Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Prince_23 »

chris έγραψε:Γειά σας

Θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα:

Υπάρχει περίπτωση όταν η γυναίκα μου περιμένει παιδί, αλλά ζει στο εξωτερικό να με δώσουν άδεια; Αν ναι, πόσες μέρες δικαιούμαι;


Είναι καθαρά θέμα διοικητή. Ένας γνωστός ΕΠΟΠ παντρευότανε και επειδή έπεσε σε 12ημερο ασκήσεων του δώσανε 4 (!) μέρες μόνο!
chris

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από chris »

Εδώ πέρα λέει σχετικό link ότι μπορεί να σε δώσουν σε ειδικές περιπτώσεις από 10 εως 60 μέρες. Εξαρτάται αυτό επίσης από τον διοικητή της μονάδας που υπηρετείς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Prince_23 »

Ο διοικητής εγκρίνει τις άδειες και αν δεν τον ελέγχει και κανένας δεν τις δίνει. Σε Δόκιμο που χρώσταγε μαθήματα του έδωσε κανονική αντι για ειδική με την δικαιολογία οτι όταν τελειώσει η κανονική του θα του δώσει ειδικη! Αν είναι δυνατόν. Δυστυχώς μερικοι είναι μ@λ@κες και δεν υπολογίζουν τπτ. Αλλοι με ένα τηλ απο τον πατέρα δίνουν και τιμητική. Δοκίμασε τα πάντα αν είναι σοβαρός ο λόγος. Ε δεν θα πεθάνουμε και για το στρατό!
Anonymous

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Μια ερωτηση: ειμαι στρατευσιμος στην αεροπορια και ως τωρα δεν εχω παρει καθολου κανονικη αδεια απο τις 18 μερες που δικαιουμαι (βεβαια την παλεψα ευκολοτατα καθως στην αεροπορια εχω παρει αρκετα off κατα καιρους).

μου χαν πει οι προισταμενοι να μην παρω αδεια κανονικη καθολου και να βολευτω με τα off Και πως θα μου εδιναν ολη την κανονικη μαζεμενη στο τελος, δηλ θα μαφηναν 20 μερες τουλαχιστον πριν την ημερα απολυσησης.

τωρα ομως μου παν δεν εχουν αντικαταστατες και αρα δεν παιζει να μου δωσουν τιποτα.

εγω μπορω να κανω κατι για να διεκδικησω εστω χρηματικη αποζημιωση για την αδεια που δεν παιρνω;(καπου διαβασα στην ελευθεροτυπια πως αν καποιος δεν παρει κανονικη αδεια δικαιουται τουλαχιστον 50ευρω την ημερα).

σε ενα φιλο που αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα, του χρεωσαν εκ των υστερων την αδεια του σε off που ειχε παρει προηγουμενως.

μηπως γνωριζει καποιος καποια συμβουλη να προσφερει;gracias

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από yandr »

*Το φλουρί στην πρωτοχρονιάτικη πίτα αντιστοιχεί επισήμως σε άδεια. Προβλέπεται από διαταγή του ΓΕΣ και οι διοικητές είναι υποχρεωμένοι να τη δίνουν. «Στον οπλίτη που θα τύχει το νόμισμα, να χορηγείται 5ήμερη ειδική άδεια», αναφέρεται στην πάγια διαταγή του ΓΕΣ «9-41», που χρονολογείται από το 2002.

Στην ίδια διαταγή, προβλέπονται εορταστικές εκδηλώσεις στις μονάδες με χορωδίες, μουσική και θεατρικά σκετς, αλλά λόγω της μειωμένης επάνδρωσης σε ελάχιστα στρατόπεδα πραγματοποιούνται τέτοια. Πάλι καλά, γιατί δεν μειώνονται ούτε τις γιορτές οι σκοπιές: οι φαντάροι παίρνουν άδειες σε τρία γκρουπ και όσοι μένουν πίσω τραβάνε μεγάλα ζόρια.

Ελευθεροτυπία

Cuervo
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 9:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Cuervo »

Γενικα κι εγω αυτο σκοπευα να κανω, να μην παρω δλδ καμια αδεια και να τις παρω ολες στο τελος μαζεμενες. Δεν θα μου βγει κανενας μηνας λιγοτερος θητεια ετσι; Επισης οι αδειες για να δωσω μαθηματα στην σχολη αφαιρούνται απο τις συνολικες αδειες που δικαιούμαι;
Βλέπω οτι η ερωτηση σου είναι παλια. Πες μας τι εγινε στο τελος,

kop.fant
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 1:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από kop.fant »

Καλημερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται καποιος να παρει αδεια ενω τν ειχαν ζητησει για εφορευτικη επιτροπη στις εκλογες. Ειναι αναγκη να γυρισει για λιγο πισω, ειναι στην λερο πεζικο. Πως αλλιως μπορει Να παρει αδεια; Μπορω να κανω κατι εγω;
Anonymous

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδες μολις εμαθα οτι εμεινα στο λυκειο και παω για σεπτεμβρη, και μπαινω τον αυγουστο μεσα, υπαρχει περιπτωση να μου δωσουνε αδεια για να παω να γραψω; Ευχαριστω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κανονικα αδειες για ενδοσχολικες εξετασεις δεν προβλεπονται παρα μονο φοιτητικες (και αυτες με το ζορι και παντοτε ειναι στην κριση του Διοικητη λοχου και του Διοικητη της μοναδος σου).

Θα σου προτεινα να γραφτεις 'εικονικα' παλι σε κανα σχολειο και να παρεις ενα χρονο ακομη αναβολη!
Anonymous

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Κανονικα αδειες για ενδοσχολικες εξετασεις δεν προβλεπονται παρα μονο φοιτητικες (και αυτες με το ζορι και παντοτε ειναι στην κριση του Διοικητη λοχου και του Διοικητη της μοναδος σου).

Θα σου προτεινα να γραφτεις 'εικονικα' παλι σε κανα σχολειο και να παρεις ενα χρονο ακομη αναβολη!


ΑΔΕΡΦΕ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΚΟΜΑ, ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 3 ΧΡΟΝΙΕΣ. ΑΣΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩΕικόνα ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δυσκολα φιλε! Τι να σου πω αν θες ρωτα και στο Στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου να δεις τι θα σου πουνε! Γενικως ψαξτο!
Anonymous

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστω αδερφε, θα ειναι κριμα να μην γραψω, θα το ψαξω.
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Φιλε ενας γνωστος μου οταν τελειωσε η αναβολη του αν και ηταν α λυκειου πηγε φανταρος! Εφτασε 22 χρονων και ειναι ακομα Γ λυκειου! Και σημερα εμαθε οτι εμεινε παλι!Εικόνα
Anonymous

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση... Εχω παρει αναρρωτικη αδεια 15 ημερες κ θελω να ρωτησω αν τωρα δικαιουμε κ την φοιτητικη η αν την εχασα; Ευχαριστω...
SpellStormer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2009 2:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από SpellStormer »

Έχω κλείσει 10 μέρες στο στρατό και χτες βγήκα από ορκωμοσία... Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με τις άδειες!
καταρχήν από ότι διάβασα ανά 2 μήνες έχουμε συν 3 μέρες άδεια... Οποτε λογικά πάντα στο 9μηνώ θα έχουμε σύνολο 13 μέρες άδεια...
θέλω να ρωτήσω τα εξής.
καταρχήν η άδεια που πήραμε από την ορκωμοσία μας αφαιρεί καμια μέρα από τις άδειες που δικαιούμαστε;
γίνεται τις 3 μέρες ανά δίμηνο να τις κρατήσω να τις πάρο όλες μαζί τον τελευταίο μηνα;
και σχετικά με τις εξόδους. Αν είσαι κοντά στο σπίτι σου μπορείς να ζητήσεις διανυκτέρευση;
και ανά poses μέρες (περίπου) δίνουν έξοδο;
και κατι τελευταιο. Αν μου δωσουν τιμητικες μπορο να τις παρω οποτε θελω η πρεπει να τις παρω τη μερα που θα μου τις δωσουν;
συγγνώμη αν ρωτάω πολλά απλά έχω αγχωθεί πολύ με τον στρατό και δεν γνωρίζω και πολλά. Σας παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα γιατί μέχρι αύριο θα έχω φύγει για να παο πίσω στο στρατόπεδο...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες