Νούμερο αρβυλών

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Orochi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2012 11:54 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Orochi »

Πόσταρα και στο θέμα Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας για το πρόβλημα που έχω με την είσφρυση των νυχιών... Τα Nike μου είναι 49.5 για να έχουν λίγο χώρο να κινούνται τα δάχτυλα (θα φορούσα 48.5 αν δεν είχα πρόβλημα). Φαντάζομαι θα έχω πρόβλημα αν κρίνω από τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα;
Άβαταρ μέλους
pantelis23
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 4:31 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από pantelis23 »

Αλήθεια μέχρι τι νούμερα βγαίνουν οι αρβύλες;Και εγώ στο αθλητικό 47.5 φοράω για να έχω λίγο χώρο (0.5) για τα νύχια γιατί έχω προδιάθεση (2 φορές το έβγαλα).

Σκεφτόμουν για 47 για να είναι λίγο πιο fit ή να πω 48;

Αλλά μήπως τις έχουν μέχρι 46;

Δεν ξέρω τι θα κάνουν εγώ νύχι δεν ξαναβγάζω.

Ξαδερφός μου με θέμα στο νύχι φόραγε αθλητικά στο στρατό...

(με χαρτί στρατιωτικού γιατρού)

Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Dea_Lok »

pantelis23 έγραψε:Αλήθεια μέχρι τι νούμερα βγαίνουν οι αρβύλες;Και εγώ στο αθλητικό 47.5 φοράω για να έχω λίγο χώρο (0.5) για τα νύχια γιατί έχω προδιάθεση (2 φορές το έβγαλα).

Σκεφτόμουν για 47 για να είναι λίγο πιο fit ή να πω 48;

Αλλά μήπως τις έχουν μέχρι 46;

Δεν ξέρω τι θα κάνουν εγώ νύχι δεν ξαναβγάζω.

Ξαδερφός μου με θέμα στο νύχι φόραγε αθλητικά στο στρατό...

(με χαρτί στρατιωτικού γιατρού)


Τι είναι ρε φίλε το άρβυλο να βγαίνει μέχρι 46 ; Να πώ ότι φοράς 52 να σου πω θα δυσκολευτείς να βρεις (και πάλι όχι εσύ, οι απο πάνω σου). Όπως και να έχει σκέψου τι νούμερο φοράς σε παπούτσια που δεν είναι αθλητικά. Το ίδιο θα πάρεις στα άρβυλα.

Π. Χ 45-46 φοράω εγώ. Στα αθλητικά φοράω 47-47,5. Το άρβυλο μου ήταν 46 και ήταν άψογο απο άποψη μεγέθους στους 5 μήνες που τα φόρεσα μέχρι που πήρα δικά μου.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
pantelis23
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 4:31 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από pantelis23 »

Ναι όντως τα αθλητικά είναι πάντα πιο μεγάλο νούμερο. Σε κανονικό γύρω στο 46.5 φοράω... Να ζητήσω 47 λοιπόν;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Nassos »

Συνήθως τα άρβυλα τα ζητάς ένα νούμερο παραπάνω, γιατί μπορεί στο πλάτος το μικρότερο ή ίδιο με τα αθλητικά μπορεί να σε στενεύουν.

Επίσης, ένα νούμερο μεγαλύτερο σου δίνει ευχαίρια να φοράς και δεύτερο ζευγάρι κάλτσες στο πολύ κρύο.
Άβαταρ μέλους
pantelis23
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 4:31 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από pantelis23 »

Για 48 με κόβω λοιπόν.ΕΛπίζω να μην κολυμπάω...

Νομίζω πάντως πάτους για 48 δεν πρόκειται να βρω

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχουν. Το πολύ-πολύ κάνεις ένα τηλέφωνο και ρωτάς αν είναι διαθέσιμο το νούμερο 48.

Δές εδώ , εδώ , εδώ , εδώ , εδώ , εδώ , και εδώ

Άβαταρ μέλους
pantelis23
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 4:31 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από pantelis23 »

Οκ, ευχαριστώ.Αύριο λέω να πάω για λουκέτα και πάτους.

Σκέφτομαι για πάτους να δοκιμάσω πρώτα σε μαγαζί με ορθοπεδικά μπας και πετύχω τίποτα καλούς...

Σημείωση Στρατοπεδάρχη: Οι άσχετες ερωτήσεις διαγράφονται.

SteveMc
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 01, 2014 4:32 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από SteveMc »

bodybuilder625 έγραψε:0,5 εως και 1 νουμερο παραπανω δεν θα σου κανουν κακο. Ισα ισα που θα μπαινοβγαινει το ποδι πιο ευκολα και θα ειναι και λιγο πιο ανετες... Γνωμη μου παντα.
Για 44.5 στα αθλητικά παπούτσι να πάρω 45 ή 46;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Nassos »

Δοκίμασε το 46 με χοντρή κάλτσα.
Xristos

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Xristos »

Οι πατοι να ειναι στο νουμερο των αρβυλων; Η στο νουμερο του ποδιου;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Xristos έγραψε:Οι πατοι να ειναι στο νουμερο των αρβυλων; Η στο νουμερο του ποδιου;


Στο νούμερο του ποδιού καλύτερα για σένα ώστε να μην δημιουργείται τριβή κατά την άσκηση ή το απλό περπάτημα και σου κάνει φουσκάλες.

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Soap »

Σε αυτό το σημείο επιτρέψτε μου να σημειώσω τη δικιά μου εμπειρία όσων αφορά τα άρβυλα. Το νούμερο του ποδιού μου είναι 41, και όταν παρουσιάστηκα ζήτησα 42, όπως όλοι μου είχαν προτείνει (τάχα μου ξέρανε αυτοί) ώστε να μη με χτυπάνε, να μη κάνω φουσκάλες κι άλλα τέτοια. Μεγάλο λάθος και θα εξηγήσω το γιατί. Στην αρχή όλα κομπλέ, το άρβυλο ήταν αφόρετο, δεν είχα πρόβλημα. Στη πορεία όμως κι αφού είχα πάει στη μονάδα άρχισε με τη συνεχή χρήση να ανοίγει και κατέληξα να περνάω την υπόλοιπη θητεία μου βλασφημώντας. Παιδιά κυριολεκτικά σας λέω το πόδι μου κολύμπαγε εκεί μέσα, πράγμα που μου δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα στις ασκήσεις και τα τρεξίματα. Επίσης συχνά στραμπούλαγα το πόδι μου (ευτυχώς ποτέ σοβαρά) και γενικά ήταν βάσανο. Σας εκλιπαρώ παίδες, όταν παρουσιαστείτε με το καλό, να μη ζητάτε το άρβυλο ένα νούμερο μεγαλύτερο αλλά να το ζητάτε ακριβώς στο νούμερο του ποδιού σας. Θα σας στενεύει και θα ταλαιπωρηθείτε στην αρχή, ειδικά στο κέντρο αλλά μέσα στο μήνα θα χει ανοίξει όσο πρέπει και θα ναι ότι κομπλέ.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ 40 φοράω, αλλά πήρα 41 και 12 μήνες δεν είχα πρόβλημα. Οι πάτοι που χρησιμοποιούσα κρατούσαν σταθερό το πόδι μέσα στο άρβυλο, ακόμη και με "καλοκαιρινές" κάλτσες.

Δυστυχώς τα άρβυλα που δίνουν δεν έχουν δικό τους εσωτερικό πάτο και θέλει προσοχή τι είδος θα επιλέξεις από το εμπόριο.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Nassos έγραψε:Εγώ 40 φοράω, αλλά πήρα 41 και 12 μήνες δεν είχα πρόβλημα. Οι πάτοι που χρησιμοποιούσα κρατούσαν σταθερό το πόδι μέσα στο άρβυλο, ακόμη και με "καλοκαιρινές" κάλτσες.

Δυστυχώς τα άρβυλα που δίνουν δεν έχουν δικό τους εσωτερικό πάτο και θέλει προσοχή τι είδος θα επιλέξεις από το εμπόριο.


Συμφωνώ απολύτως με τον Nassos, εγώ φοράω 46,5 και τους ζήτησα 47, είχα αγοράσει και πάτους . Μάχιμοι 8 μήνες, για έναν μήνα δεν άξιζε να αγοράσω, στις φτέρνες βέβαια ακόμα έχω σημάδια από τα καρφάκια, λες και φορούσα πέταλα είναι.

Πάτους εμάς στο ΚΕΕΔ μας έδωσαν, αν ήταν πάτοι, αλλά δεν ήταν για κοινούς θνητούς, ήταν για φακίρηδες.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες