ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lef2020
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lef2020 »

Και οι οβα στη φρεγατα που ειμαι παιζουμε 10 βαρδιες το μηνα και οχι 7 που ειναι το νομιμο
Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Andri »

Λογικό αφού τους ξεκ... Ουν τους ναυτες και προτιμούν 12 μηνο κ στεριά πάρα 9 κ φρεγάτα! Έχω την ξαδέρφη σε οπλονομιο και ξέρω ακριβώς τι παιζει
Lef2020
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lef2020 »

Εγω ειμαι οβα και σκεφτομαι να φυγω
HLEKTROLOGOS
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 12:17 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από HLEKTROLOGOS »

Lef2020 έγραψε:Και οι οβα στη φρεγατα που ειμαι παιζουμε 10 βαρδιες το μηνα και οχι 7 που ειναι το νομιμο
Δυστυχως για εσας τους οβα προβλεπεται. Δυστυχως. Μονο για τους μονιμους ισχυουν τα ανωτατα ορια βαρδιων

HLEKTROLOGOS
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 12:17 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από HLEKTROLOGOS »

Περι ειδικοτητων και καραβιων που διαβασα πιο πανω. Υπαρχουν ειδικοτητες στεριας.Οπως πχ βοηθος μικροβιολογικου που δεν πανε καραβακι. Αλλα ειναι πχ στη καθε προκυρηξη 2 η 5 θεσεις. Δεν απευθυνονται στο ευρυ κοινο... Επισης οσοι επικαλουνται οτι και καλα θα πανε στερια, να ενημερωσω για να μην στεναχωρεθουνε οτι οι παλιοι περιμενουν εσας να μπειτε αν ποτε μπειτε, για να βγουν εκεινοι στη στερια η σε μια καλυτερη μεταθεση. Δεν θα εχετε μονο εσεις βισμα στο πν ουτε το πν περιμενε τις δικες σας γνωριμιες. Καραβι και μαλιστα εκει που δε θελουν να πανε οι παλιοι εκει θα πατε. Εχει αγγαρειες βαρδιες καμαρωτιλικι και τουαλετα μπολικη, ακριβως οπως τα λεει ενα παιδι πιο πανω. Και τον θεο βισμα να εχεις θα τα κανεις ολα γιατι πολυ απλα αν δεν τα κανεις θα σε στοχοποιησει αυτο στο καραβι και θα σε γλεντανε στις βαρδιες. Και ναι δεν θα παρεις κανεναν να πεις οτι σε πειραζουνε. Και αν παρεις στην πεμπτη φορα θα στο κλεισει στα μουτρα.

Lef2020
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lef2020 »

Για τους οβα προβλεπονται μεχρι 7 βαρδιες οχι 10
Άβαταρ μέλους
Genova
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 6:29 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Genova »

Επειδή δεν τα ξέρετε καλά μάλλον έχει περάσει επίσημο έγγραφο από το ΓΕΕΘΑ και σήμα που λέει ότι όσοι οβα έχουν κλείσει χρόνο κάνουν 6 βάρδιες (+1παμε στις 7 μονο αν υπάρχουν ανάγκες) και οι υπόλοιποι που δεν έχουν κλείσει χρόνο το ανώτατο 7. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Ε'ΜΚ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2021 5:11 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Ε'ΜΚ »

Ρε παιδια τι ισχυει τελικα; Αυτο που λεει ο ηλεκτρολογος που ειναι και ΕΠΟΠ μεσα η αυτο που λενε τα παιδια που ειναι ΟΒΑ; Μας μπερδεψατε τελικα.
HLEKTROLOGOS
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 12:17 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από HLEKTROLOGOS »

Ε'ΜΚ έγραψε:Ρε παιδια τι ισχυει τελικα; Αυτο που λεει ο ηλεκτρολογος που ειναι και ΕΠΟΠ μεσα η αυτο που λενε τα παιδια που ειναι ΟΒΑ; Μας μπερδεψατε τελικα.
Και 8 και 10 βαρδιες κανουν. Αναγκες υπηρεσιας. Ετσι λενε. Με την ιδια δικαιολογια κανουν και οι ΕΠΟΠ 7 και 8 βαρδιες που εχουν ανωτατο 5. Δεν συμβαινει παντου.

JOHNJOHN94
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2021 4:56 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από JOHNJOHN94 »

Καλησπερα και παλι! Καλη επιτυχια σε οσους δηλωσαν στον διαγωνισμο! Παιδια λιγα λογια γιατι διαβαζω πολλα και μου στελνετε διαφορα μηνυμητα... Οσον αφορα τις βαρδιες οσοι ειμαστε μεσα στα καραβια ξερουμε πολυ καλα οτι παιζει ρολο η επιστασια που εισαι και ποσο κοσμο εχει το καραβι για βαρδιες... Αν το καραβι εχει αναγκη φυσικα και ΔΕΝ θα κανεις το προβλεπόμενο και αντε Να πεις στον οπλονομο τι προβλεπεται και τι οχι... Οι βαρδιες ειναι το λιγοτερο γιατι αν σου αρεσει αυτο που κανεις το κανεις και με χαρα... Αντε ομως να λειπεις 3 μηνες επιχειρηση ΕΙΡΗΝΗ να γυρνας για 15 μερες στο ναυσταθμο σαλαμινας και να κανεις μεσα στις 15 μερες 7 βαρδιες και μετα παλι ταξιδι; Τι θα πεις; Α κυριοι δεν ξερω αν το καραβι θελει βαψιματα δεν ξερω αν πρεπει να μπουνε συνεργεια για συντηρηση δεν ξερω αν χρειαζεστε ατομα σαν αγημα για αλλαγες διοικητου κυβερνητου κηδειες και αλλες εθιμοτυπιες αλλα εγω θα κανω οσες βαρδιες προβλεπεται... Εχω συναδελφους οβα που δεν εκαναν τα χαρτια τους για εποπ! Να κανω τη τριετια και να φυγω λενε... Γιατι ειδαν οτι δεν τους κανει και μαγκια τους γιατι τιμανε τα παντελονια τους χωρις κλαψα και δουλευουν οπως πρεπει! Εχουμε στρατευσιμους ναυτες που παιρνουν αναβολη ενω ηταν δικια τους επιλογη το καραβι για το 9μηνο! Τα καραβια δεν ειναι τουριστικα καταμαραν Και οπως ειχα πει σε πιο παλιο μηνυμα θα γινουν το πρωτο σπιτι σας! Να ερθετε ετοιμοι για εναν αλλο κοσμο που η θα σας γεμιζει και θα μεινετε η θα φυγετε απο τη πρωτη βδομαδα... Υ. Γ

Δεν εχω τη προθεση να αποθαρρυνω κανεναν! Να ειστε προσγειωμενοι και να τολματε αλλα οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος! Ειδικα στο πν που εχει μεγαλο προβλημα στελεχωσης και 0% μεριμνα προσωπικου! Η το αγαπας και μενεις η βρισκεις κατι αλλο! Για οσους ρωτησουν, αφου εχει τοσα αρνητικα γιατι μενεις ρε μαγκα; Γιατι με γεμιζει γιατι μπορει να μας φωναζουν για ολες τις αγγαριες και καθε λογης χαζομαρα και να παλεβεις να παρεις μια αδεια αλλα οταν εχεις ειδικοτητα επιχειρησεων και ζεις την ενταση και ολη αυτη τη τρελα, λες ναι αξιζει νιωθω γεματος... Γιατι οταν γυρνας σπιτι σου μετα απο ταξιδι και τα βλεπεις στην τηλεοραση με τη μπυριτσα σου και λες καλα τα λεει εκει ειμασταν και καναμε αυτο που επρεπε με μαγκια και οπως μαθαμε νιωθεις κατι που εγω σε αλλες δουλειες δεν το εοχα νιωσει! Στο πν μενει ο κοσμος που γουσταρει αυτο που κανει η Αλλιως επειδη τα εφερε ετσι η ζωη και κανανε υπομονη κανανε υπομονη αλλα μετα ηρθαν παιδια υποχρεωσεις και κριση και δεν τους παιρνει η αλλαγη...

Συγνωμη για το σεντονι και παλι!

Άβαταρ μέλους
EG-KYROS
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μάιος 07, 2021 8:33 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από EG-KYROS »

EIRINI96 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Από τις ειδικότητες στο πολεμικό ναυτικό ποια είναι σε στεριά; Επίσης, δεν έχω καταλάβει κάτι. Μένεις μέσα στο πλοιο συνέχεια; Δεν πας σπίτι σου όταν τελειώνει η βάρδια σου;
Τις ημερες που εισαι εξοδουχος σχολας το μεσημερι. ΣΚ και αργιες αν δεν εχεις βαρδια δεν μπαινεις καθολου.

Lef2020
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lef2020 »

Δεν υπαρχει ζωη στο πολεμικο ναυτικο. Αν ειχαν αναγκη απο κοσμο θα μπορουσαν καλλιστα για να τους κρατησουν θα μπορουσαν να κανουν καραβι δυο χρονια και ενα χρονο στερια αυτο πιστευω θα ηταν καλυτερο και αυτο να ισχυε για ολους ακομη και γοα τους οβα
HLEKTROLOGOS
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 12:17 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από HLEKTROLOGOS »

Ak123 έγραψε:Καλησπέρα!Γνωρίζει κάποιος τις συνθήκες εργασίας του Ηλεκτρονικού Υπολογιστών και Δικτύων;

Ευχαριστώ!

Δε μπορει κανενας να γνωριζει ειναι φετινη καινουρια ειδικοτητα. Το μονο που ξερω ειναι πως ειναι ειδικοτητα ξηρας.
Μαριαντι_Λκ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 4:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Μαριαντι_Λκ »

Επισης οντως οι εποπ εχουν 10 χρονια καραβι ή παει αναλογα την ειδικοτητα ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες