ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giorgaros2023

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Giorgaros2023 »

Καλησπέρα μάγκες!

Ήρθε η ώρα και για μένα να υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα.

Στο σημείωμα κατάταξής μου γράφει ότι έχω επιλεγεί Τεθωρακισμένα (ΥΕΑ). Το έχω ψάξει το θεματάκι και με ενδιαφέρει να πάω ΥΕΑ (έχω και πτυχίο ΑΕΙ).

Το ερώτημα είναι το εξής: Εαν με το καλό με πάρουν, θα είμαι Δόκιμος Τεθωρακισμένων ή θα με αλλάξουν όπλο πεζικού για να με στείλουν ΣΕΑΠ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή θητεία στις σειρούλες!
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από apricot99 »

Giorgaros2023 έγραψε: Παρ Απρ 28, 2023 11:03 pm Καλησπέρα μάγκες!

Ήρθε η ώρα και για μένα να υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα.

Στο σημείωμα κατάταξής μου γράφει ότι έχω επιλεγεί Τεθωρακισμένα (ΥΕΑ). Το έχω ψάξει το θεματάκι και με ενδιαφέρει να πάω ΥΕΑ (έχω και πτυχίο ΑΕΙ).

Το ερώτημα είναι το εξής: Εαν με το καλό με πάρουν, θα είμαι Δόκιμος Τεθωρακισμένων ή θα με αλλάξουν όπλο πεζικού για να με στείλουν ΣΕΑΠ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή θητεία στις σειρούλες!
Γεια σου φιλε μου, δεν θα σε αλλαξουν και εαν με καλο τα καταφερεις (να το ξερεις φυσικα οι πρωτοι 4-5 μηνες θα ειναι τρεξιμο) θα εισαι ΔΕΑ στα τεθωρακισμενα. Αλλωστε το ΣΕΑΠ δεν εκπαιδευονται μονο ΔΕΑ πεζικου αλλα και ολων των οπλων-σωματων. Βαζω εδω και το συνδεσμο στο σιτε της ΣΕΑΠ που το λεει.

https://seap.army.gr/apostoli/
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από apricot99 »

apricot99 έγραψε: Τρί Μάιος 02, 2023 7:24 pm
Giorgaros2023 έγραψε: Παρ Απρ 28, 2023 11:03 pm Καλησπέρα μάγκες!

Ήρθε η ώρα και για μένα να υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα.

Στο σημείωμα κατάταξής μου γράφει ότι έχω επιλεγεί Τεθωρακισμένα (ΥΕΑ). Το έχω ψάξει το θεματάκι και με ενδιαφέρει να πάω ΥΕΑ (έχω και πτυχίο ΑΕΙ).

Το ερώτημα είναι το εξής: Εαν με το καλό με πάρουν, θα είμαι Δόκιμος Τεθωρακισμένων ή θα με αλλάξουν όπλο πεζικού για να με στείλουν ΣΕΑΠ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή θητεία στις σειρούλες!
Γεια σου φιλε μου, δεν θα σε αλλαξουν και εαν με καλο τα καταφερεις (να το ξερεις φυσικα οι πρωτοι 4-5 μηνες θα ειναι τρεξιμο) θα εισαι ΔΕΑ στα τεθωρακισμενα. Αλλωστε το ΣΕΑΠ δεν εκπαιδευονται μονο ΔΕΑ πεζικου αλλα και ολων των οπλων-σωματων. Βαζω εδω και το συνδεσμο στο σιτε της ΣΕΑΠ που το λεει.

https://seap.army.gr/apostoli/
Μολις ειδα το μπερδευτικα και ειδα οτι ειναι και για Τεχνικο και οχι τεθωρακισμενα στα σιγουρα η ΣΕΑΠ. Υπαρχει περιπτωση να πας για εκπαιδευση στην Σχολη Τεθωρακισμενων που ειναι στο ΚΕΤΘ και οχι ΣΕΑΠ, αλλα οτι πανε ΥΕΑ στα ΤΘ πανε παντως.

https://sath.army.gr/apostoli/
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από apricot99 »

Lefte έγραψε: Σάβ Φεβ 25, 2023 11:16 pm Γειά σας με ενδιαφέρει να πάω για ΥΕΑ, αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις
1) σε κολλάνε ένσημα γιατί έχω μπει σε ένα πρόγραμμα και μου είπαν από το πρόγραμμα ότι μπορώ να κο
λλήσω 115 με 150 ένσημα
2) τι παίζει με το μισθό και αν μένεις έξω
3) μπορούν να σε στείλουν στο νομό όπου καταγεσαι
4) θεωρείται εργασία κανονική
5) υπάρχει ΥΕΑ υγειονομικό και αν ναι τι πρέπει να έχεις για να πας
Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση από αυτούς που γνωρίζουν
2) Ο μισθος ειναι 800 ευρω το μηνα (μεικτα νομιζω) και εννοειται οτι θα μενεις εξω αρα θα εχεις να πληρωσεις και νοικι κλπ.
3) Φυσικα και μπορουν εαν υπαρχει θεση (και μεσο) τωρα αλλο μπορουν αλλο οτι θα πας.
4) Εαν δεν κανω λαθος μετα την βασικη εκπαιδευση θεωρησαι κανονικα δημοσιος υπαλληλος αρα λογικα ενσημα κανονικα παιρνεις.
5) Υπαρχουν ΔΕΑ υγειονομικο, οι προυποθεσεις επισημα τουλαχιστον ειναι οι ιδιες με τους αλλους ΥΕΑ.
069

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 069 »

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι 28 ετών και ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό. Υπηρέτησα το 2018 στα τεθωρακισμένα - έβαλα αίτηση για ΥΕΑ και δεν επελέγην με την ΕΣΣΟ μου, οπότε υπηρέτησα ως οπλίτης κανονικά σε επιλαρχία αρμάτων. Το θέμα είναι ότι θέλω να γίνω ακόμα έφεδρος αξιωματικός και μιας και βλέπω συναδέλφους μου να κάνουν sabbatical ενός χρόνου (είναι της μόδας εδώ στη Γερμανία) σκεφτόμουν να κάνω sabbatical και να κάνω εκπαίδευση εφέδρου αξιωματικού στην Ελλάδα. Γνωρίζω πως είναι ηλίθια η ερώτηση, αλλά επιτρέπεται εθελοντική κατάταξη στον στρατό σε τέτοιες περιπτώσεις;
Edwwww

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Edwwww »

069 έγραψε: Κυρ Ιούλ 02, 2023 4:11 pm Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι 28 ετών και ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό. Υπηρέτησα το 2018 στα τεθωρακισμένα - έβαλα αίτηση για ΥΕΑ και δεν επελέγην με την ΕΣΣΟ μου, οπότε υπηρέτησα ως οπλίτης κανονικά σε επιλαρχία αρμάτων. Το θέμα είναι ότι θέλω να γίνω ακόμα έφεδρος αξιωματικός και μιας και βλέπω συναδέλφους μου να κάνουν sabbatical ενός χρόνου (είναι της μόδας εδώ στη Γερμανία) σκεφτόμουν να κάνω sabbatical και να κάνω εκπαίδευση εφέδρου αξιωματικού στην Ελλάδα. Γνωρίζω πως είναι ηλίθια η ερώτηση, αλλά επιτρέπεται εθελοντική κατάταξη στον στρατό σε τέτοιες περιπτώσεις;
Όχι.
Επισκέπτης

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σας, θέλω να ρωτήσω αν κολλάνε κανονικά ένσημα στους ΔΕΑ, γιατί κάποιοι λένε ναι άλλοι όχι;
Και αν υπολογίζονται σε ενός πού δουλεύει σε μια απλή δουλειά
Επισκέπτης

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπερα υπάρχει ΥΕΑ στην αεροπορία στρατού; Και αν ναι σε περίπτωση που έχεις επιλέγει και περάσεις υπάρχει περίτωση να σου αλλάξουν όπλο να σ έκανε πχ τεθωρακισμένα; Ευχαριστώ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες