ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Τσιαπ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Τσιαπ »

Γεια χαρα. Ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω για υεα και ήθελα να ρωτήσω άμα αλλάξω γνώμη μετά το πρώτο 6μηνο για χ-ψ λόγους δηλαδή κατά την διάρκεια της θητείας μπορώ να το πιστολιασω κάπως και να ξαναγυρίσω σε απλή μονάδα και να μεινουν 2 μήνες θητείας δηλαδή για να συμπληρωθεί 9μηνο η απαξ και δηλώσω δεν παίζει επιστροφή από τους 14μηνες; Επίσης σχετικά με το χρηματικο πόσα πληρονώμαστε και από ποιον μήνα και μετά; Για υεα πεζικου. Ευχαριστώ πολύ.
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

Λέανδρος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο Forum και θα ήθελα να σας μάθω πληροφορίες για το Οικονομικό Σώμα Στρατού ως ΥΕΑ, καθώς ψάχνω διαρκώς πληροφορίες και δεν έχω βρει πουθενά. Για παράδειγμα, εάν καταταγώ τελικά στο Οικονομικό Σώμα (έχω πτυχίο οικονομικών) ποιες είναι οι μονάδες στις οποίες υπάρχουν ΥΕΑ Οικονομικού Σώματος; Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη!
Καλησπέρα Λέανδρε, σαν ΔΕΑ Οικονομικού φαντάσου ότι σε ολόκληρες σειρές υπήρχε ένας με δύο ΥΕΑ-ΔΕΑ (Ο).Κι εγώ με πτυχίο οικονομικών και με είχαν πάρει στο Τεχνικό. Καμία σχέση με το αντικείμενο σπουδών και γνώσεων μου. Αυτό θεωρώ ότι σημαίνει πως δεν πας και τόσο εύκολα σε αυτή την κατηγορία (εκτός εαν έχεις γνωστό που μπορεί να σε τακτοποιήσει) συν ότι τα παιδιά έκαναν όλη τους την πεντάμηνη εκπαίδευση στη ΣΕΑΠ και από εκεί ονομάστηκαν ΔΕΑ. Μετά τοποθετούνταν από όσο γνωρίζω σε υπηρεσίες Οικονομικού όπως ήταν π. Χ. Το ΚΤΕΘ στην ταξιαρχία που ήμουν.

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

Τσιαπ έγραψε:Γεια χαρα. Ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω για υεα και ήθελα να ρωτήσω άμα αλλάξω γνώμη μετά το πρώτο 6μηνο για χ-ψ λόγους δηλαδή κατά την διάρκεια της θητείας μπορώ να το πιστολιασω κάπως και να ξαναγυρίσω σε απλή μονάδα και να μεινουν 2 μήνες θητείας δηλαδή για να συμπληρωθεί 9μηνο η απαξ και δηλώσω δεν παίζει επιστροφή από τους 14μηνες; Επίσης σχετικά με το χρηματικο πόσα πληρονώμαστε και από ποιον μήνα και μετά; Για υεα πεζικου. Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπέρα, Κατ' αρχήν εαν δικαιούσαι μειωμένη θητεία με το να δεχτείς να πας για Δόκιμος κάνεις Υπ. Δήλωση ότι παραιτείσαι από αυτό σου το δικαίωμα αν θυμάμαι καλά και ότι θα υπηρετήσεις για 14 μήνες,(δεν γίνεται δηλαδή να πεις π. Χ. Εγώ σαν στρατιώτης κάνω 8μηνο συν οι 5 μήνες έξτρα θα κάνω συνολικά 13 μήνες και θα πάω για δόκιμος).

Έπειτα για να αλλάξεις γνώμη μετά το πρώτο εξάμηνο σημαίνει ότι έχεις φάει το ζόρι της εκπαίδευσης, θα είσαι ήδη ΔΕΑ και δε νομίζω να σε συμφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο,(χαζό κατά τη γνώμη μου) νομίζω όμως ότι έχεις αυτό το δικαίωμα δεν ξέρω και πόσο εύκολα γίνεται αυτό. Αυτό που είχα ακούσει πάντως χωρίς να είναι διασταυρωμένο βέβαια είναι ότι εαν επέστρεφες σαν απλός στρατιώτης έπαιρνες δυσμενή μετάθεση, με αρνητική εισήγηση για όπου πήγαινες.
Για πιο εμπεριστατωμένες πληροφορίες κάνε μια ερώτηση στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου.

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Guest222

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Guest222 »

Καλησπερα σε όλους! Εχω να κανω κ γω μια ερωτηση σχετικα με τους ΔΕΑ.. Εαν παω ΔΕΑ μηχανικου, σε ποιες περιοχες στην Αθηνα μπορουν να με στειλουν; Επειδη διαβασα οτι μετα την παραμεθοριο σε στελνουν κοντα στον τοπο διαμονης σου(Αθηνα μενω). Επισης, ποσοι μηνες ειναι αυτοι που σε στελνουν στον τοπο δι αμονης; Π. χ Οι 4-5 τελευταοι πριν απολυθεις;
Guest22

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Guest22 »

Δεν γνωρίζει κανεις ;
Crow

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Crow »

Καλησπέρα ήθελα ν κάνω μια ερώτηση τ φυλλα πορειας για όποιον έχει δηλώσει υεα έχουν έρθει στις μονάδες σας Αφού ορκιστικατε η ακόμα περιμενετε
Άβαταρ μέλους
keyp-eldyk-11-2018
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 3:40 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από keyp-eldyk-11-2018 »

Καλησπέρα. Εμένα το χαρτί μου γράφει ΠΖ-ΕΛΔΥΚ ΥΕΑ και πρέπει να παρουσιαστώ στη Λαμία.
1. Έχω να διαλέξω ανάμεσα σε ΕΛΔΥΚ και ΥΕΑ ή μπορώ να έχω και τα δυο;
2. Αν διαλέξω ΥΕΑ θα ξέρω από πριν την ειδικότητα;
Το ότι θα παρουσιαστώ στο ΚΕΥΠ με δεσμεύει στην ειδικότητα "υλικού πολέμου".3. Γενικά μπορώ να επιλέξω την ειδικότητα ή μου την ορίζουν;

vo96

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από vo96 »

Γνωριζει κανεις ποιος ειναι αυτη την στιγμη ο μισθος του δοκιμου αξιωματικου;
fsafa

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από fsafa »

keyp-eldyk-11-2018 έγραψε:Καλησπέρα. Εμένα το χαρτί μου γράφει ΠΖ-ΕΛΔΥΚ ΥΕΑ και πρέπει να παρουσιαστώ στη Λαμία.
1. Έχω να διαλέξω ανάμεσα σε ΕΛΔΥΚ και ΥΕΑ ή μπορώ να έχω και τα δυο;
2. Αν διαλέξω ΥΕΑ θα ξέρω από πριν την ειδικότητα;
Το ότι θα παρουσιαστώ στο ΚΕΥΠ με δεσμεύει στην ειδικότητα "υλικού πολέμου".3. Γενικά μπορώ να επιλέξω την ειδικότητα ή μου την ορίζουν;



1. Ένα από τα δύο.

2. Όχι.

3. Όχι δεν επιλέγεις μόνο αν έχεις καλό βύσμα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
keyp-eldyk-11-2018
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 3:40 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από keyp-eldyk-11-2018 »

Δεν εχω Εικόνα. Άρα μπορει πχ να πας κέντρο πυροβολικό αλλά να πάρεις μια εντελώς άσχετη ειδικότητα ε;
Άβαταρ μέλους
panosgr96
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 2:12 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από panosgr96 »

Καλησπέρα σε όλους,

Μου ήρθε το χαρτί Διαβιβάσεις ΥΕΑ και παρουσιάζομαι Σουφλί-Έβρο. Εάν διαλέξω ΥΕΑ
1. Θα μείνω στο σώμα των Διαβιβάσεων σαν ΥΕΑ;
1.1. Εάν όχι αξίζει να παει κανείς στα άλλα σώματα απο άποψης ταλαιπωρίας έναντι Σε Μια απλή θητεία.
2. ΕΛΔΥΚ ή ΥΕΑ είναι προτιμότερο και γιατί;
3. Κανένα προσωπικό tip ή εμπειρία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
αριθμός τριψήφιος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από αριθμός τριψήφιος »

Καλησπέρα παιδιά.Συγγνώμη που είμαι τόσο άσχετος αλλά θα τολμήσω να το ρωτήσω. Τι είναι το ΥΕΑ; Στην πράξη εννοώ... Επίσης γιατί είναι ασυμβίβαστο με το ΕΛΔΥΚ;

υεα

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από υεα »

Σαν ΔΕΑ υγειονομικού θα λύσω μερικές απορίες.
Η εκπαίδευση ΥΕΑ είναι 4μηνη (2 ως ΥΕΑ Α΄ και 2 ως ΥΕΑ Β΄) και συνολικά η θητεία κρατάει 14 μήνες.

Τον τελευταίο μήνα θητείας προάγεσαι σε Ανθυπολοχαγό και με αντίστοιχη μισθολογική προαγωγή.

Αν είσαι όπλο (Πεζικό, Τεθωρακισμένα, Διαβιβάσεις, Μηχανικό, Πυροβολικό) εκπαιδεύεσαι στις αντίστοιχες σχολές (ΣΕΑΠ Ηράκλειο, ΣΑΤΘ Αυλώνα, ΣΔΒ Χαιδάρι, ΣΜΧ Λουτράκι, ΣΠΒ Νέα Πέραμος).

Αν είσαι σώμα (Υγεινομικό, Υλικού Πολέμου, Τεχνικό, Εφοδιασμού Μεταφορών, Οικονομικό) αντίστοιχα (ΚΕΥΠ Λαμία, ΚΕΥΠ Λαμία, ΚΕΤΧ Πάτρα, ΚΕΕΜ Σπάρτη, ΣΕΑΠ Ηράκλειο).

Εκπαιδεύεσαι στην θεωρία, τακτική και πρακτική κάθε όπλου και σώματος και μετά την εκπαίδευση γίνεσαι ΔΕΑ (δόκιμος) και τοποθετείσαι σε μονάδα για την υπόλοιπη θητεία σου και αναλαμβάνεις καθήκοντα αξιωματικού ανάλογα την ειδικότητα σου με ωράριο και μισθό αξιωματικού.

Κάνεις υπηρεσίες ΑΥΔΜ συνήθως 3-4 το μήνα και ζεις σε δικό σου σπίτι κοντά στη μονάδα σου. Εννοείται αν σε στείλουν κοντά στο σπίτι σου... ΖΩΑΡΑ! Ζεις με άνεση, έχεις τις παρέες σου και σου μένουν και λεφτά.

Οι 4 μήνες εκπαίδευση μπορεί να είναι ότι πιο ζόρικο έχει συναντήσει κανείς αλλά αυτό ποικίλει αν οι ΥΕΑ Β¨είναι εντάξει άτομα. Πιο δύσκολο είναι όσο είναι κανείς ΥΕΑ Α΄ γιατί ειναι σχεδόν απόλυτα ΅υποταγμένος΅ στους ΥΕΑ Β¨ αλλά και στους αξιωματικούς της σχολής.

Θα έχει πολύ ξενύχτι, σκοπιά, περίπολο, αγγαρεία και εκπαίδευση στη σχολή αλλά παιδιά αξίζει 4675674% να πάτε τη σήμερον ημέρα.

Σκεφτείτε απλά πως κάτι υποχρεωτικό στη ζωή σας μπορείτε να το αξιοποιήσετε δημιουργικά και να βγάλετε κάτιτι...

Αν χρησιμοποιήσετε τα χρήματα με σύνεση είναι πολύ καλά τα λεφτά να ξέρετε αλλά και όλη η υπόλοιπη εμπειρία της θητείας.

Φιλικά ένας ΔΕΑ.

αριθμός τριψήφιος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από αριθμός τριψήφιος »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Γενικά τι λεφτά παίρνει ένας ΔΕΑ; Και γιατί δε μπορεί να πάει ΕΛΔΥΚ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες