Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από kostas pharm »

Ενημερωτικα σας λεω το εξης: Ρωτησα τοτε τον πρωτο απο αυτους που γραφω: Εαν υποθετικα η Ελλαδα ερχοταν σε συγκρουση με την Γαλλια, τι θα εκανες; για ποιον θα πεθαινες; και η απαντηση του ηρθε αυθορμητη και χωρις κανενα προβληματισμο: Μα φυσικα για την Γαλλια! Ε οχι ρε παιδια... Δεν θα παρω...

Τους καταδρομικους χαιρετισμους μου προς ολους σας!


Τοτε και εμεις ευχαριστως να τον σκοτωναμε σε μια τετοια περιπτωσηΕικόνα οπως ειπε και ο γερος του μορια φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενουςΕικόνα Εικόνα
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από αβτζ »

Ας ελπιζουμε οτι ποτε δεν θα γινει πολεμος... Καταρχην η λεγεωνα δεν ειναι μια ομαδα οπως οι τοσες αλλες μοναδες ειδικων δυναμεων σχεδον υπαρχει μια ρομαντικη ατμοσφαιρα γυρω απο το ονομα της , ειναι η μοναδα με της περισσοτερες αποστολες παγκοσμιως , υπαρχουν μαχες [καμερονε] οπου πεσαν μεχρι ενος , υπαρχουν πολεμιστες θρυλοι[ντανζου] , υπαρχει μια τεραστια ιστορια πανω απο 150χρονων , η λεγεωνα ειναι κολτουρα δεν παει καποιος εκει οπως παει στην sas παει εκει για μια καινουργια αρχη. Τωρα καθαρα στρατιωτικα η λεγεωνα ειναι φοβερη μοναδα αλλα υπαρχουν και οι επιλεκτoi της λεγεωνας που ειναι το rep oι οποιοι ειναι πραγματικα απεχτοι πραγματικοι φωνιαδες ολα τα καλα παιδια. Τα ρει ειναι και αυτα μαχημοι αλλα χρησιμοποιουνται σαν επιλεκτο πεζικο. Παντως τα ρεπ ειναι φοβεροι.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Jrhellas »

Φιλε αβτζ δεν αμφισβητησα οπως ειδες ουτε τις δυνατοτητες ουτε την οποια αξια της Λεγεωνας. Αλλωστε ειδες οτι τονισα πως δεν αντιδικω με οποιον θελει να παει να καταταγει σε αυτην.

Εσυ τουλαχιστον εχεις δει αν δεν κανω λαθος τα οσα εχω γραψει και σε αλλα θεματα του forum και ξερεις πως δεν εχω διαθεση αμφισβητησης αλλα και κριτικης των οσων γραφονται.

Θα μου επιτρεψεις ομως να πω οτι οσο ρομαντικη η οτι αλλο και να ειναι η Λεγεωνα για εμενα δεν αξιζει να δωσεις το αιμα σου για αυτην αφου υπερασπιζεται αξιες και συμφεροντα ξενα προς της Πατριδας μας.

Οσο για το οτι απο εκει μεσα κανεις μια νεα αρχη θα συμφωνησω 100%. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι εκει καταφευγουν (χωρις να ειναι βεβαια κανονας) ατομα με αμφιβολο παρελθον, καταζητουμενοι και κοινωνικα αποβλητοι ωστε να κερδισουν ενα νεο εαυτο με οποια συνεπεια και αν εχει αυτο.

Και παλι χαιρετισμους και καλη επιτυχια σε οποιον παρολα αυτα επιλεξει να προχωρησει.

αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από αβτζ »

Φιλε jrhellaς δεν εχω καμια απολυτως διαθεση να κριτικαρω και εγω και ειδικα εσενα που απο οτι καταλαβα με αυτα που γραφεις εισαι γνωστης και καλο κομμαντο , ουτε και εγω θα εδινα και μια σταλα απο το αιμαμου για ξενη δυναμη. Η λεγεωνα παντα ηταν το μακρυ χερι της γαλλιας στους αποικοιοκρατικους πολεμους και τους λεγεωναριους παντα τους ειχαν αναλοσιμους μπωρει η λεγεωνα να ειναι Μαχημη αλλα η συμπεριφορα της γαλλιας προς την μοναδα δεν ειναι η καλυτερη.

andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από andybgr »

Ίσως να είμαι ο πρώτος που ανοίγει αυτό το θέμα εδώ... Ενδιαφέρεται κανείς να μπεί;

Πέρνουνε μέχρι 45 ετών, το μόνο που χρειάζεσαι είναι διαβατήριο... Αφού περάσεις όλες της εξετάσεις, υπογράφεις συμβόλαιο 5 ετών... Δεν απαιτήται στρατιωτική θητεία στη μητρική χώρα...

Ξέρει κανείς περαιτέρω πληροφορίες για τη λεγεώνα, σε τι επίπεδο βρίσκεται σε σχέση με άλλα τμηματα ειδικών δυνάμεων στον κόσμο; μερικοί από εσας που έχετε πάει στο Κόσοβο ίσως να τους έχετε δει... Απόψεις;

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Legion »

Ενδιαφερεσαι να μπεις; Ποσο χρονων εισαι;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από andybgr »

Είμαι 26... Ενδιαφέρομαι... Ήδη έχω ψάξει το θέμα, απλά θα ήθελα να μοιραστώ με όλους εδώ κάποια πράγματα γιατί απότι γνωρίζω έχουμε και μερικούς έλληνες εκει μεσα...

αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από αβτζ »

Το τυφεκιο ειναι το φαμας Εικόνα . Στο καλαι ειναι το ποιο μαχημο τμημα το 2 ρεπ που ειναι αλεξιπτωτιστες. Εχει ακομα τα ρει που ειναι πεζικο και καποια τμηματα μηχανικου < Γενειοφοροι> . Πολυ κακο ονομα εβγαλε μετα το βππ οπου ειχαν μαζευτει εκει ολοι οι ναζι απο τα εσες. Ολα μεςα λεγονται στα γαλλικα γιαυτο γνωση γαλλικων ειναι απαραιτητες αν και γινονται μαθηματα μεσα μετα το τελος της 5ετιας περνεις αν θες γαλλικη υπηκοοτητα και κανεις επανακαταταξη.

andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από andybgr »

Όσο για τη γαλλική γλώσσα καλό είναι αν δε θες να φας 'σφαλιάρες' από τους ανώτερους σου να ξέρεις και λίγα γαλλικά, τα βασικά τουλάχιστων...

Αργότερα κατα τη διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης, όταν σε στείλουν στην 'φάρμα' σου μαζι με τους υπόλοιπους της ομάδας σου, μεταξύ σας θα υπαρχουν και 1-2 άτομα που μιλάνε γαλλικά για να σας βοηθήσουν να μάθεται τη γλώσσα.
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από tigionapas »

Στο youtube εχει πολλα βιντεακια απο την λεγεωνα. Δειτε τα! Απο εκει και περα εχω να πω πως πας εκει οκ. Αν θα γυρισεις ξερεις; Δεν ειναι και τα καλλιτερα παιδια μεσα. Παλια μπηκαν πρωην ες ες μετα πρωην βιετναμεζοι, τωρα πολλοι σερβοι!
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από tigionapas »

Οπου γινεται ενας πολεμος και τελειωνει μετα πολλοι απο αυτην την χωρα μπαινουν στην λεγεωνα! Ετσι δεν καναμε και εμεις μετα τον πελοποννησιακο πολεμο; Δεν καναμε του κυρου την αναβαση μισθοφορικα; Χαχαχαχα

Και εμεις καλα παιδακια ειμαστε ! Φτουμας βρε ! Απο παλια στο κουρμπετη

Αυτα δεν καναμε και στην σρεμπρενιτσα;

andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από andybgr »

Θυμάμε ένα απόσπασμα στο youtube που έλεγε...

Μετα τον Β'Παγκόσμιο Πόλεμο, κατατάχθηκε στη λεγεώνα ένας Ρώσσος Στρατηγός...

Μια μέρα, καθώς ο Γάλλος στρατηγός Επιθεωρούσε τους λεγεωνάριους του, είδε κάπιον με πολύ γνωστή φυσιογνωμία... Των ρώτησε τι δουλειά έκανε πριν μπει στη λεγεώνα... και λεγεωνάριος απάντησε:

"ήμουν Στρατηγός, Στρατηγέ"

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Jrhellas »

tigionapas έγραψε: Ετσι δεν καναμε και εμεις μετα τον πελοποννησιακο πολεμο; Δεν καναμε του κυρου την αναβαση μισθοφορικα; Χαχαχαχα

Αυτα δεν καναμε και στην σρεμπρενιτσα;

Εγινε και στην Σρεμπρενιτσα ναι... ομως θα μου επιτρεψεις να πω οτι ΟΧΙ μισθοφορικα

tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από tigionapas »

Ok! Αν και τα χρηματα δεν διδωντε παντα στο χερι και φυσικα δεν ειναι παντα μετροιτα! Μπορεις να πληρωθεις πχ κανοντας πιατσικο σε ενα σπιτι που μολις εκαψαν οι συντροφοι σου! Καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες