Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Οι μετατάξεις δεν ξέρω αν απαγορεύτηκαν εν τω μεταξύ, αλλά το 1999 που πήγα εγώ πήρα μετάταξη. Βυσματική βέβαια, αλλά καθόλα νόμιμη.

Τώρα ως προς το να μην δηλώσεις τη μειωμένη θητεία βλακεία μου φαίνεται, αλλά εσύ αποφασίζεις.

Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι κατεταγμενος αεροπορια, απο μαλακια μου τοτε που περασα περιοδευον, αλλα θελω να παω ειδικες δυναμεις και πιο συγκερκριμενα λοκ. Υπαρχει προβλημα αν παω στην στρατολογια να το αλλαξω; Υπαρχει περιπτωση να μην με περνουν ειδ. Δυν. ; Πως μπορω να το αλλαξω; Αν τελικα αλλαζει αυτο κ μπω ειδ. Δυν. Ποσο καιρο περνει; Θα προλαβω την σειρα του φλεβαρη; ευχαριστω!

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

To ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ. Ήμουν αεροπορία και έκανα μετάταξη για στρατό ξηράς. Θα πας στρατολογία να σου δώσουν κάτι χαρτιά να τα στείλεις με επιστολή συννημένη στο ΓΕΕΘΑ. Στην επιστολή θα εξηγείς τους λόγους για τους οποίους θες μετάταξη(να υπηρετήσεις στα λοκ). Ρώτα και στη στρατολογία και θα σε κατατοπίσουν. Κάντα όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατί έχει γραφειοκρατία το όλο θέμα. Η μετάταξη θα γίνει σίγουρα δεκτή, μην ανησυχείς. Αρκεί να οργανωθείς λίγο γιατί πρόσεχε, αν το αφήσεις και πας αεροπορία μετά δεν μπορείς να αλλάξεις κλάδο ενόπλων δυνάμεων και να πας στρατό ξηράς. Αρχίκα μπορεί να σε καλέσουν ένα μήνα πριν να παρουσιαστείς στην αεροπορία, αλλά μία βδομάδα πριν μπεις θα σου στείλουν το νέο φύλλο πορείας για ξηρά. Απο κει μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις. Ελπίζω να σε κάλυψα.

τούρκοι, τούρκοι, θα πεθάνετε. Μπρος στην γαλανόλευκη θα γονατίσετε! Ι-μακ
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαιρεται
πριν μερικες μερες εκοψα την αναβολη για να μπω το φεβρουαριο. Επειδη ομως προκειται να κανω μεταταξη απο το ναυτικο (εκει με εριξαν) για τις ειδ. Δυν, θα πρεπει να στειλω ενα χαρτι (που να λεει οτι επιθυμω μεταταξη απο το ναυτικο στις ειδ. Δυν) στο γενικο επιτελειο εθνικης αμυνας στην αθηνα.
θα μου δωσουν την μεταταξη;

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Για τον νεαρό που ρωτάει αν θα γίνει δεκτή η μετάταξη η απάντηση είναι ναι. Έκανα και εγώ μετάταξη από την Π. Α στον Σ. Ξ για να πάω ειδικές δυνάμεις και μου έγινε δεκτή. Θα σε ειδοποιήσουν βέβαια λίγες μέρες πριν. Μπορεί να σου έρθει πρώτα το χαρτί για ναυτικό και 1 βδομάδα πριν πάρει ο Σ. Ξ άτομα θα σε ειδοποιήσουν για την μετάταξη. Αρκεί βέβαια να έχεις κάνει την αίτηση έγκαιρα αρκετό καιρό πριν παρουσιαστείς γιατί έχει γραφειοκρατία.
Στην στολή εξόδου μπαίνουν τα λοχιόσημα και τα δεκανόσημα, έγχρωμα βέβαια. Ο έφεδρος λοχίας είναι κατώτερος φυσικά από τον μόνιμο λοχία ΕΜΘ(από ΕΠΟΠ) και αυτός με την σειρά του κατώτερος από τον λοχία της ΣΜΥΝ. Μην γελιέσται με τα ΛΥΒ και τους έφεδρους βαθμοφόρους. Παλιότερα με τις μεγάλες θητείες (18,24 μήνες) μετράγανε αρκετά. Τώρα με το 12 μηνο είναι σχεδόν σαν απλοί φαντάροι. Όταν η μονάδα δεν έχει άτομα κάνουν κανονικότατα υπηρεσίες, απλά είναι λίγο ευνοημένοι ή συνήθως βγάζουν και οι ίδιοι τις υπηρεσίες με την εποπτεία φυσικά κάποιου στελέχους.
Όρκος απαράβατος. Λευτεριά ή Θάνατος! Ι-ΜΑΚ
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΤΜ για να κανεις μεταταξη πρεπει πρωτα να κοψεις την αναβολη. Θα χρειαστει να στηλεις στο Γ. Ε. ΕΘ. Α ενα πιστοποιητικο τυπου Α (ετσι λεγεται), και ενα χαρτι(κολλα αναφορας)που να λεει γιατι επιθυμεις να κανεις μεταταξη. Καλυτερα ομως να πας στο στρατολογικο γραφειο οπου ανηκεις για να σου πουν ακριβως τι πρεπει να κανεις.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Τα εκανα αφτα. Το τυπου Α ενα ''βυσμα'' που εχς ειπε θα το κανονισει αλλα μου ειπε τον γεναρη κ λεω μηπωσ ειναι πολυ αργα τοτε. Αν κανς την αναφορα γιαιτ θελω να αλλαξω ειμια οκ μετα; Δλδ υπαρχει περιπτωση να μου πουν γιοκ; Ποσο καιρο παιρνει; Κ αν εινια γεναρη κ εχω παρει χαρτη να παω αεροπορια μπορω να ατο αλλαξω τοτε;
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΤΜ γιοκ δεν νομιζω να σου πουν, γιατι χρειαζονται ατομα. Απο'κει και περα μαθε απο την στρατολογια μηπως μπορεις να πας κατευθειαν ε. Δ απο την αεροπορια. (ερχονται καποια ατομα απο τις ε. Δ και ζητουν ποιοι θελουν να πανε ε. Δ. )
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Μόνο το βύσμα σε φέρνει καρφί Αθήνα, δυστυχώς.

Τα μόρια έχουν δευτερεύουσα σημασία και δεν τα συγκεντρώνεις μόνο από τη μονάδα που υπηρέτησες.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

[
Ρε παιδια ειχα βαλει χοντρο βισμα για μεταταξη απο πεζικο στο ναυτικο... το βισμα μου λεει προχθες οτι ο υπουργος δεν θα κανει τωρα τον φλεβαρη καμια μεταταξη... ξερετε αν ισχυει αυτο; αν παω τελικα πεζικο μου ειπε οτι μπορει να με χωσει οπου θελω... που ειναι καλυτερα; υγειονομικο; ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από argeadas »

ΜΑΚΗΣ έγραψε:[
Ρε παιδια ειχα βαλει χοντρο βισμα για μεταταξη απο πεζικο στο ναυτικο... το βισμα μου λεει προχθες οτι ο υπουργος δεν θα κανει τωρα τον φλεβαρη καμια μεταταξη... ξερετε αν ισχυει αυτο; αν παω τελικα πεζικο μου ειπε οτι μπορει να με χωσει οπου θελω... που ειναι καλυτερα; υγειονομικο; ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...
Τη κόλυμα έχετε φάει όλοι με το Υ. Γ;

kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από kostas pharm »

ΜΑΚΗΣ έγραψε:[
Ρε παιδια ειχα βαλει χοντρο βισμα για μεταταξη απο πεζικο στο ναυτικο... το βισμα μου λεει προχθες οτι ο υπουργος δεν θα κανει τωρα τον φλεβαρη καμια μεταταξη... ξερετε αν ισχυει αυτο; αν παω τελικα πεζικο μου ειπε οτι μπορει να με χωσει οπου θελω... που ειναι καλυτερα; υγειονομικο; ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...


Φιλε μπορω να στο επιβεβαιωσω γιατι και ο δικος μου γνωστος μου ειπε οτι εχει δωθει γραμμη να σταματησουν οι μεταταξεις γιατι φωναζουν οι στρατιωτικοι οτι δεν εχουν φανταρους. Περιμενω και εγω το χαρτι για φλεβαρη.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Μου ειπαν οτι η πιο βισματικη θεση στο πεζικο ειναι το υγειονομικο στην αρτα... ισχυει; ξερετε ποσο διαρξει η βασικη εκπαιδευση; εγω πολιτικος μηχανικος τελειωσα... τελικα το διασταυρωσα κι απο ανθρωπο του μεσα απο το υπουργρειο εθν. αμυνασ... μεταταξεις τελος! μακαρι να τα γυρισουν τουμπα τελευταια στιγμη τωρα που πλησιαζουν εκλογες...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Να επισημάνω μόνο το εξής.

Άλλο το πεζικό, άλλο το υγειονομικό.

Το υγειονομικό δεν αποτελεί θέση του πεζικού, αλλά διαφορετικό Σώμα και για το λόγο αυτό απαιτείται μετάταξη.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε yandr να σε ρωτησω; Περιμενω αυτες τις μερες να ερθει το χαρτι, παρουσιαζομαι τωρα το φεβρουαριο. Εκανα μεταταξη απο το ναυτικο για τις ε. Δ. Ξερεις αν θα μου ερθει κατευθειαν να παω μεγαλο πευκο ή μπορει να με στειλουν π. Χ πεζικο και μετα να παω μεγ. Πευκο;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες