Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιουροφάιτερ TRANCE τι; το ραφαλε f4 ποτε βγαινει;

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Filippos »

UFO υπαρχουν αναβαθμισεις στα αεροσκαφη, ειδικα στα καινουργια(συνηθως οτι πολυ καινουργιο και μαλακια, αλλα αυτο το λεω εγω :))

λοιπον το Γιουροφαιτερ ξεκινησε σαν Tranch 1(παρτιδα/σειρα 1), οι πρωτες παραλλαβες ηταν παρτιδας 2 και απο το 2010 αρχιζει η παρτιδα 3, η οποια θα ειναι και η πιο τσουχτερη(σε θεμα τσεπης)

οσο για τα ραφαλ, εδω δεν βγηκαν καλα σε F3 και εσυ περιμενεις το F4.

Βασικα δεν ειναι τοσο αστοχη η σκεψη σου, καθως υπαρχουνε αμφιβολιες αν τα Ραφαλ ειναι αρκετα ικανα, ετσι δεν θα μας συμφερε να υπηρχε ακομα μια αναβαθμιση ακομα

Anonymous

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Anonymous »

Αρα λογικα για Γιουροφαιτερ trance 3 μασ παιρνει ετσι; Η να περιμανε για ραφαλε F4;

Δυσκολα τα πραγματα.. Σπαζοκεφαλια...

Αλλα μαλων η αποφαση εχει παρθει.

Παντοσ αν και με πιανει αλεργεια με το F16, μια μικρη αγορα (10) block 52 +A δεν θα ηταν κακη. Ειναι φθυνο το ριμαδι. Με την προηποθεση βεβαια να βγει ο Ομπαμα και να δουμε την αλαγη στην διπλοματια με τα σκοπια...

So give me the chance my nigre!!!Yo men,give me 5!!!

Ομπαμα και τα μιαλα στα κακελα!!!

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Filippos »

UFO έγραψε:Αρα λογικα για Γιουροφαιτερ trance 3 μασ παιρνει ετσι; Η να περιμανε για ραφαλε F4;

Δυσκολα τα πραγματα.. Σπαζοκεφαλια...

Αλλα μαλων η αποφαση εχει παρθει.

Παντοσ αν και με πιανει αλεργεια με το F16, μια μικρη αγορα (10) block 52 +A δεν θα ηταν κακη. Ειναι φθυνο το ριμαδι. Με την προηποθεση βεβαια να βγει ο Ομπαμα και να δουμε την αλαγη στην διπλοματια με τα σκοπια...

So give me the chance my nigre!!!Yo men,give me 5!!!

Ομπαμα και τα μιαλα στα κακελα!!!

καλα που ζεις; πριν 2-3 χρονια δεν ηταν ρε παιδια που ακυρωσε η κυβερνηση την αγορα 10 F-16 Βlοck 52+ Adv;

κοιτα δεν ξερω, αλλα πιστευω οτι σιγουρα θα παρουμε Rafale;

1) Ειναι πιο φτηνο απο τα ΕF

2)συμβατικο με τα οπλα που εχουμε

3)ειναι απο ενα κρατος που μας εχει στηριξει σε ολους τους τομεις(μας εδωσε τα SCALP οταν οι πουστηδες οι αμερικανοι δεν θελανε να μας δωσουνε τα JASSM, μας στηριξε στο Βουκουρεστι κ. α)

ωστοσο αν θα ακολουθησει και μια μικροτερη αγορα ΕF(γυρω στα 40 συνολικα) δεν ξερω. Αν και θα ηταν καλυτερα, γιατι με τα Rafale θα ειναι δυσκολο να εχουμε την εναερια υπεροχη

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Βρε συ Φίλιππε, τώρα τελευταία πολύ αθυρόστομος μας έχεις γίνει στα σχόλιά σου! :) Πολύ αγανάκτηση! ;)

Είσαι και χουβαρντάς με τα λεφτά που θα ξοδευτούνε!!!:P
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Filippos »

οτι ειμαι ανοιχτοχερης οκ, αλλα ειπα οτι αν ακολουθησει αγορα EF.

αλλωστε σιγα ρε συ ΜΑρκο. Συνολικα δηλ εσυ πιστευες οτι θα παρουμε 40 αεροσκαφη 4ης γενιας; Γιατι εγω σου λεω οτι στην επομενη 20ετια θα παροουμε γυρω στα 100-120, ενω οι γειτονες 140 F-35

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Δηλαδή γενικά είμαστε ανοιχτοχέρηδες σαν χώρα :)
Anonymous

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Anonymous »

Το ξέρω για την ακύρωση ρε Filippe.

Έχεις δίκιο MARKO για τον Filippo. Επειδή είναι φιλομαθείς, έχει αναβαθμίσει κάπως τις γνώσης του σε αμυντικά θέματα σε σχέση με πριν... Αλλά από ότι βλέπεις η γνώση αντί να του δώσει σοφία του δίνει αλαζονεία. Συχνό φαινόμενο.Φιλικά πάντα.

Όσο αναφορά το (ανοιχτοχέρηδες σαν χώρα). Ε τι να κάνουμε με αυτούς τους γείτονες που μπλέξαμε; Δεν συνορεύουμε με την Ελβετία και το Βέλγιο.

Αφού δεν μπορούμε να πάρουμε SU-35 εγώ είμαι με RAFALE.

Κάνε δώρο καμία αναβάθμιση των μιράζ ρε Σαλονικιέ, υπάρχουν και οι φρεγάτες.

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Filippos »

κοιτα εγω πιστευω οτι το Rafale μονο του δεν κανει. Οπω παντα θα δυσκολευομαστε να εχουμε την εναερια υπεροχη. Γιατι λοιπον αντι να παρουμε συνολικα 120 Ραφαλ, να παρουμε 60 Ραφαλ και 40 EF.

Τα EF ειναι πολυ πιο γρηγορα απο F-35 και Ραφαλ, εχουνε απιστευτη ευελιξια και την ικανοτητα συμπλοκης χωρις ρανταρ, κατι που μειωνει πολυ το ιχνος. Επισης το ΕΦ εχει εξαιρετικα συστηματα Αυτοαμυνας΄. Και το θεμα δεν ειναι μονο ικανοτητων. Μια τετοια αγορα θα μας φερει κοντα στις EADS και ετσι θα αναβαθμιστει σε μεγαλο βαθμο η ΕΑΒ

Οκ UFO δεν με πειραζει. Αλλα εσυ Μαρκο, αντι να λες τα λαθη τα δικα μου, γιατι δεν μας παρουσιαζεις την δικη σου αποψη;

Anonymous

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Anonymous »

Το (δυσκολευόμαστε) και κύριος το (πάντα) που κολλάει;

Kαι εμένα μου αρέσουν και τα 2! Τα ρημάδια. Αλλά τελικά θα έπαιρνα μόνο ραφαλε.

Δεν γίνεται να έχουμε καμία 10αρια τύπους στην Π. Α. ούτε 2 τύπους δικινητήριου. Είναι μεγάλο λάθος κάτι τέτοιο, ανεξαρτήτως των δυνατοτήτων των αεροσκαφών.

Το f-35 είναι ένα ιπτάμενο τούβλο, το οποίο έχει ως Αποστόλη να κάνει μια αιφνιδιαστική προσβολή ξηράς και χωρίς να γίνει εύκολα αντιληπτό. Τα πτητικά του χαρακτηριστικά είναι μάλλον χειρότερα και από αυτά του f-16.

Δεν έχει καμία ελπίδα στις αερομαχίες απέναντι μας, ότι και να επιλέξουμε! Ούτε θα είναι και τόσο stealth όσο νομίζουν μερικοί.Υπάρχει περίπτωση να μην το βλέπει ας πούμε το S-400 η κάποια αναβάθμιση του patriot η τα καινούρια ραντάρ;

Υπάρχει νομίζεις περίπτωση η Αμερική να δώσει σαφή πλεονέκτημα στην απέναντι πλευρά; Με τίποτα και ποτέ... Μαϊμού stealth θα τους δώσουν. Άσε που θα τους κάνουν ποιο εξαρτημένους και θα τους ελέγχουν ευκολότερα , γιατί αυτή η σαβούρα θέλει συνεχή ανταλλακτικά για να παραμένει (υποτίθεται) stealth...

Και όταν ακούω γεια bvr μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! Μήπως να βγάζαμε και τα πολυβόλα από τα αεροσκάφη; Περιττό βάρος ε; Εικόνα Κανένας πόλεμος δεν κερδίστηκε με τοξοβόλους! Χρειαζόταν και η πρώτη γραμμή μάγκες.Με σπαθιά.

Oμπαμα και τα μυαλά στα κάγκελα!!Give me f-22s my nigre!Υο men,give me 5!!! Εικόνα

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Filippos »

κοιτα δεν νομιζω δα οτι οι Ελληνες πιλοτοι ειναι πολυ ανωτεροι των Τουρκων, και ουτε πιστευω αυτα που λενε: Εχθεςπαραβιασαν τον εχρικο εναεριο χωρο 4 F-16, αλλα σηκωθηκαν 2 Ελληνικα και τα αναχαιτησαν αμεσως

οκ πιστευω οτι εχουμε καλη αεροπορια, αλλα και οι Τουρκοι εχουνε.

Οσο για το F-35, εχεις δικιο για το stealth, αλλα οχι για τα υπολοιπα. Το F-35A εχει αρκετες ικανοτητες αεροπορικης υπεροχης(αλλιως δεν θα ειχε τετοια εξαγωγικη επιτυχια)

επισης μην ξαχνας οτι με αυτα τα αεροσκαφη αποσυρουμε τα Φαντομ, τα Κορσαιρ και 17 Μιραζ. Επισης αμα παρουμε Ραφαλ, τα Μιραζ 2000-9 θα αποσυρθουν γρηγορα(γυρω στο 2030) καθως σε περιπτωση ενταξης των Ραφαλ, ο μοναδικος ρολος των Μιραζ θα ειναι η αεροπορικη υπεροχη. Τα μιραζ δεν θα εχουνε την ικανοτητα τοτε να αντιμετωπισουν αεροσκαφη επομενης γενιας(υπολογιζω οτι θα μιλαμε παλι για τετοιο θεμα το 2035-40), οποτε...

Anonymous

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγω παντοσ επιμενω οτι το f-35 κανει κυριοσ για κρουση.

Δεσ και τι εγεινε στην προσομοιωση...

Τα παλια μιραζ τα εχουμε για να κουβαλανε exocet.(ναυτικη κρουση)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από yandr »

Επανέρχεται ο Γάλλος πρόεδρος Ν. Σαρκοζί με νέα πρότασή του στην Ελλάδα για αγορά 30-40 μαχητικών αεροσκαφών Rafale, παίρνοντας πίσω τα 20 παλαιά Μιράζ 2000 που αγοράστηκαν το 1985 και με πρόβλεψη η αξία τους να συνυπολογιστεί στη νέα συμφωνία.

Η κίνηση εντάσσεται στον νέο κύκλο άσκησης πιέσεων προς την Ελλάδα από φίλους και συμμάχους στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ να προτιμηθούν οι βιομηχανίες τους, που αναμένεται να ανοίξει με αφορμή τις συναντήσεις που θα έχει ο Κ. Καραμανλής τις επόμενες ημέρες στο ΝΑΤΟ και την Ε. Ε. καθώς και την επίσκεψή του στο Παρίσι στις 9 Απριλίου.

Στην «αερομαχία» για το συμβόλαιο του 1,2 δισ. Ευρώ χωρίς τα βλήματα και τις βόμβες λαμβάνουν μέρος, εκτός από το γαλλικό Rafale, το Γιουροφάιτερ που κατασκευάζουν τέσσερις ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Βρετανία, Ιταλία και Ισπανία), το Γκρίπεν (Σουηδία) και από αμερικανικής πλευράς το αναβαθμισμένο F-16 και το F-35 (Λόκχιντ) όπως και το νέο Super Ηornet F-18 (Μπόινγκ).

ΤΑ ΝΕΑ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Πως το εννοούν "να τα πάρουνε πίσω";

Πάντως με την ψυχρολουσία από την κυβέρνηση Ομπάμα, την αμερικανική προσφορά θα πρέπει να την σκεφτούμε με άκρως πολιτικά κριτήρια.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Aερομαχίες 4ης γενιάς για 3 δισ. ευρώ

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε:Επανέρχεται ο Γάλλος πρόεδρος Ν. Σαρκοζί με νέα πρότασή του στην Ελλάδα για αγορά 30-40 μαχητικών αεροσκαφών Rafale, παίρνοντας πίσω τα 20 παλαιά Μιράζ 2000 που αγοράστηκαν το 1985 και με πρόβλεψη η αξία τους να συνυπολογιστεί στη νέα συμφωνία.


Με βάση τις τιμές του 1985;

Μου φαίνεται ότι μάλλον η Γαλλία θα είναι ο μοναδικός χρήστης των Rafale.

Αλήθεια, γιατί δεν αγοράζουμε μερικά Mirage 2000-9 των ΗΑΕ;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες