ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
vtloutra
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 27, 2016 3:24 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από vtloutra »

Καλημερα σαν νεος και εγω στην στ ΕΣΣΟ 2016 στο κεεμ... εχω καποιες αποριεσ... ξερει κανεις τι παιζει στο στρατοπεδο απο θεμα κινητου (πολυ ψαξιμο; ), σλεεπινγκ μπαγκ επιτρεπεται, πως γινετε η κατανομη σε λοχους και αν σε γενικες γραμμες ειναι καλο το στρατοπεδο ; επισης το μου γραφει οπλιτης ΥΕΑ... ελπιζω να αλλαζει;ευχαριστω προκαταβολικα...

(ααα και αν ειναι κανεις απο κρητη για εκει;)

νεος

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από νεος »

Καλησπερα. Ειμαι υποχρεος β εσσο και παρουσιαζομαι 14/3 στο κεεμ στη σπαρτη. Να ρωτησω κατι που θελω. Εμεις διαλεγουμε ειδικοτητα ή οτι μας βαλουν. Ας πουμε εγω δεν θελω ουτε μαγειρας ουτε αρτοποιος. Επισης ξερετε πιθανα στρατοπεδα για μετα το κεεμ; Δηλαδη με βαση αυτο το σωμα που σε στελνουν?
348

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από 348 »

Δεν διαλέγεις ειδικότητα σε βάζουν οτι θέλουν Εκτός αν εχεις βύσμα
Perseas_1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2016 6:30 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Perseas_1 »

νεος έγραψε:Καλησπερα. Ειμαι υποχρεος β εσσο και παρουσιαζομαι 14/3 στο κεεμ στη σπαρτη. Να ρωτησω κατι που θελω. Εμεις διαλεγουμε ειδικοτητα ή οτι μας βαλουν. Ας πουμε εγω δεν θελω ουτε μαγειρας ουτε αρτοποιος. Επισης ξερετε πιθανα στρατοπεδα για μετα το κεεμ; Δηλαδη με βαση αυτο το σωμα που σε στελνουν;

1) Το ότι θα παρουσιαστείς ΚΕΕΜ ως νεοσύλλεκτος δε σημαίνει ότι θα γυρίσεις εκεί για ειδικότητα.
2) Εκτός από μάγειρες και αρτοποιούς η Σπάρτη έχει και ειδικότητα οδηγού. Αυτήν πέρασα εγώ αν και δεν είχα παρουσιαστεί ΚΕΕΜ ως νεοσύλλεκτος. Καλή ειδικότητα για μετά.
3) Ότι ειδικότητα πάρεις αποδέξου την. Δεν αλλάζει. Αν έχεις βύσμα βάλτο από νωρίς γιατί αν βγει η μετάθεση ξέχνα το.
4) Οπουδήποτε μπορεί να σε στείλουν.
mojotzotzo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 24, 2017 12:22 am
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από mojotzotzo »

Λοιπόν να πω κάποια πράγματα μιας και χτες ορκίστηκα στο ΚΕΕΜ.
Αρχικά ένας από τους ανθυπολοχαγούς μας είπε πως ίσως μετά την ΕΣΣΟ του Μαιου κλείσει το ΚΕΕΜ ως κέντρο νεοσυλλέκτων ενώ και οι ίδιοι ετοιμάζονται για μετάθεση (δεν ξέρω αν θα έχουν φυγει πριν μπει η Γ ΕΣΣΟ) οπότε κάποια πράγματα μπορεί να αλλάξουν.Την μέρα που μπήκαμε άλλαξε και ο ταξίαρχος. Ο άνθρωπος μια χαρά μου φάνηκε, στις ελάχιστες επαφές που είχε με φαντάρους μου φάνηκε πολύ νορμάλ και χωρίς να έχει διάθεσει να φέρει κάποιον σε δύσκολη θέση ή κάτι τέτοιο.
Σχετικά με το θέμα του κινητού με κάμερα και του sleeping bag υπάρχει η πολιτική όπως την είπε κατά λέξη ο διοικητής του λόχου μας "όλοι ξέρουμε ότι έχετε κινητά με κάμερα, όλοι ξέρουμε ότι έχετε υπνόσακους, να μην τα βλέπουμε... ". Προσωπικά ήμουν ο μόνος που είχε smartphone χωρίς κάμερα (πολλοί είχανε απλά κινητά όμως και δεν πήρανε το smartphone τους) και από τους ελάχιστους χωρίς sleeping bag. Στους θαλάμους δεν υπάρχουν φοριαμοί (δηλαδή ντουλαπάκια) που σημαίνει πως όλα τα πράγματα θα πρέπει να τα έχετε στο λουκάνικο που θα σας δώσουν και στον πολιτικό σάκο που θα έχετε πάρει. Ο υπνόσακος, όπως και όλα τα πράγματα (είτε αυτά που έχετε πάρει εσείς είτε αυτά που θα έχει χορηγήσει ο στρατός) θα πρέπει να τα έχετε μαζεμένα στους σάκους/λουκάνικο/τσάντες που έχετε για την πρωινή επιθεώρηση. Συνεπώς δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση για τους υπνόσακους από τα υπόλοιπα πράγματα (ούτως ή άλλως όλα πρέπει να τα μαζεύετε για την πρωινή αναφορά). Γενικά αν μπούνε μέσα στον θάλαμο ανθυπολοχαγοί απογευματινές ή βραδινές ώρες τότε δεν νοιάζονται καν για την παρουσία υπνόσακων (μονο να μην ξαπλώνετε με αρβύλες θα πούνε αν το δείτε αλλά αυτό είναι θέμα υγιεινής για να μην μαζευτούν κοριοί, όχι πειθαρχίας). Οπότε πάρτε υπνόσακο αν θέλετε.Για το κινητό (με κάμερα) υπάρχει αυστηρός έλεγχος μεν (και με ανιχνευτη μετάλλων) αλλα παρακάμπτεται εύκολα. Αν βάλετε το κινητό στην ίδια τσέπη με το πορτοφόλι ή τα κλειδιά και σας ρωτήσουν τι έχει η τσέπη και πείτε πορτοφόλι/κλειδια τότε δεν ζητάνε να τα βγάλετε. Το "κινητό χωρίς κάμερα" που είπα ζήτησε να το βγάλω και ξαναπέρασε τον ανιχνευτή και ρώτησε σε τι ξαναχτύπησε (το power bank). Για τον σάκο σπάνε την λίμα από τον νυχοκόπτη και κρατάνε χάπια. Εγώ την λίμα την είχα σπάσει αλλά ζήτησε να τον δει, γινόταν βέβαια της πουτάνας στον σάκο και δεν τα έβρισκα αλλά επειδή κατάλαβε πως δεν είμαι κανάς περίεργος μου είπε οκ συνέχισε μετά από λίγη ώρα.Συνεπώς,υπνόσακο να πάρετε αλλά κάθε πρωί θα τον μαζεύετε (όπως και όλα τα πράγματα, πχ κι ένα σεντονάκι δικό σας να ρίχνετε από πάνω κι αυτό θα πρέπει να το μαζεύετε ούτως ή άλλως). Κινητό με κάμερα μπορείτε να περάσετε από τον έλεγχο αν θέλετε να πάρετε ΑΛΛΑ να είστε πολύ διακριτικοί στην χρήση του. Δεν χρειάζεται ψύχωση να μην το δούνε ποτέ, δεν πρόκειται να το πάρουν αν το δούνε ειδικά αν αράζετε στον θάλαμο και απλά μπει μέσα καποιος (πχ να τσεκάρει τα οπλα στον οπλοβαστό) αλλά αν κανείς μαλακίζεται σε ώρα εκπαίδευσης και ειδικά να τον πιάσουν να βγάζει φωτογραφίες τότε κατά 99% θα του το κρατήσουν μέχρι την ορκομωσία. Επίσης απαραίτητη σημείωση πως οι θάλαμοι δεν έχουν μπρίζες, παρά μόνο σε ένα από τα τραπεζάκια των θαλαμοφυλάκων. Άρα η φόρτιση θα πρέπει να γίνεται με εσάς τον ίδιο από πάνω ή με την πίστη ότι δεν πρόκεται κανένας να το κλέψει. Ακόμα και την ώρα που είστε ο ίδιος θαλαμοφύλακας θα φεύγετε έστω και για λίγα δευτερόλεπτα από εκεί. Για αυτο καλύτερα να έχετε power bank μαζί σας και να φορτίζετε αυτό κι όχι απευθείας κινητό. Σε εμάς κλάπηκε ένα κινητό και θα έλεγα πως δεν είχαμε σχεδόν κανέναν που να τον έλεγες "περίεργη φάτσα", υποθέτω σε πιο μεγάλες ΕΣΣΟ θα είναι ακόμα μεγαλύτερος ο κίνδυνος κλοπής. Επίσης μην ανεβάσετε καμιά φωτό με tag την τοποθεσία, κρίμα είναι άμα το δούνε (που θα το δούνε) να αρχίσουν σαρωτικούς ελέγχους και να πάρουν τα κινητά ΟΛΩΝ.
Τουαλέτες και ντουζιέρες είναι υποφερτές σαν εγκαταστάσεις, η καθαριότητα τους εξαρτάται από τους ίδ (... συνεχίζεται ...)
Νέος96

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Νέος96 »

Μετά την ορκωμοσία και πριν την τοποθέτηση στην μονάδα στέλνουν τον αδελφό μου για ειδικότητα οδηγός στο κεεμ Σπάρτης. Πόσο χρόνο διαρκεί η εκπαίδευση; Είναι απαιτητική;Θα περάσει σπεν εκεί;

Κινητό με κάμερα θα μπορεί να πάρει η όπως στο κέντρο νεοσυλλέκτων απαγορεύεται.

Γενικά από υπηρεσίες σκοπιές και εξόδους τι παίζει;αν μπορεί κάποιος φρέσκος από εκεί με ειδικότητα οδηγού να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Νέος96 έγραψε:Μετά την ορκωμοσία και πριν την τοποθέτηση στην μονάδα στέλνουν τον αδελφό μου για ειδικότητα οδηγός στο κεεμ Σπάρτης. Πόσο χρόνο διαρκεί η εκπαίδευση; Είναι απαιτητική;Θα περάσει σπεν εκεί;

Κινητό με κάμερα θα μπορεί να πάρει η όπως στο κέντρο νεοσυλλέκτων απαγορεύεται.

Γενικά από υπηρεσίες σκοπιές και εξόδους τι παίζει;αν μπορεί κάποιος φρέσκος από εκεί με ειδικότητα οδηγού να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.



4 εβδομάδες είναι περίπου η εκπαίδευση και δεν είναι απαιτητική. Θεωρητικά μαθήματα θα κάνεις για την οδήγηση και λίγη πρακτική.

ΣΠΕΝ περνάς μόνο στη μονάδα σου.

Δεν είναι όπως οι νεοσυλλεκτοι. Πέρυσι κανονικά είχαμε τα κινητά απλά δεν τα βγάζαμε φάτσα φόρα στα στελέχη.

Οι υπηρεσίες μας πήγαιναν πολύ καλά γιατί είναι πολλές οι ειδικότητες που θα εκπαιδεύονται εκεί. Συνήθως ήταν 1 υπηρεσία -1 ή 2 εξόδους.

Μάγειρας ήμουν αλλά ήμασταν όλοι στο ίδιο τάγμα. Δεν έχει διαφορά.

Θα περάσει πολύ πολύ καλά.

Νέος96

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Νέος96 »

Ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά!
Νεος96

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Νεος96 »

Οποιαδήποτε άλλη ενημέρωση καλοδεχούμενη. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα φόρουμ!!!
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Private Panikas »

Παρουσιάζομαι στο ΚΕΕΜ στις 13/11. Καλά ακούγονται τα πράγματα σύμφωνα με όσα διαβάζω από εδώ και από σχετικά πρόσφατα σχόλια. Υπάρχει κανείς που να βρίσκεται αυτή την περίοδο εκεί να δώσει τις εντυπώσεις του;

chriswe

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από chriswe »

Παιδιακαλησπερα. Τεθωρας εδω απο αυλωνα. Στο φυλλο πορειας Πηρα ειδικοτητα μαγειρα για το κεεμ και 23 του μηνα πρεπει να παρουσιαστω. Ξερει κανεις πως ειναι εκει τα πραγματα και ποσο περιπου διαρκει η εκπαιδευση;
Ψάρι 352

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Ψάρι 352 »

Αν έχεις πτυχίο μάγειρα η εκπαίδευση είναι 3 εβδομάδες.. Αν δεν έχεις είναι 6.. τα πράγματα κάτω είναι καλά! Υπάρχει επικοινωνία με τα στελέχη!
Kahlin

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Kahlin »

Καλησπέρα, κατεβαίνω και εγώ Σπάρτη στις 27 Δεκέμβρη ως οδηγός. Θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται πόσες ημέρες κρατεί η εκπαίδευση και αν αλλάζει τίποτα το επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης όπως διάβασα παραπάνω με τους μάγειρες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Private Panikas »



Κατόπιν άδειας ορκωμοσίας από το ΚΕΕΜ νομίζω πως έχω μια πλήρη εικόνα για την τρέχουσα κατάσταση στο κέντρο, τουλάχιστον σε ότι αφορά τους νεοσύλλεκτους.

Διάρθρωση και εγκασταστάσεις

Αρχικά, οι νεοσύλλεκτοι απαρτίζουν το 2ο τάγμα του στρατοπέδου, χωριζόμενοι σε 3 λόχους. Από αυτούς ο 3ος διαφέρει σε μεγάλο βαθμό, καθώς διαθέτει μικρούς θαλάμους με λίγα κρεβάτια και φοριαμούς για τους φαντάρους και παίρνει γενικά λιγότερο κόσμο (είναι ο λεγόμενος Λοhotel στην καθομιλουμένη). Οι άλλοι 2 διαθέτουν μεγάλους θαλάμους,80 ατόμων έκαστος και πιο παλιές εγκαταστάσεις. Ο 2ος λόχος έχει περισσότερο κόσμο, καθώς απαρτίζεται από 3 διμοιρίες των 60-70 ατόμων, έναντι 2 διμοιριών του 1ου λόχου, διαφορά που γίνεται αισθητή όταν έχει μποτιλιάρισμα για τους νιπτήρες και τις τουαλέτες τα πρωινά...

Στους θαλάμους έχει πάντα ζέστη, τα καλοριφέρ λειτουργούν με το παραπάνω και δίνεται έμφαση στην καθαριότητα από τα στελέχη. Αρβύλες ποτέ παρατημένες εντός θαλάμου, στρατιώτες ποτέ καθισμένοι με (βρώμικη) παραλλαγή σε κρεβάτια, δεν τρως εντός θαλάμου και δεν πετάς περιτυλίγματα ποτέ κάτω και προφανώς δεν καπνίζεις μέσα. Οι τουαλέτες, τούρκικες, είναι λίγες και η οσμή πολλές φορές δεν υποφέρεται, κι ας γίνονται καθημερινές καθαριότητες και μάλιστα δυο φορές τη μέρα. Υπάρχουν και εξωτερικά λουτρά που χάρη στον «ΣουπερΝΟΒΑ» της 2017 ΣΤ' ΕΣΣΟ έχουν πάντα ζεστό νερό και προσφέρονται για πιο άνετο μπάνιο.

Κάθε διμοιρία έχει αξιωματικό διμοιρίτη που είναι υπεύθυνος γι αυτή. Αυτή την περίοδο διμοιρίτες είναι μια περσινή φουρνιά ανθυπολοχαγών της Ευελπίδων. Γενικά καλά παιδιά, ειδικά ο θεούλης ο «Ντέντο» του 2ου λόχου με τη μουστάκα του Κολοκοτρώνη, τα γυαλιά του Μαυροκορδάτου και την κοιλίτσα της λουκανικόπιτας του ΚΨΜ. Ο 1ος λόχος διοικείται από έναν εκ των παραπάνω υπολοχαγών, το ίδιο και ο 3ος. Το 2ο λόχο διοικεί ένας Υπολοχαγός μεγαλύτερος σε ηλικία, με όνομα υποδήματος, ο οποίος είναι γενικά ήρεμος τύπος, με χιούμορ και καλός άνθρωπος.

Την πρώτη εβδομάδα ορίζονται «Όργανα Υπηρεσίας» κάποιοι φαντάροι της προηγούμενης ΕΣΣΟ που εκπαιδεύονται στο ΚΕΕΜ, οι οποίοι συντονίζουν τους νεοσύλλεκτους, δείχνουν τα βασικά, προσοχές, ημιαναπαύσεις, χαιρετισμούς, κρεβάτια κτλ. Μοιράζουν υπηρεσίες και μεταφέρουν τις διμοιρίες για φαί, έξετάσεις κτλ από μέρος σε μέρος. Μετά την πρώτη εβδομάδα οι παλιοί φεύγουν και όργανα γίνονται κάποιοι από τους νεοσύλλεκτους που έχουν γερό βύσ... Θέλω να πω που έχουν εκφράσει δυναμικά την επιθυμία να επιτελέσουν το ιερό αυτό καθήκον που εντελώς τυχαία τους απαλλάσει από υπηρεσίες θαλαμοφύλακα και μαγειρείων και τους δίνει τη δυνατότητα να ικανοποιουν το εγώ τους φωνάζοντας στους ομοίους τους για ησυχία, προσοχή, μεταβολή κτλ... :P :P :P

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες