Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
GIANNIS1995GR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 5:29 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από GIANNIS1995GR »

Μονο με πολυ ισχυρο μεσο. Με κανεναν αλλον τροπο να αλλαξεις κατανομη
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

valadis έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Έκοψα την αναβολή μου και είπε υπόχρεος για κατάταξη με την ΕΣΣΟ του Ιουλίου. Σπουδάζω μηχανικός αεροσκαφών και ήθελα να υπηρετήσω Πολεμική Αεροπορία. Με είχαν κατατάξει Στρατό Ξήρας, έκανα αίτηση μετάταξης αλλά απορρίφθηκε! Απο' οτι έμαθα με έχουν για Τεχνικό στη Καλαμάτα. Πως μπορώ να υπηρετήσω στην Αεροπορία Στρατού;



Δύσκολο φίλε. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα όμως μετά από την Καλαμάτα να πας ΚΕΤΧ Πάτρας που είναι πολύ καλά απ' όσο γνωρίζω

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Αρχικά χωρίς βύσμα το ξεχνάς, τελείως όμως.

Από εκεί και πέρα ακόμα και με βύσμα οι μετατάξεις έχουν κοπεί γιατί πρέπει να περάσουν απευθείας από τον Υπουργό για να τις εγκρίνει και ο συγκεκριμένος Υπουργός δεν περνάει καμία μετάταξη (εκτός φυσικά από τους δικούς του ανθρώπους).

XristosΝ11193
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 11:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από XristosΝ11193 »

Σκοπεύω να κόψω την αναβολή μου στις αρχές με μέσα Ιουλίου για να παρουσιαστώ τον Νοέμβρη! Όταν πέρασα περιοδεύων είχα δηλώσει Πολεμικό Ναυτικό και με πήραν, χωρίς να ξέρω ότι είναι 12μηνη η θητεία. Τώρα όμως που θέλω να αλλάξω να πάω Στρατό Ξηράς μιας και εκεί είναι 9μηνη, ρώτησα στην στρατολογία και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω μια αίτηση αλλαγής σώματος αλλά με λίγες πιθανότητες! Τώρα η ερώτηση μου είναι, την αίτηση να την καταθέσω την μέρα που θα κόψω την αναβολή ή να πιο πριν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
neos

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από neos »

Εγω οταν πηγα να την κοψω για σεπτεμβρη υπηρχε περιπτωση παρομοια εκει περα και ειπε οτι κανεις μια αιτηση περιμενεις κανα μηνα για να εγκριθει και κοβεται τοτε η αναβολη και μπαινεις με την αντιστοιχη εσσο.
νικος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από νικος »

Πρεπει να παρουσιαστω τον σεπτεμβριο στο ΚΕΤΘ στο σωμα τεθωρακισμενα. Μετα την βασικη εκπαιδευση με βυσμα φυσικα γινεται να παρω εσωτερικη μεταταξη αμα το λεω σωστα, δηλαδη να αλλαξω σωμα και να παω πχ πεζικο; Ή απαγορευεται βαση νομου;
Κωνσταντίνος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Καλημέρα παρουσιάζομαι ΚΕΥΠ στις 18/9 υλικου πολεμου, υπάρχει περιπτωση να μας αλλάξουν κεντρο δηλαδή από Λαμία να μας στείλουν Αυλωνα Θηβα Κόρινθο λόγω ότι μπορεί να μην χωράμε όλοι στους θαλάμους μιας και είναι μεγάλη ΕΣΣΟ η Ε?
Μιχαλης

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Καλησπερα. Πριν απο κανα χρονο ειχα κανει μια ερωτηση στο φορουμ αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο συγκεκριμενο thread. Τελος παντων ειχα ρωτησει αν απο Πολεμικο Ναυτικο που με ειχαν βαλει μπορουσα να αλλαξω σωμα σε στρατο ξηρας για να παω ειδικες δυναμεις και πολλοι μου ειπαν οτι δεν γινεται ή ειναι πολυ δυσκολο ακομα και αν κανω αιτηση αλλαγης στα ΡΟΥΦ. Απλα να αναφερω οτι εκανα αιτηση αλλαγης σωματος οταν εκοψα την αναβολη μου τον Ιουνιο και με αλλαξαν σε στρατο ξηρας, ειδικες δυναμεις. Παρουσιαζομαι ΚΕΕΔ τον Νοεμβριο. Οποτε επεστρεψα για να βοηθησω οποιον ενδιαφερεται για καποια παρομοια ερωτηση σαν την δικια μου (χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα μηνυματα των σελιδων). Καλη συνεχεια σε ολους!
Δημητρης

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπερα φιλε μου.
Θα ηθελα να σε ρωτησω τι δικαιολογια μπορεις να γραψεις στην υπευθυνη δηλωση για μεταταξη, μιας και η δικια σου εγινε δεκτη.
Κωστασ

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Κωστασ »

Ρε παιδια τελικα μεταταξεις γινονται η οχι; Γιατι εχω μπερδεφτει, αλλοι λενε οτι εχουν σταματησει αλλα ακουω κατα καιρους αλλους που βαλανε βυσμα και πηγανε αεροπορια η ναφτικο. Και σε εναν κοντινο ανθρωπο του είρθε χαρτι για πεζικο και με γνωστο τον πηγανε αεροπορια.

Τι ισχυει;
Άβαταρ μέλους
stamatis21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 13, 2017 12:28 am
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από stamatis21 »

Ειχα δηλωσει πριν 4 χρονια αεροπορια, πηρα αναβολη λογω σπουδων και τωρα αυτες τις μερες θα την διακοψω, αλλα θελω να παω δοκιμος στο στρατο ξηρας, τι μπορω να κανω τωρα; Θα ερθει παλι αεροπορια; Μπορω να αλλαξω σωμα; Ξερω ακουγεται τρελο οτι δεν θελω να παω αεροπορια...
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από giannismar »

Πρεπει να βαλεις βυσμα για να αλλαξει το σωμα γενικως.
Κωνσταντίνος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

πήρα φύλλο πορείας στο π. ν είναι στην Αμφιάλη και θέλω να πάω στο κ. ε πόρος τι μπορώ να κάνω για να πάω... την Δευτέρα μπενω έχω άδεια δεν έχω παρουσιαστεί ακόμα στην μονάδα.
Kwstantis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 09, 2017 7:08 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Kwstantis »

Πριν 3 χρόνια είχα δηλώσει στην στρατολογία ναυτικό τώρα είμαι σε αναβολή λόγο σπουδών και τελειώνω φέτος!Πλέον με το πέρασμα των χρόνων έχω αλλάξει γνώμη και θα ήθελα αν μπορώ, να αλλάξω απο ναυτικό σε στρατό ξηράς.

Επίσης κάτι είχα ακούσει οτι έχουν χαλαρώσει τα βύσματα και θα ήθελα να μάθω τι ελπίδες έχω αν κάνω έτοιμα για μετάταξη και να γίνει δεκτό.

Και κάτι τελευταίο. Τι πρέπει να κρατάω στη στρατολογία για να κάνω το έτοιμα και να οκιμάσω τις ελπίδες μου;

Μικ

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Μικ »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με απόσπαση σε μονάδα όπου δεν υπάρχει/ δεν μπορεί να δικαιολογηθεί το σώμα στο οποίο ανήκεις... Τι εννοώ; Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι κάνω εννιάμηνη θητεία και υπηρετώ σε κάποια μοίρα καταδρομέων από δική μου επιλογή (για ευνόητους λόγους αποφεύγω να αναφέρω λεπτομέρειες).

Έχω 6 μήνες ακόμα και δεν προβλέπεται να κάνω κάποια άλλη εκπαίδευση, στην ουσία δεν διαφέρουμε από πεζικό μετά τα ΠΕΝ και την πενηντάρα από άποψη εκπαίδευσης, το μόνο που κάνουμε είναι υπηρεσίες άρα δεν έχω κάτι να κερδίσω με την παραμονή μου στην μονάδα. Οι υπόλοιποι στρατιώτες είναι στην πλειονότητα τους ντόπιοι και φεύγουν με διανυκτερεύσεις κάθε τόσο, ενώ εγώ στις ολιγόωρες εξόδους μου δεν έχω να πάω κάπου γιατί το στρατόπεδο είναι στη μέση του πουθενά. Όλοι μου λένε αν έχω βύσμα να το βάλω και να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου.

Ας υποθέσουμε ότι έχω βύσμα το οποίο δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω μέχρι τώρα, μπορώ να πάρω απόσπαση στον τόπο μου αν θέλω αλλά με προβληματίζει το ότι εκεί δεν υπάρχουν καταδρομείς. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αλλάξω σώμα μετά από ότι πέρασα για να πάρω το πράσινο μπερέ... Αλλά δεν βλέπω και τον λόγο να κάτσω στη μαύρη μοίρα που είμαι η οποία δεν με εκτιμά καθόλου και με θέλει μόνο για σκοπετάνθρωπο σε αντίξοες συνθήκες. Δεν προβλέπεται να έχω άδεια η έξοδο της προκοπής για τους επόμενους 3 μήνες και φοβάμαι ότι θα μου στρίψει εκεί μέσα...

Οπότε, το κύριο που με απασχολεί είναι αυτό, μπορώ με ισχυρό βύσμα να έρθω στο πεζικό της περιοχής μου χωρίς να αλλάξω σώμα και να πάρω τα μόρια από τις ειδικές δυνάμεις όταν απολυθώ; Ξέρω ότι κάποιοι ενδέχεται να βρίσκουν παράλογες τις απαιτήσεις μου αλλά θα ήθελα ειλικρινές απαντήσεις... Καλές γιορτές.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης