Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι άλλα όχι μόνο από υπηρεσίες. Τελοσπάντων περασμένα ξεχασμένα
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από fideas emk »

Κι εγω ΛΥΒιτης του Πευκου ειμουνα φιλε. Εχεις δικιο για τσιρακια των λοχαγων (και του δικα επισης), ... τελικα καταλαβα, ΠΕΝ δεν περνανε καποιοι ΜΟΝΟ σε μοιρες που δεν εχουν κοσμο... (Ε'ΜΚ το ιδιο... Οπως η ΜΑΚ)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fideas emk την Τρί Ιούλ 06, 2010 5:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sergeant
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:09 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Sergeant »

Ε βέβαια, ποιός θα κάτσει πίσω να σκουπίζει κ να βαράει σκοπέτα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

GRp13 έγραψε:Στο θέμα των πεζοναυτών, εγώ βέβαια είμαι άσχετος πολύ δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε γνωρίζω από επιχειρησιακά κ. Λ. Π.((προσωπικά θέλω να μπω ΛΟΚ)), αλλά ένας συγγενής που ήταν ΟΥΚ μου είπε σοβαρά και απλά να μην πάω πεζοναύτης γιατί όπως πολύ περιγραφικά το έθεσε:''αυτούς τους εκπαιδεύουν για πτώματα'' Εικόνα ... Δεν το εννοούσε από άποψη ποιότητας εκπαίδευσης αλλά από επιχειρησιακής σκοπιμότητας... Εικόνα Επαναλαμβάνω μη με κράξετε απλά ότι μου είπαν αναφέρω Εικόνα


Καλά πολλοί το είπανε αυτό. Επειδή παρουσιάστηκα βόλο και στο κτελ ήμουνα με πολλά παιδιά τα οποία λέγανε θα πάω πεύκο στον βόλο θα είναι κατασκήνωση. Και από αυτά τα 10 παιδιά τα 5 κοπήκανε στην 2η μέρα.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Σταύρος έγραψε:Παιδιά κάθε μονάδα έχει τις διαφορετικές δυσκολίες λόγω της διαφορετικής φύσης αποστολές που αναλαμβάνουν. Όσον αφορά την βασική εκπαίδευση την πιο δύσκολη την έχει η ΔΥΚ και αυτό διότι γίνονται αφύσικα πράγματα εκεί μέσα. Επίσης πολύ καλές μονάδες είναι το ΕΤΑ και η 31 ΜΕΕ της ΠΑ. Το ΕΤΑ ένα καλό που είναι η εκπαίδευση τους στο CQB (μάχη σε μικρούς χώρους) στην οποία έχουν εξειδικευτοί οι Βρετανοί SAS
Εισαι λαθος μεγαλε! Το CQB σαν ιδεα την ειχε την ανεπτηξε και την τελειοποιησε η Αστυνομια στο Los Aggeles. Η L.A.S.W.A.T ειναι η πρωτη και κορυφαια για 1 και μονο λογο γιατι σε καθε βαρδια που θα κανουν θα τραβηξουν σκανδαλη. Και αυτο γιατι εκει δεν φοβουνται να τους φωναξουν ουτε τους ανοιξαν γιατι ηταν Ορος σε καποια συμφωνια. Δευτερη ειναι η ομαδα του Dallas. Και ξαναλεω ειναι πρωτοι γιατι ειναι επιχειρισιακοι και ο καθενας τους εχει μετρησει νεκρους και οχι για φιγουρα παπατζα, βγαλαμε το σχολειο βαλαμε την πουλαδα, αντε να κανουμε και καμια συντηρηση - μετεκπαιδευση και μετα νετα. Δεν θα μας φωναξουν ποτε. Αντιστοιχοι εδω ειναι το ΕΚΑΜ γιατο οποιο δεν θα μιλησω γιατι δεν ξερω τιποτα. Οσο για τον Ελληνικο στρατο καλο CQB κανει μονο τα ΟΥΚ που εμαθαν απο τους Navy SEALs οι οποιοι προσαρμοσαν το αστυνομικο CQB στις αναγκες του στρατου. Και μην ξεχνατε οτι το CQB ειναι μερος της τριτης φασης ενω το καταδρομων αμφιβαλω εαν εχει. Το ΣΣΕΟΚ/ΣΕΔ παντως δεν εχει. Στη Ζ' και στο ΕΤΑ οταν δεν δειχνουν οι βατραχοι στους υπολοιπους τους περνανε σεμηναρια του ΕΚΑΜ. Και παλι ξαναλεω σκανδαλη δεν εχουν τραβηξει αρα δεν ξερουν.

Να μην ξεχασω τη ΜΥΑ και το ΚΕΑ του Λιμενικου που και αυτοι εχουν γνωσεις επι του θεματος.

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Γενικα παντως καλη μοναδα για μενα ειναι η μοναδα που κανει ασκησεις και οχι μονο υπηρεσιες/αγγαριες. Εγω στη μοιρα κοιμομουν 3-4 ωρες καθε μερα. Δεν εχω ομως κανενα παραπονο γιατι εκανα ολες τις ασκησεις, δεν εμεινα ποτε πισω στη γυμναστιμη και στο τρεξιμο και ουτε κοιταζα ποτε να πω δεν παω ασκηση που να κρυφτω και που να χωθω. Πολλοι παλιοτεροι μου το εκαναν. Οταν λεω παλιοτεροι εννοω 3 μηνες παλιοτεροι. Υπεριφανευοντουσαν γιατι καταφεραν να μην εχουν παει ασκηση. Δεν καταλαβα ποτε που ειναι το ωφελος η τι κερδησαν. Και φυσικα δεν εκατσα ποτε να σκασω. Εγω τα ειχα καλα με τον εαυτο μου γιατι εκανα οτι γουσταρα. Ναι το παραδεχομαι ξεκινησα να γινω Κ/Δ γιατι ηθελα τα μορια. Οταν ομως εκανα την πρωτη πορεια στο κανδυλι, τη πρωτη μου βουτια, οταν γυρισα μετα απο 4-5 αποβασεις με τα ζοντιακ μασα σε 1 μερα και εβγαζα αμμους και αλατι απο το σωβρακο, οταν ξυλιαζα απο την υγρασια στον ανταρτη πανω στο Δικαιο, οταν περπατησα και την επομενη μερα τα κωλομερια μου ηταν πιασμενα και το λοχος - ΚΨΜ το εκανα 20λ, οταν με ετρωγε ο ποδαροδρομος στον Αγ. Στεφανο ψαχνοντας τα κουτακια του στοιβου τοπογραφιας, οταν οταν οταν, ξεχναγα τη σκοπια ξεχναγα τις καλιοπες ξεχναγα τα ζοντιακ που επρεπε να πληνω και τα μαγνα που επρεπε να τριψω κ ας ημουν πολυβολιτης. Το γουσταρα αυτο που εκανα. Αυτη τη στιγμη θα εκανα τα παντα για να ξαναπηγαινα για 1 τριμηνακι στη Ι'. Για μια 50αρα για ενα ανταρτη για μια αποβαση.

Καντε οτι καταλαβαινετε. Βισματα θα υπαρχουν παντου και παντα. Μην ρωτατε αν ο διπλανος σας αξιζει τον μπερε του. Ρωτηστε αν ο δικος σας στεκετε καλα στο κεφαλι σας. Τον μπερε δεν τον αξιζεις με τη λουφα και την αγγαρεια. Τα μορια δεν ειναι αντισταθμισμα γιατι περασες καπου σκατα. Καταδρομεας γεννιεσαι δεν γινεσαι. Απλα στη θητεια σου καταλαβαινεις ποσα περισσοτερα απ'αυτα που νομιζεις μπορεις να κανεις.

Ο τελευταιος Πλωτος Λοχιας της Ι' ΜΑΚ

Sergeant
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:09 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Sergeant »

Φίλε στο ξαναλέω:

στα ΕΤΕΘ δεν πατάει ψυχή.

Εσύ μπορεί να πέτυχες ασκήσεις γιατί ήσουν τυχερός. Οι περισσότερες ασκήσεις 2 σειρές πριν και 2 σειρές μετά τη δική μου ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΑΝ. Το 1ο ΕΤΕΘ έκλεισε γιατί βάραγε μύγες, το 2ο ΕΤΕΘ έμεινε μόνο για ΠΕΝ, το 3ο κ το 4ο ΕΤΕΘ θα επανενώνονταν λόγω έλλειψης εφέδρων.

Εγώ ήθελα να γίνω ορεινός, αλλά όποιος δεν έχει βύσμα και δεν δηλώνει εθελοντής ΕΛΔΥΚ καταλήγει ΕΤΕΘ.

Σωστά λοιπόν τα λες ότι η καλύτερη μοίρα είναι αυτή που κάνουν ασκήσεις, αλλά πλέον στα ΕΤΕΘ δεν έχω εικόνα τί γίνεται... Στην εποχή μου (6 χρόνια πριν) ήταν μαύρη μαυρίλα...

Τέλως πάντων...
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sergeant την Πέμ Ιούλ 15, 2010 12:39 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Εχεις την εντυπωση οτι εμεις ειχαμε κοσμο; Ο λοχος μου μεχρι να ερθει η καινουρια σειρα δεν εβγαζε εξοδουχους. Μονο υπηρεσιακα 2ωρα. Οταν ηρθαν μας πηγαινε 1 την εβδομαδα. Βεβαια ηταν τριμπουρδελα και τα ειχε λιανησει ο τακος οποτε εγω εβγαινα μερικες φορες και 2 για τι ηταν εξτρα τιμωρια ο φυλακοβιος να κανει παντα υπηρεσια. Αλλα και παλι μη νομιζεις, το κινηγαγα και το γουσταρα. Ηταν να κανουμε ανταρτη και ερχεται εντολη απο το Δοικα τα πλωτα δεν θα πανε γιατι θα κανανε συντηρηση στα σκαφη. Αρχησα να τραβαω τα μαλλια μου, που δεν εχω. Πετυχαινω αργοτερα το Λοχαγο που με ψιλο πηγαινε και τον ρωτησα γιατι και πως και μου λεει αναγκες του λοχου. Γυριζω και του λεω το θεικο "κυρ-Λοχαγε, Λοχιας πραμα δε θα κανω αναταρτη; Στον επομενο θα εχω παρει μεταθεση στο κεντρο... Τι σκατα Λ/χια (ΚΔ) θα λεω οτι ειμαι αν δεν εχω κανει ανταρτη; " με κοιταξε λιγο περιεργα για μισο δευτερο και εφυγε χωρις να πει τιποτα. Την αλλη μερα βγαινει ενα ΕΠΟΠ δεκανικι αφρισμενο απο το γραφειο του φωναζοντας και βριζοντας. Μετα με φωναξε ο Βασ... Ο Βατραχος στην οπλαποθυκη καλη του ωρα οπου και να'ναι (πρωτος στο σχολειο του, οταν επιανε το μονοζυγο ξεχναγε να κατεβει, τραβαγε τοσο δυνατα που η δοκος χτυπαγε στο στηθος του, περναγε κατα πολυ το σαγονι και τοσο γρηγορα σαν να γα... , σχεδον νομιζες οτι ηθελε να σπασει το μονοζυγο) και μου λεει

-παρε οπλο κρανος μπερκιν και τραβα στο 2ρο λοχο

-γιατι;

-δεν τα μαθες; Πας ανταρτηΕικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Σταύρος έγραψε:Παιδιά κάθε μονάδα έχει τις διαφορετικές δυσκολίες λόγω της διαφορετικής φύσης αποστολές που αναλαμβάνουν. Όσον αφορά την βασική εκπαίδευση την πιο δύσκολη την έχει η ΔΥΚ και αυτό διότι γίνονται αφύσικα πράγματα εκεί μέσα. Επίσης πολύ καλές μονάδες είναι το ΕΤΑ και η 31 ΜΕΕ της ΠΑ. Το ΕΤΑ ένα καλό που είναι η εκπαίδευση τους στο CQB (μάχη σε μικρούς χώρους) στην οποία έχουν εξειδικευτοί οι Βρετανοί SAS
Εισαι λαθος μεγαλε! Το CQB σαν ιδεα την ειχε την ανεπτηξε και την τελειοποιησε η Αστυνομια στο Los Aggeles. Η L.A.S.W.A.T ειναι η πρωτη και κορυφαια για 1 και μονο λογο γιατι σε καθε βαρδια που θα κανουν θα τραβηξουν σκανδαλη. Και αυτο γιατι εκει δεν φοβουνται να τους φωναξουν ουτε τους ανοιξαν γιατι ηταν Ορος σε καποια συμφωνια. Δευτερη ειναι η ομαδα του Dallas. Και ξαναλεω ειναι πρωτοι γιατι ειναι επιχειρισιακοι και ο καθενας τους εχει μετρησει νεκρους και οχι για φιγουρα παπατζα, βγαλαμε το σχολειο βαλαμε την πουλαδα, αντε να κανουμε και καμια συντηρηση - μετεκπαιδευση και μετα νετα. Δεν θα μας φωναξουν ποτε. Αντιστοιχοι εδω ειναι το ΕΚΑΜ γιατο οποιο δεν θα μιλησω γιατι δεν ξερω τιποτα. Οσο για τον Ελληνικο στρατο καλο CQB κανει μονο τα ΟΥΚ που εμαθαν απο τους Navy SEALs οι οποιοι προσαρμοσαν το αστυνομικο CQB στις αναγκες του στρατου. Και μην ξεχνατε οτι το CQB ειναι μερος της τριτης φασης ενω το καταδρομων αμφιβαλω εαν εχει. Το ΣΣΕΟΚ/ΣΕΔ παντως δεν εχει. Στη Ζ' και στο ΕΤΑ οταν δεν δειχνουν οι βατραχοι στους υπολοιπους τους περνανε σεμηναρια του ΕΚΑΜ. Και παλι ξαναλεω σκανδαλη δεν εχουν τραβηξει αρα δεν ξερουν.

Να μην ξεχασω τη ΜΥΑ και το ΚΕΑ του Λιμενικου που και αυτοι εχουν γνωσεις επι του θεματος.



To CQB (ή CQC) σαν ιδέα ξεκίνησε από τους Fairbairn και Sykes πριν το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο (εξ'ού και το γνωστό μαχαίρι των Commando), τεχνικές στις οποίες εκπαιδεύτηκαν και Αμερικανοί Πεζοναύτες. Η σημερινή του μορφή τελειοποιήθηκε από τις ομάδες SWAT στις ΗΠΑ (τα αρχικά μέλη ήταν και στελέχη Ενόπλων Δυνάμεων) και τους SAS/SBS στο Ηνωμένο Βασίλειο, αμέσως μετά το μακελειό στους Ολυμπιακούς του Μονάχου το 1972.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε την ιστορία του CQB.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Ιούλ 15, 2010 7:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Nassos έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
Σταύρος έγραψε:Παιδιά κάθε μονάδα έχει τις διαφορετικές δυσκολίες λόγω της διαφορετικής φύσης αποστολές που αναλαμβάνουν. Όσον αφορά την βασική εκπαίδευση την πιο δύσκολη την έχει η ΔΥΚ και αυτό διότι γίνονται αφύσικα πράγματα εκεί μέσα. Επίσης πολύ καλές μονάδες είναι το ΕΤΑ και η 31 ΜΕΕ της ΠΑ. Το ΕΤΑ ένα καλό που είναι η εκπαίδευση τους στο CQB (μάχη σε μικρούς χώρους) στην οποία έχουν εξειδικευτοί οι Βρετανοί SAS
Εισαι λαθος μεγαλε! Το CQB σαν ιδεα την ειχε την ανεπτηξε και την τελειοποιησε η Αστυνομια στο Los Aggeles. Η L.A.S.W.A.T ειναι η πρωτη και κορυφαια για 1 και μονο λογο γιατι σε καθε βαρδια που θα κανουν θα τραβηξουν σκανδαλη. Και αυτο γιατι εκει δεν φοβουνται να τους φωναξουν ουτε τους ανοιξαν γιατι ηταν Ορος σε καποια συμφωνια. Δευτερη ειναι η ομαδα του Dallas. Και ξαναλεω ειναι πρωτοι γιατι ειναι επιχειρισιακοι και ο καθενας τους εχει μετρησει νεκρους και οχι για φιγουρα παπατζα, βγαλαμε το σχολειο βαλαμε την πουλαδα, αντε να κανουμε και καμια συντηρηση - μετεκπαιδευση και μετα νετα. Δεν θα μας φωναξουν ποτε. Αντιστοιχοι εδω ειναι το ΕΚΑΜ γιατο οποιο δεν θα μιλησω γιατι δεν ξερω τιποτα. Οσο για τον Ελληνικο στρατο καλο CQB κανει μονο τα ΟΥΚ που εμαθαν απο τους Navy SEALs οι οποιοι προσαρμοσαν το αστυνομικο CQB στις αναγκες του στρατου. Και μην ξεχνατε οτι το CQB ειναι μερος της τριτης φασης ενω το καταδρομων αμφιβαλω εαν εχει. Το ΣΣΕΟΚ/ΣΕΔ παντως δεν εχει. Στη Ζ' και στο ΕΤΑ οταν δεν δειχνουν οι βατραχοι στους υπολοιπους τους περνανε σεμηναρια του ΕΚΑΜ. Και παλι ξαναλεω σκανδαλη δεν εχουν τραβηξει αρα δεν ξερουν.

Να μην ξεχασω τη ΜΥΑ και το ΚΕΑ του Λιμενικου που και αυτοι εχουν γνωσεις επι του θεματος.



To CQB (ή CQC) σαν ιδέα ξεκίνησε από τους Fairbairn και Sykes πριν το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο (εξ'ού και το γνωστό μαχαίρι των Commando), τεχνικές στις οποίες εκπαιδεύτηκαν και Αμερικανοί Πεζοναύτες. Η σημερινή του μορφή τελειοποιήθηκε από τις ομάδες SWAT στις ΗΠΑ (τα αρχικά μέλη ήταν και στελέχη Ενόπλων Δυνάμεων) και τους SAS/SBS στο Ηνωμένο Βασίλειο, αμέσως μετά το μακελειό στους Ολυμπιακούς του Μονάχου το 1972.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε την ιστορία του CQB.
...
Δε ξερω για το που πρωτοξεκινησε η ιδεα του μπαινω μεσα στο σπιτι και σφαζω οτι βρω, κι εσυ μη περιμενεις να εχω το χρονο να διαβασω το κατεβατο. Δεν ξερω αν πριν το ΒΠΠ ειχαν να Εκτελεσου αποστολες τυπου "ηλιακτδα" η "ουρανιο τοξο" Η αν απλα μπουκαρανε μεσα και οποιον παρει ο χαρος. Ξερω σιγουρα ποιοι το εκαναν τεχνη και επιστημη. Απλα και λογω καταβολων και λογω επαγγελματικης θεσης και εμπειριας δεν μπορω να δεχτω σε καμια περιπτωση οτι ο στρατος, οποιαδηποτε στρατιωτικη ομαδα μπορει να κανει καλυτερη εκαθαρηση οικιας με αιχμαλωτους απ'οτι μια αστυνομικη ομαδα αντιστοιχης εκπαιδευσεως. Αλλωστε ολοι οι στρατοι σε αυτο το θεμα παιρνουν μαθηματα απο τις αστυνομιες.

Οσο για το οτι οι ομάδες SWAT, αλλα και γενικοτερα ολες οι ομαδες πεζοδρομιου, αμεσου δρασεως, επεμβασεως, η οπως αλλιως θες πες τις, πρεπει να εχουν Ενα στρατιωτιωτικο παρελθον, δεν χρειαζεται μεγαλη φιλοσοφια. Απλα δες τους αστυνομους πριν και μετα το 95 και θα καταλαβεις

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 297ΙΜΑΚ την Πέμ Ιούλ 15, 2010 9:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

297ΙΜΑΚ έγραψε:Δε ξερω για το που πρωτοξεκινησε η ιδεα του μπαινω μεσα στο σπιτι και σφαζω οτι βρω, κι εσυ μη περιμενεις να εχω το χρονο να διαβασω το κατεβατο. Δεν ξερω αν πριν το ΒΠΠ ειχαν να Εκτελεσου αποστολες τυπου "ηλιακτδα" η "ουρανιο τοξο" Η αν απλα μπουκαρανε μεσα και οποιον παρει ο χαρος. Ξερω σιγουρα ποιοι το εκαναν τεχνη και επιστημη. Απλα και λογω καταβολων και λογω επαγγελματικης θεσης και εμπειριας δεν μπορω να δεχτω σε καμια περιπτωση οτι ο στρατος, οποιαδηποτε στρατιωτικη ομαδα μπορει να κανει καλυτερη εκαθαρηση οικιας με αιχμαλωτους απ'οτι μια αστυνομικη ομαδα αντιστοιχης εκπαιδευσεως. Αλλωστε ολοι οι στρατοι σε αυτο το θεμα παιρνουν μαθηματα απο τις αστυνομιες.

Οσο για το οτι οι ομάδες SWAT, αλλα και γενικοτερα ολες οι ομαδες πεζοδρομιου, αμεσου δρασεως, επεμβασεως, η οπως αλλιως θες πες τις, πρεπει να εχουν Ενα στρατιωτιωτικο παρελθον, δεν χρειαζεται μεγαλη φιλοσοφια. Απλα δες τους αστυνομους πριν και μετα το 95 και θα καταλαβεις

...


Όχι, δεν υπήρχαν τεχνικές τύπου killing house. Και το CQB για τα τότε δεδομένα ήταν στην ουσία hand-to-hand combat.

Ναι, αυτό που λές ότι ο Στρατός παίρνει μαθήματα από την Αστυνομία έτσι είναι. Αν δεν κάνω λάθος η Ζ' ΜΑΚ πρώτα συνεργάστηκε με την ΕΚΑΜ και μετά δημιούργησε αυτόνομο, καθαρά στρατιωτικό CQB. Γιατί αλλιώς ενεργείς εν καιρώ ειρήνης και αλλιώς εν καιρώ πολέμου.

Όσο για την Αστυνομία πριν το 1995, αν θυμάμαι καλά το 1984 συγχωνεύτηκε η Χωροφυλακή με την Αστυνομία Πόλεων και για τους Χωροφύλακες ήταν υποχρεωτική η στρατιωτική θητεία.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Η Ζ' το μεχρι και το 2008 δεν ειχε αυτο που λες. Μετα δεν ξερω τι εκανε... Και ετσι οπως την ειδα δεν με νοιαζει κ ολας...

Το 95 η ΕΛ. ΑΣ μπηκε στις πανελλαδικες και ξεκοψε απο το στρατο. ΚΑΚΩΣ!

Πριν για να γινεις Αξ επρεπε να ησουν Στρατιωτης και μετα Αστυφυλακας, δηλαδη να εχεις κανει πεζοδρομιο. Τωρα αρκει να εισαι ενα 22χρονο νιανιαρο πανω στη τρελα σου πανω στη λαλακια σου που νομιζεις οτι το διοικειν και το ανακρινειν Ειναι παιχνιδακι, αν ξερεις που ακριβως πας, η σε εχωσαν ο μπαμπας και η μαμα για να εχεις ενα πιατο φαι στο τραπεζι.

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 297ΙΜΑΚ την Πέμ Ιούλ 15, 2010 10:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από kampf »

Η μπορουσες καλλιστα να μπεις με ενα πεντοκιλο φετα και μια γκλιτσα.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Δε θα διαφωνησω... Γενικα δεν καταλαβαινω την ταση στην Ελλαδα να σε κανουν μονημο ενστολο κατευθυαν απο το βυζι της μανας σου.

Γιατι δεν εφαρμοζουν καποιο συστημα τυπου Λιμενικου με συνεχεις μετεκπαιδευσεις η το παλιο συστημα των Αξιωματικων εξ ανακαταταξεως.

Μπορει να δωσει κανεις απαντηση;

baggelhs...

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από baggelhs... »

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω... Σε βάθο δυσκολίας ποιο δύσκολο είναι η αλεξιπτωτιστής η ουκ;
...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες