαση ή την κατάληψη ενός υψώματος.

DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από DM90 »

μόνο που δεν μιλάμε για τη δράση σε καιρό πολέμου αλλά για την εκπαίδευση που περνά κάποιος για να κάνει την θητεία του εκεί.

Συγγνώμη μαλακία είπα πριν ΕΤΑ κι Ζ'ΜΑΚ δεν πρόσεξα ότι έλεγε "χωρίς να είσαι μόνιμος" αν και είμαι σίγουρος ότι στο θέμα που είχα απαντήσει ήταν το πιο σκληρό σώμα στρατού εκτός των ΟΥΚ μάλλον yandr θα μετέφερες τις απαντήσεις από εκεί εδώ.
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας 8ελω να σας ρωτησω ποιο ειναι το ποιο δυσκολο σωμα στον στρατο;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες