ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Παρουσιάζομαι στις 26/5

Το σχετικό άρθρο ήταν κατατοπιστικότατο πράγματι. Μπράβο στον webmaster. Ευχάριστο αυτό που λες για το Κέντρο και τα καλά λόγια, γιατί στο άρθρο λες και για μαύρο στρατόπεδο.

Θα θελα να ρωτήσω ή εσένα αν ξέρεις ή κάποιον άλλον τι ειδικότητες υπάρχουν στο Μηχανικό και ποια από αυτές είναι καλή για να την κυνηγήσω. Δε ξέρω επίσης αν παίζουν ρόλο στην απόδοση ειδικότητας οι σπουδές ή όχι. Εγώ είμαι Ηλεκ. Μηχ &Μηχ Υπολ.

Anonymous

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Παρουσιάστηκα με την ΕΣΣΟ 01 Β (271 δηλαδή) στο Ναύπλιο...

Αρκετά καλά εκεί, αγγαρεία κ χαλαρή εκπαίδευση.

Με έστειλαν στη Σάμο, στο 79ΛΜΧΕΘ, στο Κοκκάρι.. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για εκεί, αλλά ένα θα πω...9 μήνες ΚΟΛΑΣΗ..

Μετά στο απόλυτο χυμαδιό (για τους παλιούς), στο Λουτράκι.. εκεί πήρα την εκδίκησή μου για όοοοοολα όσα πέρασα στη Σάμο Εικόνα

Talaipwros

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Talaipwros »

paidia Nayplio parousiazomai kai xrwstaw kana dyo mathimata gia ptyxio.Tha vrw xrono na diavasw mesa; (genika).Thn adeia na dwsw tha thn parw h den paizei;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζω να βρεις χρόνο να διαβάσεις. Θα είναι μεγάλη έκπληξη, όχι ότι δεν θα έχεις χρόνο το απόγευμα κυρίως, αλλά επειδή είναι εντελώς άλλο το κλίμα.

Την άδεινα να δώσεις θα την πάρεις (κατά πάσα πιθανότητα)

Anonymous

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Και εγώ είμαι στις 12/2/2007 παρουσιάζομαι πράγματι στο πανέμορφο Ναύπλιο.

Γιώργος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2022 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιώργος »

Γεια σας μάγκες! Συγχαρητήρια για το site yandr (όποτε μπαίνω ξεαγχώνομαι). Παρουσιάζομαι 7/5 ΚΕΜΧ Ναύπλιο.

1.Mήπως ξέρει κανείς τις ειδικότητες στο Μηχανικό; (Εκτός από σκαπανείς και ναρκαλιευτές). Είμαι πολ/κος μηχανικός με Master, έχω πιθανότητες π. χ. να μπω σε κανα τμήμα σχεδιασμού - επίβλεψης έργων ή παίζει βύσμα και για εκεί (εκεί κι αν δεν παίζει ε Εικόνα) ; 2. Μετά το κέντρο για τι μονάδες έρχεται η μετάθεση; Πεζικό; Πυροβολικό; (για τους πεζοναύτες διάβασα σχετικά)

3. Είναι μακριά το στρατόπεδο από την πόλη; Εννοώ χρειάζεται αυτοκίνητο ή παλεύεται και με τα πόδια;

4. Διάβασα ότι ο 2ος λόχος είναι χάλια, από εγκαταστάσεις και από τους διμοιρίτες; Ισχύει;

5. Από νύχτα λέει τίποτα το Ναύπλιο και τι φάση είναι οι ντόπιοι;

Άντε καλή θητεία να χουμε όσοι παρουσιαζόμαστε. Εικόνα

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μέγεθος.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Έχω μερικές απαντήσεις.

Το στρατόπεδο είναι παραλιακό και κοντά στην πόλη, κάτι που μεταφράζεται σε αρκετό ποδαρόδρομο ή μοίρασμα ταξί με άλλους τρεις (καλύτερο αυτό).

Το Ναύπλιο είναι πανέμορφη πόλη, η μοναδική στην Ελλάδα που θα μετακόμιζα αν έφευγα από Αθήνα. Έχει τα σχετικά κομφόρ (μπαρ, καφετέριες κ. λπ).

Αυτά περί εγκαταστάσεων μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς, γιατί μέσα σε 8 χρόνια πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει.

Ως προς τις μεταθέσεις, αυτά που αναφέρεις είναι μετατάξεις ;-)
Μετά το στρατόπεδο έρχεται η τοποθέτηση (σε μία μονάδα) και μετά η μετάθεση (δηλαδή τοποθέτηση σε μία άλλη, δεύτερη μονάδα).
Μετάταξη είναι η αλλαγή της ειδικότητάς σου από μηχανικό σε πεζικό (συνήθως), αλλά και σε οτιδήποτε άλλο αν υπάρχει κατάλληλο βύσμα (εγώ έγινα φροντιστής υγειονομικού ως δόκιμος).

Προσωπικά παρουσιάστηκα Μάρτιο και στην διμοιρία μου (περίπου 16 άτομα) είχαμε δύο άτομα με διαδακτορικό,8 με μεταπτυχιακό και οι υπόλοιποι με πτυχίο. Έχω ακούσει ότι όσο πλησιάζει το καλοκαίρι το επίπεδο πέφτει, αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω.

Στα λέω αυτά, γιατί ενδιαφέρεσαι για κάποιες θέσεις που (αν υπάρχουν) πάνε μονάχα βυσματικά και με πολύ βύσμα. Στο μηχανικό οι φαντάροι δεν κάνουν έργα, σκοπιές κάνουν ;-)

Από ειδικότητες υπήρχε (τότε τουλάχιστον) και οδηγός.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Να ευχηθώ μονάχα καλή θητεία που το ξέχασα!
Γιώργος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2022 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά είχα την εντύπωση πως δεν υπάρχουν καθεαυτές μονάδες μηχανικού και ότι μετά σε στέλνουν σε πυροβολικό, πεζικό, πεζοναύτες κλπ ανάλογα με τις ανάγκες. Τώρα μετάταξη σε πεζικό ή πυροβολικό από μηχανικό; Ανέκδοτα λέμε τώρα; :-))))
Γιώργος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2022 12:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ένα μήνα μετά στο ΚΕΜΧ και λίγο πριν μας ανακοινωθούν μεταθέσεις και ειδικότητες θα ήθελα να ευχαριστήσω τον yandr για άλλη μια φορά για τις χρήσιμες πληροφορίες πριν παρουσιαστώ. Έπισης αν θέλετε είμαι πρόθυμος να δώσω ακόμα περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο στρατόπεδο δεδομένου ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει κάπως σε σχέση με παλαιότερες ΕΣΣΟ. (ημερήσιο πρόγραμμα-υπηρεσίες-ποινές-εκπαίδευση-άδειες-δομή λόχων-φαγητό κλπ.) Να είστε όλοι καλά! Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Φσικά και περιμένουμε ένα update Γιώργο, ότι πεις θα προστεθεί στο άρθρο.
tasxan

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από tasxan »

Γεια σας παιδιά,
Συγχαρητηρια σε ολους για αυτη την δουλεια και ενα παραπανω στον yandr.

Μόλις σήμερα έμαθα ότι παρουσιάζομαι 12-Φεβ στο Ναύπλιο.
Πήρα μια πρώτη εικόνα από τα προηγούμενα posts. Θα ήθελα να μου πει κανένας που πήγε πρόσφατα τι παίζει εκεί μέσα τώρα.

Επίσης, αν ξέρει κανείς τι ειδικότητες υπάρχουν και ποια θα ήταν η καλύτερη.

Που μπορεί να είναι η πρώτη τοποθέτηση και η μετάθεση μετά;

Τέλος, κάποιοι μου είπανε αν μπορέσω να πάρω τοποθέτηση Λάρισα (είμαι από Θεσ/νίκη). Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά εκεί;
Μετά θα χρειαστεί οπωσδήποτε να πάρω μετάθεση για παραμεθώριο;

Μάλλον το παραφόρτωσα ερωτήσεις...
Δείξτε κατανόηση, ακόμα 'θολωμένος' είμαι Εικόνα
Ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

tasxan έγραψε:Πήρα μια πρώτη εικόνα από τα προηγούμενα posts.


Καλωσόρισες στο forum φίλε μου και καλή θητεία εύχομαι.

Πέρα από το forum, θα βρει και σχετικό άρθρο για το ΚΕΜΧ στο site.
Anonymous

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστω yandr...

Ναι, ήδη βρήκα το άρθρο για το ΚΕΜΧ.

Όσον αφορα στα άλλα ερωτήματα; Σχετικά με τις ειδικότητες και τις τοποθετήσεις; Καμια ιδέα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης