ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από panos2171 »

ΣΑΡΔΕΛΑ έγραψε:Καλησπερα επιτρεπετε στο Κεντρο Πυροβολικου Θηβας Κομποσχοινι; Αλλοι λενε ναι αλλοι οχι. Και τα παρακατω;
βελονες ραψιματος, παραμανες, οδοντοκρεμα, μπλοκακι σημειωσεων, ξυριστικα, μπατονετες, Φανελες Στρατιωτικες, σαμπουαν, σαπουνι, Αφρολουτρο, σφουγγαρι σωματος, νυχοκοπτη, κλωστη ραψιματος, στυλος, αρωματικες σολες,camel βαφη για τις αρβυλες,mp3, βιβλια αν ναι ποσα (εκτος αισχρων) , εικονες Της Παναγιας, Του Χριστου, Των Αγιων (τουλαχιστον μικρες) και εαν καποιος παρουσιαστηκε Εκει περσινος ας μας πει πως ηταν η κατασταση εκει γενικα (εψαξα και αλου αλλα δεν βρηκα και πολλα) .


To κομποσχοίνι επιτρέπεται εκτός από την ημέρα της επίσημης παρέλασης (στην ορκομωσία δλδ) αν κάνεις.
Άβαταρ μέλους
plirof
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 4:01 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από plirof »

Πυροβολικό Θήβας!333 σειρά μπήκα Ιούλιο, ήμουν 3 μοίρα, Β πυρχια!
Γενικά στην Θήβα Ζ Ω Α Ρ Α !!! Οι τουαλέτες είναι άθλιες, βρωμάνε από χιλιόμετρα μακρυά. Το ΚΨΜ είναι φαρμακείο (ένα κομμάτι λαστιχενιας πίτσας 1.80). Το φαγητό σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό. Συνήθως έχει ζεστό νερό για μπάνιο. Οι εγκαταστάσεις στην 3η μοίρα είναι καινούργιες σε σχέση με τις υπόλοιπες μοίρες. Έχουμε γυμναστήριο που γαμάει. Και κουρείο (!) Γενικά, λοχίες αξιωματικοί υπαξ/κοι είναι μες στο κόμπλεξ! Είναι στα @@ τους όλοι. Ο διοικητής της μοίρας πιο στα @@ του πεθαίνεις. Δεν ξέρει καν ποιους έχει λοχίες και αρχιλοχίες. Από οργάνωση για τον #$@%@ καβάλα. Κανείς δεν ενδιαφέρεται οπότε γενικά γι αυτό κάνεις ζωάρα. Όλοι περιμένουν μεταθέσεις για να φύγουν, ακόμα και οι αξιωματικοί. Ο πιο γαμάτος απ όλου ήταν ο ταξίαρχος. Κάθε βράδυ είχαμε θερινό σινεμά με καινούργιες ταινίες (!)

Προσπαθήστε να μπέιτε όργανα αποθηκάριοι γραφείς συντηρηση κτηριων χορτοκοπτηκα για να μην κανετε υπηρεσιες.
Μόνο αν είσαι κανενας ντουρντούβαλος θα σε τρέχουν. Οι περισσότεροι κανουν καμια υπηρεσια και μετά φιδιάζουν.
Αν μπορείτε να αποφύγεται παρέλαση καντε το! Μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ ME ΚΙΝΗΤΑ κλέβουν απίστευτα! Ειδικά τις τελευταίες μέρες που είσαι στο κέντρο, κλέβουν αβέρτα (σε μας μεσα σε 2 μερες εκλεψαν 2 samsung galaxy)

Σε γενικές γραμμές όμως από τα καλύτερα ΚΕΝ! Αν είσαι λίγο ξύπνιος θα περάσεις ζάχαρη

Ότι θέλετε ρωτάνε pm

Άβαταρ μέλους
Threepwood
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2014 12:35 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Threepwood »

Sorry φίλε αλλά τα λες λίγο λάθος.
Αυτό που πρέπει όλοι να θυμάστε είναι ότι πάτε ΣΤΡΑΤΟ, όχι κατασκήνωση. Προσαρμόστε λίγο τις προσδοκίες και τις απαιτήσεις σας, για όνομα του Θεού.

Εγώ ήμουν 331 (Β' ΕΣΣΟ)
Η 3η μοίρα είναι κολλέγιο.

Ναι οι τουαλέτες είναι βρώμικες, αλλά δε σου φταίει το ΚΕΠΒ για αυτό. Στη σειρά μου καθάρισα (μετά συγχωρήσεως) σκ@τ@ από τον κουβά των σκουπιδιών. Το ΚΕΠΒ φταίει γι'αυτό ή ο αρχικάφρος που πήγε και το έκανε; Φυσικά και θα ζέχνουν! Όπως επίσης θα ζέχνουν αν έχει ο Χ ουλαμός υπηρεσία τουαλέτες και αυτοί φιδιάσουν και δεν τον καθαρίσουν.

Επίσης ναι, το ΚΨΜ είναι ακριβό ΑΛΛΑ δεν αναφέρεις ότι είναι ΙΔΙΩΤΙΚΟ. Πράγμα που σημαίνει ότι
α. Δεν υπάρχει υπηρεσία ΚΨΜ
β. Έχει τα πάντα - μέχρι και φρέντο καπουτσίνο
γ. Το βράδυ επιτρέπουν να δεις αγώνες (έχει Nova!)
δ. Είναι σα να πηγαίνεις σε κανονική καφετέρια.

Επίσης το φαγητό, αν θυμηθούμε λίγο ότι μιλάμε για κέντρο εκπαίδευσης και όχι για το Hilton είναι εξαιρετικό.
Όσες φορές είχα υπηρεσία μαγειρεία είδα και τα πράγματα και ήταν όντως φρέσκα.
Το τι χαζομάρα άκουσα από καλομαθημένα παιδιά δε λέγεται: Μέχρι και ότι η καρμπονάρα που μας έφτιαχναν (!) δεν ήταν λέει τόσο καλή όσο στο La Pasteria. Μέχρι εκεί φτάνει η υπερβολή των φαντάρων!

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ.

Εγώ ήμουν 3η Μοίρα/Α' Πυροβολαρχία και πραγματικά οι λοχίες, οι αξιωματικοί, οι υπαξιωματικοί και τα όργανα ήταν στην πλειοψηφία και #@^&@! Τα άτομα. Κάναμε πλάκες, γελάγαμε, μας βρίζανε όταν αργούσαμε να ξυπνήσουμε και δεν ήμασταν ξυρισμένοι (αλλά πάντα μεταξύ αστείου και σοβαρού) και γενικά ναι, μας "πήζανε" πού και πού αλλά στο φινάλε έτσι πρέπει να κάνουν.

Αυτό που πρέπει να καταλάβετε, παίδες, είναι ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που ΠΡΕΠΕΙ να μάθετε για όταν πάτε στις μονάδες σας. Αν δε σας μάθουν πώς βαράνε προσοχή, πώς παρουσιάζεστε ή πώς γίνεται η αναφορά, όταν θα πάτε στις μονάδες σας θα πήξετε σε βαθμό να θέλετε να πάρετε αναβολή.
Αφού μπήκαμε (και μπήκατε/θα μπείτε) στο χορό του στρατού, πρέπει να μάθουμε και τα βήματα.

Ο καινούργιος ταξίαρχος ήρθε περίπου στα μέσα της εκπαίδευσής μου και ήταν όντως μια χαρά άνθρωπος και έδειξε και πολύ ενδιαφέρον για το φαγητό που τρώνε οι φαντάροι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε πει πως κάτι ζελεδάκια Στεργίου που μας δίναν για γλυκό δεν είναι γλυκό και πως πρέπει να τρώμε καλύτερα φαγητά (ελπίζω να κατάφερε να τ'αλλάξει από το Μάρτη).

Για την παρέλαση, εμένα προσωπικά μου άρεσε, αν και η κούραση ήταν απίστευτη τις τελευταίες μέρες. Αλλά για κάποιους που παίζει να είναι και η μοναδική, είναι κρίμα να χάσετε την εμπειρία.
Για τα κινητά, στο δικό μου ουλαμό όχι μόνο δεν υπήρξε τέτοιο θέμα αλλά τα παρατάγαμε και όπου βρίσκαμε και δεν έλειψε ποτε ούτε ένα χαρτομάντηλο, όχι κινητό. Τα άτομα κάνουν τον ουλαμό, όχι το ΚΕΠΒ. Στην αρχή να κλειδώνετε τα πάντα. Στην πορεία θα δείτε αν τα άτομα που είστε μαζί είναι ΟΚ ή όχι.

Γενικότερα μιλώντας, γιατί και εγώ κάπως έτσι κατέληξα σε αυτό το forum - ψάχνοντας δηλαδή πληροφορίες για το ΚΕΠΒ όταν έμαθα ότι σε αυτό θα παρουσιαστώ - το ΚΕΠΒ είναι ένα από τα καλύτερα και πιο "εύκολα" κέντρα εκπαίδευσης που υπάρχουν.

Δε χρεώνεστε όπλο (μόνο εκπαιδεύεστε στο λύσιμο-δέσιμο, τα μέρη του και πάτε για βολή οι Ι1, Ι2 και Ι3 ένοπλοι), δεν κάνετε πορεία, δε υπάρχουν καψώνια.

Το φαγητό είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, οι αξιωματικοί όπως και οι φαντάροι που θα συναντήσετε μπορεί να είναι από τους καλύτερους ανθρώπους έως τα χειρότερα ζώα αλλά αυτό δε λέει κάτι για το ΚΕΠΒ. Εσείς να είστε τυπικοί και δε θα σας ενοχλήσει απολύτως κανένας.
Ζωή και κότα το ΚΕΠΒ, μην ακούτε τίποτα. Θα σας λείψει απίστευτα όταν φύγετε και πάτε στις μονάδες σας.

Ελπίζω το μήνυμά μου αυτό να ηρεμήσει όποιον ψάχνει στην επόμενη ΕΣΣΟ πληροφορίες για το ΚΕΠΒ.
Και μην ξεχνάτε: Οι 9 μήνες περνάνε τόσο γρήγορα που στο τέλος λες "αυτό ήταν; Γι'αυτό ανησυχούσα; ".
Vakinho
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 9:12 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Vakinho »

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος είναι Εικόνα Μου έλειψε ήδη! ΚΕΠΒ Εικόνα (330 Α ΕΣΣΟ 4Γ)

Άβαταρ μέλους
plirof
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 4:01 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από plirof »

Προφανώς και δεν είπα ότι φταίει το ΚΕΠΒ αλλά οι ίδιοι οι φαντάροι. Οι αξ/κοι και οι Υπαξ/κοι κάνουν το στρατόπεδο και όχι οι φαντάροι.Όσο για αυτό που λες έχεις σίγουρα δίκιο, μετά στις μονάδες θα σου λείπει το ΚΕΠΒ Θήβας και θα το αναζητάς. Τα δεδομένα στις μονάδες είναι τελείως διαφορετικά και σίγουρα πιο αυστηρά :/

Εμείς ουσιαστική δουλειά κάναμε στα ΣΠΕΝ

ΜΥΕΑ

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ΜΥΕΑ »

Μηπως ξερετε ποτε μπαινει στο ΚΕΠΒ η Ε' ΕΣΣΟ φετος; Και για ποσο καιρο θα μεινει στο κεντρο;

Με ενδιαφερει πολυ διοτι ειμαι ΥΕΑ Α' στην ΣΠΒ και ανυπομονω να ελθουν οι νεοι αλφαδες ωστε να χαλαρωσουμε λιγο!

billgrm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2014 2:55 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από billgrm »

Απο της 15 μεχρι τις 18 σεπτεμβριου μπαινει η Ε ΕΣΣΟ φιλε...
Άβαταρ μέλους
Threepwood
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2014 12:35 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Threepwood »

ΜΥΕΑ έγραψε:Μηπως ξερετε ποτε μπαινει στο ΚΕΠΒ η Ε' ΕΣΣΟ φετος;Και για ποσο καιρο θα μεινει στο κεντρο;

Με ενδιαφερει πολυ διοτι ειμαι ΥΕΑ Α' στην ΣΠΒ και ανυπομονω να ελθουν οι νεοι αλφαδες ωστε να χαλαρωσουμε λιγο!



Λογικά γύρω στα μέσα Οκτώβρη θα έρθουν στις μονάδες. Κανα μήνα δεν κρατάει η βασική εκπαίδευση; Εγώ παρουσιάστηκα 10/3 και 10/4 ήμουν κιόλας με κίνηση για τη Μονάδα μου.
nikoskal
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 11:31 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από nikoskal »

Καλήμερα σε όλους, θα ήθελα να αναφέρω ότι το ΚΕΠΒ είναι ένα από τα καλύτερα κέντρα. Χτες ορκίστηκα κάτω από την γαλανόλευκη και απλα να πω οτι πέρασα ζωή και κότα ιδικά στην 3 μηρα.Εικόνα

Καλή τύχη σε όλους από θέμα μεταθέσεις και νεοσύλλεκτων από την επόμενη ΕΣΣΟ Εικόνα

Στρατιώτης Πυροβολικού

2014 Ε ΕΣΣΟ

334

Επεξαργασία μηνύματος : Απαγορεύεται να αναφέρονται ονόματα στρατεύσιμων δημόσια.

Robocop

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Robocop »

Στο ΚΕΠΒ στην αρχη της θητειας μας που μας καλουν, κανουμε γυμναστικη ή μονο ασκησεις και αγγαρειες; Εχω ακουσει οτι γυμναστικη δεν γινεται καθολου παραμονο πορειες και αγηματα
Άβαταρ μέλους
Threepwood
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2014 12:35 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Threepwood »

Robocop έγραψε:Στο ΚΕΠΒ στην αρχη της θητειας μας που μας καλουν, κανουμε γυμναστικη ή μονο ασκησεις και αγγαρειες; Εχω ακουσει οτι γυμναστικη δεν γινεται καθολου παραμονο πορειες και αγηματα


και γυμναστική γίνεται, αλλά πολύ λίγα πράγματα.
Ιδιαίτερα από τη στιγμή που θα αρχίσετε να κάνετε τα βήματα της παρέλασης, δε θα πολυκάνετε.
lalas

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από lalas »

3Η μοιρα 2η πυρ/χια ζωη και κοτα

ιδανικες συνθηκες (καλοριφερ και ζεστο νερο ολη τη μερα) και ολα τα στελεχη ηταν πολυ καλοι ανθρωποι απο το διοικητη της μοιρας και τον υπολοχαγο (μορφη) μεχρι τους λοχιες

Να ναι καλα ολοι τους

antonismas

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από antonismas »

Καλησπέρα παρουσιάζομαι 13 μαιου! Το λεωφορείο απο αθήνα για θήβα σε αφήνει στα διόδια. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο να μετακινηθούμε απο εκεί;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

antonismas έγραψε:Καλησπέρα παρουσιάζομαι 13 μαιου! Το λεωφορείο απο αθήνα για θήβα σε αφήνει στα διόδια. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο να μετακινηθούμε απο εκεί;


Μετακίνηση προς ΚΕΠΒ

boymikel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 6:09 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από boymikel »

Παρουσιαζομαι πυροβολικό θηβα - υγειονομικο !

Παρουσιάζεται κάποιος 18 - 1 - 16 Α ΕΣΣΟ ;

Εμπειρίες απ τ υγειονομικο ;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες