ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΕΠ.ΟΠτης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 5:36 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΕΠ.ΟΠτης »

Αλλη μια ερωτηση εχω να κανω, τι ειναι ΕΠ. ΟΠ Ειδικες Δυναμεις; Εννοω τι διαφορες εχει απο ολα τα αλλα σωματα; Καλυτερα λεφτα; Τερμα η αγκαρια; και οτι αλλο γνωριζετε παρακαλω γιατι ειμαι βαθεια νυχτομενος.Εικόνα

Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΑΥΤΙΚΟ. ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΕΡΙΑ. ΚΑΤΑ ΤΡΙΤΟΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΦΡΕΓΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΕΤΑΡΤΟΝ ΕΠΟΠ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΦΑΕΙ Η ΑΓΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΕΤΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΑΛΕ ΕΠΟΠ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟ
ΕΠ.ΟΠτης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 24, 2008 5:36 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΕΠ.ΟΠτης »

Εχει στην Σαλαμινα στρατο ξιρας για ΕΠ. ΟΠ; Αν ναι τοτε σιγουρα 8α κοιταξω για στρατο ξιρας γιατι οπως ειπα και πριν θελω κατι για Σαλαμινα μερια. Ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.Εικόνα

288 ΜΑRINE

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από 288 ΜΑRINE »

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΔΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΞΗΡΑΣ ΣΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια εποπ ναυτικο; ειναι οκ;
Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Ενδιαφέρομαι γα εποπ στο ναυτικό. Έχω ακούσει όμως ότι δεν υπάρχουν και οι καλύτερες συνθήκες εκεί. Οι περισσότεροι μου λένε πως αξίζει περισσότερο στην αεροπορία και στρατό ξηράς παρά πολεμικό ναυτικό. Έχω ακούσει επίσης ότι οι πιο πολλοί που πάνε στο πολεμικό ναυτικό φεύγουν. Εσείς τι λέτε αξίζει να πας ή όχι; Ευχαριστώ!

ΔΙΟΠΑΚΟΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2008 1:52 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΔΙΟΠΑΚΟΣ »

Εκατσα και διαβασα όλα τα post σας... ολοι καλα τα λετε... αλλα το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να ακουσετε το παληκαρι που ηταν στο ναυτικο και την εκανε... αν μπηκες μαγκα το "05 ησουν 5η σειρα, ετσι; Σκεψου οτι ειμαι 4η, εχω 5 χρονια στο ναυτικο και κανω οτι εκανα απο την πρωτη μερα... μεχρι τωρα εχω υπηρετησει σε μοναδες κρουσεως(Αντιτορπιλικα, φρεγατες).. μεσος ορος ταξιδιων το χρονο 240 μερες... αν προσθεσεις και τις βαρδιες που αυτη την στιγμη ειναι 9 με 11 τον μηνα, στο σπιτι μου πηγαινω μονο για να μαζεψω τους λογαριασμους...
Η εκπαιδευση στα συγχρονα οπλικα συστηματα που μας εταζαν κτλ κτλ, στην ουσια εννοουσαν διαφορα καινουργια καθαριστικα για τις φασινες...
Για οσους σκεφτονται να μπουν ναυτικο πρεπει να τους πουμε οτι για τον πρωτο χρονο θα παιζουν βαρδιες 1 μεσα-1 εξω(δηλαδη 15 υπηρεσιες τον μηνα)... και τα επομενα 3 χρονια 2 εξω-1 μεσα(δηλαδη 10 υπηρεσιες το μηνα)... τα 3 πρωτα χρονια τα ποινολογια που θα πεφτουν θα τα εκτιουν εντος του πλοιου τους... οπως οι ναυτες... για τα λεφτα δεν θα πω πολλα... η πλευσιμη εσωτερικου ανερχεται στο συναρπαστικο ποσο των 17,60...
Αρκετα αρνητικα ειπα ομως...
στα θετικα; καμια αποστολη για παραλαβη νεων μοναδων στο εξωτερικο, αποστολη στον Λιβανο... εκει εχει καλα λεφτα... μονο αυτο...
ε μετα ειναι το κλασσικο.. η σιγουρη δουλεια...
Με το post μου απλα ηθελα να πω μερικα πραγματα που πολλα απο τα παιδια που σκεφτονται για ναυτικο δεν ξερουν και πιθανον να μην μαθουν οσο ειναι νωρις(οπως την πατησαμε κι εμεις)...
Με λιγα λογια, κυνηγηστε την κατασταση εξω... αφηστε το ναυτικο ως τελευταια επιλογη... αν παρ'ολα αυτα το επιχειρησετε, δωστε μεγαλη προσοχη στην επιλογη ειδικοτητας... υπαρχουν ειδικοτητες με 6 μηνες καραβι μονο και αλλες με 25 χρονια... και ακουστηκε οτι θα παρει αρκετους με ειδικοτητα στεριας..
Αν εχετε καμια απορια μην διστασετε να ρωτησετε...

Υ. Γ. οτι προαναφερθηκε για την ΜΥΚ και τους ΟΥΚαδες δεν ισχυει.. και καλα θα ηταν αν δεν γνωριζει καποιος κατι, να το αφηνει ετσι... το να εχεις ακουσει απο φιλους φιλων του ξαδερφου σου που του τα ειπε ο μπατζανακης της ελενιτσας δεν σημαινει οτι γνωριζεις... το τυπακι με το ονειρο ζωης ας μου στειλει το mail του να του τα πω πιο αναλυτικα αν θελει...
Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παι δια καλησπερα. Ειμαι 25 χρονων και θελω να καταταχθω στο Π. Ν. ως ΕΠΟΠ αλλα δεν γνωριζω τι προυποθεσεις. Συγκεκριμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι το οριο ηλικιας εαν υπαρχει και δευτερον τα πτυχια που χρειαζονται δηλ απλυτηριο γυμνασιου, λυκειου, κτλ. Εαν μπορει καποιοσ να με κατατοπισει... Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από yandr »

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία προκήρυξη για ΕΠΟΠ (θα την βρεις στο forum στις συζητήσεις για τους επαγγελματίες οπλίτες), και να διαβάσεις αναλυτικά τις προϋποθέσεις και τις ειδικότητες που ζητάνε.

Βεβαια η τελευταία προκήρυξη είναι για στρατό μόνο (αν δεν κάνω λάθος), αλλά θα δεις πάνω - κάτω τι παίζει.

Επίσης στο site υπάρχει πολυσέλιδο άρθρο για τους επαγγελματίες οπλίτες
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Οι γυναικες εποπ στο πολεμικο ναυτικο πανε σε πλοια;
rea1986
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 11:16 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από rea1986 »

Καλημερα παιδακια... αν μπορει ας μου πει καποιος στο περιπου πως ειναι οι εποπ στο ναυτικο... να σας πω γιατι ρωταω, ειμαι παντρεμενη και αυριο μεθαυριο πες οτι κανω παιδι αν ειναι να φευγουν 3μηνα και 6μηνα ταξιδια ο αντρας μου τοτε στρατο ξηρας και παλι στρατο ξηρας... που εχει βασεις; ; σαλαμινα και κρητη; Συγνωμη για την κουραση, ευχαρηστω πολυ.
Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερει κανενας εαν θα βγαλει προκυρηξη για επ. Οπ το ναυτικο ειχα διαβασει στο ΕΘΝΟς για προσληψη 1000 επ. Οπ στα μεσα Δεκεμβριου αλλα τιποτα, γνωριζει κανεις κατι καινουργιο;

Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορει να μου πει καποιος Που γνωριζει να μου απαντησει εαν γινεται μεταταξη απο ενα σωμα στο αλλο, το λεω αυτο γιατι εχω δωσει στο διαγωνισμο επ. Οπ στρατου ξηρας και η καταταξη ειναι στης 26 ιανουαριου και επειδη διαβασα σημερα στο εθνος οτι θα προχωρησει στην προσληψη επ. Οπ το ναυτικο τον ιανουαριο και επειδη εχω προτεραιοτητα πρωτα το ναυτικο θα ηθελα να ξερω, ας απαντησει καποιος που γνωριζει για αυτο το θεμα , ευχαριστω.
Anonymous

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλησπερα ειμαι φανταρος τωρα στα (τθ) και το ονειρο μου ειναι να μπω στο ναυτικο σαν επ. Οπ παρα τις δυσκολιες που υπαρχουν μπορω τωρα αν βγει η προκυρηξη να δηλωσω και αν με παρουν να αλλαξω σωμα στα μεσα τις θητειας μου; Σας παρακαλω απαντηστε καποιος ειναι αναγκη! !
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες