ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
triantas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 04, 2008 4:18 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από triantas »

Εγώ έχω μια ερώτηση να κάνω... ισχύει οτι δεν ελέγχουν αν ειναι αδερφές στις ε. δ. καταλάβατε τι εννοώ ετσί;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

xrhstos13 έγραψε: Ακουσα πως παιρνουν 35% παιδια τριτεκνων , ισχυει ;

Μάλλον έχω χάσει επεισόδια.

Στις ειδικές δυνάμεις αναφέρεσαι;

Αν ναι, με τίποτα δεν ισχύει κάτι τέτοιο !!!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

triantas έγραψε:Εγώ έχω μια ερώτηση να κάνω... ισχύει οτι δεν ελέγχουν αν ειναι αδερφές στις ε. δ. καταλάβατε τι εννοώ ετσί;
Πουθενά δεν γίνεται τέτοιος έλεγχος.

Αυτοί που 'τρώνε' πόρτα είναι κυρίως τραβεστί και άλλες κραγμένες περιπτώσεις, που παίρνουν αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή και απαλλαγή.

xrhstos13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:07 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από xrhstos13 »

yandr έγραψε:
xrhstos13 έγραψε: Ακουσα πως παιρνουν 35% παιδια τριτεκνων , ισχυει ;

γενικα για εποπ

lamia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 4:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lamia »



Εγώ έχω μια ερώτηση να κάνω... ισχύει οτι δεν ελέγχουν αν ειναι αδερφές στις ε. δ. καταλάβατε τι εννοώ ετσί;



Πουθενά δεν γίνεται τέτοιος έλεγχος.

Αυτοί που 'τρώνε' πόρτα είναι κυρίως τραβεστί και άλλες κραγμένες περιπτώσεις, που παίρνουν αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή και απαλλαγή.


τωρα ειλικρινα δεν γινονται τετοιοι ελεγχοι; για αυτο μετα πατρευονται μεταξυ τους!!! και οπως ειπαν και εχθες στον τριανταφυλλοπουλο καλυτερα τα παιδια μας στον ταφο παρα στα τεσσερα!!! που παει αυτι ι κοινωνια

Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

για οποιον γνωριζει... αν μπορει ας με απαντιση... εγω το νοεμβριο θα μπω μεσα και εχω δηλωση ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ αν με παρουν με το καλο... θελω να μπω σαν Δυνάμεις Αμφίβιων Καταδρομών εκει που θα ειμαι θα μπορεσω να μεινω μονιμα σε αυτοιν την μοναδα...

Ευχαριστω...

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Eαν δηλωσεις ΕΠΟΠ και περασεις τοτε θα φυγεις απο την μοναδα εαν
εχεις μπει μεσα και θα πας για εκπαιδευση Μ. Πευκο, Ρεντινα, ΣΧΑΛ και αναλογως ειδικοτητας ισως και πουθενα αλλου.

Μετα να ξερεις οτι απο οτι μας ελεγαν τα στελεχη τουλαχιστον αλλα και
ισχυει συνηθως οτι οι περισσοτεροι ΕΠΟΠ θα πανε αμφιβιοι για τα πρωτα
3 χρονια(δεν λεω πως ετσι ειναι αλλα ετσι μας ειπαν, μην παρεξηγουμαστε)

ΞΕΧΑΣΤΕ το οτι θα πατε καπου και θα μεινετε εκει αμεταθετοι αν δεν εχετε καποιο χοντρο βυσμα. Θα πατε οπου σας στειλει η υπηρεσια, ΕΠΟΠ δεν πανε για βολεμα αλλα για να καλυπτουν ΑΝΑΓΚΕΣ(ιδανικα).

Απο εκει και περα βεβαια μπορει να παρετε ευνοικες μεταθεσεις αλλα δεν θα ειστε για μια ζωη σε μια μοναδα...
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »


GENERAL, ΕΠΟΠ ειδικες δυναμεις δεν παιζει να μην πας αμφιβιος καποια
στιγμη. Δεν ξερω αν το ειχα πει σε εσενα παλι αλλα φοβασαι το νερο η ειναι θεμα μεταθεσης; Εαν ειναι με το νερο προσπαθησε να ξεπερασεις τον φοβο σου σιγα-σιγα, δεν ξερω εαν υπαρχει προβλημα ομως για μονιμος σιγουρα να σου πω.

Επισης για τυφεκιοφορος, νοσοκομος καταδρομων και ειδικων αποστολων εξεταζεσαι σε κολυμβηση 50 μετρα μετα την καταταξη σου, συμφωνα τουλαχιστον με το εντυπο για τους ΕΠΟΠ, τωρα εαν πας δεν ξερω τι θα γινει.

Εαν ειναι θεμα μεταθεσεων επειδη εισαι βορειοελλαδιτης θα το υποστεις αναγκαστικα, δεν επιλεγεις εσυ που θα πας... καποια μεταθεση σου λογικα θα ειναι και σε νησι...
D0D0
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 06, 2008 10:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D0D0 »

φιλε green berets ευχαριστω... και μια αλλη ερωτηση πως μπορω να παω Μ. Υ. Κ και να μεινω εκει...

δεν με ενδειαφερη αμα ειμαι μακρια απο τον τοπο μου... αρκει να παο εκει που θελω και ας με στειλουν εκει που πρεπει... δεν εχω κωλημα

ααα δεν πιστευω να πιραζουναι τα τατουαζ... ;

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



MONIMOΣ ΟΥΚ απο ΕΠΟΠ ΠΝ. Για σχολειο της ΔΥΚ(7 μηνες) και απο
ΣΞ αλλα μετα γυρνας πισω στην μοναδα σου.
GENERAL

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GENERAL »

ΜΕΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΑΜΦΙΒΙΟΣ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ. ΜΕΤΑ ΤΑ ΤΡΕΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΟΡΙΝΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΕΤΣΙ;

D0D0

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D0D0 »

ρε φιλε green bertes μπορω να παω ΕΠ. ΟΠ στο Π. Ν σαν Μ. Υ. Κ... ; αλλα χωρεις να με στειλουν εκει που θελουν αυτοι... ;

ασε ασε εχω πολλεσ αποριες..ΕικόναΕικόνα

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Νομιζω οτι ειχα γραψει απαντηση για τον General που πηγε;
Μηπως εχω αρχισει να τα χανω; Οπως και να εχει:

GENERAL: Εξαρταται. Βαλε αυτην την λεξη καλα στο μυαλο σου, τιποτα δεν ειναι σιγουρο στον στρατο. Εαν εισαι "τυχερος" μπορει μετα να κοβεις βολτες σε ορεινες μοιρες,2α ΜΑΛ και Ζ-ΜΑΚ ας πουμε αλλα μπορει και να ξαναπας, δεν υπαρχει εγγυηση για αυτο. Οπου σε χρειαζονται θα σε στειλουν.

DODO: Δεν θα πας κατευθειαν για το σχολειο της ΔΥΚ, πρεπει να σου δωσει
αδεια και ο κυβερνητης του πλοιου, το ειχε γραψει εδω και ενα αλλο παλικαρι που ηταν ΕΠΟΠ ΠΝ γιατι σε παιρνουν για το πλοιο. Ειναι και λογικο εξαλλου, το ιδιο συμβαινει και στον στρατο ξηρας.

Εγω θα σου πω και κατι αλλο ομως: Εαν δεν περασεις την εκπαιδευση βατραχανθρωπου, μετα θα γουσταρεις στο ναυτικο; Εαν θες Ειδικες Δυναμεις πηγαινε ΣΞ αν θες την αποψη μου και βγαλε οταν μπορεσεις εαν τα καταφερεις το σχολειο της ΔΥΚ. Εαν θες μονο βατραχανθρωπος εαν δεν τα καταφερεις μπορει να το μετανιωσεις πικρα για αυτην σου την επιλογη μετα(εαν δεν το εχεις μετανιωσει απο πριν μπεις στο σχολειο).

Αν παντως λεμε τωρα τα καταφερεις, ως υπαξιωματικος νομιζω οτι μπορεις να μεινεις μονιμα στις ΟΥΚ... σε αντιθεση με αξιωματικους που παιρνουν και μεταθεσεις...
D0D0
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 06, 2008 10:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D0D0 »

και κατι αλλο πρασινε... αν παω ΕΠ. ΟΠ Σ. Ξ στης Ε. Δ μπορω να περασω οτι σχολει θελω... ενοω και ΣΧΑΛ και ΔΥΚ... κτλ ασχετα το τι θα εχω δηλωση για να μπω... ;

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Ναι. Αλλα και τοτε για σχολειο υποβρυχιων καταστροφων να ξερεις οτι δεν
θα σε στειλουν με την μια, αφου τελειωσεις την κανονικη εκπαιδευση γιατι ΕΠΟΠ παιρνουν για να τους καλυπτουν βασικες αναγκες. Εαν πας σε μοναδα
αμφιβιων θα σου δωθει πιο ευκολα η ευκαιρια αλλα πρεπει να εισαι σε πολυ καλη φυσικη κατασταση και "επαγγελματιας" για να σε αφησουν να πας, δεν ρισκαρουν να στειλουν ατομα που πιστευουν οτι δεν εχουν δυνατοτητες να ανταπεξελθουν γιατι δεν θελουν να χανουν κοσμο απο την μοναδα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες